Forum Machete,Modelism,Hobby: ajutor diorama HO - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ajutor diorama HO vreau sa fac dar nu ma pricep

#21 Useril este offline   razvanel 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 11-May 10

  Postat 11 May 2010 - 04:41 PM

hei sall sunt nou pe forum si intr o zi mi a venit ideea sa fac o macheta a unui mic traseu de tren insa am cateva nelamuriri si am gasit acest site . as vrea sa va intreb de unde pot cumpara sine de tren (mi ar trebui ceva mai multe ptr o macheta reusita ) si binenteles un tren :D si accesoriile precum pomii si verdeata pe care eu nu mi le pot confectiona . Restul lucrurilor dealuri vai etx cred ca mi ar reusi din ipsos si hartie insa nu am lucrurile mentionate mai sus > Tin sa spun ca nu as vrea sa cheltuiesc foarte multi bani deoarece nu am . V as fi recunoscator ptr o adresa a unui magazin de trenulete si sine de tren. Dupa ce imi voi cumpara aparatul voi reveni k intrebari despre macheta mea MULTUMESC

#22 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 12 May 2010 - 08:45 AM

Salut, tare chestie limbajul de mess.
Acum, revenind la subiect, un site unde gasesti cam tot ce ai nevoie, de care s-a mai scris in aceste pagini este jucarii.com.ro.
Spor la lucru.

#23 Useril este offline   tibitu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 06 June 2010 - 03:22 AM

vin si eu cu o intrebare : daca placa de osb se aplica pe o masuta solida e ok ? Prin aplicare inteleg asezare, ca sa renunt la caroiajul descris pe prima pagina? Si a 2-a intrebare : Cum fac cu machetele cladirilor astfel incat sa nu se mai vada baza lor dar nici sa nu le lipesc pe polistiren? Eu m-am gandit sa "sap" in polistiren forma respectiva si apoi sa aplic iarba pe margini. Daca aveti alta solutie spuneti-mi pls. Merci

#24 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 07 June 2010 - 09:02 AM

Salut tibitu,
incerc sa raspund eu la nedumeririle exprimate.
Poti monta placa de osb pe o masuta, conditia fiind de rigidizare a celor doua elemente, adica de fixare nedemontabila. La ce ma rafer: daca fixezi placa de osb in cuie sau suruburi pentru lemn este relativ ok, pentru a deplasa apoi intregul ansamblu in mod unitar, daca asezi doar placa osb pe masa, fara a o fixa, nu vei putea deplasa doar acea placa si ceea ce va fi asezat pe ea fara ditrugerea unor componente de decor. Placa de osb este foarte flexibila, desi poate la prima vedere nu pare, astfel incat va flexa in momentul in care este transportatata. Rolul riglelor de care vorbeai este tocmai acela de rigidizare. Daca vrei sa folosesti o masa deja disponibila in acest scop este ok, in conditiile pe care ti le-am descris. O alta problema este mobilitatea, daca vrei vrea ca ulterior sa transporti acea macheta, poti avea dificultati in situatia in care picioarele nu sunt demontabile. sa iei in considerare ca orice modificare geometrica sau flexiune a placii poate determina fisurarea materialelor de tip ipsos.

Referitor la a doua intrebare, cred ca se poate aplica metoda la care te-ai gandit. In general este o solutie putin uzitata aceea de folosire a unor cladiri demontabile pe o macheta, pentru ca de regula intervin tot felul de conditii sa le zicem locale, weathering, iluminare, soliditatea fixarii care impiedica acest lucru. daca vrei totusi sa folosesti cladiri mobile, in ceea ce priveste iluminarea poti folosi mufe, iar pentru partea mecanica solutia descrisa de tine este ok. In stratul de polistiren folosit ca baza, poti decupa in adancime pe conturul cladirii respective, aceasta urmand a se afunda putin in "fundatie". Prelucrarea trebuie sa fie insa suficient de precisa pentru a nu dauna din punctul de vedere al aspectului.

#25 Useril este offline   tibitu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 07 June 2010 - 10:00 AM

multumesc pentru sfaturi :)

#26 Useril este offline   tibitu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 12 July 2010 - 02:45 AM

M-am gandit sa nu mai folosesc osb. Solutia ar fi urmatoarea : placaj + rigle de lemn pentru rigidizare iar diorama o s-o asez pe o masa. Placajul sa fie cota 0 iar dealurile realizate din polistiren, hatie etc - nu mai fac cota 0 din polistiren. Am renuntat la sosele gata facute, vreau sa le fac singur din ipsos intrucat o sa am 5-6 curbe si nu vreau sa se vada imbinarile . La fel si trotuarele. Precizez ca nu o sa fie trenulet pe diorama,nici iluminare,totul static. Baza cladirilor o sa o "prelungesc" cu ipsos astfel incat sa para cursiv. Am terminat de patinat cladirile, rezultatele sunt medii zic eu, dar am facut tot ce tinea de priceperea mea. Mi-am luat si un set de "apa" dar nu sunt multumit ca e prea albastra, o sa incerc sa amestec gelul cu vopsea alba. Nu stiu cum sa fac apa curgand pe roata morii - vezi poza- din pacate, poate aveti un sfat.Imagine atasata: 2525.jpg

#27 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 12 July 2010 - 08:29 AM

Referitor la apa curgatoare, in varianta de macheta statica, nu am incercat niciodata asa ceva.
Sfatul meu este sa experimentezi.
Am vazut ceva asemanator, baze pentru machete navale facute din silicon, unde se imita valurile, daca folosesti silicon, dupa intarire poate obtii ceva interesant pe roata ta de moara.

Oricum astept sa vad rezultatul, ceea ce vrei sa faci va fi o provocare, pentru ca macheta sa fie reusita vei avea ceva de munca.

#28 Useril este offline   tibitu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 12 July 2010 - 10:31 AM

provocare te referi doar la apa,sau la solutiile la care m-am gandit? Accept sfaturi,nu e batut nimic in cuie,sunt incepator in modelism.

#29 Useril este offline   tibitu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 11 December 2010 - 03:59 PM

sal, am ajuns spre final cu diorama dar ma inec la mal. Pentru ca mi-am dorit o sosea cursiva, fara taieturi , am renuntat la solutia cu sosea adeziva si mi-am facut-o singur din ipsos modelaj. A fost greu dar in final a iesit ce-mi doream. Mai putin marcajele. Cu ce sa fac banda discontinua si continua de pe mijlocul soselei? Din ce am vazut, gasesc de cumparat doar decal-uri cu parcari, treceri de pietoni etc. Am incercat diverse solutii, nu ma multumesc. Ce idei aveti? Merci

#30 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 13 December 2010 - 10:56 AM

Salut,
in general decalurile prind bine doar pe suprafete lucioase, ori soseaua nu prea este asa, are chiar un aspect rugos daca ai imitat bine realitatea. O solutie care ar putea fi la indemana este vopsirea marcajelor. Folosesti banda de mascare pentru a delimita zonele care vor fi "pictate", dupa care treci la vopsire cu pensula sau aerograf. Nefiind vorba de ceva foarte pretentios cred ca banda de zugravit va functiona ok. O alta solutie ar fi si utilizarea de banda autoadeziva, dar la dimensiunile respective si aderenta relativa scazuta de care vorbeam eu nu m-as incumeta la asa ceva.

#31 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2010 - 12:55 PM

Vezi postareatibitu, la 11 Dec 2010, 15:59, a spus:

sal, am ajuns spre final cu diorama ...


Poze! Vrem poze! :pardon:

#32 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 13 December 2010 - 04:19 PM

Chiar, niste imagini ar fi interesante :pardon: .

#33 Useril este offline   tibitu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 15 December 2010 - 09:22 AM

M-am gandit si eu sa lipesc ceva, dar la fel, nu cred ca tine. Am cumparat intre timp niste marcaje aplicabile, gen parcari, zebra din care sa incerc sa-mi fac delimitarile de benzi. La linia curba ( motivul realizarii soselei de fapt ) o sa merg pe solutia cu banda de mascare. Mai am de aplicat iarba si stabilit locul figurinelor. Aici iar nu stiu cu ce sa le lipesc, mai ales ca lipirile pe plastic anterioare, lasa urme inestetice de adeziv. O sa incerc cu moment. La garduri, solutia vor fi niste bolduri lipite pe interior si infipte in polistiren, copacii la fel. Poze la final, cu tot cu explicatii. Intre timp "am reusit" sa stric o mica parte de sosea, acum am de lucru in plus :)

#34 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2010 - 02:39 PM

De ce nu iti faci un sablon pentru trasare si trasezi cum se trasau pe vremuri soselele pe la noi.
O linie de demarcatie are in jur de 15 - 20 cm, banuiesc ca nu am masurat, iar la 1/87 ar veni, o fanta intr-o bucata de carton, de 1,7 - 2,3 mm.
Tai dintr-un duplex, se muleaza mai usor pe relief, doi taietei de 1 cm latime, ii pui la distanta dorita, pe capete si la mijloc lipesti 3 traverse.
Pui sablonul pe sosea si cu pensula faci trasajul.
Avantajul este ca nu strici banda de mascare iar daca folosesti banda adeziva din hartie si nu este ce trebuie (dezlipire usoara) risti sa pleci cu "asfaltul" dupa tine.

Spoor!

#35 Useril este offline   tibitu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 15 December 2010 - 03:36 PM

o sa incerc si asa. Pt omuleti, care e cea mai buna solutie pt lipire?

#36 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2010 - 07:49 PM

Vezi postareatibitu, la 15 Dec 2010, 15:36, a spus:

o sa incerc si asa. Pt omuleti, care e cea mai buna solutie pt lipire?


O picatura, mica picatura, de cianoacrilat.
Merge si cu aracet pentru parchet dar trebuie sa-ti infigi degetul in capul omuletului pana se usuca adezivul si daca-i ai mai rasfirati ai nevoie de ajutoare.
Daca nu esti sigur ca vor sta pe pozitii o vesnicie este bine sa folosesti banda dublu adeziva.
Stiu ca nu "da" bine la imagine, mai ales daca faci poze macro, dar este sanatos. Cand au amortit sau te-ai gandit sa-i pui prin alte parti se muta foarte usor

Her Rommel, are sub cizama dreapta un disc de celuloid de 0,2 mm, la controlul batistei, pieptenului, oglinzi si unghilor trupetilor pusi pe dubluadeziv

Imagine postata

Fiind un "montaj" doar pentru poza dubluadezivul a fost lasat lung, depaseste marginea pavajului, pentru a putea fi dezlipit usor.

#37 Useril este offline   tibitu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 16 December 2010 - 12:47 AM

Banda e interesanta, doar ca am doar 2-3 omuleti care stau "drepti" . Majoritatea sunt in miscare, femei cu tocuri etc. O sa incerc tot cu moment, m-am gandit acum sa-i stabilizez intre masinute pana se lipesc , o sa fac maine o proba. Pt. cei de pe strada, solutia cred ca este discul de celuloid. Multumesc LDH, o sa mai apelez la tine cu intrebari daca se poate si tot aici, nu pe privat, poate mai sunt interesati si altii :)

#38 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2010 - 09:14 AM

Cu placere, astept intrebari si de oi sti oi raspunde

#39 Useril este offline   tibitu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-December 09

Postat 29 December 2010 - 02:24 PM

sal, cum pot taia niste placi de plastic ca sa-mi fac trotuare? e vb de placi HO cu imitatie de pavaj de 200x100 mm pe care as dori sa o tai pe lungime. S-a lovit cineva de aceasta problema?

#40 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 29 December 2010 - 03:29 PM

Salut,
ca sa tai placi din material plastic, indiferent de destinatia lor, sau de textura, exista cateva metode, dintre care iti alegi cea mai convenabila si la care ai acces:
- folosesti un minicircular, cumparat sau improvizat
- folosesti un firez de traforaj, dupa care slefuiesti cu o pila lata si apoi prin apasarea pe o banda abraziva (bucata de smirghel) pusa pe o suprafata dreapta
- folosesti o minifreza cu discuri de debitare, dupa care aplici procedura de slefuire indicata anterior

Slefuirea pe o suprafata plana este necesara pentru a obtine o muchie dreapta a suprafetei prelucrate.
O alta metoda, mai barbara, pe care am folosit-o ocazional la plastice si chiar materiale mai dure, gen textolit este:
- cu o scula ascutita, de exemplu varful unei pile subtiri, un zgariaci mai grosier, folosesti o rigla metalica sau chiar din plastic, cu care faci treceri repetate in zona in care doresti sa debitezi, dupa cateva zeci de treceri, si eventual crearea unui concentrator de tensiune si pe suprafata opusa, se poate rupe materialul in momentul in care in zona prelucrata este suficient de subtire

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi