Forum Machete,Modelism,Hobby: Sisteme de numerotare ale tancurilor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sisteme de numerotare ale tancurilor

#1 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 11 September 2005 - 05:58 PM

Bon... Stie careva vreun site cu informatii privind marcajul tancurilor in WW2?
Ma intereseaza in special marcajul de doua cifre folosit de germani. Si nu vorbesc depre marcajul Afrika Korps care difera de cel standard de trei cifre. Ma intereseaza metodele de marcare ale tunurilor antitanc autopropulsate (panzerjaeger).
Am gasit numai marcaje din doua cifre, desi apartin diviziilor panzer.

Si daca tot vorbim de marcaje, ar fi foarte interesanta o lista cu divizii, numerotare, culori ale cifrelor etc.

Cu ce stiu deocamdata in domeniu nu pot posta inca un articol. Asa ca astept pe cineva mai informat ca mine sa o faca.

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 11 September 2005 - 09:05 PM

Un foarte bun site despre Stug-uri este http://www.die-sturmartillerie.com/ numai ca e in limba germana :pint:
Rasfoieste-l totusi, vei gasii multe lucruri utile ...

#3 Useril este offline   obnosis 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 16-August 05

Postat 12 September 2005 - 12:41 AM

Multam de site, e foarte util, dar nu chiar ce cautam eu acum.

Bon... hai sa va spun ce stiu eu ca sa intelegeti ce caut.

Sistemul de numerotare al tancurilor germane se compunea, in general din 3 cifre, format ABC unde A = numarul companiei, B = numarul plutonului si C = numarul tancului in pluton.
spre exemplu 322 inseamna comania a 3-a, plutonul 2, tancul 2
-tancul comandantului de pluton in versiuena de mai sus era 321
-tancul comandantului de companie continea 0 sub forma 301
-tancul comandantului de batalion continea cifre romane care indicau numarul batalionului, de exemplu I01 ptr batalionul 1 sau II02 ptr batalionul 2
-tancul comandantului de regiment continea R sub forma R01

Pentru ca rusii s-au prins de treaba si tinteau direct tancul comandantului ghidandu-se dupa numere, au inceput variatiile pe tema, de genul alocarii de numere inexistente. Astfel un batalion cu 3 companii incepea numerotarea de la 4 gen 4xx, apoi tancul comandantului de pluton primea numar mai mare cu 1 decat al numarului total de tancuri, de ex plutonul 1 de 5 tancuri al companiei 1 primea numarul 416 la comandantul de pluton, restul fiind notate 417, 418 etc

au aparut si alte variatiuni pe tema. gen trupele din Afrika Korps aveau, la divizia 15 panzer numere dintr-o singura cifra reprezentand numarul companiei, iar la 21 panzer aveau doua cifre cu plutonul si tancul.

bun. asta e ceea ce stiu.
ceea ce nu stiu este de ce artileria si tunurile autopropulsate aveau sistem de numerotare din 2 cifre si ce reprezentau acestea.
pe urma, tipurile de culori folosite. cel mai adesea am vazut rosu cu outline alb, outline alb simplu sau negru cu outline alb. si mai sunt si altele, genul verde.
habar nu am de unde vin si cum sunt folosite. am vazut diferite divizii folosind acelasi tip de marcaj (ex Lehr si Leibstandarde AH foloseau rosu cu outline alb).
pe urma, tipurile de cruci folosite... din nou de forme diferite.

daca cineva are informatii despre chestiunile astea si alte lucruri in plus, pretty please with sugar on top... SHARE! :-D :-D :lol:

fac cinste :pint:

PS - datorita lui Dragos si al sau 232 am aflat ca brigada Hermann Goring folosea un marcaj aparte, de forma unui cerc taiat. cercul se citea ca un cadran de ceas, taietura indicand numarul tancului in pluton.

multumesc pentru atentie.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi