Forum Machete,Modelism,Hobby: Problema adaptor pentru spray la aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Problema adaptor pentru spray la aerograf Pierde aer!

#1 Useril este offline   CiP 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 02-August 09

  Postat 02 August 2009 - 02:38 PM

Salut, am o problema cu adaptorul pentru spray cu aer comprimat de la aerograf. Scapa aer la surubul ce regleaza cantitatea de aer. Ce as putea sa fac? Ii normal sa scape aer? Se poate repara sau trebuie schimbat? Daca trebuie schimbat unde as putea sa cumpar altul?

Am incercat sa il folosesc si cu scurgerea de aer si merge, doar ce pierde aer.

Sunt nou la aerografie si nu prea stiu multa tehnica.  :rolleyes:

Acesta este aerograful: http://www.cartula.r...tore-t3539.html si tot de la Bricostore l-am cumparat.  :whistle:

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 August 2009 - 08:26 AM

Din ce zici tu, cred ca e vorba de jmecheria aia din coltul stinga, jos. Nu, nu este normal sa scape aer. E vorba de o garnitura care s-a uscat/crapat/rupt/pierdut. Incearca sa o schimbi, daca ai acces la ea.

#3 Useril este offline   CiP 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 02-August 09

Postat 03 August 2009 - 08:36 PM

Da, despre aia ii vorba. Garnitura nu se ataseaza cum trebuie si ramane un mic gol, cred. O sa incerc sa o schimb, sper sa gasesc o garnitura care sa se potriveasca...
Multumnesc pentru ajutor.

#4 Useril este offline   Panterik 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-April 12

Postat 12 April 2012 - 09:29 PM

Seara buna si bine vam gasit
De curand am achizitionat o jucarie ce ceea de mai sus din acest post dar intampin o probleme destul de urata, nu vine vopseaua si atunci cand se intampla sa vina e in jeturi si nu pot face nimic.
E curat, nou chiar, am folosit vopsea pe baza de apa in diverse dilutii dar fara succes.
Care poate fi problema?

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 April 2012 - 01:59 PM

Problerma e ...multe! :whistle:
- In prmul rind dilutia vopselei. Daca vopseaua nu e diluata bine, cam 1/1, functie de viscozitatea initiala, presiunea este insuficienta pentru a scoate vopseua din recipient
- reglaj incorect al acului
- reglaj incorect al pozitiei dintre duza de aer si aductiunea de vopsea
- imbinarea recipient cu vopsea/aerograf este defectuasa si trage aer fals

#6 Useril este offline   Panterik 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-April 12

Postat 16 April 2012 - 02:28 PM

Am incercat si cu tus de imprimanta care e asemanator cu apa, tot in jeturi venea.
Maine ajung acasa si am sa verific etanseitatea rezervorului cu vopsea, partea cu reglejul dintre duza si aductiunea aerului nu stiu ce as putea regla dar am sa incerc.
La reglajul acului ce pot sa verific sau sa incerc sa elimin posibilitatea sa fie de acolo.
Multam @ Z-mare de ajutor

#7 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 17 April 2012 - 09:45 AM

Eu am patit cam acelasi lucru cu adaptorul pentru spray, dar problema era ca filetul interior al adaptorului nu se "pupa" cu cel exterior al spray-ului :bang:
Cred ca nu au acelasi pas...:pardon:

#8 Useril este offline   Panterik 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 12-April 12

Postat 18 April 2012 - 09:54 AM

Vezi postareaanakinu, la 17 April 2012 - 09:45 AM, a spus:

Eu am patit cam acelasi lucru cu adaptorul pentru spray, dar problema era ca filetul interior al adaptorului nu se "pupa" cu cel exterior al spray-ului :bang:
Cred ca nu au acelasi pas...:pardon:


Nu am incercat adaptorul dar e posibil, eu sunt in Ploiesti daca ai posibilitate si vrei til dau pe al meu ca nu il folosesc, eu am facut compresor din motor de frigider si butelie de hidrofor si merge super bine.
La dracie am sa incerc ce ma sfatuit @ Z-mare sa vad daca ii dau de cap daca nu incerca adaptarea gasita pe forum cu alimentare gravimetrica daca tin minte exact termenul.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi