Forum Machete,Modelism,Hobby: Din intamplare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Din intamplare Ruine

#1 Useril este offline   TazzCM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 19-April 09
  • Location:Curtea de Arges

Postat 18 August 2009 - 07:08 PM

Cum sa incep ? Am gasit niste placi de ipsos cand ma duceam sa vad daca (.....) . Le-am luat si le-am pitit bine dupa un copac. M-am intors cu un sac si m-am dus cu ele acasa. Nerabdator m-am si apucat de treaba. Initial nu stiam ce vream sa fac. Pe urma vazand ca treaba merge binisor m-am hotarat sa reproduc o casa de la noi din oras. Cand sa fac sile si geamurile s-a rupt placa. M-am suparat teribil si am zis : "Daca te ruinezi, ruina ramai!" Si asa a ramas. Mai am ceva de lucru la ea. Sa nu uit sa spun, e 1/35.

[center]-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Acum va rog frumos daca ma puteti ajuta sa o pun intr-o tema, asta insemnand niste figurine etc. Eu as prefera niste rusi. E destul de mica suprafata "libera" si nu pot sa pun un tanc sau alceva de peste 7 cm.

Numai bine!
Nae
[/center]

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image040.jpg
  • Imagine atasata: Image041.jpg
  • Imagine atasata: Image046.jpg
  • Imagine atasata: Image054.jpg
  • Imagine atasata: Image047.jpg
  • Imagine atasata: Image053.jpg

Aceasta postare a fost editata de TazzCM: 18 August 2009 - 07:14 PM


#2 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 18 August 2009 - 07:32 PM

Frumos, cred ca ar sta bine un sniper la panda sau poate o figurina (ceva comando) ce il asteapta la colt pe un soldat neatent. :whistle:
Scuze daca am deranjat cu ideile mele. :-D
Bafta in continuare. :friends:

#3 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 18 August 2009 - 07:39 PM

sau, mai degraba unu' cu gamela-n brate pitit chipurile de restu' lumii...locu' pare bun de luat masa!

#4 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 18 August 2009 - 08:15 PM

Salut Tazz

-Ce zici de cativa "eliberatori" ce-si canta victoria ?
http://www.icm.com.u...op/image_64.jpg

S-ar integra destul de bine cu "peisajul" creat de tine. Moloz ai, zidarie este, pui si un poster de propaganda german si ai un subiect simplu de executat.
Idei ar fi destule, chiar daca spatiul nu permite multe artificii.
Sa ne tii la curent

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 August 2009 - 08:21 PM

Idei sunt.vor mai fi.Eu altceva vreau sa remarc: coltul ala de casa si peticul ala de strada arata foarte bine,asta este important.Felicitari :whistle:

#6 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 18 August 2009 - 08:28 PM

Pana gasesti alte placi (pentru casa din Curtea de Arges) ai variante nelimitate de populare a "ruinei".
Exemplu:
Imagine atasata: idee.JPG

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2009 - 11:01 PM

Ti-a iesit meseriasa. Ar fi pacat sa nu o folosesti.
Eu o vad undeva in Odesa sau in Sevastopol, o fetita plangand cu un ursulet in mana atarnand pe jos si un soldat lasat pe vine incercand sa o consoleze. Mai poti sa mai pui un coleg nepasator care fumeaza in spatele lui.
Fetita la 35 parca are Preiser (gasesti la Olaf).

Aceasta postare a fost editata de wurger: 18 August 2009 - 11:02 PM


#8 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2009 - 07:55 AM

Desi pozele nu te ajuta, arata foarte bine. Sper ca membrii forumului care au retineri sa-si dea seama ca manufacturarea unei diorame este foarte simpla, cu cateva exceptii (copaci, figurine, apa).
Parca bucatile alea cazute (zid si pardoseala) sunt prea mari. Ar merge mai fragmentate.
Ca prezentare, te-ar ajuta sa o lipesti pe o placa de lemn, PAL ale carei margini sa depaseasca peisajul cu 1 cm.

Vezi postareawurger, la 19 Aug 2009, 00:01, a spus:

Eu o vad undeva in Odesa sau in Sevastopol, o fetita plangand cu un ursulet in mana atarnand pe jos si un soldat lasat pe vine incercand sa o consoleze. Mai poti sa mai pui un coleg nepasator care fumeaza in spatele lui.

Esti in depresie, Caline?

#9 Useril este offline   TazzCM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 19-April 09
  • Location:Curtea de Arges

Postat 19 August 2009 - 07:58 AM

Multumesc foarte mult pentru sfaturi. Azi plec la Bucuresti sa ma aprovizionez. In ansamblu mi-am facut un plan pentru diorama. Daca nu va suparati as prefera sa il tin secret. O sa revin prin septembrie pentru ca nu am cum sa lucrez la Bucuresti. Multumesc mult inca o data :whistle: !

#10 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

  Postat 19 August 2009 - 08:00 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 19 Aug 2009, 07:55, a spus:

Esti in depresie, Caline?

Nu, e emo. :whistle: :-D
Serios acuma, e misto ideea lui.

#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2009 - 10:17 AM

Nu suntdeloc in depresie si chiar ma mir din cauza asta. Da' m-am saturat de snipershi si asaltisti voit dramatici. Razboiul are o latura mult mai dramatica din pdv al unui nevinovat, fie ca e el copil sau matur neimplicat. Nici nu vreau sa par prea serios.
Eu asa as face.....De fapt sambata la intalnire mi-am luat setul Preiser la 1/72....Ala cu refugiati si mai am ceva civili si din alte surse.....Ma bate un gand demult. :whistle:

Tazz, nu-ti face probleme. Mintea omului ationeaza imprevizibil prin ricoseu. Sunt sigur ca ce vei face iti va aduce in final premiul cel mare al satisfactiei personale.

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2009 - 06:23 PM

Vezi postareawurger, la 19 Aug 2009, 11:17, a spus:

Nu suntdeloc in depresie si chiar ma mir din cauza asta. Da' m-am saturat de snipershi si asaltisti voit dramatici. Razboiul are o latura mult mai dramatica din pdv al unui nevinovat, fie ca e el copil sau matur neimplicat. Nici nu vreau sa par prea serios.
Eu asa as face.....De fapt sambata la intalnire mi-am luat setul Preiser la 1/72....Ala cu refugiati si mai am ceva civili si din alte surse.....Ma bate un gand demult. :shifty:

Hai, ma, ca era la caterinca. Oricum pare cea mai interesting idee inaintata.
Si io, intrucat m-am plictisit de nemtalai agresivi am dat-o pe metale imprastiate in negura timpului (da' tot ma roade niste proiecte inperialisto-fasciste).

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 19 August 2009 - 06:24 PM


#13 Useril este offline   octav_x 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 13-September 08
  • Location:bucuresti

Postat 14 September 2009 - 12:48 PM

poti sa-mi spui si mie cum ai lucrat? peretele e foarte drept, ai folosit cofraj , nu?

#14 Useril este offline   TazzCM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 19-April 09
  • Location:Curtea de Arges

Postat 16 September 2009 - 06:33 PM

Vezi postareaoctav_x, la 14 Sep 2009, 13:48, a spus:

poti sa-mi spui si mie cum ai lucrat? peretele e foarte drept, ai folosit cofraj , nu?

Nu, pur si simplu este o placa de <<rigips>> (nu stiu cum se scrie) scrijelita. O sa iti arat cum am fixat-o. Ca adeziv am folosit ipsos. SA NU FOLOSESTI ARACET! Daca o sa vrei sa pictezi cu tempera nu o sa reusesti.


Acum sa intreb si eu pe cei mai experimentati. Am vopsit figurinele cu oil color. Ca diluant am folosit diluant TUCAN si vad ca se usuca foarte, foarte greu. Le-am vopsit acum aproximativ 6 ore. Este normal?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG


#15 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 17 September 2009 - 11:13 AM

Vezi postareaTazzCM, la 16 Sep 2009, 19:33, a spus:

Nu, pur si simplu este o placa de <<rigips>> (nu stiu cum se scrie) scrijelita. O sa iti arat cum am fixat-o. Ca adeziv am folosit ipsos. SA NU FOLOSESTI ARACET! Daca o sa vrei sa pictezi cu tempera nu o sa reusesti.
Acum sa intreb si eu pe cei mai experimentati. Am vopsit figurinele cu oil color. Ca diluant am folosit diluant TUCAN si vad ca se usuca foarte, foarte greu. Le-am vopsit acum aproximativ 6 ore. Este normal?

Nu am experienta la uleiuri (decat la "luat pe ulei") asa incat nu ma bag dar placa de rigips se lipeste bine si cu aracet si cu prenandez. Merge vopsit cu tempera, tempera + aracet, email, acrilice etc. fara probleme.

#16 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 17 September 2009 - 12:34 PM

Vezi postareaalexie, la 17 Sep 2009, 12:13, a spus:

Nu am experienta la uleiuri (decat la "luat pe ulei") asa incat nu ma bag dar placa de rigips se lipeste bine si cu aracet si cu prenandez. Merge vopsit cu tempera, tempera + aracet, email, acrilice etc. fara probleme.



placa de gips-carton se lipeste foarte bine cu chit de imbinare pentru gips-carton si se vopseste cu ce vreti voi,atata timp cat este amorsata.

#17 Useril este offline   TazzCM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 19-April 09
  • Location:Curtea de Arges

Postat 17 September 2009 - 01:13 PM

Vezi postareaalexie, la 17 Sep 2009, 12:13, a spus:

Nu am experienta la uleiuri (decat la "luat pe ulei") asa incat nu ma bag dar placa de rigips se lipeste bine si cu aracet si cu prenandez. Merge vopsit cu tempera, tempera + aracet, email, acrilice etc. fara probleme.

Si acum dupa 24 de ore inca se mai ususca. Vopseaua a prins o crusta finuta. Pana cand se ususca cred ca o sa o iau si eu pe ulei. Si in legatura cu adezivul, nu mai bag mana in foc pentru aracet pe placa de gips carton.

#18 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2009 - 09:55 PM

Vezi postareaTazzCM, la 17 Sep 2009, 14:13, a spus:

Si acum dupa 24 de ore inca se mai ususca. Vopseaua a prins o crusta finuta. Pana cand se ususca cred ca o sa o iau si eu pe ulei. Si in legatura cu adezivul, nu mai bag mana in foc pentru aracet pe placa de gips carton.

Uleiurile se usuca cel mai greu si aderenta la baza nu e stralucita. Poti sa te ajuti cu o sigilare - cel mai bine cu lac acrilic.

#19 Useril este offline   TazzCM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 19-April 09
  • Location:Curtea de Arges

Postat 20 September 2009 - 04:33 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 19 Sep 2009, 22:55, a spus:

Uleiurile se usuca cel mai greu si aderenta la baza nu e stralucita. Poti sa te ajuti cu o sigilare - cel mai bine cu lac acrilic.

Asta am vazut...

#20 Useril este offline   TazzCM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 19-April 09
  • Location:Curtea de Arges

Postat 09 October 2009 - 12:51 PM

Noi tot muncim.. :hi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image015.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi