Forum Machete,Modelism,Hobby: porsche 962 C - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

porsche 962 C 1/24 revell

#1 Useril este offline   octav_x 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 13-September 08
  • Location:bucuresti

Postat 02 September 2009 - 09:29 PM

masina e 80% gata.geamurile nu sunt lipite iar caroseria nu e atasata de baza inca, am pus-o doar pentru poze. Daca stie cineva metode de a scapa de silveringul la decalul rosu-auriu (am folosit ambele solutii pentru decaluri si tot a ramas) sau de urmele de pe geamurile protectoare de la faruri nu va sfiiti, chiar am nevoie de sfaturi. sper ca silveringul cel putin sa se duca dupa lacuire

inca ceva. cu ce merg lustruite geamurile? merge cu wax de la tamiya sau polishing compound?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03877.JPG
  • Imagine atasata: DSC03878.JPG
  • Imagine atasata: DSC03879.JPG
  • Imagine atasata: DSC03880.JPG
  • Imagine atasata: DSC03881.JPG
  • Imagine atasata: DSC03882.JPG


#2 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 03 September 2009 - 10:06 AM

Sticla farurilor vad ca ai lipit-o cu superglue, de aici urmele. Singura metoda e cea mecanica, dat jos si slefuit la ud cu smirghel foarte fin (cauta prin topice ca scrie pe acolo granulatiile). Ar trebui sa le poti lipi cu acelasi tip de adeziv ca cel de machete si sa nu lase urme sau sa folosesti lipici special pentru parti transparente.

#3 Useril este offline   octav_x 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 13-September 08
  • Location:bucuresti

Postat 03 September 2009 - 10:16 AM

da, am facut greseala de a folosi picatura. dar le-am dat jos si am folosit o cea mai fina parte a unei pile cu 4 fete si au disparut urmele fara probleme la ud. multumesc mult de sfat, credeam ca le pun cruce :)

#4 Useril este offline   michi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 228
  • Inregistrat: 29-June 08

Postat 03 September 2009 - 04:41 PM

daca ai rezolvat cu farurile atunci ai grija cu bordul pentru ca trebuie sa fie negru.
Altfel, saracul pilot, o sa aiba impresia ca merge pe mare cu soarele din fata.
Si sa mai ai grija si la conturul negru al parbrizului.

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 September 2009 - 08:15 PM

Salut Octavian,

Ai lucrat binisor. Ce va trebuii sa inveti pe viitor este ce adeziv sa folosesti la fiecare lipire in parte!
Faruri si stopuri se lipesc cel mai bine cu aracet sau adeziv pentru lemn, dar din acela care devine transparent dupa uscare! Super glue nu este ideal pentru asaceva!

Pentru decaluri ti-am scris mail. Cel mai important lucru este ca suprafata pe care lipesti decalurile sa fie cit mai curata si neteda ( lucioasa! ) altfel decalurile care trebuie sa se curbeze in diverse forme nu vor adera cum trebuie nici cu solutiile pentru decaluri. In cazul tau incearca sa remediezi cu un betisor cu vata ( q-tip pentru urechi ) inmuiat in apa calda sau chiar si mai fierbinte. Apasa mai lung pe suprafetele cu problema dar ai grija sa nu rupi decalurile!
Pentru a avea un rezultat mai bun in viitor la aplicat decaluri, foloseste apa calda, astfel decalul devine mai flexibil.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 05 September 2009 - 08:26 PM


#6 Useril este offline   -Andi- 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 23-August 09
  • Location:C A L A R A S I
  • Interests:Tot ce tine de AUTO.

Postat 05 September 2009 - 09:24 PM

incearca cu incredere o solutie numita xerapol...atat pentru farurile "matuite" cat si pentru parbriz.


Se gaseste in mai toate hypermarket-urile.

Aceasta postare a fost editata de -Andi-: 05 September 2009 - 09:25 PM


#7 Useril este offline   octav_x 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 13-September 08
  • Location:bucuresti

Postat 05 September 2009 - 09:30 PM

multumesc pentru sfaturi. oricum am facut greli maricele si de data asta, mai ales la roti.

am folosit solutii pentru decal care au fost foarte bune dar numai la decalul cu rosu si auriu nu a mers. dupa lacuire insa s-a rezolvat, a aderat la suprafata masinii.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi