Forum Machete,Modelism,Hobby: Hartie decal inkjet - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hartie decal inkjet

#1 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 10 September 2009 - 03:21 PM

stie cineva cum se foloseste hartia inkjet pentru decaluri?
Ca sa se desprinda de pe suport nu trebuie bagata in apa?...daca da, atunci culorile de pe desenul listat nu se amesteca in contact cu apa?

#2 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 10 September 2009 - 03:32 PM

salve
s-a mai discutat
dupa imprimare se usuca minim 3 ore si se da cu un lac, apoi poti sa le bagi in apa fara grija.
tu ce progam de imprimare ai?
eu folosesc "decal marker" de la testors dar nu sunt prea incantat

Aceasta postare a fost editata de Romi: 10 September 2009 - 03:33 PM


#3 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 10 September 2009 - 03:49 PM

auuuu mai zapacit..de tot.....eu folosec corel sau photashop, de ce trebuie un program special? ce face ala?

#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 September 2009 - 05:37 PM

Hartia de inkjet este COMPLET si RADICAL diferita de cea de laser. Daca le incurci, iti strici imprimanta.

Hartia de inkjet este acoperita cu un film de decal peste care este un alt strat de gelatina pe baza de apa. Cand tiparesti cu inkjet, gelatina asta absoarbe cerneala la fel ca o foaie de hartie. Acest strat de gelatina trebuie sa fie fuzionat cu stratul de decal de dedesubt. In acest sens se aplica un lac pe baza de apa, numai aerografiat sau cu sprayul, care topeste gelatina si o fuzioneaza cu filmul de dedesubt.
Apoi se taie designul de pe coala si se aplica la fel ca un decal obisnuit. Cea mai mare problema cu decalurile inkjet e ca tind sa fie foarte groase datorita stratului de gelatina si de lac.

Daca se baga acest gen de hartie in imprimanta laser, gelatina aia se topeste si se intinde peste tot, inclusiv pe tambur care costa foarte mult. NU RECOMAND.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 10 September 2009 - 05:37 PM


#5 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 10 September 2009 - 09:32 PM

multumesc mult pentru sfaturi si explicatii, dar tot nu am inteles daca trebuie sau nu un program special pentru listat decalurile gen " decal marker " ? ...in corel sau photoshop nu merge listat?

#6 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 11 September 2009 - 01:14 PM

Astea le-am facut eu azi,in Corel 12, pe hartie de la Stevens (http://www.greatmode...tem_num=STV4060) ,alba pentru laser printer,coli de 8,5x11 inch.Unele embleme au 3x3mm si au iesit surprinzator de bine.(dupa ce se usuca,o sa le dau cu solutie de la Microscale -http://www.greatmodels.com/~smartcart/cgi/display.cgi?item_num=MS12).O sa vad cand le pun pe macheta cum o sa arate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P9050004.jpg
  • Imagine atasata: P9050003.jpg
  • Imagine atasata: P9050002.jpg
  • Imagine atasata: P9050001.jpg
  • Imagine atasata: P9050005.jpg


#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 September 2009 - 01:58 PM

Vezi postareacorsar, la 10 Sep 2009, 20:32, a spus:

multumesc mult pentru sfaturi si explicatii, dar tot nu am inteles daca trebuie sau nu un program special pentru listat decalurile gen " decal marker " ? ...in corel sau photoshop nu merge listat?


Cu vreo cinci ani in urma Testors au scos un "packet" cu un soft si niste coli de decal pentru crearea de decaluri. Nu am vazut softul, dar din cate inteleg are niste sabloane pentru insemne de genul "stea cu bare" sau "cocarda" la diferite scari. Suna foarte restrictiv.
Parerea mea e sa iti faci desenul intr-un program special de desen, gen Corel Draw (favoritul meu) sau Photoshop si sa le tiparesti folosind interfata imprimantei ca la orice tiparire.
Radu

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi