Forum Machete,Modelism,Hobby: Probleme primer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Probleme primer pe piese din plastic

#1 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 11 September 2009 - 05:39 PM

Primer-ul e de la Duplicolor...suprafata a fost spalata cu apa si detergent, lasata sa se usuce cateva ore. Dupa ce s-a intamplat prima data am zis ca poate nu am sters bine piesa, dar s-a repetat si a doua oara. Am aplicat primer-ul si pe praguri, aceeasi problema. Am aplicat primer-ul pe bancheta spate si totul e ok desi tratamentul aplicat a fost acelasi. Idei? 

Distanta de vopsire a fost cam aceeasi, nu am insistat pe niciuna din piese.

Mentionez ca l-am folosit si pe piese metalice (2 portiere) unde nu am avut nicio problema.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1000899.jpg
  • Imagine atasata: P1000905.jpg


#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 11 September 2009 - 11:39 PM

Din poze nu disting bine problema pe care o ai, ce nu este in regula?
Sa dizolvat plasticul sau nu adera primerul pe plastic??
Eu cred ca primerul pe care l-ai folosit nu este pentru plastic! Stiu ca duplicolor are si un primer tranparent, deci nu este gri sau alb ca cel de modelism si este mai scump decit cel pentru metale!

#3 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 12 September 2009 - 01:36 AM

Cum ai aplicat primer-ul? Airbrush sau Spray?

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 September 2009 - 08:49 AM

Acolo este grund acumulat, fara voia ta, din cauza pulverizarii defectuoase! Startul fiind gros, prin uscare s-a zbircit. Curata locul cu alcool izopropilic si vopseste din nou, intii perpendicular pe suprafata unde acum e zbircit, fara sa insisti prea mult, (santul actineaza ca un vas capilar si stinge grundul!) apoi pe laterale, tinind piesa in asa fel incit suprafata de mai sus sa nu fie "vizibila".

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_09_2009/post-19-1252737950.jpg


#5 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 12 September 2009 - 02:07 PM

Primer-ul e la spray...
Voi curata stratul de acum si voi aplica metoda sugerata de Z-mare. Revin cu rezultatul.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 September 2009 - 05:45 PM

Daca dai direct din cutie, incearca sa maresti distanta intre piesa si spray.

#7 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 20 September 2009 - 02:31 PM

Am curatat locul, dar cu smirghel de 600 umed, grundul atacase putin plasticul la suprafata si a trebuit sa refac zona, am finisat cu smirghel de 1200 umed, am spalat cu apa si detergent, iar dupa uscare am revopsit. Strat subtire de la distanta mare (40-50 de cm), am aplicat 3 straturi. Camera mai prinde unele imperfectiuni, dar cu ochiul liber nu se mai vede nicio problema. Multumesc pentru sfaturi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1120235.jpg


#8 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 20 September 2009 - 07:32 PM

Dupa ce ai dat cu grund banuiesc ca vrei sa dai cu vopsea lucioasa?
Daca da iti sugerez ca inainte sa o faci sa finisezi primerul la ud cu o pasta abraziva (o pasta ptr polish auto) sau la cu smirghel de 2000 cel putin tot la ud, altfel dupa vopsire suprafata va avea un aspect rugos.

#9 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 20 September 2009 - 07:45 PM

Ok, multumesc pentru informatie :)

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 September 2009 - 07:54 AM

Vezi postareabmwh548, la 20 Sep 2009, 15:31, a spus:

grundul atacase putin plasticul la suprafata si a trebuit sa refac zona


Deci a fost ceea ce am presupus! Sfatul meu este sa reslefuiesti suprafata incaodata cu un smirghel de 2000 la ud si sa mai dai doua sau mai bine trei straturi subtiri de primer! Primul strat sa fie un strat atit subtire incit sa nu acopere chiar bine plasticul si sa permite o uscare rapida a primerului. Cu urmatoarele straturi, tot subtiri acoperi plasticul in intregime. Dupa aplicarea primerului ( 24 ore!) este bine sa netezesti suprafata cu o cirpa si pasta de lustruit auto sau pasta Tamiya ( daca nu ai, merge si pasta de dinti alba Colgate) .
De ce iti spun sa mai dai inca aceste straturi de primer? Presupun ca ai de gind sa vopsesti macheta tot cu vopsea Duplicolor. Ei, atit primerul cit si vopselele contin niste solventi care ataca plasticul si il pot dizolva ( tu ai scapat inca ieftin! :) ) Prin stratul de primer care sa uscat ai sa formezi si o bariera protectoare prin care acesti solventi nu mai trec.

Cum ti-am scris mai sus, Duplicolor produce si un primer pentru plastic care este transparent. Este scump, dar ti-l recomand pentru urmatoarele proiecte.

#11 Useril este offline   michi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 228
  • Inregistrat: 29-June 08

Postat 21 September 2009 - 10:01 AM

salut,
intervin si eu tardiv dar nu fara folos... sper.
Aceasta problema este des intalnita atunci cind folosim primer pentru suprafete metalice pentru cele de plastic.
In acest caz, pentru a evita aceasta situatie eu dau primele doua trei straturi gazate.
Adica de la departare destul de mare, pulverizez "sprayul" astfel incit sa ajunga pe suprafata de plastic aproape uscat.
Fac asta de 2-3 ori pina cind suprafata este total acoperita apoi desprafuiesc prin spalare cu apa si sapun cu o cirpa.
Acum plasticul este gata de vopsire.
Dar parca nu as recomanda metoda asta pentru o caroserie intreaga.
Cel mai bine itit cumperi materiale speciale.

#12 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 September 2009 - 10:15 AM

Primerul ideal pentru caroserii de plastic este Tamiya Fine Primer ( cel alb ) pe care eu il folosesc la toate machetele mele.
Avantajul este ca nu ataca plasticul, nu face "praf" si se netezeste foarte frumos pe suprafata de plastic. Merge foarte bine si pe metale! Acest primer nu mai necesita slefuire/polishare. Poate fi aplicat direct din doza de spray sau decantat si aplicat cu aerograful. Datorita cantitatii relativ mici (180 ml ) este cu mult mai scump decit un spray Duplicolor (400 ml.) dar dupa parerea mea pentru modelism este si cel mai bun!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 21 September 2009 - 10:16 AM


#13 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 21 September 2009 - 12:31 PM

Am luat primer Duplicolor pentru ca e singurul pe care l-am gasit pe aici (si e singurul tip de la Duplicolor pe care l-am vazut). Pe el nu scria nimic in legatura cu plasticul, l-am aplicat si pe caroserie (care e metalica) si pe barele de protectie, praguri si interior care sunt plastic. Ciudat e ca doar pe barele de protectie si pe praguri am avut problema. L-am folosit la 2 interioare si nici unul nu a avut probleme, doar barele de protectie si pragurile (probabil e un plastic mai special). Am folosit metoda cu aplicare de la distanta foarte mare si strat foarte subtire (primul strat chiar nu a acoperit complet plasticul). Am sa folosesc smirghel de 2000 umed inainte sa aplic vopseaua (care probabil va fi albastru metalizat tot de la Duplicolor).

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 September 2009 - 01:07 PM

Atentie cind aplici vopseaua, s-ar putea sa patesti exact la fel! :pardon:

#15 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 September 2009 - 01:28 PM

Din cite stiu eu, si din ce am eu, pe toate scrie ca nu este ideal sa le aplici pe plastic ( ma refer la primer si vopsea ) iar la dozele de vopsea-spray scrie ca trebuie sa folosesti acel primer pentru plastic. Cind slefuiesti vezi sa nu "tai" pina in plastic, altfel patesti la fel!
Cind vopsesti partile de plastic sa-l vopsesti la fel cum ai dat si primerul, staturi subtiri DAR de la 30 cm! Daca dai vopseaua de la distanta mai mare iti face "coaja de portocala" (orange peal)!

Succes!

#16 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 22 September 2009 - 01:45 PM

O poza cu ce scrie pe tubul cu primer.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1120285.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi