Forum Machete,Modelism,Hobby: Sorin Tulea a trecut in lumea umbrelor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sorin Tulea a trecut in lumea umbrelor

#1 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 September 2005 - 05:36 PM

"Sorin Tulea, fost pilot de bombardament greu, erou al ultimului razboi mondial, doborat de pe cerul patriei cu trei luni inainte de 23 august............. a platit cartea din pensia lui de invalid de razboi. In dolari, pe care-i economisise ani de zile – ca o parte din ei am crezut ca nici nu mai sunt valabili –, singur, pentru ca in afara de prieteni nu mai are pe nimeni. Dar a reusit. Cartea aceasta, intr-un tiraj liliput, insa care contine 400 de pagini traite, inclusiv fotografii, a vazut lumina tiparului. Fireste, am citit pe ochii lui o mare satisfactie. (Cu atat mai mult cu cat intre timp fusese la un pas de moarte, fiind necesara o interventie medicala de urgenta in urma careia s-a ales cu un by-pass). Ca si cand mi-ar fi spus: "De acum pot sa inchid ochii linistit. Mi-am facut pe deplin datoria". "

Si a facut-o!
Saptamana trecuta, cu datoria inplinita si poate resemnat fiind, s-a dus langa eroii alaturi de care a luptat.
S-a dus sa-si reintalneasca camarazii de arme, acolo, intr-o alta lume, poate mai buna.
Am devenit, inca o data mai singuri cu un om. Un mare om.

#2 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 16 September 2005 - 07:16 PM

Dumnezeu sa-l odihneasca!

#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2005 - 07:59 PM

Dumezeu sa-l odihneasca.

Sper ca macar Tulea sa scape de sacalii care au sarit (ca in alte cazuri de eroi veterani trecuti in nefiinta) la fotografiile, medaliile si amintirile pe care le pastrasera...si mai sper sa aiba parte de odihna vesnica intr-un mormint din care sa nu fie aruncat pentru ca un general de birou care n-a vazut frontul in viata lui sa-si ridice mausoleu.

#4 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 16 September 2005 - 08:16 PM

Fie-i tarina usoara..
Bill :pint:

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 September 2005 - 09:57 PM

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi