Forum Machete,Modelism,Hobby: Intrebare in legatura cu diluanti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebare in legatura cu diluanti

#1 Useril este offline   AcidCod3 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 07-September 09
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 September 2009 - 04:58 PM

Am vazut pe forum cateva topicuri in care se zicea despre D506 si D509. Acuma... posibil sa fiu eu mai batut in cap si ma prind mai greu asa ca as vrea sa fiu sigur de o treaba. Pentru vopsit cu aerograf, cu vopsele acrilice e ok vre-un diluant dintre cei 2 (sau macar pentru curatat aerograful dupa folosire)? Mersi mult.

#2 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 28 September 2009 - 05:10 PM

Eu dupa ce-l folosesc mai "des" il demontez si-l curat cu diluant (ac, duza, corp...) din ala ieftin la un litru.
Eu stiam ca pentru acrilice se dilueaza cu apa distilata, si chiar cu apa de la robinet. Nu e exclus sa fiu dezinformat.

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 September 2009 - 05:17 PM

Nici unul!
Acrilicele se dilueaza cu apa, izopropilic, white spirt ...
Tamiya si Gunze Sangyo sunt un fel de strutocamila. Se poat dilua si cu diluant nitro.
Toate aceste informatii au fost scrise si prin forum. Ma rog! Inghesuite printre topicurile cu machete. :friends:

Bafta!

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 September 2009 - 05:31 PM

Ce acrilice folosesti? Sunt multe marci si mai toate au alt diluant! Daca ai Revell se dilueaza cu apa distilata dar nu merg chiar asa bine nici la pensula si nici la aerograf!

#5 Useril este offline   AcidCod3 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 07-September 09
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 28 September 2009 - 05:34 PM

Multumesc pentru raspunsuri. tibi22: folosesc vopsele Tamiya si momentan am X - 20A pt subtiat vopselele, dar eram curios daca se gaseste si ceva mai ieftin... si se pare ca se gaseste :friends:

Aceasta postare a fost editata de AcidCod3: 28 September 2009 - 05:44 PM


#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 September 2009 - 07:24 PM

Si eu folosesc vopsele Tamiya acrilice. Diluantul x 20 este bun, dar mai bun este diluantul de la www.xaba.ro Mr. Color Thinner de la Gunze Sangyo. Pentru curatat acrilicele astea merge de la apa ( sa zicem pentru grosul vopselei ramase) pina la alcool isopropilic, diluant Nitro sau D 20 ( pentru curatarea finala ).

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2009 - 08:34 PM

X20 de la Tamiya este alcool izopropilic 98%. Alcool izopropilic se gaseste in cantitati pana la 1L la magazinele care comercializeaza componente electronice, de ex.

Diluantul de la Gunze e un diluant pentru lacuri, similar cu Nitro-ul, si destul de volatil (cu mentiunea ca nu ataca plasticul).

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 September 2009 - 08:42 PM

Vezi postareacartula, la 28 Sep 2009, 21:34, a spus:

X20 de la Tamiya este alcool izopropilic 98%. Alcool izopropilic se gaseste in cantitati pana la 1L la magazinele care comercializeaza componente electronice, de ex.

Diluantul de la Gunze e un diluant pentru lacuri, similar cu Nitro-ul, si destul de volatil (cu mentiunea ca nu ataca plasticul).


Si doar ca o completare: acrilicele Tamiya nu se dilueaza cu apa.

Bafta!

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 September 2009 - 09:46 AM

http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Vop...i-avansati.html Ar trebui putin actualizat, dar merge inca!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi