Forum Machete,Modelism,Hobby: Samurai cu Naginata - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Samurai cu Naginata Inca doua variante

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2009 - 01:36 PM

Prima varianta este facuta pentru un amic. Ce este interesant si deosebit este ca am ales combintia de clori a unui O-Yoroi existent intr-o colectie. Armura este metal corodat in tehnica specifica japoneza iar snururile O-Doshi sunt verde deschis.

Cea de-a doua lucrare va participa la Salonul National de Modelism de la Alba si am facut-o pentru mine cu dragoste si sete.
Am lucrat cu placere mai ales la baza, pentru care am folosit diverse materiale (in general naturale) pentru a obtine impresia unei liziere de padure.
Vopsirea este cea indicata de producator, eu schimband in urma documentarii doar mon-ul de pe Uma-jhirushi (drapelul din spinare)
Va las sa va bucurati de imagini.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_061.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_062.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_064.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_066.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_068.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_070.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_071.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_074.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_077.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_078.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_079.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_080.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_081.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_082.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_084.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_085.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_086.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_088.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_089.jpg
  • Imagine atasata: Lucrari_Alba_092.jpg


#2 Useril este offline   florinjenica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 31-May 09
  • Location:Sibiu

Postat 23 October 2009 - 02:10 PM

Superb! Decorul este senzational, iar postura si expresia personajului foarte bine surprinse.
Ce sa mai zic de armura...

Felicitari!

Aceasta postare a fost editata de florinjenica: 23 October 2009 - 02:11 PM


#3 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 23 October 2009 - 02:55 PM

Meserie :drinks: ! :rolleyes:
Nu stiam de existenta punctelor mov pe "sosete"

#4 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 23 October 2009 - 03:37 PM

"FOARTE excelent!" . Cu figurina e clar, tu fiind demult in rindurile profesorilor, dar m-ar interesa ce si cum ai folosit pentru "ïmprejurimi" . Cit mai amanuntit daca ai chef.

#5 Useril este offline   edwaits 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:tir cu arcul, boomerangurile,tom waits

Postat 23 October 2009 - 04:33 PM

oau! si eu vreau unul! foarte frumosi!

#6 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 23 October 2009 - 05:31 PM

Bravos fratioare, absolut super!!!

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2009 - 06:34 PM

Va multumesc extrem pentru caldele cuvinte care in mintea mea bolnava se transforma instant in incurajari.
Marhaba, iti raspund cu placere si amanuntit tie si celor care nu aveau curajul sa intrebe :drinks:

Baza este binecunoscuta scrumiera de la magazinele tip "orice produs....poate fi oricat" caci oricum nu se mai tine seama (ca-i criza). A costat 5 lei.
Cavitatea am umplut-o cu ipsos, aplicand invers ce m-a invatat Crios sa fac ca sa nu mi se mai intareasca ipsosul in cancioc. Am facut asta ca sa fie mai grea. Iti explic la Alba la un pahar de ce trebuia sa fie mai grea.
Peste aceasta baza am venit (cu toate ca nu eram plecat nicaieri) cu pasta DAS de culoare alba care e la fel ca cea de culoare maro dar pute mai suav.
Am apasat crampoanele din sandale pe locurile unde urma sa lipesc exaltatu'.
Am colorat "pamantul" (Dumnezeu ce sa mai....) cu acrilice la tub de la Liquitex, ca la alea era oferta si ma stiti zgarcit (umbra naturala cu ocru, una dupa alta cu ochii relativ inchisi)
In spate am lipit o bucata de radacina pe post de lemn cazut si napadit de vegetatie.
Am practicat (tarziu) cateva gauri in baza prin impungere cu .....Sula (am mai multe).
In gaurile astfel create am infipt niste smoace artistice tunse de la mai multe pensule si pamatufuri cu par de scroafa. Diverse culori si grosimi ca sa variem meniul.
Printre astea am cutezat sa-mi imaginez ca o sa pun iarba statica. In timp ce iarba statica plutea lin dinspre etajul 4 spre sol eu am pus sfoara de canepa tocata cu aracet. Adica am tocat-o cu foarfeca si am dat cu aracet pe baza si am pus cu ajutorul degetelor din dotare cat mai in picioare iarba (iarba cu picioare.!!!.... :rolleyes: ).
Apoi am mai presarat diverse plante uscate, bucatele de radacina, resturi de matzishori de alun....Cacaturi.
Apoi am inceput cu coloratul. Verzuri acrilice si aerograf. Cum terminam o etapa, parea gresit si o mai indreptam cu una care se dovedea mai gresita decat prima.....Nu stiu cum se cheama afectiunea dar am auzit de unii care au scapat.
In fine, cum-necum am vopsit vegetatia.
Pe bustean am pus sfaramatura de burete din ala de la florarie, folosit pentru ikebane si alte kitsch-uri care le place la femei. Buretele cand e uscat si nesupravegheat se sfarama .....punct. Daca ai noroc si de unul verde, treaba e jumate facuta.
Puneam aracet pe bustean si mai puneam putin praf. Buretele, sau ce-o fi ala, suge umezeala, se umfla un pic si cand se usca ramane asa...uimit de ce-a fost si ce-a ajuns. I-am mai dat ceva culoare si lu' burete sa nu crape de invidie (mitzele jucanduse cu danshii) si cam gata.
Ba nu. Am prins apoi pe ici pe colo genu' ferigi si alte plante superioare ba chiar si flori. Ferigile sunt o specie de muschi care cand era umeda era foarte frumoasa dar nu putea fi vanduta pe net deoarece se usca si se strica si dup-aia riscai sa te strice cumparatorul la fizionomie (cu muschii tai cu tot). Asa ca dupa ce m-am gandit si m-a durut un pic, am imbibat muschiul uscat in superglue lichid. Apoi l-am vopsit de avantaj.
Florile le-am gasit pe o copertina de sub geam la un hotel in Geneva (na ca m-am dat si mare). Da bre, crestea acolo intre chistoace si.....ce mai scuipa turistu pe geam.
Peste toata bulibasheala, la sfarsit, am adaugat si lipit cu superglue, frunze de artar din matzisori de mesteacan. Un biolog s-ar crucii.
La sfarshitul aventurii mi-am dat seama ca mi-ar placea ca baza sa aiba o culoare neagra, dar cumva transparenta. Am dat cu pensula o culoare marabu, ce marturisea ca-i transparenta pentru sticla. Oha ! Peste am dat lac Sinto cu aerograful.
Am lipit samuraiul si ma gandeam daca o sa observe cineva picatelele mov de pe sosetele tabi. Multumesc Bazule !
Sandala a mancat-o o carie cat a stat modelu' la poza si d-aia e inca acolo. Sau or fi sandale NIKE d-alea cu ponpa... :clapping:

Aceasta postare a fost editata de wurger: 23 October 2009 - 06:46 PM


#8 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 23 October 2009 - 10:08 PM

Frumos!Vegetatia e perfecta.

#9 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 24 October 2009 - 01:03 AM

:rolleyes: :drinks: :clapping: :clapping: :clapping: :hi:
Foarte frumos lucrat!!!

Ce vopsea folosesti pt. armura (email, ulei, altele)? Arata minunat. Daca vrei sa descri tehnica folosita pt. pictare ar fi grozav. Zonele lucioase le lucrezi direct in vopsea gloss sau in culori mate si dupa aceea le acoperi cu un strat lucios?

#10 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 08:21 AM

M-ai spart cu ciuciunghezii tai.
Libelulilii e de mare angajament. Impecabili.

#11 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 24 October 2009 - 09:52 AM

in curand, inclusiv cuvintele de lauda vor fi de prisos! ma holbez la poze de ceva vreme, in incercarea disperata de a gasi ceva naspa, sa pot sa carcotesc si eu un pic, dar , canci.... nimic!...

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 03:39 PM

Vezi postareaLAV-Z, la 24 Oct 2009, 02:03, a spus:

:rolleyes: :drinks: :clapping: :clapping: :clapping: :hi:
Foarte frumos lucrat!!!

Ce vopsea folosesti pt. armura (email, ulei, altele)? Arata minunat. Daca vrei sa descri tehnica folosita pt. pictare ar fi grozav. Zonele lucioase le lucrezi direct in vopsea gloss sau in culori mate si dupa aceea le acoperi cu un strat lucios?


Pentru armura de metal corodat am folosit: alama pasta de la Agama, dar am dat-o precum vopseaua, diluata cu alcool izo. Peste asta am venit cu smoke181 de la Vallejo.
Pdentru cea neagra si lucioasa, da, am lucrat direct in mat si lucios.
Spun inca odata aici ca dupa parerea mea la o figurina e mai important sa redai textura si materialitatea materialelor pe care vrei sa le reprezinti decat sa faci umbre. E parerea mea. Eu ma chinui sa fac umbre artificiale atunci cand obiectul nu are volume adica in 2 dimensiuni.
Deci, negrul de la armura e facut cu Marabu - gama ceramic. La fel si ce-i mai jos de genunchi (suneate) "marabu teracota" lucios. Astea lucioase avand rol de email, am dat intai peste tot cu o culoare metalica. Asa se face ca unde emailul e mai subtire se ghiceste metalul dedesubt.
Snururile si toalele le-am facut cu culori acrilice, in general mate.
Pentru unele snururi rosii nu am avut rosu mat dar am dat dupa aia bu un lac mat.
Cu uleiuri am lucrat la fata si la haine.
La armura nu prea a fost cazul. AM mai intarit umbra pe ici pe colo unde se suprapuneau lamele de armura.

Explicatie:
Nuantez ce am spus mai sus. Nu consider necesare umbre artificiale pe obiecte tridimensionale. Asta nu inseamna ca nu intaresc anumite umbre in unele locuri ca sa sporesc efectul de relief care ar fi altfel prea putin vizibil la dimensiunile astea.

Aceasta postare a fost editata de wurger: 24 October 2009 - 03:42 PM


#13 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 05:49 PM

multumesc pentru informatiile oferite in acest topic. unele dintre ele chiar mi-au fost foarte folositoare. am si eu niste paste metalice de la Agama si chiar ma intrebam cu ce pot fi diluate si daca pot fi date si cu pensula si nu numai cu o carpa.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi