Forum Machete,Modelism,Hobby: Set Bisturie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Set Bisturie

#1 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 23 October 2009 - 09:57 PM

La Supermarketul Auchan se gasteste setul asta cu doar 16 lei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_9982.JPG
  • Imagine atasata: 100_9985.JPG


#2 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 05:30 PM

este interesant...nu ai spus insa daca are capetele din metal sau din plastic. daca sunt din plastic, sunt cam degeaba. am aruncat cam 2 seturi pana acuma. vara asta am investit in ceva ca lumea si mi-am cumparat un set de cuttere Xacto. lame de schimb am cumparat mai putine ca erau cam scumpe. si asta deoarece am descoperit un inlocuitor excelent pentru aceste lame de cutter: lamele de bisturiu pe care le-am cumparat de la un depozit de materiale stomatologice. am gasit la un pret de 0,24 lei pe lama si am cumparat 50. si sunt de mai multe feluri.

#3 Useril este offline   michi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 228
  • Inregistrat: 29-June 08

Postat 24 October 2009 - 08:27 PM

Vezi postareaKIT, la 24 Oct 2009, 18:30, a spus:

este interesant...nu ai spus insa daca are capetele din metal sau din plastic. daca sunt din plastic, sunt cam degeaba. am aruncat cam 2 seturi pana acuma. vara asta am investit in ceva ca lumea si mi-am cumparat un set de cuttere Xacto. lame de schimb am cumparat mai putine ca erau cam scumpe. si asta deoarece am descoperit un inlocuitor excelent pentru aceste lame de cutter: lamele de bisturiu pe care le-am cumparat de la un depozit de materiale stomatologice. am gasit la un pret de 0,24 lei pe lama si am cumparat 50. si sunt de mai multe feluri.

de unde ai gasit Xacto?
Si lama de bisturiu de care ? Poti pune o fotografie cu lama de bisturiu?

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 10:41 PM

Lame de bisturiu chirurgical... Usor de gasit, si foarte bune. Au avantajul ca daca te tai, nu doare deloc. Te prinzi de abea cand lasi pete rosii pe macheta :rolleyes:

Imagine postata

Uite numerele, sa stii ce ceri. Eu imi cumpar 11-uri, din cauza varfului.

#5 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 24 October 2009 - 11:00 PM

Pe langa faptul ca am lesinat pe tastatura cand am vazut sange (petele rosii, adica), pe unde se poate ajunge la acest depozit cu lame modelistice nedureroase?

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 11:10 PM

Personal, am tot cumparat de la magazinul de tehnicomedicale de la coltul strazilor Blanari si Bacani.
http://www.salutbucuresti.ro/planoras/swf_...-8079&-8169

Poate ne spune si KIT unde e cel de la care a cumparat el... Ideea e ca se gasesc relativ usor, sunt destul de multe magazine de asa ceva

#7 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 24 October 2009 - 11:16 PM

@KIT Doar un bisturiu este complet metal.Restul au capete de plastic.Am si un bisturiu chirurgical si da, nu se compara.Dar unele lame sunt greu de gasit(cele foarte inguste) si au o calitate acceptabila.Pentru nici 4 euro este mai mult decat m-am asteptat.

Si ca tot veni vorba. :rolleyes: Ziceti-mi si mie de unde va aprovizionati cu ustensile chirurgicale.Eu mai am 3xnr.24 si trag de ele de vreme lunga.
Mai mult, daca stie cineva de unde pot face rost de probe dentare l-as ruga sa impartaseasca cunostintele.

@Cartula.Multumim!Cam ce preturi au?

Aceasta postare a fost editata de tgr: 24 October 2009 - 11:17 PM


#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2009 - 11:55 PM

Tgr, sa-ti spun sincer, nu mai stiu... Cativa zeci de bani bucata... N-am mai trecut de mult pe acolo, ca am cumparat tot cum spunea si KIT, cu zecile, cand am fost ultima data.
Apropos, tot acolo se gasesc si manere pentru lamele de bisturiu, plate, metalice, la putini bani.

Gasesti la magazinele de genul asta si probe dentare, si pensete, si freze dentare (diamantate sau nu)... Bani sa ai... Ca astea-s cam scumpute.

Ref. la setul de cutite postat de tine, am luat acum ceva ani unul identic de la Conex Electronic, cu mentiunea ca manerele erau integral metalice, si destul de frumos lucrate. E drept, a costat ceva mai mult daca tin bine minte... Unele lame sunt faine (cele gen dalta, micute, le am si acum si sunt ascutite perfect inca), dar majoritatea nu-s mare chestie. Se tocesc cam repede.

#9 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 25 October 2009 - 12:00 AM

Vezi postareacartula, la 25 Oct 2009, 00:55, a spus:

Tgr, sa-ti spun sincer, nu mai stiu... Cativa zeci de bani bucata... N-am mai trecut de mult pe acolo, ca am cumparat tot cum spunea si KIT, cu zecile, cand am fost ultima data.
Apropos, tot acolo se gasesc si manere pentru lamele de bisturiu, plate, metalice, la putini bani.

Gasesti la magazinele de genul asta si probe dentare, si pensete, si freze dentare (diamantate sau nu)... Bani sa ai... Ca astea-s cam scumpute.

Ref. la setul de cutite postat de tine, am luat acum ceva ani unul identic de la Conex Electronic, cu mentiunea ca manerele erau integral metalice, si destul de frumos lucrate. E drept, a costat ceva mai mult daca tin bine minte... Unele lame sunt faine (cele gen dalta, micute, le am si acum si sunt ascutite perfect inca), dar majoritatea nu-s mare chestie. Se tocesc cam repede.


Multumesc!
Am observat si eu da ca lamele mari sunt de calitate mai proasta.Cele mici imi plac si mie.

#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2009 - 12:13 AM

Apropos, daca tot suntem la lame de bisturiu, cea mai buna chestie pentru ele este asa ceva
http://www.parcmodel...nelte-16_6.html (in pagina, Retractable Safety Knife)

Plate, stau frumos in mana, si n-au tendinta nefericita sa se rostogoleasca de pe masa si sa se infiga in picior.

#11 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2009 - 09:15 AM

setul de cuttere Xacto (care isi merita toti banii...am luat setul medium duty) l-am comandat pe amazon.com si mi l-a adus frate'miu din america cand a venit. dar se poate comanda linistit si din romania. mi-am cumparat niste palete de tenis de masa cu aducere in romania si nu au fost nici un fel de probleme.
referitor la materialele stomatologice, am gasit pana acuma 2 locuri de unde am cumparat ustensile. primul a fost pe str. dr. gheorghe marinescu, care e strada care incepe in fata academiei militare si se termina in fata gradinii botanice. pe partea dreapta (spre gradina botanica), cam la a 4a casa, intr-o curte se vede depozitul. aici sunt mai ieftine.
al 2lea este cel mentionat si de cartula, cu specificatia ca acolo sunt mai scumpe. dar de aici mi-am cumparat si maner de bisturiu si in felul asta nu mai trebuie sa folosesc manerul de cutter. ca nr., folosesc tot lamele nr. 11. mi-am mai luat si o penseta care este foarte buna in comparatie cu ce se gaseste pentru modelism. ideea este ca depinde de fiecare sa-si dea seama la ce i-ar putea folosi alte instrumente in afara de lamele chirurgicale.

#12 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 26 October 2009 - 06:52 PM

Multumesc din nou KIT si Cartula!
Azi le-am vizitat si am gasit exact ce cautam.
Nu-mi vine sa cred ca era sa fac prostia asta si asta.
La magazinul de langa cotroceni bisturiul e 4.3RON si o lama 0.2RON.La cel din link-ul lui Cartula sunt ceva mai scumpe dar nu stiu cat...eu decat am cerut(ca idee, astia stau mai bine cu stocul) 100. :rolleyes:
Sondele dentare sunt mai scumpe.Undeva intre 15 si 20 RON.Calitatea este normal exceptionala.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_0004.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 26 October 2009 - 06:56 PM


#13 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2009 - 10:29 AM

cam astea sunt "instrumentele" achizitionate de mine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PA270002_resize.JPG


#14 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 30 October 2009 - 10:51 AM

Ce faci frate,stomatologie,neirochirurgie sau modelism? :lol: In alta ordine de idei,si eu am arsenalul tau...excelent pentru tot ce inseamna finete :whistle: Spor la modelit!

#15 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 30 October 2009 - 12:07 PM

Vezi postareaanakinu, la 30 Oct 2009, 10:51, a spus:

Ce faci frate,stomatologie,neirochirurgie sau modelism? :lol: In alta ordine de idei,si eu am arsenalul tau...excelent pentru tot ce inseamna finete :whistle: Spor la modelit!



pai daca de nivelul "stomatologie" ai trecut, viziteaza si un bijutier,eventual o de aia de facut manichiura... asa am descoperit parafina lichida si creuzetu' ala mic de se toarna piese in el...am sa va arat cu prima ocazie!

#16 Useril este offline   michi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 228
  • Inregistrat: 29-June 08

Postat 30 October 2009 - 01:39 PM

Vezi postareagobi71, la 30 Oct 2009, 12:07, a spus:

pai daca de nivelul "stomatologie" ai trecut, viziteaza si un bijutier,eventual o de aia de facut manichiura... asa am descoperit parafina lichida si creuzetu' ala mic de se toarna piese in el...am sa va arat cu prima ocazie!

au doamnele d'acolo niste pensule bestiale pentru pin stripping pe machete. Nu stiu daca stiti dar este vorba de niste pensule cu par lung care trag linii foarte subtiri. Ele le folosesc pentru desene pe unghiile cuconitelor cliente. Nu stiu cum sa fac si eu rost de una d'aia (pensula adica) ca tare mi'ar trebui...

#17 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 30 October 2009 - 02:49 PM

Ieri am fost la dentist (si nu cu bucurie ca acolo te duci doar de evoie) si mi-au sclipit ochii cand am vazut ce scule "modelistice" avea! Daca cunoasteti pe cineva in meserie rugati-l sa nu arunce ce ii prisoseste si dupa ce le dezinfecteaza putin sa vi le dea voua!

#18 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2010 - 01:03 PM

Am facut o plimbare prin Bricostore Pantelimon zilele trecute si am gasit asa ceva:
Imagine atasata: Rotation_of_Cutter_004.jpgImagine atasata: Rotation_of_Cutter_003.jpgpg]Imagine atasata: Rotation_of_Cutter_002.jpgImagine atasata: Rotation_of_Cutter_005.jpg5.jpg]
Pretul este in jur de 10 lei iar calitatea pare OK. Este imbracat in cauciuc, pensa este din aluminu si pe maner are un opritor mic pentru a nu se rostogoli pe masa.

#19 Useril este offline   Serpent 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 11-August 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Soft Skins

Postat 05 May 2010 - 08:55 PM

Manerul de mai sus inca se mai gaseste, dar s-a indexat!
Acum e 13,99 lei...
Lamele incluse sunt tip 11.

#20 Useril este offline   catafest 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-January 10
  • Interests:programare si nu numai ...

Postat 04 June 2010 - 09:20 PM

E foarte bun . Sistemul de prindere permite prinderea oricarui tip de lama bistruriu.
Lamele sunt ok , flexibiile parca e facut pentru modelism .

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi