Forum Machete,Modelism,Hobby: Bun venit in groapa cu Tigri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bun venit in groapa cu Tigri

#1 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 10 November 2009 - 09:11 AM

Invit pe toti cei care fac o macheta cu acest subiect (Tiger , KingTiger, Jgdtiger, Ferdinand, Elefant, Sturmtiger, Bergetiger si altele dac-or mai fi) sa posteze in aceasta sectiune. De asemenea toti cei care doresc sa-si dea cu parerea , sa intrebe, sa faca observatii sau completari, sa n-aiba nici o retinere.
Nu e nici concurs, nici tribunal, nu exista termene, facem asta ca sa evoluam si evident ca sa ne simtim bine. Singurul aspect obligatoriu din toata tarasenia este ca discutiile sa se pastreze in jurul subiectului.
Spor la treaba.

#2 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 10 November 2009 - 04:26 PM

Vezi postareamarhaba, la 10 Nov 2009, 09:11, a spus:

Invit pe toti cei care fac o macheta cu acest subiect (Tiger , KingTiger, Jgdtiger, Ferdinand, Elefant, Sturmtiger, Bergetiger si altele dac-or mai fi) sa posteze in aceasta sectiune. De asemenea toti cei care doresc sa-si dea cu parerea , sa intrebe, sa faca observatii sau completari, sa n-aiba nici o retinere.
Nu e nici concurs, nici tribunal, nu exista termene, facem asta ca sa evoluam si evident ca sa ne simtim bine. Singurul aspect obligatoriu din toata tarasenia este ca discutiile sa se pastreze in jurul subiectului.
Spor la treaba.

Buna initiativa.Cu ocazia asta am mai lipit si eu cateva piese.

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 10 November 2009 - 06:22 PM

Incorectul Jagdtiger de la Italeri[ESCI] e primit??

#4 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 10 November 2009 - 08:10 PM

Vezi postareadani, la 10 Nov 2009, 18:22, a spus:

Incorectul Jagdtiger de la Italeri[ESCI] e primit??

Buninteles. Cu conditia sa ne spui mai multe despre el :pardon:

#5 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 10 November 2009 - 09:42 PM

Postez si eu o poza cu tigrii mei
Imagine atasata: SANY2083.JPG

#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 11 November 2009 - 06:48 AM

Abandonandu-ma unei mai vechi obsesii... am sa ma alatur voua in acest "G.I.S.", cu un Tigru "Tunisian".
Proiectul meu se bazeaza pe acest kit, in "singura scara adevarata" :

http://www.perthmilitarymodelling.com/revi...ya/tam32529.htm

Voi alege chiar inmatricularea din boxart, adica 731 "Norbert".
Sunt aproape convins acum, ca nepieritoarea legenda cu Tigrii verzi in primavara Tunisiana, este doar o snoava. Aproape sigur erau maro-nisipiu RAL8020.
Dar... fiind prima mea abordare a unui gunoi teuton in "adevarata scara", probabil ca va fi irezistibil de ironico-amuzant, sa-l vopsesc in Olive Drab...
Mai pe larg despre asta, cand voi deschide topicul proiectului.
Pana atunci, va salut si-mi declar bucuria de a fi alaturi de voi, in aceasta sectiune pastorita de dulcele meu Fratior !

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2009/post-113-1257914715.jpg


#7 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 11 November 2009 - 12:46 PM

:pardon:
Mare bucurie Dragos!
Si e si 1/48. :drinks: Adica aproape cat 1/35.

#8 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 11 November 2009 - 12:47 PM

Vezi postareaDRAGOS, la 11 Nov 2009, 06:48, a spus:

... fiind prima mea abordare a unui gunoi teuton in "adevarata scara", probabil ca va fi irezistibil de ironico-amuzant, sa-l vopsesc in Olive Drab...

:pardon:

#9 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 11 November 2009 - 01:57 PM

Vezi postareaDRAGOS, la 11 Nov 2009, 06:48, a spus:

...
Dar... fiind prima mea abordare a unui gunoi teuton in "adevarata scara", probabil ca va fi irezistibil de ironico-amuzant, sa-l vopsesc in Olive Drab...
...


OD zici tinere young man ! Pai asa sa fie in cazul asta. Cu mare bucurie am citit rindurile tale draga frate. Eu am sa pun in deschidere de-un Ferdinand dar intr-o scara "aproape" cit "true scale", vorba lui tgr .
Insa ca sa nu te simti stingher in scara cea adevarata (si ca sa-ti fac si o surpriza cred eu placuta) am sa atac in paralel si Final-Version-ul AFV-ist pasoptist ( https://www.unitoyzo...s/AFV-48001.jpg ) .

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 11 November 2009 - 01:58 PM


#10 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 12 November 2009 - 07:30 PM

Vezi postareamarhaba, la 11 Nov 2009, 13:57, a spus:

...Insa ca sa nu te simti stingher in scara cea adevarata (si ca sa-ti fac si o surpriza cred eu placuta) am sa atac in paralel si Final-Version-ul AFV-ist pasoptist ( https://www.unitoyzo...s/AFV-48001.jpg ) ...


Asta mai zic si io surpriza !
Ma bucur tare, dulce Frate, kitul pe care l-ai ales este unul fabulos de bengos, binisor superior celui Tamiyot :

http://www.perthmilitarymodelling.com/revi...ybow/tp4801.htm

Pentru cei ce nu stiu, in cutia AFV se afla plasticul de la Skybow, dimpreuna cu alte decaluri si un mic set de PE ( grile pentru radiatoare si colimatorul de la mitraliera AA ).
Abia astept sa-l vad in interpretarea ta !

#11 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 13 November 2009 - 08:33 AM

Fratilor, acest Special Interest Group (sau grupbildu' nostru) are in principal scopul de a ne ajuta sa invatam unul de la altul cum sa facem o macheta mai corecta, mai frumoasa, mai bengoasa. Cel putin asa il vad eu. Nu este doar o parada a modei unde sa postam fotografii (care in multe cazuri sunt inutilizabile).
De aceea am o rugaminte (mai multe de fapt) pentru cei care au postat si vor posta in continuare in aceasta sectiune:
- scrieti ceva despre masina reala a carei macheta ati construit-o; pina la urma de aici pleaca diferenta intre machete si jucarii
- scrieti ceva despre kitul pe care l-ati construit ( nu uitati sa mentionati CODUL si producatorul, ce va /nu va placut la respectivul kit, greseli, linkuri spre review-uri, etc)
- descrieti macar in citeva cuvinte CUM l-ati construit, cum l-ati vopsit, ce materiale si tehnici ati folosit, etc
- personal nu consider un minus faptul ca macheta nu este corecta din punct de vedere al acuratetii istorice - fiecare priveste sportul asta asa cum are chef. Dar asta atita timp cit aceasta chestiune este asumata. Adica specificati daca macheta a fost construita "din cutie"sau ati adus modificari si ce anume ati modificat/corectat. Specificati daca schema de vopsire este conform inmatricularii reale sau este una fantezista .
- mentionati sursele de informare - nu neaparat din considerente de copyright cit mai mult pentru a usura documentarea si pentru altii
- incercati sa faceti cit mai multe fotografii de detaliu. Sigur ca trebuie si fotografii de ansamblu cu intreaga macheta dar fara aceste fotografii de detaliu se pierd trei sferturi din munca pe care ati depus-o. Bine-ar fi ca macheta sa ocupe cel putin 50% din fotografie pentru ca asta intereseaza si nu biroul, covorul sau mobila din camera unde este facuta fotografia.
Acestea sunt doar niste sugestii, asa ca tratati-le ca atare.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi