Forum Machete,Modelism,Hobby: Materiale ale caror folosinta nu le cunosc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Materiale ale caror folosinta nu le cunosc

#1 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 22 November 2009 - 10:03 PM

Sunt o gramada de chestii care nu stiu cum si la ce se intrebuinteaza, asa ca mi-am luat inima-n dinti si cu riscul de a parea :-D va intreb si va rog luminati-ma si pe mine cu urmatoarele:
- COCKPIT RETOUCH LACQUER
- Mascol
- METALLIC PASTE
- PATINATOR
- Purisol
- RETARDER
(asta banuiesc ca e inlocuit de detergentul de vase)

Toate le-am vazut la parc si sunt de la Agama

Multumesc

#2 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 22 November 2009 - 10:46 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 22 Nov 2009, 22:03, a spus:

Sunt o gramada de chestii care nu stiu cum si la ce se intrebuinteaza, asa ca mi-am luat inima-n dinti si cu riscul de a parea :-D va intreb si va rog luminati-ma si pe mine cu urmatoarele:
- COCKPIT RETOUCH LACQUER
- Mascol
- METALLIC PASTE
- PATINATOR
- Purisol
- RETARDER
(asta banuiesc ca e inlocuit de detergentul de vase)

Toate le-am vazut la parc si sunt de la Agama

Multumesc

-Mascol=lichid de mascare, este o solutie de latex care se intareste in contact cu aerul si se foloseste pentru mascare, indeosebi a cupolelor
-Metallic paste=o pasta metalica, se ia putin pe o carpa si se freaca piesa dorita, se obtine un finisaj metalic foarte realist; este de dorit o sigilare cu lac transparent pentru a impiedica oxidarea
-Patinator=pudra de pimenti in diferite culori, se aplica prin pensularea piesei cu pensonul "muiat" putin in praful cu pricina, cu betisoare de urechi, sau se dilueaza in apa/alcool/rasina pentru a obtine efecte de murdarie, noroi, etc.
-Retarder=intarzie priza vopselei acrilice pt a nu mai infunda aerograful, se foloseste in cantitati de pana la 10%, in cazul AGAMA poate fi OARECUM inlocuit cu detergentul de care spuneai.

Pentru purisol si cockpit retouch laquer poate te ajuta colegii.

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2009 - 11:38 PM

In general producatorii aleg pentru produsele lor denumiri care nu se regasesc la alte firme si au cat de cat legatura cu ceea ce face substanta.
Nu am folosit dar presupun ca cockpit retouch laquer se refera la un lac lucios pe care poti sa il dai peste plasticul transparennt fara sa-ti atace transparenta plasticului. Adica acelasi lucru cu "Future floor polish", mai nou redenumit "Pledge", Klir la englezi si ....alte denumiri altunde. Probabil ca e chiar future reinbuteliat.

Purisol, habar n-aveam ce este dar dupa 4 secunde pe google am aflat ca e un solvent de curatat vopsele - de pe pensule si aerograf si probabil si de pe machete.

Prin 93 cand m-am apucat eu de machete, nu era google....Nu era nici macar net si habar -aveam ca mai sunt oameni in bucuresti care lipesc plastice ca sa obtina machete. Deci, eram obligat sa ma gandesc.
Nu am nimic personal cu tine dar inainte sa ajungi sa-mi datorezi o bere, nu crezi ca era mai simplu sa dai o cautare google.....Sau mai rau sa incerci o etimologie precara a cuvantului - Puri (adica pur sau purificator) sol (solutie sau solvent) ca nu prea avea cum sa se refere la solfegiu. :-D

#4 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2009 - 12:01 AM

Aduc multumiri si eu domnilor MiG si Wurger.
Onorabile Wurger , te rog nu te enerva. Intelege numai ca explicatiile voastre fac mai mult decat toate informatiile obtinute de la google. Ele determina incredere.
Nu numai pentru chimicale, dar si pentru unele scule si unelte propuse cred ca ar ajuta mult cateva explicatii.
Multumesc si raman dator cu o bere si eu.

#5 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 23 November 2009 - 08:53 AM

Vezi postareaflo, la 23 Nov 2009, 00:01, a spus:

Aduc multumiri si eu domnilor MiG si Wurger.
Onorabile Wurger , te rog nu te enerva. Intelege numai ca explicatiile voastre fac mai mult decat toate informatiile obtinute de la google. Ele determina incredere.
Nu numai pentru chimicale, dar si pentru unele scule si unelte propuse cred ca ar ajuta mult cateva explicatii.
Multumesc si raman dator cu o bere si eu.



Ai vazut ca nu ma luminezi doar pe mine ci pe mai multa lume si sa stii ca data viitoare cand plec la Germania chiar o sa-ti aduc o bere de acolo :-D

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 November 2009 - 01:02 PM

Mai bine i-ai aduce niste profile de stiren, de la Evergreen, ca bere nu bea! :-D :-D

#7 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2009 - 05:31 PM

tocmai am achizitionat eu niste profile de stiren si coli de diferite grosimi, de la Evergreen.

#8 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 23 November 2009 - 05:49 PM

Vezi postareaZ-mare, la 23 Nov 2009, 13:02, a spus:

Mai bine i-ai aduce niste profile de stiren, de la Evergreen, ca bere nu bea! :-D :-D



Acuma daca tot suntem la materiale necunoscute, ce sunt profilele de stiren? si cum arata si unde se gasesc.

PS. Mi-am pus toti prietenii sa caute Future prin tari straine si nu au gasit.
PS 2 Fieva mila si trimiteti-mi si mie niste lac mat dintrala la sprey ca pe la mine nu se gaseste, contracost bineinteles.

#9 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 23 November 2009 - 06:09 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 23 Nov 2009, 15:49, a spus:

Acuma daca tot suntem la materiale necunoscute, ce sunt profilele de stiren? si cum arata si unde se gasesc.

PS. Mi-am pus toti prietenii sa caute Future prin tari straine si nu au gasit.
PS 2 Fieva mila si trimiteti-mi si mie niste lac mat dintrala la sprey ca pe la mine nu se gaseste, contracost bineinteles.

Profile stiren:http://www.modelsforsale.com/catalog/modelkits.php?manufacturers_id=14231+Evergreen

#10 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 23 November 2009 - 09:32 PM

Vezi postareamielu, la 23 Nov 2009, 18:09, a spus:

Profile stiren:http://www.modelsforsale.com/catalog/modelkits.php?manufacturers_id=14231+Evergreen



Nu-i aceiasi treaba? http://www.sierra.ro/Placa-ABS-1-mm-(trans...rie)-p963p.html

#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2009 - 12:06 AM

Nu, nu-i deloc aceeasi treaba. ABS-ul e putin diferit de stiren. Nu raspunde la fel la lipire si prelucrare.
Evergreen scoate profile de toate formele si dimensiunile din plastic foarte asemanator cu cel din care sunt facute kiturile. Asta ajuta la lipire.
In plus daca ai nevoie de sina de tren la 1/35 ai sanse sa gasesti un profil la astia, la care mai pui 2-3 suruburi si o pisica moarta si gata "Halta Mestecanis" sa zicem.
In plus au placi de diferite grosimi.
Intr-un cuvant - materiale pentru putori modelistice.

Chestiile astea le afli cu timpul. Nu te costa nimic sa bagi ce auzi pe google si sa cauti pe imagini sau web.
Nu te forta ! Acum apar multe chestii noi in fiecare luna. Cand m-am apucat eu, prin '93, a durat 2 ani sa ma lamuresc ce e "White Elmers Glue" - era aracet de 2 lei (ca sa poti dormi la noapte). Numai ca eu n-aveam pe cine intreba si oricum, imi placea sa ma consider autodidact.....Si mai sunt si zgarcit - cum sa dau ceva de la mine !!! Se usuca manutza.

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 November 2009 - 09:26 AM

Da, ce vremuri...ne curgeau balele la toti cind 1-0-9 venea, la intiliri, cu ceva documentatie sau Mihai ori Ţenţe cu reviste! Era coada la xerox, ca sa le copiem...ehe... fuse... (scuzati de offtopic, dar nu m-am putut abtine! :-D )

#13 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 24 November 2009 - 05:39 PM

Vezi postareaZ-mare, la 24 Nov 2009, 09:26, a spus:

Da, ce vremuri...ne curgeau balele la toti cind 1-0-9 venea, la intiliri, cu ceva documentatie sau Mihai ori Ţenţe cu reviste! Era coada la xerox, ca sa le copiem...ehe... fuse... (scuzati de offtopic, dar nu m-am putut abtine! :hi: )

Sa schimbam denumirea topicului

Nu ma pricep prea mult la vorba scrisa dar sa va spun si eu cate ceva:

Asa era si la mine, doar ca eu nu eram in Bucuresti ci eram un pasionat singurel intr-un colt de tara, primii pasi facandu-i prin 1986 (aveam 7 ani) cand am primit cadou un avion de pasageri. Cu timpul am ajuns sa fac machete din hartie dupa planuri din Modelism sau din MK rusesc si le vopseam cu acuarele(cand gasesc ceva poze o sa le postez). Noroc ca tatal meu este sofer pe tir, si mergeam cu el prin tara si cat timp lasa masina la incarcat sau descarcat mergeam prin orase si colindam magazinele si librariile mari. Bacaul era favoritul meu, era un magazin Helios unde gaseam machete foarte multe, apoi am gasit sa cumpar in Suceava la magazinul principal si acolo se gaseau chiar si vopsele :-D de la MM. Cand avea taicamiu cursa la Bucuresti era bucuria mea ca mergeam la Muzeul Militar. Si la un moment dat am cam lasat-o balta(fete, servici, nevasta), dupa ceva timp m-am apucat de RC, http://www.youtube.c...4M&feature=fvsr (apropo, eu sunt ala din film) apoi am descoperit acest forum si mi s-a aprins focul in suflet :-D :-o :hi: :hi: , nu stiam cum sa citesc mai repede sa vad mai multe, am gasit magazinele on-line, imi venea sa-mi cumpar de toate, eram disperat si de atunci incerc sa invat, sa ma perfectionez sa "cresc" si eu mare, asa ca va rog fiti ingaduitori

Multumesc, Daniel

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 24 November 2009 - 05:43 PM


#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 November 2009 - 06:17 PM

Pai sa fie intr-un ceas bun si ..dai bataie, ca de circoteli oricum nu scapi! :-D

#15 Useril este offline   urc 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 14-April 11
  • Location:Campina

Postat 27 April 2011 - 04:33 PM

Buna ziiua! Pana la urma de unde pot cumpara si eu niste Future ,ca m-ati omorat cu el.......am cautat pe net o juma' de ora si nu am gasit nimic prin siteurile romanesti.....Sau macar ceva asemanator ca am vazut ca este si sub alte denumiri.Va multumesc!

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 April 2011 - 06:38 PM

http://www.cartula.r...ture-t6234.html
http://www.swannysmo...leteFuture.html

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi