Forum Machete,Modelism,Hobby: De ce pensule, vopsele am nevoie? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

De ce pensule, vopsele am nevoie?

#1 Useril este offline   BogdanM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 19-December 09

Postat 19 December 2009 - 04:14 PM

Am revenit la o pasiune din copilarie(constructia de modele din plastic) si de data asta vreau sa merg la urmatorul nivel. Adica nu numai sa le construiesc, ci si sa le vopsesc si finisez. Am nevoie de ajutor in legatura cu ce pensule, vopsele, etc an nevoie.

Vreau sa iau 2 kituri, 1/35 USMC LAV-25 Piranha si 1/35 British Challenger 2 MBT KFOR ambele de la Trumpeter. Le iau de pe site-ul modelism.ro si as lua vopselele si pensulele tot de acolo sa-mi vina deodata. Bugetul pt ustensile e de maxim 50 roni. :wub:

EDIT: Care-s mai bune? Vopselele sau spray-urile? Ma gandesc cu spray-uri merge treaba mai repede dar habar n-am cu poti desena camuflajul cu spray. Si nici o combinatie spray, vopsele nu cred ca arata bine...

Orice ajutor e apreciat.  :hi:

Poate stiti si alte magazine online de unde as putea cumpara kituri, preferabil magazine cu preturi bune si multi producatori.

Aceasta postare a fost editata de BogdanM: 19 December 2009 - 04:34 PM


#2 Useril este offline   puffy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Al doilea razboi mondial,Blindate si avioane militare rusesti(ww2),basket si fotbal,marsuri militare

Postat 19 December 2009 - 09:43 PM

Salut Bogdan! :wub:

Eu,incepator fiind ti-as recomanda vopsele acrilice de la agama.Dupa parerea mea sunt foarte bune si sunt o gramada de tipuri pt aviatie blindate ,basic colours etc.Aceste vopsele le gasesti pe siteul domnului Pavel(www.parcmodels.ro).La sprayuri nu ma bag ca nu am mai folosit dar am inteles ca sprayurile de la Tamiya sunt printre cele mai bune.Pe astea le gasesti pe www.hobbyx.ro.

P.S:Mai multe iti pot spune cei mai experimentati de pe acest forum!!

Cheers :hi: :crazy: :friends: !!!!

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 December 2009 - 10:49 AM

Te sfatuiesc sa incepi cu ....pensula (pardon, pensonul! :wub:) si vopsele tip email. Spray-ul este mai dificil la vopsit, daca nu ai ceva experienta. Apoi, la spray, nu ai toata gama de vopsele disponibila la cutiute. Vopselele Agama sunt intr-adevar foarte bune, atit cele email cit si cele acrlilice!
Inainte de a te apuca de treaba un sfat: documenteza-te! Rasfoieste forumul si sectiunea Articole, o sa afli raspuns la multe din intrebarile tale!!!

#4 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 20 December 2009 - 12:29 PM

LAV-25 -ul e un kit bun, nu pot sa zic acelasi lucru despre Challenger.Are probleme destul de mari la imbinari.Eu te-as sfatui sa iei Challenger-ul Tamiya.Il vopsesti in camuflaj de desert si astfel poti folosi spray-ul fara griji.
Cat despre culorile limitate, o solutie buna este folosirea unui spray cu colorit cat mai apropiat de ceea ce doresti.Apoi prin diverse filtre aplicate la pensula te vei apropia de solutia dorita.
Camuflajul din spray se realizeza in cazul tau(Lav si Challenger) folosind patafix, mascand treptat diverse zone.

www.machete.ro
www.parcmodels.ro
www.hobbyx.ro
www.modelism.ro

Aceasta postare a fost editata de tgr: 20 December 2009 - 01:00 PM


#5 Useril este offline   BogdanM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 19-December 09

Postat 20 December 2009 - 01:08 PM

Multumesc de raspunsuri. Mai am intrebari dar le voi pune numai dupa ce citesc prin sectiunea articole. Apropo, imi poate da cineva un link catre sectiune Articole? Eu am gasit numai sectiunea Despre articole. Dar probabil is eu mai chior... :D

EDIT: pt puffy, oare sunt magazine de profil in Cluj(si eu sunt clujean) sau iti cumperi tot de pe net?

Aceasta postare a fost editata de BogdanM: 20 December 2009 - 01:40 PM


#6 Useril este offline   BogdanM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 19-December 09

Postat 20 December 2009 - 02:29 PM

Am rezolvat problema, am gasit linku in alt topic.

#7 Useril este offline   puffy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Al doilea razboi mondial,Blindate si avioane militare rusesti(ww2),basket si fotbal,marsuri militare

Postat 20 December 2009 - 02:31 PM

Salut!!

Eu magazine de specialitate nu stiu sa fie,dar sunt machete in Iulius Mall respectiv Polus Center in magazinele Dinoland sau mai sunt la Central.Eu imi cumpar de pe net dar Bill mi-a spus ca era la noi in oras un magazin ce apartinea de Modelism dar nu ii cunoaste starea(nu ii cunosc adresa),sau mai era in Someseni un nene ce vindea machete dar acum magazinul sau s-a desfiintat.
Aici mai adresez si eu o intrebare fratilor din CJ adica :Se mai fac intalniri intre machetisti in cj??daca da as vrea si eu sa asist daca nu e cu suparare!!!

Numai bine

#8 Useril este offline   cmc 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 19-November 08

Postat 20 December 2009 - 05:58 PM

Apropo de chestia asta... stie cineva daca exista ceva magazine de specialitate in Pitesti? Stiu ca se pot gasi produse Revell la Carrefour... dar... cam atat...

Aceasta postare a fost editata de cmc: 20 December 2009 - 05:59 PM


#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 December 2009 - 07:05 PM

Multi incepatori nu-si dau seama ca defapt forumul cartula incepe de aici: http://www.cartula.ro/

#10 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2009 - 01:17 PM

Cu siguranta o sa ai unele intrebari la care exista deja raspunsuri aici:

http://www.cartula.r...Tehnici-f7.html

http://www.cartula.r...NICI-t2773.html

http://www.cartula.r...ATII-t2771.html

http://www.cartula.ro/forum/WWW-PLANURI-an...ATIE-t2774.html

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi