Forum Machete,Modelism,Hobby: tancuri revolutie 1989 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

tancuri revolutie 1989

#1 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 20 December 2009 - 01:13 AM

Ce tip de tancuri au fost folosite la revolutie in special in bucuresti ???mi se pare ca seamana cu cele rusesti t-62

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: l_98.jpg
  • Imagine atasata: l_122.jpg

Aceasta postare a fost editata de bobo20: 20 December 2009 - 01:14 AM


#2 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2009 - 12:50 PM

Cele din poze sunt TR-uri romanesti.

#3 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 21 December 2009 - 11:03 AM

Au fost folosite si T-55, si T-72
Imagine atasata: T_55_ROUMANIE_03.jpg Imagine atasata: mapn19.jpg

Aceasta postare a fost editata de Grecul: 21 December 2009 - 11:04 AM


#4 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 22 December 2009 - 01:23 PM

*remember 22 decembrie 1989.......

http://www.jurnalul.ro/stire-interviu/nume...hina-94933.html

http://www.jurnalul.ro/stire-decembrie-89/...-89-531055.html

Aceasta postare a fost editata de ionicaf: 22 December 2009 - 01:23 PM


#5 Useril este offline   Serpent 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 11-August 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Soft Skins

Postat 26 December 2009 - 06:18 PM

Alea din P-ta Palatului, in dreapta Stirex-ului (cum priveai spre Palatul Regal) erau TR-85. Venite din FMGS, unele neterminate.
In fata la CC au fost cateva T-54 modernizate.
Dupa cate stiu/tin minte eu, la data revolutiei era doar o singura bucata de versiune romaneasca de T-72, ca prototip (cu fuste de cauciuc, etc) in uzina. Nu cred ca l-au scos pe strada.

#6 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 26 December 2009 - 06:55 PM

Vezi postareaGrecul, la 21 Dec 2009, 11:03, a spus:

Au fost folosite si T-55, si T-72
Atasament T_55_ROUMANIE_03.jpg Atasament mapn19.jpg



in prima poza pare un T-54. partea din fata este usor diferita de T55

#7 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 27 December 2009 - 07:36 PM

Vezi postareahoria, la 26 Dec 2009, 18:55, a spus:

in prima poza pare un T-54. partea din fata este usor diferita de T55



Primul este T55 . Exact acel tanc il face ACE cu inmatricularea respectiva, la 1/72.

#8 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 30 December 2009 - 12:37 AM

Inca o poza cu T-72
Imagine atasata: mapn23.jpg

#9 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 07 March 2010 - 07:55 PM

sursa pozelor
http://picasaweb.goo.../Decembrie1989#
http://cristianbotez.wordss.com/

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: revolutie_2_ABI_.jpg
  • Imagine atasata: revolutie_2_TR_.jpg
  • Imagine atasata: revolutie_6_TAB_.jpg
  • Imagine atasata: 23_1989_3.jpg

Aceasta postare a fost editata de ionicaf: 07 March 2010 - 08:09 PM


#10 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 07 March 2010 - 09:30 PM

In Bucuresti, pe timpul revolutiei, au fost prezente trei modele de tancuri:
- TR-800 (sau TR80, dupa altii) de la regimente de tancuri din Bucuresti;
- T-55 ale regimentului de tancuri din Caracal;
- T-72 ale regimentului de tancuri din Targoviste.
Caracalezii s-au umplut de "glorie", cu ajutorul neprecupetit al conducerii armatei romane si al secretomaniei comuniste. La revolutie tocmai faceau trecerea de pe T-55 pe TR-800. Cand au fost alarmati si au primit ordinul de a se deplasa la Bucuresti, au preferat (intelept) sa plece cu T-55-urile. Nu cunosteau bine TR-urile, in plus T-55 era mult mai fiabil. In primul rand, chestie auzita de mine dar neconfirmata dintr-o sursa directa, pe drum au avut un accident (doua tancuri care s-au ciocnit intre ele pe ceata), soldat cu moartea unui ofiter. Apoi, in Bucuresti, unul dintre echipajele lor au reusit isprava sa obtina prima victorie tanc-contra-tanc a armatei romane de la terminarea celui de-al doilea razboi mondial - au avariat grav un T-72!
Explicatia este simpla - inainte de revolutiune T-72 era tinut la secret, majoritatea tanchistilor romani nu stiau ca aveam asa ceva in dotare, iar peste 90% nu stiau cam cum arata asa ceva. Caracalezii au fost chemati in Bucuresti, dar nimeni nu s-a preocupat sa-i informeze serios ce se intampla pe acolo si cam ce forte se afla in capitala si prin ce zone actioneaza. Apoi au fost bombardati cu informatii false prin radio si TV, gen teroristi cu tancuri necunoscute aparute din pamant - unii stiti cam ce era pe atunci prin Bucuresti! Acelasi gen de informatii au primit si de la gramada de civili binevoitori care traiau spectacolul vietii lor!
Asa ca, atunci cand au dat nas in nas pe o strada cu un tanc necunoscut, au deschis focul! T-72-urile nu aveau munitie de tun, era mare lipsa de asa ceva pe atunci, asa ca echipajul respectiv a incercat sa o stearga. Nu au fost insa suficient de rapizi - au fost loviti din spate iar tancul a fost avariat grav. Instalatia de stins incendii a functionat insa perfect, asa ca echipajul a reusit sa scape.
Am vazut tancul respectiv la Mizil, pregatit pentru a intra in reparatie si l-am examinat indeaproape. Mi-a dat fiori!

#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2010 - 09:55 PM

Citeaza

Explicatia este simpla - inainte de revolutiune T-72 era tinut la secret, majoritatea tanchistilor romani nu stiau ca aveam asa ceva in dotare, iar peste 90% nu stiau cam cum arata asa ceva.

Curios. Intre '85-'86, ca TR-ist la Pitesti ni s-a vorbit de regimentul din Targoviste si de dotarea acestuia, inclusiv cateva date despre T 72. Atunci, cum cadre active, fie ele si caracalene sa nu cunosca asa ceva?

#12 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 07 March 2010 - 10:04 PM

Nu te speria, mai eram si altii care auzisera si care se informau. Multi faceau ceva pe chestia cu secretul, dar nu era oficial. Probabil ai dat peste un tip dezghetat. Iar ca TR-ist, trebuie sa recunosti ca erai tratat cumva mai altfel. Cel putin noi asa faceam cu ai nostri!
Hai sa-ti mai spun o chestie hazoasa despre "secretul militar". Cand eram in scoala militara, si T-55 era clasificat ca secret. Manualele de cunoastere erau la DS, daca vroiam sa studiem seara trebuia sa le ducem dupa studiu la ofiterul de serviciu. In 1983, am avut o vizita oficiala in scoala - atasatul militar al SUA la Bucuresti! Ca parte a vizitei, ne-a prezentat un film de instructie, ceva cu regimentul lor de tancuri in ofensiva. Tancuri M-60. Mai baieti, sa vedeti voi acolo ofensiva, cand ai un desert in care sa te desfasori. Surpriza a venit insa la sfarsitul filmului, cand regimentul ala al lor a ajuns intr-un poligon baban din desert si au inceput sa faca praf tintele - care erau epave de T-54/55! Noi il tineam in secret, iar ei le distrugeau in poligoane!
Apropo, la Pitesti ai fost la scoala de ofiteri, la cea de maistri sau altundeva? Sa nu-mi spui ca l-ai avut comandant pe lt. Catrina!

Aceasta postare a fost editata de Sheniloiu: 07 March 2010 - 10:09 PM


#13 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2010 - 10:26 PM

Cateva zile la scoala de ofiteri si restul la cea de maistrii si subofiteri "Basarab I". Pe comandantul de pluton il poti vedea pe langa presedinte.

#14 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 07 March 2010 - 10:34 PM

4M109 este un tanc din R.44 Tc. Timisoara. Fotografia este facuta in Piata Operei din Timisoara, dupa 22 decembrie.

#15 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 09 March 2010 - 06:08 PM

:gun: ce munitie au folosit cand au tras in t-72 ???

#16 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 09 March 2010 - 06:26 PM

Personal, am numarat 5 lovituri care au atins tancul:
- un proiectil (presupun exploziv-fugas, nu a lasat prea multe urme) a atins antena de pe turela, a explodat si a topit-o, arzand si vopseaua in jur;
- un alt proiectil exploziv-fugas a lovit aripa din dreapta, aceasta era sfasiata rau, la fel rezervoarele suplimentare de deasupra;
- un al treilea exploziv a lovit placa blindata din spate, spre stanga - incredibil, dar a indoit putin blindajul;
- doua proiectile cumulative au lovit cutia blindata din stanga/spate, aproximativ dinspre "ora 7". Unul a lovit exact la imbinarea dintre placa blindata spate si cea laterala stanga si, fara a devia deloc, jetul cumulativ a strapuns blindajul si a intrat in camera energetica. Al doilea a lovit esapamentul, l-a perforat si a patruns si el in camera energetica.
Nu stiu care au fost avariile la motor, nu am putut ridica obloanele de acces - dar cu doua cumulative care au trecut, trebuie sa fi fost avarii importante.

#17 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 09 March 2010 - 07:43 PM

Pai, in cazul asta e vorba de cam 1-2 minute de trageri asupra 72-ului. E posibil, insa, ca unele lovituri sa fi fost primite dupa ce echipajul a parasit vehiculul.

#18 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 10 March 2010 - 08:29 AM

Posibil, nu am de unde sa stiu, nu i-am intalnit pe nici unul dintre protagonisti. Posibil sa fi tras insa si alt tanc - unul dintre echipaje era clar plopar, sa tragi cu explozive intr-un tanc este o prostie imensa!

#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 March 2010 - 04:30 PM

---unul dintre echipaje era clar plopar---:gun: Chiar ma intrebam , dupa ce am citit povestea , de ce oare , dupa ce au " scapat " un exploziv , au mai tras inca doua . Sheniloiu , sti cumva daca echipajele aveau experienta sau erau amestecati ( " copilasi" cu veterani ) ?

#20 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 10 March 2010 - 04:46 PM

Fratilor, daca mai aveti vreo poza cu T 72 Romanesc va rog sa o postati pt ca lucrez la un T 72 A 1/35 zvezda si vreau sa il fac romanesc. :gun:

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi