Forum Machete,Modelism,Hobby: Biciclistul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Biciclistul Tamiya 1/35

#1 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 23 January 2010 - 08:43 PM

Incerc sa debutez cu a doua figurina, "German Soldier With Bicycle" 1/35 de la Tamiya.  :whistle:

Postametul l-am realizat dintr-o placuta ce masca un bay de 5.25" (unitate optica) pe care am scurtat-o si am gravat santuri pe suprafata ei, pentru a mari aderenta dintre plastic si poxilina. Soldatul l-am vopsit in conformitate cu instructiunile kit-ului (dar mai ales in conformitate cu imaginatia mea) in limita rabdarii si a timpului liber. Dupa prea multe straturi de vopsea nu mai se observa unele detalii...  :pardon: Mi-am dat seama cam tarziu ca soldatul are privirea indreptate in jos, ce as putea pune pentru a-i "atrage" atentia?
As dori cateva sfaturi referitoare la postament si anume cum pot realiza pamant acoperit cu "palcuri" de iarba scurta; ma gandesc ca in lateral sa fac un gard din lemn. Sugestii, va rog!!! (patafix-ul este provizoriu)

 Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Tinand cont ca primele figurine au fost acestea, consider ca am facut mici progrese.  :wacko:  

Aceasta postare a fost editata de buha: 23 January 2010 - 08:48 PM


#2 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 24 January 2010 - 04:03 AM

O idee ar fi sa construiesti o borna kilometrica culcata la pamant - din aceea formata dintrun stalp de lemn pe care erau batute-n cuie diferite bucati de scandura pe care erau scrise cu vopsea, localitati si distante in km. Fiind cazuta la pamant biciclistul nostru se intreaba "... dar, eu pe unde o apuc?".

Poate este momentul sa incepi sa adaugi lumini si umbre figurinei si bicicletei. Sa te gandesti si la uzura si prafuire... biciclistul nostru, poate ca a facut ceva drum pana la locul respectiv.

Spor la treaba.

#3 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 24 January 2010 - 08:47 PM

Multumesc pentru sugestii!!! Nici nu imi trecea prin cap o borna kilometrica...  :whistle:

Nu am "imbatranit" nicio macheta pana acum si nu am experienta si nici substantele necesare. M-am uitat pe forum si am citit despre patinatori, pulberi metalice, vopsele pe baza de ulei, vopsele acrilice/emailuri foarte diluate, etc.
Cum as putea sa ii scot in evidenta figurinei mele detalii cu un procedeu foarte simplu si ieftin in acelasi timp? Cum "realizez" pamantul de pe postament?
Momentan am in lucru un Gaz 67 de la Pavel pe care l-am achizitionat/construit special pentru a-mi da mana cu "uzura". Sa acord prioritate Gaz-ului si apoi sa ma apuc de figurina? Nu as vrea sa o stric deoarece mi-am uzat ochii cu ea.  :pardon:

#4 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 25 January 2010 - 01:11 AM

Vezi postareabuha, la 24 Jan 2010, 11:47, a spus:

Multumesc pentru sugestii!!! Nici nu imi trecea prin cap o borna kilometrica... :whistle:

Cu placere...

Vezi postareabuha, la 24 Jan 2010, 11:47, a spus:

Nu am "imbatranit" nicio macheta pana acum si nu am experienta si nici substantele necesare. M-am uitat pe forum si am citit despre patinatori, pulberi metalice, vopsele pe baza de ulei, vopsele acrilice/emailuri foarte diluate, etc.
Cum as putea sa ii scot in evidenta figurinei mele detalii cu un procedeu foarte simplu si ieftin in acelasi timp?


Foarte bine ca te-ai uitat pe forum si ai inceput sa te documentezi. Inceputul eate simplu... cunosti deja culorile de baza pe care le-ai folosit pt. fiecare zona. Folosind aceasta culoare creezi o nuanta mai inchisa si una mai deschisa. Deci ai trei nuante cu care lucrezi... si de aici te las pe tine sa continui... trebuie sa incerci sa-ti formezi ochiul si mana si fara a experimenta singur, nu merge... documentare si experimentare - iti apartin - spor la treaba

Vezi postareabuha, la 24 Jan 2010, 11:47, a spus:

Cum "realizez" pamantul de pe postament?


Eu folosesc epoxyputty (bicomponenta) pe care il texturez si il vopsesc, la care adaug (pe suprafata) nisip, pietre, pietricele, iarba, tufe, etc. - depinde ce teren vreau sa reprezint. Dar sunt si alte materiale. Nu sunt familiar cu materialele care se gasesc in Romania dar poate unul sau ma multi confrati te pot ajuta.

Vezi postareabuha, la 24 Jan 2010, 11:47, a spus:

Momentan am in lucru un Gaz 67 de la Pavel pe care l-am achizitionat/construit special pentru a-mi da mana cu "uzura". Sa acord prioritate Gaz-ului si apoi sa ma apuc de figurina? Nu as vrea sa o stric deoarece mi-am uzat ochii cu ea. :pardon:

La partea de weathering sa sti ca un vehicol sa uzeaza si murdareste diferit decat un om reprezentat printr-o figurina. Nu vad legatura.
In concluzie: documenteazate, fa-ti un plan si experimenteaza cu curaj. Daca gresesti, nu-i nimic, asa am invatat toti si vom invata tot timpul. Cand ochiul tau iti spune ca este bine, fa-i niste poze si posteazale. Cu placere, iti voi spune parerea mea. Tehnica asta o aplic personal tot timpul cand am ceva de postat. Este o forma foarte rapida de a invata... mai multi ochi vad mai multe... controlul entropiei, daca vrei...
Spor la treaba... si curaj

#5 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 25 January 2010 - 09:40 PM

Vezi postareabuha, la 24 Jan 2010, 20:47, a spus:

.................................................
Cum as putea sa ii scot in evidenta figurinei mele detalii cu un procedeu foarte simplu si ieftin in acelasi timp? Cum "realizez" pamantul de pe postament?
...............................................

Minim si de efect:

De la un magazin cu articole ptr. pictura cumperi un tub de vopsea (ulei) "Umba arsa" sau "Umbra naturala" cca 20 lei (ramane mostenire si la nepoti) si de la Tutungerie un flacon de benzina ptr. bricheta. O biluta de vopsea (> bob orez dar <bob mazare ) torni benzina, amesteci, cu rezultatul murdaresti biciclistul si bicicleta.......stergi excesul cu o pensula sau cu bete de urechi. Daca nu-ti place stergi cu benzina, dar sigur o sa-ti placa.

Ptr. pamant oxid de fier (punga cu praf de la metalo-chimice) amestecat cu aracet sau amestecat cu benzina de bricheta.

#6 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2010 - 12:47 AM

alexie, esti o sursa nesecata de inspiratie. am vazut cam ce culori de ulei foloseste alguhan si le-am gasit si eu pe un site de la noi. e asa mare diferenta intre Winsor&Newton si Maimeri? ca sa nu mai zic ca am cautat benzina Colibri de-am inebunit, dar nu am gasit decat la spray.

#7 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 26 January 2010 - 08:31 AM

Vezi postareaKIT, la 26 Jan 2010, 00:47, a spus:

alexie, esti o sursa nesecata de inspiratie. am vazut cam ce culori de ulei foloseste alguhan si le-am gasit si eu pe un site de la noi. e asa mare diferenta intre Winsor&Newton si Maimeri? ca sa nu mai zic ca am cautat benzina Colibri de-am inebunit, dar nu am gasit decat la spray.

Eu folosesc Winsor&.. si nu am ce sa-i reprosez, cat despre benzina..gasesti la Megastore gen Careffor sau magazine cu staif (Zippo ), am epuizat Zippo si acum folosesc Ronsonol (de la "Rusi", comercianti din zona cu tarabe), crios l-a mirosit si a zis: "E nafta, e bun!" si chiar este bun. Lasa avansatii sa strambe din nas, pentru spart gheata alege ce produse iti cad in mana (evident nu te preta la "Oil colours tempera" din librarie).

#8 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 26 January 2010 - 08:40 PM

Multumesc pentru sfaturi!!!

Cu umbra arsa/naturala figurina va arata asa:hi:

#9 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 27 January 2010 - 11:07 AM

Vezi postareabuha, la 26 Jan 2010, 20:40, a spus:

Multumesc pentru sfaturi!!!

Cu umbra arsa/naturala figurina va arata asa:hi:

Da exact asa, ceea ce este mult mai bine. Chiar daca te hotarasti sa stergi figurina tot se intampla ceva bun: dispare luciul actual.
P.S. Tamiya, Academy si Italeri au cele mai nasoale figurine.

#10 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2010 - 12:56 PM

pai Zippo si Ronson gasesti la toate tutungeriile de prin hypermaket-uri. deci, aici nu ar fi nici o problema. in ceea ce priveste culorile de ulei, tu unde ai comandat Winsor&..., pe picturaonline?

Aceasta postare a fost editata de KIT: 27 January 2010 - 12:57 PM


#11 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 01 February 2010 - 02:48 PM

Mi-am cumparat un tub de umbra arsa si o cutie de Ronsonol (nu am gasit Zippo) si dupa un mic test pe o punte de la "Flota lui Columb", test care m-a lasat cu gura cascata :hi:, am inceput sa exersez pe figurina. Bicicleta arata ok dar Fritz este prea ruginit. Maine merg sa imi mai cumpar cateva nuante pentru Fritz si oxid pentru pamant. Am dat cu ce mi-a mai ramas din umbra arsa pe stratul de poxilina pentru a-mi face o idee cum ar arata solul.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Ce parere aveti?
PS: Celelalte vopsele de baza de ulei se aplica la fel?

Aceasta postare a fost editata de buha: 01 February 2010 - 02:50 PM


#12 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 01 February 2010 - 09:32 PM

Cat de inalta sa fac borna kilometrica?

#13 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 01 February 2010 - 10:33 PM

Vezi postareabuha, la 1 Feb 2010, 21:32, a spus:

Cat de inalta sa fac borna kilometrica?


Mai bine faci din lemn un indicator ca o sageata, ce indica un oras si a fost rupta.... de o mashina ceva, faci si niste urme cum a trecut cu roata pe ea, .....sf-uri.... :drinks:

#14 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 01 February 2010 - 11:00 PM

Vreau sa fac un stalp de lemn care este putin inclinat si scandura pe care este inscris numele orasului sa fie aruncata pe jos. Privirea biciclistului este indreptata in jos... Daca faceam postamentul mai lung aveam loc sa rup borna si sa o arunc jos.

Aceasta postare a fost editata de buha: 01 February 2010 - 11:03 PM


#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 February 2010 - 10:02 AM

Ti-a iesti foarte bine! E vezi ca merege! Totul e sa ai putin curaj!
Eu as fi schimbat spitele de la bicicleta, par cam butucanoase. Stiu, e munca :drinks: , dar zic ca merita!

#16 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 03 February 2010 - 03:59 PM

Am retusat figurina, am vopsit postamentul si am adaugat borna. Nu stiu ce sa scriu pe indicatoare... :drinks: As dori sa fac doua: unul aruncat in fata lui Fritz si unul la locul sau. Imi puteti sugera ce sa scriu pe ele?
Ma gandeam la "Zur Autobahn" dar nu mi se pare la locul sau.

In princiupiu cam asa va arata:
Imagine postata Imagine postata

#17 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 04 February 2010 - 10:51 AM

Cateva exemple: http://forum.axishis...p?f=47&t=101085

#18 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 05 February 2010 - 03:48 PM

Va multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi. Poate in ochii celor cu experienta, aceasta lucrare pare a fi mai degraba o jucarie dar pentru mie reprezinta multa munca si pasiune. De acum o sa imi cumpar mai multe substante pentru uzura, pentru ca mi-am dat putin mana cu "Biciclistul" impreuna cu Gaz-ul 67B. As dori sa imi spune-ti o parere sincera despre progresul meu. Asa cum am vazut pe aici, trebuie sa spun cateva cuvinte pentru a intra in peisaj cu figurina:

Rezistenta Franceza incearca sa ii puna bete-n roate lui Fritz, vandalizand borna kilometrica. Asa ca: "Incotro?"

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Multumesc!!!

Aceasta postare a fost editata de buha: 05 February 2010 - 03:49 PM


#19 Useril este offline   octav_x 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 236
  • Inregistrat: 13-September 08
  • Location:bucuresti

Postat 05 February 2010 - 06:37 PM

e bine dar n-ar fi fost mai interesant cromatic sa adaugi si un pic de iarba? ca prea e maro-gri-negru totul

#20 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 07 February 2010 - 05:47 PM

Vreau, in primul rand, sa te felicit pt. dedicatia si pasiunea pe care ai demonstrat-o. Este un inceput bun dar lucrarea ta este inca neterminata. Daca ai planificat constructia si vopsirea figurinei si a bornei, acum urmeaza planificarea si realizarea terenului.
Cel mai simplu este sa te documentezi vizionand dioramele si vignetele postate... iti alegi una sau o combinatie din mai multe lucrari, care se potriveste cel mai bine cu contextul si zona geografica in care ai plasat subiectul si incerci sa-l reproduci. Identifici ce materiale ai nevoie, ce tehnici sunt necesare si alegerea facuta o reproduci. In felul acesta inveti cum sa tratezi subiectul si mai tarziu poti compune usor.
Pe acest Forum este foarte mult material de exceptionala calitate care sa te inspire, asa ca spor la munca si astept cu nerabdare sa vad rezultatul.
:-P

Daca sunt intrebari nu uita sa :rofl:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi