Forum Machete,Modelism,Hobby: King Tiger Porsche-Sd,Kfz 182 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

King Tiger Porsche-Sd,Kfz 182 Dragon 1/35-cod 6312

#1 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 24 January 2010 - 07:08 PM

Un chit fain, de nota 9.Chitul nu are zimmerit,din acest motiv la-m facut eu folosind Tamiya Poliester Putty si aplicatorul de zimmerit Tamiya
Imagine atasata: SANY2329.JPG
Imagine atasata: SANY2330.JPG
Imagine atasata: SANY2331.JPG
Imagine atasata: SANY2332.JPG
Imagine atasata: SANY2333.JPG
Imagine atasata: SANY2334.JPG

#2 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 24 January 2010 - 07:57 PM

Scuze că întreb. În funcţie de ce dai note unei machete? Că un 9, sau un 7,5 nu îmi spune nimic. Părerea mea.

#3 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 24 January 2010 - 08:18 PM

Ma refer la cit de buna este,la cit de usor se monteaza la detalii ect.

#4 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 25 January 2010 - 06:28 PM

Camo-ul de baza
Imagine atasata: SANY2345.JPG
Imagine atasata: SANY2344.JPG
Imagine atasata: SANY2343.JPG
Imagine atasata: SANY2336.JPG

Imagine atasata: SANY2338.JPG

#5 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 25 January 2010 - 07:31 PM

Am ales o versiune de camuflaj specifica din Normandia

#6 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 25 January 2010 - 11:56 PM

Salutare!

Daca te referi cumva la KT-ul "113" din Normandia,atunci sub nici o forma n-ai nimerit-o cu camuflajul.Uita-te atent la schema,de data asta Dragonul o da corecta...

Am o mare intrebare:-Cum ai sa mai reusesti sa vopsesti senilele acum?

#7 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 26 January 2010 - 12:29 AM

Initial am vrut sa-l fac ca in schema,dar am vrut sa fac ceva diferit,plecind de la 113,iar la senile o sa vezi cum o sa iasa vopsite,in continuare

#8 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 26 January 2010 - 07:49 PM

Vezi postareaClaudiu, la 26 Jan 2010, 00:29, a spus:

Initial am vrut sa-l fac ca in schema,dar am vrut sa fac ceva diferit,plecind de la 113,iar la senile o sa vezi cum o sa iasa vopsite,in continuare

Diferit, diferit, dar n-am văzut nici un KT Porsche cu camuflajul ăsta. Un alt aspect, zimmeritul e prea grosier, dacă ai fi studiat cu atenţie pozele (şi sunt destule) ai fi văzut că era mai mic. Îţi doresc spor la treabă, dar ar fi bine să ţii cont şi de sfaturi, că unii fraţi se pricep. Dacă nu, poţi să-ţi urmezi calea, şi să faci machetele exact cum vrei tu (fără a avea vreo treabă cu realitatea), dar pariez că n-o să mai intereseze pe multă lume. Mi-am permis să intervin, pentru că tocmai am terminat aceeaşi machetă pe care ai făcut-o tu şi m-am documentat suficient pentru a-mi da seama că camo-ul făcut de tine e nerealist.

#9 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 26 January 2010 - 11:35 PM

Au fost construite citeva sute de buc si nu cred ca le-ai vazut pe toate :hi:

#10 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 26 January 2010 - 11:57 PM

Imagine atasata: SANY2346.JPG
Imagine atasata: SANY2347.JPG
Imagine atasata: SANY2348.JPG

#11 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 27 January 2010 - 12:29 AM

Din pacate au fost construite doar 50 de bucati...restul au fost Henschell.Tot nu-mi explic cum ai reusit sa vopsesti senilele de sub aripile laterale...Chiar sunt curios,am mai vazut si la altii chestia asta cu montatul total,apoi vopsit.E vreo smecherie cu aaerograful??

#12 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 27 January 2010 - 06:24 PM

Vezi postareaClaudiu, la 26 Jan 2010, 23:35, a spus:

Au fost construite citeva sute de buc si nu cred ca le-ai vazut pe toate :hi:


Vezi postareadani, la 27 Jan 2010, 00:29, a spus:

Din pacate au fost construite doar 50 de bucati...restul au fost Henschell.

Mulţumesc, frate Dani, aşa este. Claudiu a folosit argumentul suprem, mai mai să mă convingă. Însă, folosind un principiu din drept, potrivit căruia nu eu trebuie să demonstrez că sunt nevinovat, ci instanţa că sunt vinovat, lui Claudiu îi revine sarcina de a demonstra că respectivul camuflaj a existat, nu mie că n-a existat. Dacă merg pe varianta lui Caludiu, atunci aş putea prezuma (fără a fi nevoit să o demonstrez), că anumite Tiger B erau vopsite roş-albastru şi în loc de crucea balcanică aveau o stea albă. Lăsând gluma la o parte, nu înţeleg de ce ţii tu Claudiule să ne convingi că o anumită schemă ar fi putut exista, când ea n-a existat. Părerea mea e că tu adaptezi schemele la modul (extrem de uniform de altfel) în care ai ales să-ţi vopseşti machetele, şi nu machetele la schemele care au existat în realitate. Dacă forumul nu ar fi un spaţiu public de discuţii şi ţi-aş vedea machetele, întâmplător, acasă la tine, nu mi-aş permite să-ţi atrag atenţia asupra greşelilor privind vopsirea. În momentul în care ai ales să le expui pe forum, am dreptul la părere. Şi de aici încolo, discuţia ar trebui să lase loc argumentelor. Eu am ca argument câteva zeci de poze pe care le-am văzut şi zeci de pagini pe care le-am citit. Tu ai un singur argument, că nu le-am putut eu vedea pe toate. Să-ţi zic drept, n-am văzut nici unul în realitate, dar asta nu mă desconsideră. Probabil că dacă ai fi ales să faci machete de avioane şi le vopseai în stilul propriu, fraţii avionişti te-ar fi taxat aspru. Acolo sunt dezbateri grele asupra unei nuanţe a unei culori, ce să vorbim de nerespectarea schemelor de vopsire? Părerea mea e că interesul tău nu e de a reflecta o realitate în scară, ci exprimarea unei "licenţe artistice" care, de cele mai multe ori nu are nici o legătură cu realitatea. E alegerea ta, nu stă nimeni cu pistolul la capul tău să vopseşti machetele conform unei scheme. Dar ce nu înţeleg eu e de ce le mai postezi? Dacă nu primeşti feedback eşti supărat. Dacă lumea face observaţii, mai mult sau mai puţin pertinente, încerci să o convingi că dreptatea e de partea ta. Nu cred că remarcile sau observaţiile făcute de fraţii modelişti sunt/au fost rău-intenţionate, probabil că aveau rolul de a ne face mai buni în ceea ce lucrăm. Chestiunea e că tu nu pari să ţii cont de ele, ci încerci să ne convingi că noi greşim. Probabil, că nu suntem perfecţi. Dacă prin postarea pozelor cauţi feedback, încearcă să îl oferi şi tu la rândul tău, altfel o să ai parte de monologuri.
Spor!

#13 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 27 January 2010 - 08:31 PM

Cum spune fratele Dani este corect,in total king Tiger a fost produs in 492 de exemplare,din care 50 porsche,in al doi-lea rind nu am spus ca a ezistat un asemenea exemplar in realitate,eu am incercat doar sa respect principiul de baza al vopsiri germane,mai lasam si imaginatia si fictiunea sa ne conduca.Atunci cind vine vorba de o diorama este bine ca modele sa corespunda realitatii,dar nici asta nu este o regula obligatorie.
Recunosc ca am luat ca model de inspiratie 113 Normandia

Fratele Dani si-a dat seama de acest lucru,felicitari

#14 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 27 January 2010 - 08:34 PM

Vezi postareaClaudiu, la 27 Jan 2010, 20:25, a spus:

eu am incercat doar sa respect principiul de baza al vopsiri germane,mai lasam si imaginatia si fictiunea sa ne conduca.Atunci cind vine vorba de o diorama este bine ca modele sa corespunda realitatii,dar nici asta nu este o regula obligatorie.

Ficţiunea, da, probabil. De imaginaţie, ce să zic, că la tine toate machetele sunt vopsite la fel. Aici nu e vorba de principii. Erau regulamente, dar asta e altă mâncare de peşte. În ceea ce priveşte intervenţiile mele pe topicuri ale tale, asta e ultima, te asigur. Peace and I'm out!

#15 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 28 January 2010 - 12:18 AM

Cel mai important ,pentru mine este sa-mi placa mie,pentru ca acest lucru il fac de placere,in fond este un hobby,asta este nu poti face nimic cu gustul omului.Iar daca cineva se gaseste sa circoteasca sau se supara putin im-i pasa,chiar ma amuza :hi:

#16 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 28 January 2010 - 08:34 AM

Ceea ce tu nu intelegi Claudiu este faptul ca nimeni n-are nici o treaba cu CE FACI tu. Chiar daca le vopsesti pe toate in aceleasi culori, chiar daca sunt sau nu corecte, important este, asa cum spui, sa-ti placa tie. Problema insa este cu CE SPUI tu. Te-am mai rugat sa nu mai emiti judecati de valoare daca nu esti sigur ca asa este cum spui si nu mentionezi niste surse de informare. Sunt multi care citesc ce se scrie aici ca sa invete ceva. Ori daca tu spui tot felul de bazaconii cu titlul de adevaruri absolute, asta e foarte toxic. (Asta suna si pentru sfatuitorii de meserie care n-au facut/postat in viata lor o macheta dar dau sfaturi in draci, din ce-au citit ei de pe internet sau ce li se pare lor ca ar merge). Este foarte simplu in loc sa spui " s-au facut sute de tancuri" sa spui " CRED ca s-au facut sute de tancuri" daca nu esti convins ca este corect ce spui sau nu. Este foarte simplu sa spui " am facut un camuflaj din strafundul imaginatiei mele" c-asa imi place mie, in loc s-o bagi cu "principiul de baza al vopsirii germane " (care oricum nu ne-ai spus care e) .
In concluzie, te rog inca o data sa cumpanesti de doua ori inainte de a scrie ceva care ar putea induce in eroare pe cei ce vor sa faca diferenta intre o macheta si o jucarie.

#17 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 30 January 2010 - 02:17 AM

In primul rind scuze,cu fraza aceea in care am spus ca sau construit sute ,acolo am vrut sa fiu putin ironic,dupa aceea am specificat realitatea,inca o data scuze :hi:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi