Forum Machete,Modelism,Hobby: TIE Bomber Action fleet - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TIE Bomber Action fleet Modificare

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2010 - 11:52 AM

Un prieten pentru care lucrez frecvent sci-fi, ma mai cadoriseste din cand in cand cu dubluri.
Ultima data a gasit o ocazie la nave StarWars Actionfleet. Este vorba de niste jucarii ce imita suficient de bine modelele din film si sunt foarte solide.
Pentru ca minifanii seriei sa fie multumiti, aceste modele sunt dotate cu sisteme cu arc pt. aruncat niste rachete si sisteme de prindere pe suporturi de prezentare.
Din pacate unele din modele fusesera tinute in lumina solara si s-au ingalbenit. Astfel au ajuns la mine sa le dezgalbenesc. O sa va comunic cand si daca reusesc pe deplin sau mai pe jumatate.
Faza e ca am primit si eu o dublura de TIE bomber si dupa ce am studiat planuri si poze am purces la modificare in dorinta de a aduce ce se dadea cat mai aproape de ce trebuia sa fie de fapt.
Ca urmare a trebuit sa tai cate o portiune din cele doua....fuselaje, scapand in the process de diverse trigere si gauri pentru suport.
A trebuit sa mai scurtez si din consola centrala.
Modelului meu ii lipsea ductul lansator de "bombe", pe care am fost nevoit sa il copiez in rasina dupa cel de la modelul celalalt.
A trebuit sa fiu foarte atent ca sa mentin locasul in care culisa capacul de acces in cockpit.
Gaurile de pe partile interioare ale fuselajelor le-am umplut cu poxilina iar gaurile mai mici (pentru suruburi) cu chit tamiya.
Pozele se opresc inainte sa dau cu grund.
Momentan, dupa ce ajunsesem intr-un stadiu foarte avansat, feciorul a scapat-o pe jos si i s-a rupt/desprins un panou lateral.
Revin cu poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: TIE_Bomber.jpg
  • Imagine atasata: TIE_Bomber__1_.jpg
  • Imagine atasata: TIE_Bomber__2_.jpg


#2 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 25 January 2010 - 12:20 PM

Pe gerul asta a inceput sa se dezmortesca si sectiunea asta...''usor'' ocolita de machetisti.Foarte bine,poate mai da ghes si altora !
Sa ai spor ! :whistle:

#3 Useril este offline   jkno 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 04-April 10

  Postat 04 April 2010 - 02:23 PM

Din pacate compania Galoob care producea Action Fleet si MicroMachines a fost achizitionata de catre trustul Hasbro care a desfiintat ambele linii in decurs de doi ani. Detin o colectie aproape completa Action Fleet, de fapt cu acestea am inceput colectionatul. Majoritatea modelelor Action Fleet se pot gasi pe ebay sau pe diverse forumuri cu preturi intre $5-$10, bineinteles excluzand modelele mai rare (TIE Defender, E-Wing, JC Penney AT-AT, Sith Infiltrator, Royal Ship etc).

Aceasta postare a fost editata de jkno: 04 April 2010 - 02:26 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi