Forum Machete,Modelism,Hobby: Wash si filtru peste fixativ de par - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Wash si filtru peste fixativ de par

#1 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2010 - 08:31 PM

Salutare

De ceva timp (cativa ani) m-a tot tentat sa m-apuc de "machetologie". Si uite ca acu sunt la a treia macheta.

Primele doua au fost doua kituri Dragon 1/72 - un pz IV Ausf G si un Tiger I Early version (cel cu spatiile de depozitare pe lateralul turelei).

Avand la dispozitie doar 6 culori valejo am experimentat cat am putut pe ele, cu flimuletele de pe youtube in fata.

Fiind primele machete au iesit.. sa zicem acceptabil. :good:

Dar sa nu mai lungesc vorba. Am vazut pe unele filmulete tutorial de pe yutub cum dupa culoarea de baza, inainte de orice weathering nenea ala dadea cu un spray cu lac si spunea ca se poate inlocui cu un banal spray cu fixativ de par, pentru a facilita wash-ul pe detalii si imbinari.

Acu lucrez la un kit zvezda M3 Scout car (cel descoperit) 1:35.

Dupa destul de multe hibe de asamblare am vopsit base coatul cu US dark green de la valejo, si detaliile ce vor urma adaugate - scaune, armament, scule, unelte, cutii, saci, etc..

Intrebarea este - pot folosi un fixativ de par normal in locul unui lac inainte de weathering? Si este indicat sa pun decalurile acum sau dupa ce aplic o parte de weathering?

Mentionez ca pentru inceput am la dispozitie doar culori acrilice, cativa pigmenti valejo si pensule :hi:

Imi cer scuze daca este explicata chestia asta altundeva pe forum dar eu n-am gasit :unsure:

Aceasta postare a fost editata de Buss: 31 January 2010 - 08:33 PM


#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 31 January 2010 - 09:09 PM

Ai vazut cumva acest tutorial? => http://www.youtube.com/profile?user=spruec...u/3/zwr61o2Hp_k

#3 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2010 - 09:59 PM

Da, am citit si am vazut tutoriale despre paint chipping cu fixativ dar nu la asta ma refeream. Eu as fi vrut sa stiu daca fixativul ajuta la aplicarea wash-urilor de scoatere in evidenta a detaliilor (imbinari, nituri, sudura, trape, etc), daca poate tine loc de un lac.

#4 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 31 January 2010 - 10:19 PM

Nu.
Paintchipping-ul asta e folosit pentru a reprezenta o vopsea sarita, lasand sa se vada cea anterior aplicata, sau grundul de baza,in funcie de modelul reprezentat de catre machetist. In tutorialul postat de tibi22 asta se explica. Fixativul are rol ajutator (aplicat intre prima nuanta si "ultima mana"), respectiv de a reprezenta ultimul strat sarit, julit, frecat, etc, etc.
Wash-urile sau mai pe romaneste evidentierea detaliilor, sunt facute de obicei (si de multa lume) pe o baza lucioasa (care vrei tu-lac sau vopsea) ajutand asa cum am mai zis - la evidentierea anumitor detalii. Tot un fel de wash se poate numi si aplicarea diverselor filtre de culoare peste vopsea, in vederea obtinerii unei treceri line intre nuantele de mascare a machetei, sau pentru a indulcii contrastul per ansamblu al acesteia, pentru a obtine diverse efecte de imbatranire, etc, etc.

Wheatering-ul include si metoda lacului fixativ, insa doar daca doresti sa "imbatranesti" o macheta, reprezentand-o uzata, frecata de toate gardurile, etc. Tot pentru wheatering poti folosi de la un banal chit (pentru noroi), pana la nisip/pamant din curte, pigmenti, vopsele de ulei, sare de bucatarie, bicarbonat de sodiu, etc, etc, fiecare cu rolul ei distinct.

Atentie : Unele detalii se scot in evidenta exclusiv prin folosirea unor culori inchise (imbinari, santuri, etc), altele doar prin treceri succesive cu o nuanta deschisa peste cele mai inalte detalii. Se cheama "drybrushing" si se aplica cu o pensula plata, vopseaua fiind in prealabil stearsa extrem de mult cu ajutorul unui servetel, carpa, in functie de ce are fiecare la indemana. I se mai zice si "tufuire". :hi:

Ceea ce am scris mai sus, reprezinta doar "varful iceberg-ului" in tot ceea ce tine de modelism.
Cu scuze pentru interventie, poate postezi si niste poze cu ce lucrezi.
Daca vei face un "wash" bun, poate vom reusi sa vedem mult mai usor detaliile machetelor tale.
Spor.

Later edit :
NU, fixativul nu tine loc de lac ! Pentru asta s-au inventat lacurile acrilice, email, mate, satinate, lucioase, cu efect de imbatranire a bazei pe care sunt aplicate, s.a.m.d.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 31 January 2010 - 10:30 PM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 February 2010 - 11:08 AM

A mai ramas un punct de lamurit. Decalurile. Astea se pun, pe suprafata lucioasa, inainte de a aplica toate tehnicile alea care se termina in ing! Vezi si
http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/N-D...pe-macheta.html

#6 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2010 - 04:07 PM

Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre! O sa postez niste poze cu lucrarea actuala.

Articolele le-am citit si cred ca jumatate din forum l-am citit cel putin odata :D. Nu mai gasesc filmuletul de care ziceam mai sus.. era cu un nene japonez ce lucra la un puma si din fericire era subtitrat in engleza filmuletul si dupa ce a dat cu primer, vopseaua de baza, a luat un fixativ, a pulverizat in capac apoi a turnat in airbrush si a dat peste tot modelul. Spunea ca in acest fel se creaza o suprafata glossy ce faciliteaza wash-ul sa se raspandeasca mult mai usor la imbinari si pe canale (usi, trape, etc.) si protejeaza base coatul cand va face drybrush-ul.

Si am pus intrebarea aceasta deoarece intr-adevar dupa ce s-a uscat fixativul pe macheta, punea varful pensulei in unul din colturile unei imbinari si vopseaua se raspandea imediat in ambele directii.

Pe primele mele doua machete am experimentat cu filtre si wash-uri dar fara nici un strat de lac, si avand la dispozitie doar vopsea acrilica nu a iesit asa cum as fi vrut/ar fi trebuit.

Si nu in ultimul rand in lipsa de fonduri (doar e inceput de an) era mai convenabil un spray cu fixativ decat unul tamyia cu lac :D

O sa mai caut poate mai dau de filmuletul respectiv si o sa postez la rubrica blindate "experimentul" meu.

Multumesc inca odata.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 February 2010 - 10:25 AM

Da, pentru ca wash-ul sa se raspandeasca mult mai usor e nevoie de un strat de lac lucios. Ma tem insa ca fixativul de par nu este bun pentru asa ceva si, intimp, o sa te trezesti ca totul se ruineaza! Si, nu stiu de ce, dar mie imi pare ca fixativul de par este ...mat! Gresesc???
Apoi, mai e o eroare: drybrusing-ul nu se poate face pe suprafata lucioasa! E o incompatibilitate ...tehnica!

#8 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2010 - 11:22 AM

Pana la urma daca tot sutn in stadiul de experimente am zis sa experimentez si am dat cu fixativ o laterala a machetei. Am lasat sa se usuce pana a doua zi, toata macheta era shiny :drinks: am zis sa dau mai intai un filtru-doua si apoi un wash cu un gri foarte inchis sa scot in evidenta imbinari etc. dupa ce s-a uscat primul filtru am observat ca s-a sters si tot fixativul care era pe acolo :D

M-am convins ca nu se face treaba deloc cu fixativul.. poate cinestie nenea ala japonez o fi avut un fixativ cu proprietati de lac :friends:

Multumesc pentru sfaturi si scuze ca nu v-am crezut de la inceput.. vorb-aia romanu daca nu-si face cu mana lui n-a facut nimic :D

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 February 2010 - 03:24 PM

Citeaza

Multumesc pentru sfaturi si scuze ca nu v-am crezut de la inceput
Spune-i unui om ca banca e proaspat vopsita, si va da cu degetul, sa se convinga! Spune-i ca pe cer sunt zece miliarde de stele si te crede! :drinks:
O mica observatie: de obicei se face intii washul, abia apoi filtrul.

#10 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2010 - 03:39 PM

Vezi postareaZ-mare, la 2 Feb 2010, 15:24, a spus:

O mica observatie: de obicei se face intii washul, abia apoi filtrul.


Am notat! :drinks:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi