Forum Machete,Modelism,Hobby: intrebare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

intrebare

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 January 2005 - 04:07 PM

Dati o ochiala la http://www.hsgalleri...dofdayskk_1.htm si spuneti ce nu-i in regula, ce supara ochiul?
Alexandru

#2 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 21 January 2005 - 04:12 PM

Hmmm...! Io mi-is cam nestiutor la d-astea da' parca-i un Jeep intr-o poza! O fi de captura?

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2005 - 04:16 PM

Lumineaza-ne!

Sincer, mie mi se pare o chestie de exceptie, am stat nitel si m-am uitat la poze atunci cand a aparut pe HS, si am vazut ca tipul a mers pana la niste detalii destul de fine....

Adica mai exact, mie mi-a incantat ochiul lucrarea aia, nu mi l-a 'suparat'....

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 January 2005 - 04:35 PM

Din cat am apucat sa vad.
1. Detaliile sunt excelente.
2. Diorama foarte bine facuta (pacat ca in poza nu se vad prea bine toate cele 3 aparate)
3. Totul e mult prea "nou" pentru situatia redata (si numele dioramei).
Bafta!

#5 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 January 2005 - 04:43 PM

Nu sunt un fan al WWII si nici nu pot zice ca ma pricep prea bine... Da' parca modelele se potrivesc unele cu altele ca nuca-n perete.

Imi par din epoci diferite.

Pe de alta parte, s-ar putea sa fie intentionata chestia... (The end of the days?)

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 January 2005 - 04:59 PM

Nici eu nu sunt un fan WWII, dar acolo sunt 3 avioane acelasi model cu inmatriculari diferite, din escadrile diferite.
Probabil de acolo vine si impresia cu "potriveala"
Bafta!

#7 Useril este offline   prejo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 21 January 2005 - 05:07 PM

jos alaria penrtu realizarea lu' nenea! ce supara ochiu' sunt doua lucruri: nuantele si lipsa oricarei zone cu vopseaua sarita, sau a petelor de rugina. in rest... hmmm... chiarn-mi dau seama. ar mai fi ceva.. corpul fuselaului este infiorator de gros.

lumineaza-ne!

preo

#8 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 21 January 2005 - 05:27 PM

Z-mare, dai vreun premiu, ceva ?! :-D
Pai eu zic ca acolo e reprezentat un cimitir de avioane, asa zice si-n titlu.
Avioane descompletate, demontate, desfacute, bucati, resturi, etc.
DAR TOT ce-i acolo pare nou-nout !!!
Nimic nu pare folosit, murdarit, uns, oxidat !!
Parca ar fi un cimitir de avioane de la o fabrica de avioane, cu epave ce n-au functionat nici o secunda ...
Parerea mea !

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 January 2005 - 05:42 PM

Blue-Max, la Jan 21 2005, 05:27 PM, a spus:

Parca ar fi un cimitir de avioane de la o fabrica de avioane, cu epave ce n-au functionat nici o secunda ...

Numai daca ar fi fost scoase acum din linia de fabricatie ca altfel, armele, cel putin, in 24 ore au deja pete de rugina.
Vezi armata pe care am facut-o fiecare ( care a fact-o fireste) unde dupa o zi de camp frecam rugina de ne ieseau ochi din cap :-D
Bafta!

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 January 2005 - 10:08 AM

Mai vin cu o completare despre cum vad eu ca ar fi trebuit sa arate fuselajele omului.
Nu gaseam un exemplu despre cum vad eu lucrurile, dar mi-am amintit ca Suburban are niste poze relevante, respectiv:
Imagine postata
Aceste poze exista AICI si cu explicatia cum a fost facut (Pozele si textul apartin lui Suburban - textul complet sub ultima poza din dreapta)
Bafta!

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2005 - 01:10 PM

Vad ca asta cu vopseaua sarita o sa devina o manie, usor-usor...
Suburban a zis de ce arata asa Mig-ul ala... Asa arata si in realitate...

Realitatea este insa ca avioanele Luftwaffe nu prea manifestau 'vopsea sarita' in stilul din poza. Discret, pe la margini de panouri, zone mici.... Iar in pozele cu 'cimitire de avioane' la sfarsitul razboiului, sunt destule avioane care au fost in serviciu mai putin de cateva luni... Si in consecinta destul de curatele.

In mod normal as fi tacut, dar vad ca a devenit o fixatie partea cu 'murdaritul', ca si cea cu vopseaua sarita.... Omul ala, care a facut diorama, poate sa aiba dreptate facandu-le fara prea mult weathering. S-a rezumat la un wash, si atat. Si sa fim seriosi, chestia cu 'mai murdare, cu vopsea sarita' e ceva indus de faptul ca vezi un 'cimitir' de avioane, si te gandesti automat la cum ar trebui dupa parerea ta sa arate...

Realitatea era ca erau stranse avioanele de pe un aeroport, si aranjate sub forma de gramada intr-un colt. O asemenea scena poate fi valabila chiar si pentru mai-august '45... Cat de oxidate si obosite sa fie un K4 sau un D9???? Chiar autorul spune 'Mai '45'....

Asa ca v-as intreba, cat de tare ar fi trebuit sa oxidexe sau sa-i sara vopseaua unui K4 care a fost produs de 6 luni, si a zburat operational de cateva ori?

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 January 2005 - 01:28 PM

cartula, la Jan 22 2005, 01:10 PM, a spus:

Asa ca v-as intreba, cat de tare ar fi trebuit sa oxidexe sau sa-i sara vopseaua unui K4 care a fost produs de 6 luni, si a zburat operational de cateva ori?

Sunt off topic asa ca vis-a-vis de intrebarea ta, saptamana viitoare am sa incerc sa deschid un topic separat despre cum vad eu lucrurile despre weathering ca interventie naturala si umana asupra lucrurilor reale si deci si despre cazul de fata.
Bafta!

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 January 2005 - 06:29 PM

Da Blue-Max si Crios, aveti dreptate, totul e PREA NOU! Chiar daca avioanele ar fi fost scoase de pe linia de fabricatie, tot ar fi trebuit sa aiba ceva julituri, zgirieturi, barem de pe urma tirii, manevarii, etc! Din motoarele desfacute nu a curs nici o picatura de ulei sau benzina! Prejo ai dreptate, in partea sectionata era OBLIGATORIE subtierea materialului (plasticului)!
Am vrut sa atrag atentia la aceste detalii, care nu se vad din prima din cauza executiei tehnice ireposabile (lipsire, chituire, vopsire, culori, etc) ce-ti ia ochii!
Acest lucru imi aduce aminte de un examen la arhitectura de prin anii 70. Pretendentii au fost dusi la Otopeni si pusi sa reproduca cit mai exact aeroportul, asa cum il vad ei. O mica gaselnita a examinatorilor: invataceii au fost astfel asezati incit fiecare vedea aeroportul "obturat" in foarte mica parte de un ...stilp! Ei bine, doar citva au reprodus si stilpul! Doar acestia au trecut examenul, chiar daca multe din desene erau stingace!
Deci atentie la astfel de ...detalii!
Alexandru

#14 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 22 January 2005 - 06:40 PM

Cartula ai si tu ceva dreptate, cu avioanele care au zburat foarte putin, dar totusi parca dupa perceptia mea, ceva julituri de la dezmembrere, pete de ulei, chestii din astea .. ar trebui sa se vada. Prea "curat chirurgical" e cimitirul ala !
Vedeti si voi ce relativa e perceptia fiecaruia !
O idee e sa-i scriu omului si sa-i comunic temerile noastre. Sa vedem ce zice el, cum vede el treaba .. ?! Intr-adevar cam ciudata situatia. Prea bine e executata diorama, ca sa-i fi scapat detaliul asta cu weatheringul !!

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 January 2005 - 06:44 PM

Blue-Max, buna idee! :idea:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi