Forum Machete,Modelism,Hobby: Mini freza (biax) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mini freza (biax)

#41 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 04 January 2012 - 03:03 PM

Vezi postareacatafest, la 21 March 2011 - 10:55 PM, a spus:

Dupa parerea mea cea mai tare unealta este asta Fortiflex 9100-21 Dremel
Aici este o poza cu ea
Imagine postata
Pret 1449.41RON

Oricum pret / calitate cred ca asa ceva isi poate permite oricine Minifreza electrica SERIES 300-1/55 Dremel
Imagine postata
Pret 389.21RON

Oricum eu am cumparat altceva de la ei si sunt foarte fiabile ( sunt facute de BOSH).


La 1.800 RON !!! amandoua cred ca nu mai e nevoie sa le atingi.La banii aia doar te uiti la ele si lucreaza singure .

#42 Useril este offline   mihaih 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 30-May 11
  • Location:Brasov
  • Interests:Modelism

Postat 04 January 2012 - 06:05 PM

@Teo - Nu discut cazul cind freza este cadou de la sora ta sau te costa doar 50 EUR. Atunci merita si vezi tu ce faci.
In primul rind trebuie sa te gindesti la ce o vei folosi Care parte a modelismului imbratisezi. La o freza proxxon poti atasa un cablu flexibil (costa max 150 RON) si poti lucra foarte bine ca si cu ce iti propune sora ta. Unei freze proxon ii poti da mai multe utilizari si poti face o o serie de improvizatii care sa te ajute in activitatea ta. De la frezat pina la strunjit. Deci este mai universala. Poti prinde o gama mult mai mare de scule. Din cite am observat in stomatologie se lucreaza in general cu freze diamantate. Acestea nu prea merg in plastic si materiale moi.

#43 Useril este offline   Teo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 10-October 06
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2012 - 07:05 PM

Pana acum am folosit un biax Einhell BSG-135 care pe mine personal nu m-a multumit fiindca nu avea cuplu constant. Ultima data l-am folosit la o teava metalica de la RB Model pentru tunul de 17cm de la Trumpeter, teava formata din 2 bucati care nu se imbinau cum trebuie.
Asa ca m-am gandit sa-mi iau ceva mai de soi si si anume modelul Proxxon cu transformator ( fiind un pic mai mic in diametru decat un model alimentat la 220 si mai usor de tinut in mana).
In Germania stiam ca multe din preturi sunt mai mici decat la noi, asa ca am lansat o intrebare lui sor-mea care m-a batut la cap cu "minunea" aia care o foloseste ea, intr-atat cat sa ma puna pe ganduri.
Si cum sunt mai clasic, cred ca ma va multumi biax-ul de la Proxxon asa ca voi insista pe ce am ales prima data. Un cablu flexibil macar atat pot sa-mi iau si eu :-D
.

#44 Useril este offline   Arise 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-January 12

Postat 09 January 2012 - 12:09 PM

Majoritatea mini frezelor se bazează pe turații ridicate pentru a compensa lipsa de putere. Dremel-ul original are o plajă a turațiilor între 5000 și 35.000 ture.

Varianta similară de la Proxxon la 220V nu știu dacă îți menține un cuplu la orice turație, dar știu că poate maxim 20.000 RPM, este mult mai silențioasă decât un Dremel și vibrațiile sunt mult mai reduse.


Modelele pe acumulator sunt f. slabe ca putere (atat de la Dremel cât și Proxxon) și se descarcă rapid. Cred că după 15 minute le pui iar la încărcat. :)

Personal am ajuns la concluzia (nu am realizat-o încă, este în stadiu de idee) că un ax flexibil conectat la un motor de putere ar fi mai adecvat.

Adecvat în sensul că prețul este mai scăzut (cumperi doar flexshaftul, am presupus ca motorul îl ai deja, poate fi orice bormasina clasica) și turațiile sunt mai mici iar cuplul mai mare. Trebuie doar adaptat sistemul de prindere al flexshaftului la un motor generic sau o bormasina în locul biaxului.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 January 2012 - 11:02 AM
Motiv editare: citat inutil


#45 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 January 2012 - 11:05 AM

Puterea acestor motoare variaza cu turatia, care la rindul ei este dependenta de tensiunea de alimentare, pentru ca sunt motoare cu magnet permanent. Daca ar fi cu excitatie serie, cuplul ar fi constant ciun variaza tensiunea de alimentare (intre anumite limite)

#46 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2012 - 10:48 PM

pai si ce te impiedica sa cumperi un ax flexibil de la Wolfcraft si il poti atasa la orice bormasina? nu mai stiu exact cat costa, dar parca nu depasea 120 lei.

#47 Useril este offline   Arise 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 09-January 12

Postat 11 January 2012 - 10:31 AM

@KIT pe mine nu mă īmpiedică nimic īn mod special, probabil o să și cumpăr unul. :)

Nu am idee cum arată acel ax flexibil de la Wolfcraft, dar o să mă uit pe net pentru el sau o să merg pe la Ms. Bricolage sau Praktiker, acolo am văzut că au produse wolfcraft.

Am văzut un ax flexibil asemănător cu mandrina de la capăt cu prindere a sculelor de minim 0,5mm iar īn cealaltă parte axul de prindere īn bormașină de 6mm, la Obi. Costa 109 lei. Calitativ nu știu și nu mă pot pronunța, dar părea mai bloncos dar și mai solid decāt flexshaft-ul de la Dremel. Probabil că și rezistă la un cuplu mai mare.

Recomandarea ar fi pentru cei care CRED că au nevoie și vor să cumpere un Dremel la pachet cu acel flexshaft original, dar nu știu exact ce vor și ce anume așteptări au de la scula respectivă. A fost dealtfel și situația mea, am cumpărat Dremel-ul și apoi īn diverse ocazii m-am lovit de "impotența" lui. Ajungi să īnțelegi că vrei ceva asemănător Dremel, dar cu turație mică și cu un cuplu mare. Și cauți alternative. :)



#48 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2012 - 12:08 AM

arata ca orice alt ax flexibil. eu l-am vazut la vanzare in Hornbach.
si daca vrei turatie mica si cuplu mare, atunci iti cumperi axul de care ti-am zis si poti folosi orice surubelnita cu acumulator, dar sa fie macar de la 10,8V in sus. a mea e un Fairlaine amarat de 14,4V si pana acum nu am avut surub pe care sa nu-l poata roti.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi