Forum Machete,Modelism,Hobby: Salt weathering - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Salt weathering

#1 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 21 March 2010 - 10:07 PM

Asta nu am mai vazut pe forum asa ca nu ma repet. Stie cineva cum, de ce si pentru ce se foloseste aceasta tehnica. Apropo am vazut-o aici http://www.arcforums.com/forums/air/index....howtopic=205971

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2010 - 10:18 PM

Tehnica foloseste pt. reproducerea vopselei sarite de pe anumite avioane.
Ce s-a intamplat acolo e o greseala. Omul a exagerat cu sarea si apoi a exagerat cu apa. Sarea fiind higroscopica a inceput sa suga surplusul de apa din vopsea ducand la aspectul ala de seceta. Procedeul mai e folosit in pictura cand vrei sa obtii o invechire severa prin craclare. Mie nu mi-a iesit niciodata. Acum cred ca stiu cum sa fac datorita link-ului.
Metoda e cam asa:
Pulverizezi cu apa modelul vopsit cu argintiu;
Presari sare sau o pui cu scobitoarea umeda acolo unde vrei efectul si incerci sa nu stea cocolosh;
Pulverizezi culoarea (verde sa zicem) - se pare ca ideal ar fi sa fie enamel;
Cand se ususca, cu o perie indepartezi sarea.
Obtii un efect corodat.

Eu am incercat odata si nu mi-a placut ce a iesit. Prefer mai mult control.
Poate dupa mai multe incercari prinzi spilul.

#3 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 21 March 2010 - 10:31 PM

Am gasit tehnica descrisa de Matt Swanny pe site-ul lui, la acest link: Salt Chipping . Poate ajuta.

#4 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 22 March 2010 - 07:21 AM

Am folosit si eu metoda asta. Primul experiment nu mi-a placut cum a iesit. Cheia sta in a pune foarte foarte putina sare...initial poti sa nici nu o vezi datorita faptului ca devine transparenta in contact cu apa. Metoda care eu am gasit-o cea mai pe gustul meu a fost sa tot revin aspura petelor de sare cu o pensula bine umezita in apa prin tamponare pina am ajuns la niste straturi de sare aproape insesizabile. Pina la urma cred ca folosesti metoda care ti se potriveste cel mai bine, acum e la moda cea cu fixativ de par dar na...cred ca totul sta in exercitiu si da cum spunea si Wurger nu cred ca merge cu acrilic (sincer nici nu am incercat numai cu emanel).

#5 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 22 March 2010 - 08:18 AM

Multumesc frumos de lamuri, intradevar cred ca trebuie sa fii cumpatat cu sarea. La avioanele japoneze WW2 cred ca se preteaza cel mai bine aceasta tehina

#6 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 22 March 2010 - 09:00 AM

Salut,
Am incercat si eu metoda si nu am obtinut chiar ceea ce doream. Am incercat si cu sare extrafina si cu grunjoasa sa vad diferentele. Cu vopsea acrilica si cu email. Trebuie sa ai grija la forma petelor si chiar acolo ai control putin. Insa precis cu exercitiu mult poti obtine ceva rezonabil. Sunt multi parametri care trebuie avuti in vedere si despre care nu gasesti indicatii in tutorialele de pe net. De pilda de timpul de uscare a vopselei, pina incepi sa elimini sarea cu peria. Asta e diferit si in functie de vopseaua pe care o folosesti. Cum spuneam, teste peste teste....
La metoda fixativului e obligatoriu sa se foloseasca vopsea acrilica, la stratul final.
Si da, trebuie sa ai cumpatare cu sarea, incearca cu sare fara sodiu :hi:
Spor,
Bill

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 March 2010 - 11:39 AM

Am incercat de citeva ori si, ce sa zic, a iesit bine. Cum s-a spus si mai sus, nu trebuie exagerat. Nu trebuie sa lasi la uscat prea mult, dupa citeva ore (3-4 la email) poti spala sarea, dar cu grija. Vopseaua nu trebuie pusa in strat gros, atfel sarea se indeparteaza mai greu si pot ramine urme ca la benzile de mascare.
Cu spune si reclama nu exageraci cu consumul de sare! :hi:
Aici am folosit sare:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sare.JPG


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi