Forum Machete,Modelism,Hobby: Prima mea figurina - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prima mea figurina Cavaler german sec. XV de la MiniArt (scara 1:16)

#1 Useril este offline   Cristid 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 22-March 10
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 12:24 PM

Daca a iesit ceva ca lumea e din nimereala. Tot ce nu e corespunzator e cauzat de lipsa de experienta si uneori de comoditate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg


#2 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 28 March 2010 - 12:42 PM

Daca ai reusit sa scoti ceva lumea din kitul ala de la MIniArt, esti mare. Si zici ca e prima ta figurina?Felicitarile mele. Poti sa dai cateva detalii cum ai lucrat?

JangBogo, cind raspunzi, da clic pe butonelul AddReply, nu pe Reply. Nu este nevoie sa citezi la fiecare raspuns!
Z-mare


#3 Useril este offline   Cristid 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 22-March 10
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 01:02 PM

Am cochetat cu modelismul in urma cu 10 ani dar lipsa de informatie si pretul destul de mare al machetelor, sculelor si vopselurilor (pentru posibilitatile mele) m-au facut sa abandonez. Anul trecut am descoperit acest site si cum lucrurile s-au schimbat in mare masura mi-am zis ca as putea sa incerc. Pentru lipit si chituit am folosit adeziv si mastic de la revell (adezivul a fost cumparat in prima perioada de modelism) si superglue. Am folosit acrilice Tamiya si Vallejo, wash-uri cu Maimeri diluat cu esenta de petrol. Unde s-a desprins decall-ul am vopsit cu Maimeri. La final un strat de lac mat acrilic. La picioare am incercat o grunduire dar lipsa de experienta a lasat urme adanci. Ulterior am renuntat la grunduire si cred ca am facut bine.


Cristid, valabil si pentru tine!

#4 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 28 March 2010 - 04:05 PM

Multumesc Cristid. Si eu sunt incepator, am o figurina din aceeasi colectie, French Muskeeter XVII th Century pe care vreau s-o fac, dar m-a surprins neplacut continutul. Am vazut o postare aici, mai veche, cred ca ii apartine lui Crios, care reusise ceva frumos. Ma gandeam sa lucrez cu niste acrilice Agama, la wash-uri o sa mai intreb pe forum. Mie, personal, imi place ce ti-a iesit, dar, probabil, colegii mai avizati (Agulhan, Wurger, Crios) iti vor spune mai multe.

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 28 March 2010 - 05:12 PM

Pt prima ta figurina arata super...un mare bravos!

#6 Useril este offline   Cristid 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 22-March 10
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 05:24 PM

Multumesc foarte mult. Cred totusi ca e loc de mult mai bine.

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 11:34 PM

La ce se da in cutie si avand in vedere vasta ta experienta, e chiar surprinzator de bine.
Te-a tradat lacul acrilic pe care sunt sigur ca scrie mat dar nu e mat.
Eu folosesc lac mat de la testors. E pe baza de solvent dar merge si la pensula. Iese un mat chiar de carpa.
Data viitoare o sa ai mai mult curaj cu washurile (umbririle)

JangoBogo - da-i drumul, ce daca gresesti. Doar n-o sa fie unica ta lucrare. Daca pun niste poze cu primele mele lucrari va umfla rasul.

#8 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 29 March 2010 - 01:13 AM

Vezi postareaCristid, la 28 Mar 2010, 18:24, a spus:

Cred totusi ca e loc de mult mai bine.

Mereu e loc de mai bine. Chiar si marii jucatori in domeniul asta sunt in permanenta cautare de imbunatatire. Si faptul ca recunosti ca se poate mult mai bine este un lucru foarte important.
Si acum niste carcoteli.
Nu-mi plac mainile. Stiu ca asa e kit-ul dar se vede de la o posta ca scutul si arma leviteaza in palme sau stau sa cada. Haina galbena arata ca o manusa de spalat vase si scutul arata a plastic. Dupa parerea mea inca nu e terminata. Poti incerca niste umbriri macar la subrat.
Armura arata bine dar poti accentua mai mult wash-ul. Uite aici un exemplu in care o sa observi ca nu trebuie sa dai o caciula de bani pe uleiuri(desi e de recomandat) pt.o figurina frumoasa.
exemplu
uleiuri

In rest, deocamdata jos... :lol: ...mai ales ca-i prima.

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 March 2010 - 01:32 PM

Daca asa arata prima, ma intreb cu o sa arate a zecea! Felicitari, ai stofa!

#10 Useril este offline   Cristid 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 22-March 10
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2010 - 06:12 PM

Multumesc tuturor pentru aprecieri, dar si pentru observatii.
Pentru wurger - am luat si eu de bun ce scrie pe el. Data viitoare am sa incerc si lacul de la Testors.
Pentru tgr - in ceea ce priveste mainile, la tepusa nu stiu ce as fi putut sa fac (poate sa incalzesc putin degetele si sa le indoi). La scut puteam sa fac un sistem de prindere mai elaborat, dar am ales varianta cea mai usoara. Scutul, dar in principal intreaga figurina, am incercat sa se apropie de ce se vedeaici. Umbriri voi incerca cu siguranta la urmatoarea figurina. Am sa incerc sa cumpar ceva mai de doamne ajuta din punctul de vedere al calitatii kitului.

#11 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 30 March 2010 - 06:27 AM

Imi cer scuze Z-mare, am retinut observatia ta.
Pentru Wurger: cum imi vin acrilicele de la Agama, trec la treaba. Oricum, exemplul lui Cristid e foarte incurajator si imi place rezultatul.
Pentru Cristid: acum am vazut, uitandu-ma cu atentie. Manerul si garda sabiei sunt putin deplasate in lateral fata de teaca. Ai avut probleme cu lipirea sau sabia a fost turnata prost, dintr-o singura bucata, in kitul acesta?La kiturile cu muschetari stiu ca e compusa din cel putin doua bucati. Ce ar fi recomandat pentru lipire? Eu am incercat sa folosesc superglue pentru picioarele muschetarului (MiniArt, French Muskeeter, XVIIth Century), dar nu mi-a iesit bine. Cred ca va trebui sa le dezlipesc si s-o iau de la capat. Astept sa-mi vina si restul ustensilelor (pensule, vopseluri) ca sa m-apuc de kitul asta cum trebuie.

#12 Useril este offline   Cristid 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 22-March 10
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2010 - 05:05 PM

Sabia a fost facuta din doua bucati: manerul si garda, o piesa, si teaca cealalta. Piesele sunt facute sa se imbine si eu le-am lipit in prima faza cu putin superglue. Dupa ce s-a uscat am dat cu putin adeziv de la Revell (din cel subtire care are si o pensula pentru aplicare). Daca mai pileam la teaca, probabil imbinarea cu cealalta piesa ar fi fost mai buna. Picioarele le-am lipit cu adeziv de la Revell (din cel care se vinde la tub si e un pic mai gros).

#13 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 30 March 2010 - 07:33 PM

Multumesc mult Cristid pentru amabilitate. Am sa vad cum ma descurc si eu.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi