Forum Machete,Modelism,Hobby: Probleme incepator - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Probleme incepator Cateva probleme de incepator

#1 Useril este offline   kind 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 02-April 10

Postat 04 April 2010 - 09:45 PM

Buna seara si Hristos a Inviat. Iata de ce apelez la experienta voastra.
De ceva timp (1 saptamana) am intrat si eu in aceasta lume minunata a modelingului cu scopul clar de a ma perfectiona si a colectiona cele mai noi avioane ale lumii.
Zis si facut, am achizitionat 2 modele de la Revell f/a-18 1:72 si Revel f-117 1:72. M-am apucat si aproape ca am terminat macheta cu avionul negru. Nu am nici o problema de skill la lipire sau alte chestii dastea dar am aflat abia acum ca modelingul tine doar de skillul pictarii si doar atat. Mai precis in ce consta problema mea, mai fratilor ca orice bugetar am achizitionat vopsele email revell impreuna cu diluantul de rigoare, ba chiar am dat destui bani 12 lei buc pe niste pensule profesionale, am citit forumurile despre cum trebuie vopsit doar cu varful pensulei etc insa am capatat niste dare oribile pe avion. Nush la ochiul liber sub lupa se vede aiurea, rau, mi-au ramas amprente peste vopseaua mata de culoare neagra chiar daca am avut mare grija sa dau 2 straturi la distante mari. Nu stiu ce sa mai fac pentru a ma simtii satisfacut. Ma enerveaza la culme urmele. Parca as fii nea gheorghe care de abia a vopsit gardul din fata casei. Spuneti-mi va rog dupa ce am terminat vopsitul avionului ce trebuie sa mai fac? trebuie dat cu smilgherul? lac ceva? mentionez ca la desen (pictura) sunt destul de bun insa am fost desfintat de aceasta macheta.

Z-mare

#2 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 04 April 2010 - 10:03 PM

Parerea mea e ca ai folosit vopseaua nediluata indeajuns. Incearca sa stergi kit-ul si pe urma sa repeti vopsirea cu vopseaua mai diluata , in cel putin 2 straturi si la interval de 24 de ore. Mai asteapta si alte sfaturi ca precis apar si de la alti colegi mult mai experimentati.

Bafta

#3 Useril este offline   kind 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 02-April 10

Postat 04 April 2010 - 10:23 PM

Vezi postareaRazvan, la 4 Apr 2010, 23:03, a spus:

Parerea mea e ca ai folosit vopseaua nediluata indeajuns. Incearca sa stergi kit-ul si pe urma sa repeti vopsirea cu vopseaua mai diluata , in cel putin 2 straturi si la interval de 24 de ore. Mai asteapta si alte sfaturi ca precis apar si de la alti colegi mult mai experimentati.

Bafta


Vopseaua neagra am diluat-o destul. Am observat ca trebuie diluata ca altfel raman urme. Mentionez ca urmele nu mi-au ramas de la firul pensulei ci mai mult de la uscarea diluantului sau schimbarea traiectoriei pensulei. Oriunde pun mana pe macheta raman amprente cu aspect unsuros. Per total iese un aspect neingrijit al machetei daca ma uit in lumina. Am citit undeva ca dupa vopsire trebuie dat cu smilgherul pentru uniformizare si apoi cu lac. Nu se pune problema de dat vopselei jos in clipa de fata.

#4 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 April 2010 - 10:23 PM

Fa-i o poza si pune-o,sa vedem si noi.Daca vopsesti la pensula iti recomand acrilicele...in scara mica [1/72 sau 1/76]poti obtine rezutatele pe care le vrei.

#5 Useril este offline   kind 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 02-April 10

Postat 04 April 2010 - 10:45 PM

Vezi postareadani, la 4 Apr 2010, 23:23, a spus:

Fa-i o poza si pune-o,sa vedem si noi.Daca vopsesti la pensula iti recomand acrilicele...in scara mica [1/72 sau 1/76]poti obtine rezutatele pe care le vrei.


Mentionez ca in realitate e mult mai nasol decat pare, chiar daca pozele sunt facute cu un aparat profesional.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#6 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 April 2010 - 11:20 PM

Eu zic ca se poate remedia usor cu ajutorul unui negru acrilic[mat].Sfatul meu e:
-inmoaie o carpa subtire in diluant[nu nitrodiluant] si sterge bine toata macheta
-dupa ce se usuca ,cu o pensula lata bine,dai pe toata macheta [prin frecare]cu negru acrilic,gen dry-brush
-e de preferat un acrilic negru de la Modelmaster sau Agama;eu mi-am revopsit mai multe kituri in modul descris mai sus si-am fost destul de multumit de rezultat

#7 Useril este offline   cmc 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 19-November 08

Postat 05 April 2010 - 08:44 AM

Hmm... fiind tot un incepator... iti pot spune cateva mici siretlicuri pe care le-am invatat si care cred sa pot aplica (vazand poza):

1) Cum spunea si Razvan... e foarte important sa dai cel putin doua straturi (primul strat mai bine diluat - incearca sa amestegi BINE vopseaua si diluantul)
2) Cand ai o suprafata atat de mare de vopsit incearca sa vopsesti doar componente intai... in felul acesta poti aplica un strat putin mai uniform de vopsea si poti manevra macheta cu usurinta, fara sa afectezi suprafata tocmai vopsita...
3) Ai rabdare sa se usuce BINE vopseaua... si doar apoi atingi stratul de vopsea
4) Ai grija sa nu murdaresti stratul pe cale l-ai dat (eventual foloseste manusi chirurgicale pt a nu mai lasa amprente, ai grija sa nu fie praf in camera in care lucrezi, etc). Un strat de lac mat nu strica nici el...

Cam atat.. sunt sigur ca altii mai experimentati te pot ajuta mai mult...

Oricum... eu zic ca inceputul e destul de bun... asa ca baga tare :whistle:

Aceasta postare a fost editata de cmc: 05 April 2010 - 09:20 AM


#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 April 2010 - 10:18 AM

Bun venit printre noi.
In primul rind, inainte de a vopsi o macheta, spal-o cu apa si detergent, apoi clateste si usuca.
Pentru suprafete mari, cauta o pesnula cu nr 3 sau 4 si foloseste vopsele tip email, diluat cu D506. Emailurile se usuca mai lent, lasind astfel tinp "denivelarilor" sa se aplatizeze. Cum s-a zis si mai sus, da cel putin doua straturi, la interval de minim 30 de ore intre ele. Primul strat trebuie sa fie mai diluat, chiar daca dupa vopsire suprafata apre "patata". Din pacate, diluantul de la Revell, desi foarte bun proaspat, in timp isi pierde calitarile, treaba reflectindu-se tocmai in uscarea foarte lenta a vopselii. Nu folosi negru, negru (din pacate Revell 8 se usuca destul de nasol, am avut si eu probleme cu el), iti recomand Revell 9.
Da cu pensula usor, cu virful, intr-un singur sens.
Chituieste imbinarile, apoi slefuieste cu hirtie abraziva 600 - 800, la ud.
Am facut si eu unul, prin '97, vopsit la pensula, cu MM 1749, diluat cu D509.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: F117.JPG


#9 Useril este offline   kind 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 02-April 10

Postat 05 April 2010 - 12:55 PM

La urmatoarea macheta voi avea mare grija sa respect regulile deoarece am vazut ca nu e de glumit. La acest 117 am diluat vopseaua destul de bine, am dat al doilea strat la 24 de ore, am folosit pensula de 7 doar cu varful, am incercat sa pastrez sensul pe cat pozibil si le-am pictat pe bucati. Diluantul este nou iar culoarea e intradevar matt 8 insa nu aveam de unde sa stiu ca 9 e mai buna. De spalat nu am tinut cont dar se pare ca mainile unsuroase m-au tradat. De asemenea nu am tinut cont de manusile chirurgicale si se pare ca am gresit. Referitor la aceasta macheta cum o pot salva in afara de sfaturile cu datul vopselei jos? Credeti ca lacul sau eventual smilgher+ al treilea strat+ lac o poate salva?

M-am saturat sa tot repet: cind adaugati un raspuns dati clic pe Add Reply, nu pe quote sau Reply.
Citati doar atunci cind este absoluta nevoie!
Z-mare.


#10 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2010 - 01:36 PM

Negrul mat este o mare problema la pensula, pentru ca straturile mai groase de vopsea (care se creaza datorita trecerilor pensulei) apar mai deschise putin la culoare - din cauza agentului de matuire. Daca vei folosi apoi lacul, nu vei face decat sa accentuezi acest efect.
Eu, in locul tau, as incerca una dintre urmatoarele variante (daca doresti sa pastrezi decalurile, partea de inlaturat vopseaua cu diluant se exclude, pentru ca nu le vei putea proteja):
1. ori dai inca o mana de negru, la pensula, diluat mediu, iar la sfarsit, folosesti un lac mat, la spray (eu as folosi acrilic, pentru ca este mult mai dur, mai rezistent). In acest fel, vei elimina problema amprentelor, care pe lac nu se mai vad. Atentie la suprafetele transparente, care trebuie mascate.
2. ori maschezi decalurile cu patafix/plastilina, si cumperi un sray de vopsea neagra, cu care rezolvi problema. Se sigileaza tot cu lac la spray
Hartia abraziva o poti folosi oricand, numai ca e delicat tare: daca ti-a scapat mana, ia totul pana la plastic.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 April 2010 - 06:14 PM

Delurile, fiind puse pe vopsea mata, s-ar putea sa fie smulse de patafix sau orice alta masca. As alege sugestia 1.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi