Forum Machete,Modelism,Hobby: Probleme lac transparent... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Probleme lac transparent... ...se aseaza aiurea...

#1 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 23 April 2010 - 10:54 AM

Pe scurt am o problema cu un lac transpaparent bicomponent, dar problema am mai intalnit-o si la vopsele email sau acrilice.Pe masura ce dau cu aerograful lacul se trage pur si simplu de pe material de pa mici portiuni cat gamalia de ac.Acolo ramane pur si simplu neacoperit.Suprafetele au fost degresate in prealabil, dar rezultatul final arata ca si cum lacul "fuge" din punctele respective.

Nici daca e dat in strat mai gros nu se aseaza,iar zonele neacoperite raman in continuare curate, de parca nu ar vrea sa se lipeasca nimic de ele.

Any ideea?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 April 2010 - 02:05 PM

Daca suprafata este curata- curata, fara urme de grasime (adica ai umblat cu manusi din bumbac dupa ce ai spalat macheta :clapping: ) problema tine de plastic. Incearca sa slefuiesti cu hirtie abrazibva 1800 - 2000, la ud. Suprafata capata astfel microasperitati in care se "prinde" lacul.
Poate nici dilutia sa nu fie prea buna.
La vopsele nu am patit niciodata asa ceva!

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 23 April 2010 - 02:33 PM

Dai lac 2 K pe plastic direct???? Poate nu inteleg bine... Ar fi bine sa dai lacul de la distanta mai mare de model si eventual in straturi foarte subtiri, mai bine zis cu acoperire din mai multe sesiuni! Eu vopsesc cu lac si vopsele 2K dar nu am patit inca asaceva. Si singura problema asemenatoare cu cele descrise de tine am patit la vopsele Acrilice Aqua Revell. Solutia a fost cea descrisa de Z-mare.

#4 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 27 April 2010 - 03:52 PM

Nu dau pe model...dau cu aerograful pe un capac de plastic, vopsit deja cu negru mat.Negru mat din spray sinto care a iesit extraordinar de frumos...Am suspectat ceva ulei din compresor,dar pana la urma se pare ca lacul e de vina....Am incercat si pe alte suprafete, inclusiv pe hartie lucioasa...aceiasi treaba.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 April 2010 - 08:31 AM

S-ar putea ca tensiunea superficiala a lucului sa fie prea mare si de aceea se aduna...Pentru ce fel de suprafete este destinat lacul tau???

#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 April 2010 - 11:36 AM

Revin si eu cu o intrebare. Ce lac 2 K folosesti? Daca stii cumva, ce marca este? Daca este cel pentru autoturisme ma surprinde cu atit mai mult fenomenul pentru ca vopselele 2 K auto sunt in general mate iar lacul este aplicat peste aceste suprafete!
Oricum eu cred ca ai ceva "contaminat" cu grasimi sau apa, fenomul care se intimpla este asa numitul "fish eyes" (ochi de peste), lucru care se mai intimpla celor care vopsesc masini!
Verifica fiecare lucru in parte : lac, intaritor, diluant si nu la urma compresorul si aerograful.

#7 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 29 April 2010 - 09:44 AM

Lacul se vrea a fi de la "Klar"si e destinat vopsirii auto.Incep sa-l banuiesc de tradare.Pe lac...Desi din compresor nu iese ulei sau apa,m-ar interesa posibilitatea montarii unui filtru exterior...Vre-o idee?

#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 April 2010 - 09:57 AM

Cu lac Klar lucrez si eu cind este nevoie :hi: , ce diluant ai folosit? D 20 ?
Inca o intrebare ca ti-am scris de "contaminare" - lacul, intaritorul si diluantul sunt in recipiente originale? Sau ai primit la "sticluta"?
Cind vopsesti cu astfel de lacuri si vopsele un filtru este mai mult decit binevenit!

#9 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 29 April 2010 - 03:17 PM

Lacl a venit in containere de medicamente, sterile.Am diluat cu nitro.Nu am gasit un filtru care sa se monteze pe cuplare rapida...

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 April 2010 - 04:40 PM

Parerea mea personala este ca la acest tip de lac, diluantul nitro nu este adecvat. Iti spun asta pentru ca am fost ramas si eu fara diluantul original ( D-20) si am vrut sa folosesc nitro (D 209). Un prieten care are vopsitorie auto si unde mai merg si eu din cind in cind sa ajut si mai vopsesc masini si motociclete adevarate, mi-a dat diluantul de care este nevoie si mi-a atras atentia sa nu folosesc diluant nitro.
A doua chestie care imi atrage atentie este exact la ce m-am asteptat, recipientul in care ai primit lacul...

Deocamdata, incearca sa obtii alt dilunt si incerca inca odata.
Succes!

Diluant D 20 Klar

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 29 April 2010 - 04:42 PM


#11 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 30 April 2010 - 09:16 AM

Multumesc de sfat.Un filtru extern cu cuplare rapida stii daca exista?

#12 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 30 April 2010 - 10:44 AM

Eu nu folosesc filtru, spre norocul meu, compersorul nu mi-a facut inca figuri.
Cred ca filtrul asta ar merge dar sfatul meu este sa vorbesti cu cei de la hobbyx si vezi daca este ce vrei : http://www.hobbyx.ro...detalii&id=1973

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi