Forum Machete,Modelism,Hobby: T-34 romanesc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T-34 romanesc 1/35

#1 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 25 April 2010 - 09:35 AM

Doresc sa construiesc un T-34 cu inmatriculare romaneasca in perioada 1978-1980 adica perioada cand socrul meu a facut armata pe un astfel de tanc si sa il fac cadou.
Va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi pentru ca nici nu stiu macar ce kit sa cumpar, am gasit ceva de la Zvezda dar nu stiu calitatea acestei firme si daca permite adaptarea pentru versiunea din acea perioada. In acelasi timp daca are cineva de vanzare un astfel de tanc vreau sa-l cumpar.

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 25 April 2010 - 10:17 AM


#2 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 25 April 2010 - 12:21 PM

OK m-am decis la un kit Hobby Boss T-34/85 la 1/48 ca la 1/35 nu ma incanta calitatea si nu am timp sa dau comanda dupa un Dragon, sau aftermarketuri, ca trebuie sa-l termin pana de Constantin si Elena (sarbatoarea).

Va rog ajutati-ma cu ceva poze daca aveti cu T-34 din perioada anilor 80 si daca stie cineva ce versiune a avut armata romana

#3 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2010 - 01:39 PM

Din perioada aia te pot ajuta cei care au facut armata pe asa ceva si au apucat sa faca poze cu ele.

http://mailer.fsu.edu/~akirk/tanks/romania/Rom-T3485.jpg



Imagine atasata: preview4.jpg
Sau aici
http://www.cartula.ro/forum/Inmatriculare-...nesc-t6533.html

Poate te ajuta dl. Dan Iloiu.

Aceasta postare a fost editata de flo: 25 April 2010 - 02:33 PM


#4 Useril este offline   TAZ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 21-August 07
  • Location:Drobeta Turnu Severin
  • Interests:modelism
    ciclism

Postat 25 April 2010 - 05:42 PM

Salut. Sa il tragi de limba discret ce calibru avea tunul. De 76 sau 85 mm pentru ca sunt diferente mari la turela intre cele doua modele.

#5 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 25 April 2010 - 06:27 PM

L-am cam combinat sa-mi spuna una alta, dar nu stie de calibru pentru ca el era soferul, conductor sau nu stiu cum se numea, are si brevet pentru asta. Ce stiu de la el din ce-si aduce aminte e ca interiorul era vopsit la fel ca exteriorul, tancul lui nu avea cocarde, doar scris cu alb nu stiu unde T-34, in unitatea lui mai erau si T-55. Scaunul alaturi de el cel al mitraliorului lipsea, echipajul fiind din patru si nu cinci oameni, mai stiu ca in antrenamente foloseau si rezervoarele externe in care intrau 400 litri de motorina. In misiuni tancul mai era echipat si cu bucati de sina de tren folosite pentru a iesi din mlastini. Vopseaua si starea generala era buna, nefiind ruginite sau alte degradari la tancurile de manevra, dar in acelasi timp mai existau tancuri in depozite care erau noi din spusele lui. Asta se inampla la Roman dar a fost si undeva pe langa Bucuresti unde avea un T-34 fara turela folosit pe post de tractor cu care pe timp de iarna a iesit la scos masini din zapada. Poze nu are dar o sa mai scot de la el informatii, mai ales ca am vazut ca mai sunt unii pasionati de acest lucru. Perioada era 1978-1979.

#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2010 - 07:17 PM

T 34 romanesti erau cu tun de 85. In timpul razboiului romanilor le-au cazut in maini si modele cu tun de 76,2. Nu cred ca au permis sovieticii existenta In Romania a unor astfel de trofee dupa razboi.

Cu toate acestea, pe un platou al ingradit al Scolii Militare de subofiteri si maistrii militari de tancuri si auto "Basarab I" din Pitesti, pe timpul cand imi satisfaceam stagiul militar ('85-'86), cativa elevi ai scolii cu care ma imprietenisem imi aratau un tanc ( nu i se vedea decat partea din spate) despre care ziceau ca e cu tun de 76,2. Turela nu am reusit sa o vad, aflandu-se mascat de niste masini de geniu sau asa ceva.Ce mai tin minte este ca era vopsit intr-o nuanta mai deschisa. Tot in acel spatiu se mai gasea un TR despre care spuneau ca este unul din prototipuri, un vechi transportor cu 4 roti si o noutate pe atunci, un MLI.

#7 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 25 April 2010 - 09:55 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 25 Apr 2010, 10:35, a spus:

Doresc sa construiesc un T-34 cu inmatriculare romaneasca


Mult noroc. Eu inca mai caut inmatricularile de la regimentul de tancuri din Roman. Mi-a spus cineva ca tancurile stau si ruginesc intr-un parc tehnic langa calea ferata. mi-as incerca norocul sa ma duc pana la Roman(nu-i distanta mare), dar mi-e ca voi fi luat de spion daca m-or vedea ca fac poze la tancuri. Daca are cineva drum spre Suceava sau Bucuresti cu trenul si are si un aparat foto la-ndemana, poate face ceva poze si le pune pe-aici.
In topicul meu am pus o silueta de T-34 cum mi-l amintesc de-acu' vreo 18 ani, cand stateau si rugineau vreo 6 bucati in poligonul de la Garleni. Intre timp, tancurile au fost duse la topit.

Aceasta postare a fost editata de Liviumaff: 25 April 2010 - 09:58 PM


#8 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 26 April 2010 - 09:31 AM

Armata romana a avut in dotare tancuri T 34-85, in paralel si pana la inlocuire cu T 55-100. Faceau parte din divizia Tudor Vladimirescu. La Roman era scoala regimentala pentru pregatirea mecanicilor conductori si a comandantilor de tanc. T 34 avea tun de calibrul 85 mm, o mitraliera jumelata si o mitraliera frontala in dreapta mecanicului conductor care putea sa fie manevrata de radistul aflat pe scaunul din dreapta, in cazul in care echipajul era prevazut cu radist sau de mecanicul conductor in cazul un care postul de radist era preluat de ochitor. In primul caz mitraliera era mobila atat pe verticala cat si pe orizontala la un unghi de aproximativ 45 grade fata de axa iar in cazul manevrarii de catre mecanic mitraliera era fixa pe axa, ochirea se realiza printr-un reticul atasat la periscop si prin pozitionarea tancului pe tinta iar declansarea focului se facea de la un buton atasat pe levierul din dreapta, cu declansator electric. Interiorul era vopsit in alb, exceptie fiind cutiile de munitie, ramele periscoapelor, bordul, levierele si pedalele care erau negre si conductele aferente motorului care erau vopsite functie de destinatie cu galben, albastru, rosu si verde. Exteriorul era vopsit cu eternul Kaki rusesc, bandajele galetilor si patinele senilelor cu negru. Pe lateralele turelei era inscriptionat o litera care reprezenta subunitatea si un numar de ordine format din trei cifre, cu alb. Pe peretele din spate a turelei, in exterior erau trei perechi de gaici, pe marginea de sus si pe marginea de jos de care cu trei chingi se prindea prelata roluita.

Imagine atasata: 100_0044a.jpg

#9 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 04 May 2010 - 06:20 PM

Mi-a ajuns kitul si cu oarece reticenta m-am apucat de montat, avand in vedere ca are 402 piese, cam cel mai complex proiect de-al meu, dar evident vin cu o inrebare: vopseaua este cea indicata de producator si anume Gunze Sangyo H136 Russian Green, dar mi se pare cam deschisa la culoare, este corect? ca in poze parea mai inchisa culoarea. In orice caz mai am un abonat la T-34, nasul meu a facut armata pe acelasi tanc la Bacau. Si inca o chestie, mai are sens sa-l "murdaresc" daca tancul era smotruit si curatat non-stop.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06482.jpg


#10 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 05 May 2010 - 07:29 AM

Culoarea era aproximativ cea a modelului din imaginea atasata de mine. La Roman cat si la unitatea la care am fost repartizat dupa scoala nu erau toate tancurile aceeasi nuanta. Periodic cateva intrau la rvizii si reparatii, ocazie in care se si vopseau daca era cazul. Cele proaspat vopsite intotdeauna difereau de cele vechi fiind fie putin mai deschise fie putin mai inchise la culoare. Oricum kachiul rusesc adoptat de armata romana era mai inchis decat cel rusesc. In privinta ,,murdaririi'' opiniile sunt impartite si nu se poate da un sfat la alegerea variantei, poate doar la metodele folosite. Personal prefer modelele curate si sunt sigur ca si socrul tau are aceeasi preferinta dat fiind ca garantat o sa il atinga la o coarda sensibila si modelul o sa isi capete un loc de cinste printre obiectele personale. Variantele patinate, consider eu, sunt aratoase in situatia ca fac parte dintr-o mica diorama. Dar asta e doar parerea mea, nu e o regula.
Spor!

#11 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 20 August 2012 - 10:15 PM

...Din toate topicurile cu T-34, cred ca aici isi gaseste locul si seria mea de poze cu un exemplar

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#12 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 21 August 2012 - 10:52 AM

Referitor la variantele de T-34/85 pe care le-am avut īn serviciu: cu exceptia primei variante, produse in iarna 1943/1944 şi care avea cupola comandantului mult mai īn faţă, am avut probabil tot ce au produs ruşii, deoarece majoritatea au provenit din surplusurile măreţei Armate Roşii. Am avut chiar unele avariate īn lupte, reparate şi repuse īn serviciu. Ţinānd cont de unele particularităţi constructive, este posibil să fi avut unele care iniţial au fost T-34/76, apoi au fost aduse la standardul de T-34/85, dar nu pot afirma asta cu siguranţă. Am avut şi T-34/85 produse īn Cehoslovacia, care difereau puţin de cele ruseşti, ca să facem treaba şi mai complicată.
Au fost cazuri de T-34/85 cu scaunul radistului eliminat, dar soluţia nu a fost generalizată, īn general postul respectiv era păstrat, deşi pentru mobilizare şi război nu era prevăzut al cincelea membru īn echipaj. Tancurile T-34/85 de la regimentul meu au avut toate scaunul ăla păstrat şi la fel toate T-34/85 pe care le-am văzut vreodată, dar am avut atāt de multe īncāt nu pot afirma că ştiu totul despre modificările efectuate īn armata romānă.
Traian are dreptate īn privinţa vopsirii interioare. Īn privinţa culorii aplicate pe exterior, treaba e puţin mai complicată. Īn manualelle şi instrucţiunile de reparaţii după care m-am ghidat īn activitate, exteriorul era vopsit īn kaki, dar care nu era o nuanţă īn sine, ci se obţinea prim amestec de verde şi negru, nu mai reţin acum exact proporţia, era ceva cam 80/20 sau 85/15. Īn practică, rareori se acorda o atenţie deosebită respectării acestor proporţii sau pur şi simplu nu erau disponibile cantităţile necesare de vopsea. Rezultatul - variaţiuni de nuanţă. Şi, īn mod clar, primele livrate au fost vopsite īn diverse nuanţe de verde la ruşi, am găsit astfel de nuanţe sub straturile succesive de vopsea aplicată ulterior.
Exemplarul de la Arsenal Parc are nişte chestii ciudate, vezi rezervorul de pe stānga ce provine de la un T-55 şi tubul de pe aripa stānga, nu ştiu la ce foloseşte. De asemenea, tubul de la masca mitralierei frontale e o făcătură. Tancul ăsta nu a fost modernizat pentru a permite trecerea pe sub apă.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi