Forum Machete,Modelism,Hobby: AJUTOR VA ROG - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AJUTOR VA ROG

#1 Useril este offline   victordumitru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 26-May 10

Postat 26 May 2010 - 08:56 PM

imi cer scuze daca nu este locul potrivit pentru a posta acest topic

sunt la prima mea macheta si va spun cam ce as vrea sa iasa

vreau sa fac un peisaj gen marele canion cu stalpii aceia de roca si un rau care trece printre stanci
am inteles tehnica cu ziarele si cu ipsosul dar nu pot sa imi dau seama cum pot sa dau aspectul de roca sparta ceva cam ca in aceasta poza: http://land.allears....ebwills/mv1.jpg

dimensiunea machetei as dori sa fie cam 1metruX1metru
doresc sa stiu si de unde pot cumpara rasina care sa o folosesc in loc de apa,iarba pentru machete si alte astfel de materiale
daca se poate un magazin sau un site care livreaza in bucuresti

astept orice sfat util si sper sa ma ajutati cat mai repede
multumiri anticipate

Aceasta postare a fost editata de victordumitru: 26 May 2010 - 08:57 PM


#2 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 26 May 2010 - 10:08 PM

buna,

- daca ai intrat pe acest forum, la sectiunea (Tehnici) ai putea gasi un ajutor, precum si pe acest site
- Ceea ce vrei tu sa faci se numeste DIORAMA...daca folosesti cuvantul asta (merge si in engleza)si dai o cautare pe google, o sa gasesti o gramada de sfaturi, tutoriale si imagini;


Oricum ceea ce vrei tu sa faci e foarte greu, exact acolo ai intrebat si tu...cum sa redai aspectul natural al rocii sparte, crapate...

BAFTA

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2010 - 11:00 PM

Destul de simplu. Foloseste polistiren extrudat pe care il modelezi cu mai multe tipuri de unelte pana obtii ceva asemenator cu ce vezi in imaginea aia. lipesti mai multe placi impreuna cu adeziv special.
La sfarsit dai peste un chit de cutit pe care apoi il vopsesti.
E greu sa iti iasa perfect de prima data. Exercitiul te ajuta sa iti imbunatatesti prestatia si sa reusesti din mana ce vezi in cap.

Sau ipsos sau BCA, dar sunt mai grele.

#4 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2010 - 11:24 PM

Vezi postareawurger, la 26 May 2010, 23:00, a spus:

Destul de simplu. Foloseste polistiren extrudat pe care il modelezi cu mai multe tipuri de unelte pana obtii ceva asemenator cu ce vezi in imaginea aia. lipesti mai multe placi impreuna cu adeziv special.
La sfarsit dai peste un chit de cutit pe care apoi il vopsesti.
E greu sa iti iasa perfect de prima data. Exercitiul te ajuta sa iti imbunatatesti prestatia si sa reusesti din mana ce vezi in cap.

Sau ipsos sau BCA, dar sunt mai grele.


Din polistiren, fara chit, folosind doar un cutter, vopsea neagra pentru baza ...


Imagine postata


Nu este perfect si nici nu se dorea un canion ci o simpla stanca batuta de vant si intemperii de pe Col de Turini

#5 Useril este offline   victordumitru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 26-May 10

Postat 27 May 2010 - 07:59 AM

si cu ce vopsesc polisitrenul ca nu prinde orice vopsea pe el
si din ce magazin(bucuresti) pot lua cleiul pentru apa

Aceasta postare a fost editata de victordumitru: 27 May 2010 - 08:14 AM


#6 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2010 - 08:51 AM

Polistirenul se vopseste, foarte usor, cu vopsea lavabila pentru zugraveli si pigmenti color pentru acestia.

#7 Useril este offline   victordumitru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 26-May 10

Postat 27 May 2010 - 09:35 AM

ai folosit doar cuterul sau ai folosit is fir incins ?
nu imi dau seama cum poti sa tai formele rotunde bine cu cuterul avand lama atat de lata

#8 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2010 - 10:15 AM

Am folosit doar cutterul.
Am taiat pe orizontala, cum s-a nimerit, iar apoi pe verticala.
Dupa ce am terminat am rupt bucati, tot aleatoriu, din "stanca" si a iesit ce vezi.

Cutterele sunt de mai multe tipuri, cu lame de diferite grosimi, dar important este sa te "joci" cand tai si sa nu te gandesti la o forma anume.

Etapele de constructie

http://modelism-auto...05/virajul.html

si doua fotografii de la Expo Brasov 2009


Imagine postata

Imagine postata

#9 Useril este offline   victordumitru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 26-May 10

Postat 27 May 2010 - 04:23 PM

lavabila ai colorato merge colorata cu tempera sau trebuie sa iau colorantu ala pentru vopsea care e vreo 30 de lei
nu sunt sigur daca merge tempera adica din cate cred la o cantitate mare de lavabila trebuie multa tempera de exemplu rosie pentru a nu iesi roz

si de unde pot lua acel clei care se pune pe machete in loc de apa si cat costa ?

#10 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2010 - 06:51 AM

Vezi postareavictordumitru, la 27 May 2010, 16:23, a spus:

lavabila ai colorato merge colorata cu tempera sau trebuie sa iau colorantu ala pentru vopsea care e vreo 30 de lei
nu sunt sigur daca merge tempera adica din cate cred la o cantitate mare de lavabila trebuie multa tempera de exemplu rosie pentru a nu iesi roz

si de unde pot lua acel clei care se pune pe machete in loc de apa si cat costa ?



Merge si cu tempera.
Avand in vedere cantitatea de care ai nevoie nu intra multa tempera.
Eu folosesc Ana Color atat pentr a obtine nuanta de culoare cat si pentru aplicarea directa.

Imagine postata

Imagine postata


Se gaseste la magazinele, depozitele, cu materiale pentru constructii. Au diverse nuante si costa in jur de 12 lei borcanul. Iti ajunge pana la adnaci batranete.
Poti folosi si alte tipuri de coloranti.

Pentru bicomponent "apa" nu stiu unde sa te indrum deoarece, momentan, lipseste de la importatori. Costa in jur de 20 lei.
Il au doar pe cel ce se aplica la cald si este mai greu de manevrat daca ai polistiren pe macheta. Risti sa-l topesti.
Ei spun ca solutia poate fi topita in cuptorul cu microunde si apoi turnata. Nu am incercat. Am preferat varianta amestecarii si turnarii la rece.
Oglinda de apa mai poti obtine cu rasina pentru pardoseli epoxi, asta daca ai un prieten in constructii care se ocupa cu asa ceva si poate sa iti dea o cantitate mic deoarece se gaseste la bidoane de minim 25 L. Nu ai ce face cu atata.

Spoor!

Aceasta postare a fost editata de LDH: 28 May 2010 - 06:52 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi