Forum Machete,Modelism,Hobby: Iarba statica - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Iarba statica

#1 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 January 2005 - 04:43 PM

Am realizat de curand o baza de diorama pe care am vopsit-o iar apoi am lipit pe ea iarba statica cu ajutorul aracetului. Problema mea e ca dupa uscare aracetul devine stralucitor, arata de parca tocmai a poluat in diorama mea. Va intreb pe voi cei care aveti experienta cu produsul asata- ce trebuie sa fac? Se poate vopsi terenul dupa aplicarea ierbii sau trebuie sa pun ceva in aracet?

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 January 2005 - 09:00 AM

Ca de obicei dau acelasi sfat - la tehnici noi nu se incearca direct pe macheta/diorama
In situatia ta ar fi bine sa faci o vopsire peste cu un aerograf sau un suflai mai fin in diverse nuante de verde, ceva maro si ceva galben dar pe zone mai mici.
Parerea mea e ca aracetul trebuia mult diluat. Iarba statica nu e absorbanta asa ca dupa uscare aracetul se vede daca nu a fost suficient diluat.
Daca ai fi folosit rumegus (exemplu) si aracetul diluat 1:1 nu mai aveai acelasi (d)efect.
La iarba statica ar trebui ca dilutia sa fie cam 1parte aracet la 2 parti apa.
Daca in diorama folosesti si zone acoperite cu pamant atunci nu incerca sa-l imiti, el se gaseste peste tot in stare naturala :-D
Bafta!

#3 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 25 January 2005 - 09:40 AM

Mersi de raspuns, Crios. Intradevar cred ca dilutia aracetului e problema. O sa incerc ca caut si un inlocuitor, am auzit ca sunt pt. artisti adezivi care se usca mat.
Cat despre pamant, eu folosesc fie nisip fin , fie vopsesc ipsosul. Pamant original nu folosesc pt. ca trebuie uscat, curatat, aseptizat (e plin de spori , ciuperci si microorganisme) etc...

#4 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 25 January 2005 - 09:59 AM

Mai da-i un strat de aracet, de data asta diluat, si mai pune niste iarba peste ca sa acoperi zonele unde luceste.

#5 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 04 February 2005 - 09:20 AM

Avand in vedere ca am experimentat cu iarba statica in utimele zile, as dori sa fac niste completari:

Cum am procedat eu: -am facut terenul din ghips, l-am vopsit un maro inchis, am aplicat aracet peste care am presarat iarba statica. Dupa uscarea aracetului am suflat si scuturat excesul de iarba. Din pacate insa, aracetul s-a uscat transparent dar lucios.
Intr-adevar ajuta sa diluati aracetul cu apa atunci cand aplicati iarba. Dar asta nu elimina complet problema luciului. Un strat de lac mat insa e de mare ajutor. In acest moment insa veti avea o suprafata destul de uniforma si oarecum artificiala.
O solutie suplimentara care scapa atat de problema luciului cat si de artificialitate este sa vopsiti iarba dupa fixarea pe baza. Eu am folosit tonuri de verde mai deschise decat culoarea originala si la sfrsit un ton galben diluat cu care am facut un "overspray" general (un filtru aplicat de la distanta cu aerograful peste toata baza). Am obtinut astfel o pajiste mai realista, cu diferite nouante si fara luciu. E important insa sa aplicati vopseaua diluat si de la oarecare distanta pt. a evita vopsirea terenului de sub iarba.
In cazul in care nu aveti aerograf, puteti proceda la fel doar ca vopsirea ierbii se face prin dry-brushing (vopsire uscata), cu nouante tot mai deschise.

Observatie: -aplicarea ierbii intr-o singura etapa duce la formarea unui strat de iarba ridicata uniform de actiunea electro-statica. Daca aplicati iarba in 2 etape, cum am facut eu, al doilea sttrat de aracet diluat va pleosti iarab aplicata anterior astfel ca veti obtine iarba "calcata". Trebuie sa spun ca ambele efecte sunt la fel de acceptabile, e doar o chestie de gust care varianta sa o alegeti.
Cam atat deocamdata, astept observatii.

Ahmed.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 February 2005 - 09:40 AM

crios, la Jan 25 2005, 09:00 AM, a spus:

In situatia ta ar fi bine sa faci o vopsire peste cu un aerograf sau un suflai mai fin in diverse nuante de verde, ceva maro si ceva galben dar pe zone mai mici.

Ce ti-am zis eu? :pint:
Bafta si spor la diorame!

#7 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 04 February 2005 - 10:31 AM

Sau iti cumperi pistol de pus iarba si lipici de la Noch. :D

#8 Useril este offline   carabus_sorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 04 February 2005 - 01:51 PM

Salutari tuturor. Vroiam sa va intreb daca a-i vazut filmul de ieri "Lista lui Schindler"..un film de exceptie in regia lui Steven Spielberg...un film care te inspira...un film care creeaza idei despre noi viziuni asupra dioramelor...sper ca nu l-ati pierdut...exceptional film...bafta tuturor :hammer:

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 February 2005 - 03:24 PM

Da frumos film. Dar cind s-o face si unul in care sa arate cun gen. Harris salveaza niste copii.....?????????????
Alexandru

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 February 2005 - 03:35 PM

Domnilor, nu-i face-ti praf topicul omului :hammer:
Deschide-ti altul la "Discutii libere" daca considerati :hammer:
Si bafta ... desigur! :pint:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi