Forum Machete,Modelism,Hobby: Lustruire cupole si finalizare cu future - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lustruire cupole si finalizare cu future

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 July 2010 - 06:54 PM

Salutare,

De curind am facut un experiment.
M-am apucat de un nou... Mustang (sorry sa nu ma uriti! ) dar este unul diferit si foarte putin cunoscut : P 51 H de la HiPM.
Chitul este din stiren, turnare "short run", partile turnate din stiren gri sunt relativ ok, dar partile transparente sunt jale! Si aici am vrut sa ajung si sa impartasesc din experimentele mele celor mai putin exerimentati ( ma includ si pe mine! ).

Deci, ajungind la faza cupola, parbriz etc... am avut dezamagirea de a constata ca in momentul in care as monta aceste piese, multe detalii nu ar mai fi vizibile prin ele, in primul rind din cauza transparentei. Tot plasticul avea o textura care reducea transparenta. Cupole vacuformate nu am gasit pe net pentru acest tip de avion asa ca neavind alta alternativa am trecut la treaba si la experiment.

Fiind forme rotunjite, folosirea unei pile de lustruit unghii nu este cea mai buna obtiune si am recurs la paste pentru lustruit si un tricou (T-Shirt) vechi din bumbac.
Prima etapa - Pentru inceput am folosit o pasta - "Liqui Moly" Schleif und Polierpaste - pentru a netezii plasticul. Este important ca aceasta pasta sa fie tot timpul umeda. Am lustruit cupola interior exterior.
A doua etapa - am continuat netezirea/lustruirea cu pasta Tamiya Compound Corse tot interior/exterior.
A treia etapa si finala pentru lustruire am folosit preferatul meu Tamiya Compound Fine cu care am dat lustrul final.
Dupa lustruire, cupola arata deja foarte bine, asa ca a urmat spalarea cu detergent de vase si apa calduta, clatire si pentru a nu mai "contamina" piesele cu scame si praf le-am pus intru vas cu FUTURE. Dupa aproxiamtiv 20 de minute de uscare le-am mai bagat odata in FUTURE dupa care le-am lasat sa se usuce definitiv.

Acesta este rezultatul : stinga o cupola (rezerva) nelustruita si fara Future iar in dreapta cupola "tratata".
Sper a pentru unii dintre voi sa fie utila acesta metoda .
Daca mai sunt si altii care au sfaturi sau alte metode, ar fi bine sa le posteze aici!
Numai bine si spor la modelit! :bang:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_9805s.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 09 July 2010 - 06:57 PM


#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 July 2010 - 11:52 PM

Foarte util,de copiat si pus in dosarul tematic..
Sa traiasca si sa ne mai impartaseasca.....

#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 01 December 2010 - 01:01 AM

Tibi,

Excelenta metoda, multam mult. Am incercat o varianta, slefuit zdravan, circular, cu pasta de dinti si un burete de genul asta asta http://www.modelsforsale.com/catalog/produ...d-Scale-na-#005 (partea din interior, albastra, f. fina) la o cupola de F-16 C, kitul acesta (varianta cu un singur loc) si pe urma scufundat in Future de doua ori. A iesit cam 90-95% din rezultatul tau, dar claritatae e f. buna. Imi pare rau ca pot nu posta inca fotografii, micutul meu l-a facut praf de o luna.

Lustruit, nu slefuit, imi cer scuze!

#4 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 01 December 2010 - 04:03 AM

Era vorba de kitul acesta:
http://www.jadarhobby.pl/aeroplast-00295-f...72-p-11654.html

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi