Forum Machete,Modelism,Hobby: Bismarck - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bismarck

#1 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 21 September 2010 - 12:25 PM

Bismarck 1/200 Hachette.Imagine atasata: Imagine0112.jpg
Noua aparitie in chioscuri, preluata de la editura franceza Hachette, se pare ca aparitii saptamanale. Lungime 1200 mm.

#2 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2010 - 01:34 PM

Foarte interesant, dar am cautat pe net si am gasit ca sunt 140 de numere de cumparat ca sa faci macheta completa. Ce se intampla daca la un moment dat nu se mai gaseste la chioscuri?

#3 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 21 September 2010 - 01:55 PM

Chiar e interesanta stirea. Nu poti da link-ul?

Pret final 160*140=22.400 lei intinsi pe aproape trei ani????

#4 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2010 - 02:06 PM

http://videos.wittys...om/id/520394713

De unde 160*140 ? Nu e 7.50*140 ?

Aceasta postare a fost editata de Dragos_P: 21 September 2010 - 02:08 PM


#5 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 21 September 2010 - 03:27 PM

Primul numar e 7.5 dar urmatoarele sigur nu sunt 160. Probabil va fi 10lei sau 15lei

#6 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 22 September 2010 - 06:37 AM

Scuze pentru calculul gresit. In realitate este 15,99 pretul viitoarelor numere, deci 16*140=2.240, deci 22,4 milioane.

Dragos, nu incerci sa postezi link-ul unde scrie de 140 numere. Pe cartonul dat de editura (Hachette) nu se gaseste nici o adresa de mail sau de site.

#7 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 09:31 AM

Scrie in linkul pus de mine, sub video.

De asemenea si aici:
http://www.buildthebismarck.co.uk/

"Build The Bismarck is a magazine published by Hachette Partworks. It's a weekly magazine, with the main aim being to complete a 1/200 scale model of the Bismarck, which will take 140 issues. I would suggest that first time visitors read the 'Magazine' Page, then have a look at the model pages.

The magazine is published every Wednesday in the UK.

The model can be build with as a static display model or as a radio controlled model. I intend to do the latter, and hope to add a few extras, such as rotation gun turrets, etc."


#8 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2010 - 09:54 AM

Prin Bucuresti se gaseste? M-am uitat la cateva chioscuri de presa dar n-am vazut nicaieri.

#9 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 22 September 2010 - 06:55 PM

Vezi postareaCassin, la 22 Sep 2010, 06:37, a spus:

Scuze pentru calculul gresit. In realitate este 15,99 pretul viitoarelor numere, deci 16*140=2.240, deci 22,4 milioane.

Dragos, nu incerci sa postezi link-ul unde scrie de 140 numere. Pe cartonul dat de editura (Hachette) nu se gaseste nici o adresa de mail sau de site.


La pagina www.hachettepartworks.com zice ca de la al treilea numar pretul este de 4,99 lire sterline( al doilea 2,99 lire sterline). Asta nu face mai mult de 15,99 lei per numar?
Gata construit te va costa mult mai ieftin, asta daca luam in calcul ca primul nr. ce costa 0,50 lire s-a vandut cu numai 7,50 lei :whistle: .
Adrese:

mailto:bismarck@jacklinservice.com

http://www.hachettepartworks.com/product.p...roID=1172137511

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 22 September 2010 - 07:13 PM


#10 Useril este offline   Lego_Man 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 20-September 10

Postat 24 September 2010 - 08:49 AM

Vezi postareaCassin, la 21 Sep 2010, 13:25, a spus:

Noua aparitie in chioscuri, preluata de la editura franceza Hachette, se pare ca aparitii saptamanale. Lungime 1200 mm.

In Piata Romana, in Bucuresti, nici un chiosc nu are asa ceva. Marea mlor majoritate s-au uitat strimb la mine cind le-am aratat print-ul...
Din pacate din poza atasata nu se vede cine o publica in romania si nici unul nu a putut sa imi spuna daca exista Hachette Romania...

Am cautat pe net si am gasit HSD Imedio...

Vestile nu sunt tocmai bune. Am vorbit la telefon cu cei de la Imedio si mi-au explicat ca e vorba de un "test de piata", revista se gaseste la Imedio Iride 2 - Pipera, la Auchan (Titan cred) si la Cora Sun Plaza (Berceni). In functie de rezultatul vinzarilor initiativa se va continua sau nu. Din pacate nu am fost inspirat sa ii intreb cite numere va avea publicatia in cazul in care primeste aprobare de continuare dar cred ca e vorba de 140 numere...

#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2010 - 01:59 PM

Asta-i testare de piata? Asta-i curata inselaciune ! Ti se vinde cu buna stiinta ceva ce poate sa fie de nefolosit ( in cazul intreruperii aparitiilor) .

#12 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 24 September 2010 - 02:49 PM

.....asta imi aduce aminte de MARI CORABII...5 numere ....din 200...
:whistle:

NU SUTN TOT CEI DE LA DEAGOSTINI...in spatele revistei?????????

#13 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 04 October 2010 - 08:00 PM

Nr 2 din Bismarck se gaseste in Auchan, pe primul nu l-am vazut nicaieri. Revista va aparea in fiecare vineri in chioscuri, deci nr 3 vinerea asta(asa scrie pe coperta)

#14 Useril este offline   Lego_Man 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 20-September 10

Postat 07 October 2010 - 02:39 PM

Vezi postareaFritzx88, la 4 Oct 2010, 21:00, a spus:

Nr 2 din Bismarck se gaseste in Auchan, pe primul nu l-am vazut nicaieri. Revista va aparea in fiecare vineri in chioscuri, deci nr 3 vinerea asta(asa scrie pe coperta)


La Imedio din Sun Plaza (Berceni) apatre miercurea si vin aprox 10-15 exemplare. Asa mi s-a spus. Simbata mai earu doar 2 exemplare din nr 2...

#15 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 14 October 2010 - 11:15 AM

Salutare tuturor !!

Pe prima pagina scrie ca revista este editata de "Rautakirja Romania s.a.",tel.= 0372119700,e-mail= "office@rautakirja.ro".Eu am vb. cu ei si mi-au confirmat ca vor fi 140 de numere, iar cine vrea sa-l faca si cu telecomanda o poate comanda tot la ei dar spre sfarsitul aparitiei. La mine in ONESTI se gaseste la chioscurile lute in franciza de la Rodipet; marti am luat nr.4 tot la pretul de 15,99 lei. Ati putea suna la Rautachirja sa-i intrebati cine si unde o distribuie in Bucuresti sau sa vedeti daca pot face o distributie directa...oricum sunati !! D-na de la chioscul de unde o iau mi-a spus ca mai are 5-6 exemplare disponibile; in cazul in care nu rezolvati problema cu Rautakirja as' putea trimite eu doritorilor ce mai e la vanzare. Ne mai auzim. Spor la modelit
!! :hi:

#16 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 17 October 2010 - 05:02 PM

Aici aveti toate poze cu toate numerele: http://letitbit.net/download/98231.9c2bf17...ismark.rar.html

iar aici constructia lui, jumatare deocamdata
http://www.buildtheb.../modelframe.htm

Multumesc pesimistilor care m-au "indemnat" sa nu caut modelul si deocamdata sunt pe -4 numere.

deci, daca are cineva cum sa ma ajute cu ce-mi lipseste va rog rog PM.

Multumesc

#17 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 October 2010 - 08:08 AM

Vezi postareaDGDaniel, la 17 Oct 2010, 18:02, a spus:

Multumesc pesimistilor care m-au "indemnat" sa nu caut modelul si deocamdata sunt pe -4 numere.

deci, daca are cineva cum sa ma ajute cu ce-mi lipseste va rog rog PM.


Daca nu faci rost de reviste, poti confectiona piesele care iti lipsesc pana acum folosind cartea
Imagine atasata: coperta_bismarck.jpg

Bafta!

#18 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 20 October 2010 - 12:42 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 17 Oct 2010, 17:02, a spus:

Aici aveti toate poze cu toate numerele: http://letitbit.net/download/98231.9c2bf17...ismark.rar.html

iar aici constructia lui, jumatare deocamdata
http://www.buildtheb.../modelframe.htm

Multumesc pesimistilor care m-au "indemnat" sa nu caut modelul si deocamdata sunt pe -4 numere.

deci, daca are cineva cum sa ma ajute cu ce-mi lipseste va rog rog PM.

Multumesc


Ti-am trimis 2 PM-uri(ieri si azi!).Citeste-le si ia legatura cu mine! Telefonic ar fi cel mai bine pt.ca acasa n-am "net" !
Cu bine,Ali.
:hi:

#19 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 22 October 2010 - 10:12 AM

Da, pana la urma se pare ca totul n-a fost decat un test care pana la urma n-a dat rezultate. Saptamana asta n-a mai aparut la chioscuri nr. 5...

#20 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 08 November 2010 - 11:59 AM

Salutare tuturor !
Am vorbit de doua ori cu cei de la " Rautakirja" ;prima data mi-au spus ca vor vb. cu cei de la "Hachette-Italia" sa vada ce se intimpla iar a doua oara mi-au spus ca cei de acolo le-au trimis un e-mail in care spun ca-si cer scuze dar,din motive tehnice,sunt nevoiti sa suspende editarea revistei sperind s-o poata relua cit mai repede!! Reaparitia revistei va fi precedata de o campanie publicitara la tv. Cel cu care am vb. mi-a mai spus ca ,probabil, vor face si o sondare mai serioasa a pietei inainte de a relua editarea revistei. I-am spus sa le transmita celor din Italia sa nu se astepte la cine stie ce vizari (max. 1500 de ex./nr. ,cu indulgenta! ) si ca daca au mila de inima noastra de modelisti sa continue editarea ei. I-am dat tipului si adr. site-ului "cartula" s-o foloseasca la nevoie ! Deci, deocamdata ne-au dat un "Romulus" !!...Sa mai asteptam !!
Cu bine,Ali.
:hi:

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi