Forum Machete,Modelism,Hobby: Necazuri din cauza curentului electrostatic - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Necazuri din cauza curentului electrostatic Caut modalitati de inlaturare al acestui fenomen

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 October 2010 - 09:41 AM

Salut prieteni!

Revin cu un nou topic si vreau sa va intreb pe voi, cum procedati voi pentru a inlatura acest efect care se formeaza in urma slefuirii si lustruirii pieselor de plastic.
Dupa cum bine stiti, in timpul "sesiunii" de vopsire, incep cu adevarat problemele in modelism. Atit praful cit si scamele din incapere sunt atrase cu repeziciune spre suprafata proaspat vopsita. Pina acum nu am reusit sa vopsesc o macheta la care sa nu am probleme cu atractia mizeriilor zburatoare. Acesta este si motivul pentru care pierd extrem de mult timp si inaintez citeodata foarte greu cu macheta pe care o am in lucru.
Din acest motiv doresc sa va intreb pe voi ce modalitati de descacare electro statica folositi si cum se poate obtine cel mai usor?

Va mutumesc anticipat pentru raspunsuri!
Tibi

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 October 2010 - 10:50 AM

Simplu, faci rost de o sursa radioactiva, o pui in incinta de vopsit si gata incarcatura statica! :hi:
Dificil, dificil. Sunt surse de inalta tensiune care ionizeaza aerul scazind incarcatura electrostatica. Nu stiu daca, si cum s-ar putea folosi.
Cred ca cea mai eficienta metoda ar fi o incapere/incinta lipsita de praf. Dar si asta este putin peste mina. Mai e ceva, multe din scame vin de pe propriile noaste haine, peile, par. Si aici ar trebi lucrat.

#3 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 27 October 2010 - 02:07 PM

Deci intr-o incapere perfect etansa si dezbracati am putea obtine rezultate. :hi:

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2010 - 02:19 PM

Cateva solutii:

- spala piesele si nu le sterge dupa (sau sterse cu un servetel de hartie, care sa nu lase scame)
- inainte de vopsire, sufla-le cu aer daca sunt ceva scame (aerograful e numai bun)
- incearca sa nu ai un aer foarte uscat in locul in care vopsesti
- dupa vopsire, pune piesele intr-o incinta inchisa si curata

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 October 2010 - 07:12 PM

Cartula, pe toate le aplic si ...jaba!
Inainte de vopsire, nu numai ca fac ceea ce ai spus tu mai sus, dar, in plus, dau peste macheta, de-a rostogolul, cu un bat pe care am lipit patafix. Si se aduna mizerie, dar...degeaba. Cred ca si astă manevra duce la incarcarea electrostatica a plasticului.
Cred ca singura solutie este curatarea aerului din incinta-incaperea de vopsit. Sau, ar mai fi una: sa nu vopsesti macheta! :hi:

#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 October 2010 - 07:41 PM

Multumesc pentru sfaturi domnilor.
@cartula - fac totul exact precum spui tu, rezultatul este din pacate acelasi - scame, scame, praf...
Cred ca locul unde vopsesc este de vina si este posibil sa fie si hainele de pe mine. Am sa incerc varianta descrisa de Olaf... :hi:
Ultima solutie ar fii un extractor...

#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2010 - 09:47 PM

N-am dat o solutie totala si definitiva, si nu am pretentia sa am una :hi:

Oricum, daca ai casa plina de praf si scame, n-ai ce face. Si n-are legatura cu incarcarea electrostatica asta. Cum praful vine in special de afara, iar scamele de prin haine, covoare, etc... Vezi mai sus :bang:

Singura recomandare suplimentara ar fi vopsirea cu vopsele care se usuca rapid, in felul asta e mult redus riscul de a prinde scame in vopsea.

PS: un extractor doar iti va exacerba problema, daca ai atmosfera incarcata de impuritati. Daca asta e problema... Oricum, merita sa incerci, daca nu te scapa de scame, macar te scapa de mirosul de diluant.

#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 27 October 2010 - 10:36 PM

Daca ai la indemana o cutie de carton suficient de mare si in care sa plasezi macheta la vopsire, poti "ïmprospata" putin aerul in zona de vopsit, puverizand apa cu ajutorul unui recipient cu pompa, de genul celor in care se gaseste solutie pentru curatat geamuri. Nu exagera, cateva "puf-uri"sunt suficiente.

Merge si mai bine subtilizarea unui recipient cu parfum (cu atomizor detasabil) de la sotie/prietena; arunci continutul si pui apa in schimb. Atomizorul isi face treaba mult mai bine decat cel amintit mai sus (pulverizarea e mult mai fina), ulterior ramanand sa scoti cumva camasa in fata consoartei ce nu-si mai gaseste pretiosul lichid. :hi:
Am incercat varianta aratata mai sus, atat cu apa cat si cu aracet superdiluat in apa (pentru fixare bicarbonat de sodiu) si pot spune ca a avut rezultate bune pentru pretentiile mele.
Oricum, solutia perfecta nu exista.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 27 October 2010 - 10:37 PM


#9 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 28 October 2010 - 08:48 AM

Auzi, Adi! Pentru o mai buna liniste in casa, nu e mai bine sa astepti ca soata sa termine parfumu' ? :hi:

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 28 October 2010 - 01:33 PM

Vezi postareaLiviumaff, la 28 Oct 2010, 09:48, a spus:

Auzi, Adi! Pentru o mai buna liniste in casa, nu e mai bine sa astepti ca soata sa termine parfumu' ? :hi:

Nu trebuie sa-l arunci. Il pui intr-o sticla de bere de juma' de litru.

#11 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 14 November 2010 - 02:57 PM

Cat timp macheta este incarcata electrostatic de la slefuire, staregere si alte chestii deastea este inevitabil. Raspunsul consta in stergerea plasticului cu o laveta antistatica pe care eu am gasito la o vopsitorie auto. Probabil ca se gasesc si la magazinele de specialitate. Oricum culorile metal sunt ca un magnet de praf. Bafta

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 14 November 2010 - 02:57 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi