Forum Machete,Modelism,Hobby: Mascare geamuri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mascare geamuri

#1 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2010 - 12:59 PM

Noroc

De 2 zile ma confrunt cu o problema foarte frustranta...ma chinui sa maschez geamurile ce alcatuiesc cupola uni Sukhoi Su-32/Su-34 Fullback de la Italieri. Am facut pana acum zeci de astfel de mascari, toate mi-au reuist dar geamul asta parca ii blestemat. Problema este urmatoare: delimitarea dintre geam si rama geamului este extrem de proasta si ca urmare nu-mi dau seama unde sa incizez banda de mascare dupa ce o aplic. Banda respectiva este mulata foarte bine pe cupola...
Am incercat si cu silicon de mascare (special conceput pt asta) insa aici am avut alta problema...siliconul respectiv in procesul de intarire pirde apa si se contracta. Ca urmare mascarea nu mai este perfecta; pierd cam 1 mm de jur in prejurul siliconului.

Daca aveti alta idee cum as puta sa maschez geamurile o astept ca painea calda

Andrei

#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 05 December 2010 - 01:26 PM

Salut
Taie fasii subtiri de banda de mascare, le pozitionezi langa conturul ramelor, dupa care poti umple/masca restul cupolei cu asta :
http://www.cartula.r...umea-t2131.html

Merge foarte bine. Eu am mai folosit si pasta de dinti amestecata cu axion, lasata in pace sa se usuce bine; din pacate-nu intotdeauna ai certitudinea ca vopseaua nu va penetra stratul bicomponent.

As sugera totusi (e mai sigura) sa folosesti prima varianta, daca crezi ca-ti convine.
Spor sa ai si sa ne arati ce-ti iese.

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 December 2010 - 08:41 AM

Salut,
si eu am probleme cu cupolele transparente.
Ceea ce pot eu sa-ti ofer este un sfat, incearca sa maschezi cu banda. Am folosit uneori si guma lichida (de tip maskol), dar am avut odata surpriza ca aceasta a reactionat cu lacul acrilic de finisare si s-a format un strat superadeziv pe cupola, pe care cu greu l-am mai putut slefui, oricum cu rezultate vizibile.

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2010 - 04:24 PM

Maskol-ul si alte produse similare se comporta urat daca peste ele se aplica ceva care contine alcool izopropilic. Am patit-o cu cupola unui P38 mai demult.
Evitati acrilicele cu miros alcoolic.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi