Forum Machete,Modelism,Hobby: Efecte metalizate pentru vopsea mata - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Efecte metalizate pentru vopsea mata

#1 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 23 December 2010 - 06:16 PM

Buna ziua

Intrucat experienta mea cu vopsirea nu este asa mare ca a altor colegi de forum, o sa caut la ei o posibila solutie.

Este vorba de nuantele vopselurilor pe avionul F22 Raptor. Pe avionul real, efectul metalizat vine probabil de la specificul vopselei absorbante.
As dori sa obtin si pe chitul meu acel aspect si nu stiu cum, vopselurile date ca optiune sunt toate mate, daca exista un procedeu special de obtinere al acelui efect, as dori sa il pot executa si eu pe kitul meu. Prin lacuire nu se obtine decat aspectul lucios al vopselei, nu are acea tenta de vopsea metalizata asa cum apare in pozele cu avionul real. Mentionez ca acest aspect metalizat al vopsirii Raptor-ului l-am vazut si intr-o revista japoneza de modelism, dar cum nu am nimic in comun cu limba japoneza, nu am avut cum sa aflu amanunte.

Vopselurile date in instructiuni sunt:

FS 36375
FS 36251
FS 36176

Daca cineva poate sa ma lumineze cu aceasta problema, il rog sa scrie aici :clapping: .

Pentru exemplificarea aspectului dorit inserez aceste poze luate de pe www.airliners.net

Imagine atasata: Raptor2.jpg Imagine atasata: Raptor3.jpg
Imagine atasata: Raptor4.jpg Imagine atasata: Raptor5.jpg
Imagine atasata: Raptor6.jpg

#2 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 23 December 2010 - 06:28 PM

Incearca sa iti infasori pe deget o bucata de carpa de bumbac, o inmoi in vopsea (aluminiu, chrome-silver, silver, ce ai) tamponezi pe un servetel surplusul de vopsea pana nu mai ramane aproape nimic si pe urma incepi sa lustruiesti macheta peste vopsea. Prima data incearca pe unele piese pe care nu le folosesti, pana vezi cam cum merge. Parerea mea.

#3 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 23 December 2010 - 07:02 PM

Multumesc de sfat, o sa incerc varianta asta, dar dupa sarbatori, acum ma impusca sotia daca ii fac dezordine iar :clapping:

#4 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 23 December 2010 - 07:32 PM

Salut,

F-22 are o schema de vopsire ciudata rau in sensul ca e metalizata cand e soare dar pare mata atunci cand e innorat sau in alte conditii de iluminare slaba.
http://www.airliners.net/photo/USA---Air/L...-22A/1835651/L/
http://www.airliners.net/photo/USA---Air/L...-22A/1811043/L/

E probabil cea mai grea schema de vopsire a unui avion. Probabil ceea ce a sugerat Scorpio e o cale buna dar vezi sa nu o metalizezi prea tare.

#5 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 23 December 2010 - 07:54 PM

Vezi postareaanstro, la 23 Dec 2010, 19:02, a spus:

dar dupa sarbatori, acum ma impusca sotia daca ii fac dezordine iar :clapping:


Oricum si daca te impusca, conform unei legi nescrise sau scrise , nu mai stiu, ai dreptul la o ultima dorinta, sa iti metalizezi macheta. Zic eu!
Sarbatori Fericite!

#6 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 23 December 2010 - 08:57 PM

Multumesc de sfaturi, oricum o sa fac incercari pe alte bucati de plastic si kituri reformate inainte sa ma apuc de avionul in cauza. Aceleasi efecte de vopsire am remarcat si in pozele cu CV-22 Osprey, cand vopseaua pare mata sau metalizata.

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 December 2010 - 09:59 PM

La original avem de-a face cu o vopsea absorbanta de unde radio/radar ,motiv pentru care va fi greu de reprodus pe macheta.Vopseaua originala este oricum top secret.

Vezi ca exista o vopsea "bufabila" adica "lustruibila" .Are cod Testors si nr.1401.Dupa vopsire poti sa o lustruiesti la carpa moale sau pasla si iti rezulta exact ce vrei tu.Vezi sa fie foarte bine uscata. inainte.
"Buff" inseamna "lustruibila" :wub:

despre asta vorbesc.


pagina mare arata asa

http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat...amp;perpage=100

Ah si inca ceva : doamna n-o sa te-mpuste ci te va pune sa faci curat din nou.Ce alegi? :clapping:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 23 December 2010 - 10:04 PM


#8 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2010 - 05:16 PM

http://store.spruebrothers.com/hawkeyes-ho...nts-p22880.aspx

#9 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 24 December 2010 - 05:24 PM

Vezi postarea1-0-9, la 24 Dec 2010, 17:16, a spus:



Din pacate nu te ajuta cu nimic pentru ca "NO INTERNATIONAL SALE - This item cannot be shipped outside the United States." .Doar daca o gasesti in alta parte, unde o trimit si in amarata noastra tara.

#10 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 24 December 2010 - 08:10 PM

Multumesc de pont, chiar daca nu vand international, macar acum stiu ce sa caut.

#11 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 24 December 2010 - 08:29 PM

Raptor Sheen- New Product!

A metallic tint additive which when mixed with the approriate colors of paint will replicate the sheen found on such aircraft as the F-22 and
F-35. This product is formulated to work with Model Master and Testor's enamel paints. NOT FOR USE with Mr Color products. A new formulation for Mr Color will be available soon.

Deci cu vopsele Gunze nu merge, vor face formula speciala, momentan doar cu Model Master. Ramane sa asteptam aparitia si din zone de unde sa putem lua.

#12 Useril este offline   admin 

  • Administrator
  • Grup: Admin
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14-April 04

Postat 24 December 2010 - 08:37 PM

Vazusem la un moment dat intr-un topic pe Aircraft Resource Center un Raptor vopsit foarte realist. Daca imi aduc bine aminte, tipul amestecase vopsele FS pentru griuri de la ModelMaster cu o vopsea grafit metalica, seria standard, tot de la ModelMaster. Arata foarte bine.

#13 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 05 July 2011 - 05:23 PM

am si eu o intrebare (nu chiar la subiect, dar pe aproape): Longinus a dat un link cu vopsea bufabila. As vrea sa o folosesc si eu dar nu prea stiu cum. efectul pe care doresc sa il optin e cel din imagine din stanga sus
Imagine atasata: mig_21_plech_3.jpg

revin cu o poza cu efectul pe care il doresc
Imagine atasata: dsc6151x.jpg
By claudiu_ne2000 at 2011-07-04

Aceasta postare a fost editata de NightAngel: 05 July 2011 - 05:28 PM


#14 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 July 2011 - 06:10 PM

Nu stiu exact daca acolo este vopsea sau folie autocolanta de aluminiu. Am vazut asa ceva pe hyperscale.com, e ceva de munca, dar rezultatul este foarte bun.

#15 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 05 July 2011 - 06:16 PM

sa vedem daca am inteles: unde e stralucitor e folie autocolanta si unde e mai mat e vopsea metalizata. daca nu cer prea multe, nu are cineva o poza cu ceva vopsit cu vopsea bufabila?

Aceasta postare a fost editata de NightAngel: 05 July 2011 - 06:17 PM


#16 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 July 2011 - 07:51 AM

Nu, toata macheta este invelita in folie autocolanta! Mat sau stralucitor e efcet de lumina.
Din pacate nu mai gasesc pagina respectiva.

#17 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 06 July 2011 - 12:37 PM

Scuzati ignoranta dar mai am o intrebare: nu am gasit foita autocolanta, dar am gasit foita simpla de aluminiu. Cu ce as putea sa o fixez?

#18 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 July 2011 - 02:14 PM

Superglue, prenadez, dar e munca naibii! Foita aia, banuiesc ca e aluminiu alimentar, trebuie intinsa foarte bine iar pe sub ea lipiciul trebuie intins in pelicula foarte subtire, fara cocoloase, altfel iese in evidenta.
Daca chiar vrei sa invelesti in aluminiu, iti recomand rola de aluminiu autocolant. Se gaseste pe la magazinele gen bricostore, ceva de genul acesta: http://www.prompt-se...0x50-p1998.html
Sau, daca ai timp, da o cercetare pe www.hyprescale.com, poate gasesti pagina respectiva si vezi cum au facut tipul acela.

#19 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 06 July 2011 - 04:02 PM

eu am luat foita de la un magazin de vopseluri si decoratiuni si e foarte fina si foarte fragila. am sa ma uit pe hyperscale (pana acum l-am folosit doar pt review-uri) poate este vre-o tehnica mai usoara. multumesc pt raspunsuri

#20 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 06 July 2011 - 09:17 PM

Aplicarea foliei de aluminiu pe plastic NEVOPSIT se face cu adezivul Microscale Micro Metal Foil Adeziv. Este un adeziv dedicat acestui lucru. Se aplica cu pensula cit mai uniform. Adezivul este alb, ca aracetul dar devine transparent dupa 1 - 2 minute, si lipicios cam cum este banda scotch. Eu am si folosesc ocazional pe suprafete mici. Munca pe suprafete mari este extrem de grea, prefer sa vopsesc decit sa acopar o macheta cu asaceva. Orice imperfectiune, scama, praf sau chiar strat de adeziv aplicat mai gros se va vedea pe suprafata acoperita. Mai exista Bare metal foil, o folie mai flexibila direct cu adeziv.

Uite aici o macheta "trasa" in folie de aluminiu si Bare metal foil.P 38
Sunt curios de parerea ta daca iti place!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 06 July 2011 - 09:18 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi