Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1181 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 30 April 2011 - 05:58 PM

Nu ne dau. :drinks:
Ne dau grilaje pentru bocaportii de pe coverta. Si acolo lasa fara capace zona unde vin scarile intre coverta si princilala. Si acolo o sa intervin.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 30 April 2011 - 06:07 PM


#1182 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 30 April 2011 - 06:11 PM

Vezi postareaLeo2003, la 30 Apr 2011, 18:58, a spus:

Nu ne dau. :drinks:

Naspa! sau poate ca asa o fi modelul original.
Eu ma intreb, avand in vedere ca va fi cu un bord deschis si se vor vedea marfurile in cala, cum naiba bagau ei marfurile alea in cala prin doua deschizaturi asa mici?

#1183 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2011 - 06:27 PM

Vezi postareaminime, la 30 Apr 2011, 09:23, a spus:

Daca inlocuiesti 0.5mm cu 0.5cm sunt bune la filat puntea.

De 0,5 cm sunt, scriu de pe telefonul mobil si mai apar erate, cu scuzele de rigoare va urez o seara buna!

#1184 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 30 April 2011 - 06:30 PM

Vezi postareaSfatos, la 30 Apr 2011, 19:11, a spus:

Eu ma intreb, avand in vedere ca va fi cu un bord deschis si se vor vedea marfurile in cala, cum naiba bagau ei marfurile alea in cala prin doua deschizaturi asa mici?

Hmm... Asta cam asa e. Daca ziceai mai din timp faceam un bocaport si in zona centrala a puntii principale. Acu' e tarziu. Dar poate trag unul in semipuntile pe care nu le-am montat inca. Mai studiez. Chestia asta chiar nu am vazut-o pe niciunde. Chiar nimeni sa nu se fi gandit?

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 30 April 2011 - 07:27 PM


#1185 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 April 2011 - 07:43 PM

Parerea mea e sa nu insistati decat pe modificari minore care sa aduca un plus de original modelului. Am mai glumit, am discutat si serios, prea mult inafara de ce a vrut DeAg. sa fie nu poare fi decat cu modificari majore si nu cred ca are rost. Invatamintele adunate de la sfant sigur o sa fie folositoare la un viitor model care tot sigur o sa puna mai putine probleme si o sa iasa cu mult mai bine. Si oricum, multe din modificarile posibile au devenit aproape inposibile din momentul inceperii montajului dupa indicatiile producatorului.

#1186 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 April 2011 - 08:05 PM

Vezi postareatraian, la 30 Apr 2011, 20:43, a spus:

Parerea mea e sa nu insistati decat pe modificari minore care sa aduca un plus de original modelului. Am mai glumit, am discutat si serios, prea mult inafara de ce a vrut DeAg. sa fie nu poare fi decat cu modificari majore si nu cred ca are rost. Invatamintele adunate de la sfant sigur o sa fie folositoare la un viitor model care tot sigur o sa puna mai putine probleme si o sa iasa cu mult mai bine. Si oricum, multe din modificarile posibile au devenit aproape inposibile din momentul inceperii montajului dupa indicatiile producatorului.


Sunt de aceiasi parere.

Este si motivul din care inca n-am inceput SIB-ul si motivul pentru care ma bate gandul sa construiesc doua, unul inchis si cu mici modificari aduse kitului si unul complet modificat (de la 0 mai exact) in care sa se vada interiorul.
Pentru cel modificat am inceput sa-mi tai deja materialele.

Bafta!

#1187 Useril este offline   radu_me 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 30-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2011 - 12:16 PM

Si eu intentionez sa fac modelul inchis. As ruga pe cineva cu mai multa experienta sa faca o lista cu numerele ce vor trebuii cumparate in dublu exemplar pentru acest lucru. Sper ca si DeA sa fie pregatiti cu un tiraj suficient la acele numere :)

Crios, abia astept sa deschizi un topic cu jurnalul constructiei varientei complet modificate. Eventual, cu cat mai multe imagini comentate: ce, cum, de ce...Spor !

#1188 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2011 - 05:37 PM

pai nu cred ca va trebui sa-ti spuna cineva anume. in momentul in care vezi ca apar numere cu file de bordaj, ochesti si tu unul care consideri ca are mai multe si pe ala il cumperi de mai multe ori. asta daca nu ai posibilitatea sa-ti faci unele ale tale (ma refer la cele din primul strat).

#1189 Useril este offline   luk_gl 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-February 11
  • Location:Galati

Postat 02 May 2011 - 06:42 PM

Salutare la toata lumea.
Acum ca urmeaza numarul 14 si impreuna cu acesta ultima coasta a galionului , incep si eu costructia acestei corabii . Am urmarit tot topic-ul :drinks: si am avut de invatat foarte mult , si o sa mai am . Am o nelamurire in privinta baitului sau lacului , nush ce sa folosesc , apelez la cei experimentati sa ma ajute in privinta asta. Mai jos am atasat cateva poze cu baituri/lacuri , cam asta am gasit eu pe goagal . In privinta nuantei m-am gandit la tec sau stejar . Astept sugestii , sfaturi pentru a incepe aprovizionarea .

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de luk_gl: 02 May 2011 - 06:49 PM


#1190 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 02 May 2011 - 08:03 PM

@luk - eu personal folosesc Super, bait, cires...(si pe vremea cind doar CREDEAM ca e bait - era tot Super, tot cires, dar lac....); vezi in SIB de Bistrita cum arata :drinks:

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 02 May 2011 - 08:05 PM


#1191 Useril este offline   dapero 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 13-February 11

Postat 04 May 2011 - 10:31 AM

am vazut ca sunt tot felul de metode pentru calafatuire, am si eu intrebare: daca ma folosi siliconul negru, cum ar fi ? ce crede-ti, este bun ?

#1192 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 May 2011 - 08:16 PM

Vezi postareadapero, la 4 May 2011, 11:31, a spus:

am vazut ca sunt tot felul de metode pentru calafatuire, am si eu intrebare: daca ma folosi siliconul negru, cum ar fi ? ce crede-ti, este bun ?


Daca te descurci sa lucrezi cu el este foarte bun. Mult mai scump decat celelalte metode prezentate pana acum, dar cu nimic mi prejos. Cel mai importanat este daca tie iti place cum iese.

Bafta!

#1193 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 04 May 2011 - 09:33 PM

Azi a venit ultima coastă, așa că am putut verifica. Se potrivesc destul de bine, cu excepția etamboului, care e mai lung cu 1mm. Nu vreau să „trag” prea mult, așa că am dezlipit etamboul de chilă (inclusiv întăriturile), l-am pilit la îmbinare și l-am lipit la loc. Acum dimensiunile corespund cu decupajele din punți. După ce se usucă lipitura, voi lipi deoadată toate coastele 16-25 și bucățile de punte pupa care le am.

Deoarece au venit 3 baghete 4 x 4 x 300 pentru traverse și mai aveam una din numerele trecute, m-am distrat făcând un plan de croi. La mine, lungimile măsurate pe coaste unde vin traverse sunt (în mm):

Coasta	 Puntea   Coverta   Puntea
(PPL)	principală		  dunetei
------------------------------------
 16		 123	   129		-
 17		 126	   134		-
 22		 108	   119	   88
 23		  81		98	   84
 24		  82	   100	   81
 25		  -		 90	   73


Pentru dimensiunile 123 si 126 am deja traversele lipite.
Cele patru baghete de 300 mm le-am repartizat astfel:
108 + 100 + 90 = 298 mm
119 + 98 + 82 = 299 mm
129 + 81 + 88 = 298 mm
134 + 84 + 81 = 299 mm

73 va intra în bagheta viitoare.

Sper să-mi rămână la sfârșit material de traverse, că file de punte mi-au rămas destule. Intenționez să fac galionul cu ce vine în kit (eventual f. mici adaosuri de prin casă, cum a fost cazul la ancore), n-am de gând să cumpăr, să vedem dacă ce dau este suficient.

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 04 May 2011 - 09:34 PM


#1194 Useril este offline   kodat 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 04-May 11

Postat 04 May 2011 - 10:40 PM

salutare la toata lumea!
recent am descoperit acest forum sima bucur, pentru ca sunt multe idei si sfaturi utile din care se poate invata.
galionul mi-a atras si mie atentia, dar eu ma numar printre cei care au decis sa astepte sa aiba toate piesele structurii de rezistenta. au fost multe momente cand asteptarea incepea sa devina insuportabila, dat fetita mea de doar un an si jumatate m-a ajutat sa treaca timpul mai repede.
am lucrat doar la scari, am pus primul rand de grinzi pe coaste ai am facut teuga.
pentru lipirea chilei, a costelor si a puntilor de coste voi folosi adeziv poliuretanic. avantaje:
- nu are timp rapid de uscare, ceea ce-mi permite sa pozitionez corect piesele la locul lor fara graba;
- asigura o lipire puternica, net superioara aracetului, permitandu-mi sa fac lipituri "curate", fara alte intarituri, adaos de adeziv. fiind o macheta statica, aspectul este foarte important. mie personal nu-mi plac lipiturile din care ies adeziv uscat.
pentru calafatuire am ales metoda creionului pe muchiile filelor. mi s-a parut metoda cu rezultatul cel mai elegant. teuga o voi lasa cum se vede in poza. nu voi mai face acele delimitari la 70, respectiv 35 mm. asta pentru ca puntea e destul de mica si pe ea vor fi destule elemente structurale care vor atrage privirea.
chila si coastele le voi da cu un strat de lac mat de culoare stejar inchis, pentru a asigura un contrast intre aceste elemente structurale si punti, dar si pentru a acoperi "mazgaliturile" existente pe unele coaste din procesul de fabricatie (a doua poza).
pentru punti voi folosi lac mat incolor in strat foarte subtire. practic nu se va observa nicio diferenta ochimetrica intre puntea lacuita si cea nelacuita. am decis ca voi face asta pentru a conferi protectie in timp lemnului puntilor.
dar motivul pentru care m-am decis sa ma inscriu pe cest forum este ca am o nelamurire:
as vrea sa asigur o acoperire continua a puntilor. cum incepe acest proces, am inteles, crios punand o poza edificatoare in acest sens.
dar ceea ce nu stiu e cum sa fac continuarea. dupa placarea si lipirea celor doua jumatati ale puntii inferioare de la prova, urmeaza partea din mijloc a puntii inferioare, care trebuie placata astfel incat filele sa iasa in afara acesteia si sa completeze golurile de pe puntea de la prova.
ceea ce am spus e corect? orice alta parere sau critica constructiva este bine venita.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06742.JPG
  • Imagine atasata: DSC06743.JPG
  • Imagine atasata: DSC06745.JPG


#1195 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 04 May 2011 - 10:51 PM

Vezi postareakodat, la 4 May 2011, 23:40, a spus:


dar ceea ce nu stiu e cum sa fac continuarea. dupa placarea si lipirea celor doua jumatati ale puntii inferioare de la prova, urmeaza partea din mijloc a puntii inferioare, care trebuie placata astfel incat filele sa iasa in afara acesteia si sa completeze golurile de pe puntea de la prova.
ceea ce am spus e corect? orice alta parere sau critica constructiva este bine venita.

Din ce am priceput si eu de ici de colo (si dindu-ma cu capul de timpeniile mele!) - INAINTE de placarea efectiva - lipesti toate puntile (sau pe rind, in ordine, cum vrei tu) si faci placarea efectiva cu puntea pe pozitie.
Sper sa nu vorbesc timpenii - dar mie asa mi se pare logic

P.S.: pitica e formidabila :drinks:

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 04 May 2011 - 10:52 PM


#1196 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 May 2011 - 07:12 AM

Vezi postarearaducindrea, la 4 May 2011, 23:51, a spus:

INAINTE de placarea efectiva - lipesti toate puntile (sau pe rind, in ordine, cum vrei tu) si faci placarea efectiva cu puntea pe pozitie.
Sper sa nu vorbesc timpenii - dar mie asa mi se pare logic


Foarte corect ce ai scris.

@kodat, sa-ti traiasca bijuteria aia amica si scumpa!

Bafta!

#1197 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 05 May 2011 - 09:16 AM

Asa arata SIB-ul meu acum:

Imagine atasata: DSCF0375.JPG

Mici comentarii:
Puntile s-au aranjat destul de corect fara a aplica strangeri suplimentare. Semipuntea tribord s-a lasat aliniata ceva mai greu dar fara probleme mari.
Dupa cum se vede in punti am facut un bocaport. Capacul (gratarul) bocaportului l-am facut din placaj de aviatie de 1mm, numai manual. Nu a iesit el perfect dar este acceptabil. Asta ca sa nu mai ma intrebe nimeni cum ajung marfurile in cala. :drinks:
Si tambuchiul a primit un capac.

Urmeaza sa finalizez puntea calei, in aceasta faza structura rigidizandu-se suficient.

PS Mi-a ramas o bagheta 4x4mm intreaga.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 05 May 2011 - 09:39 AM


#1198 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 05 May 2011 - 09:34 AM

Vezi postareaLeo2003, la 5 May 2011, 10:16, a spus:

PS Mi-a ramas o bagheta 4x4mm intreaga.


Daca nu taiam ca vaca o traversa de 109 in loc de 119 - si mie imi raminea una intreaga :drinks:

In alta ordine de idei - nu e prea mare bocaportul ala? Adica...raportat la dimensiunile galionului, zic... la socotelile mele rapide si totalmente aiuristcie - imi iese ca in realitate ar fi avut cam 2x2 m....

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 05 May 2011 - 09:37 AM


#1199 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 05 May 2011 - 09:45 AM

Vezi postarearaducindrea, la 5 May 2011, 10:34, a spus:

In alta ordine de idei - nu e prea mare bocaportul ala? Adica...raportat la dimensiunile galionului, zic... la socotelile mele rapide si totalmente aiuristcie - imi iese ca in realitate ar fi avut cam 2x2 m....

Naiba stie. :drinks: L-am facut de aceeasi latime ca cel de pe coverta si o treime din lungimea aluia. Puntea fiind mai lata am zis ca ar fi OK.
In planurile tale secrete ale SIB-ului cum e??? :hi:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 05 May 2011 - 10:18 AM


#1200 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 05 May 2011 - 10:19 AM

Ma...la mine e fara bocaporti pe acolo :drinks:
Cit despre ce are sa-mi iasa in final - acuma lucram intens :hi:
Pe seara sper sa pot posta

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi