Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 101
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1961 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 June 2011 - 02:08 PM

Vezi postareabobby, la 30 June 2011 - 11:58 AM, a spus:

domnul traian , ca intotdeauna .......
acum o intrebare, la opera vie, e mai simplu si mai ieftin sa dau un chit decat sa filez dar ma gandesc, nu ar trebui sa se vada totusi filele vopsite ?


Multumesc pentru apreciere, mai am si eu momente bune. Rugamintea e si nu numai la tine sa nu ma mai domniti ca e posibil sa mi-o iau in cap. Suntem colegi pe forum, tovarasi de suferinti si in plus consider eu ca respectul nu se manifesta prin ,,adrisante'' ci prin comportament. Am un nume si e suficient.
Normal ca e mai simplu si mai ieftin sa chituiesti si apoi sa vopsesti. Nu e nici o greseala sa ai un corp neted sau unul cu cusaturi vizibile, e functie de optiune. In primul rand vopsirea operei vii scoate modelul din aspectul de mobila pe care il are in varianta kitului.
Are dreptate si fulgerica cu aspectul de imaculat dar si asta e optional, tine de patinare si garantez ca in timpul scurs pana la finalizare o sa se patineze de la sine.
Ar trebui sa tii cont totusi ca balsa e o esenta moale si nu se prea preteaza la lucrari pe portiuni exterioare si special pe cele expuse la loviri. Stiu ca e mai ieftin si mai usor de lucrat dar poate avea rezultate ulterioare neplacute. Poti opta pentru tei care e la fel, ieftin, se lucreaza usor dar e mai rezistent.
Tot ca idee, fiindca a fost in discutie mai zilele trecute, daca se renunta la cautatul pe net si se da cate o raita pe la pravaliile tip ferometal (nu cele de firma) o sa gasiti bait de ala adevaratu' romanesc pe baza de apa la bidoane de 1/2 L, nuiante mahon, nuc, cires, stejar, abanos produs de o unitate din Giurgiu. Daca nu se considera publicitate pot sa dau si adresa dar astept opinia adminilor.

#1962 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2011 - 02:23 PM

Vezi postareatraian, la 30 June 2011 - 02:08 PM, a spus:

Tot ca idee, fiindca a fost in discutie mai zilele trecute, daca se renunta la cautatul pe net si se da cate o raita pe la pravaliile tip ferometal (nu cele de firma) o sa gasiti bait de ala adevaratu' romanesc pe baza de apa la bidoane de 1/2 L, nuiante mahon, nuc, cires, stejar, abanos produs de o unitate din Giurgiu. Daca nu se considera publicitate pot sa dau si adresa dar astept opinia adminilor.


Traian, nu e nici o problema cu publicitatea, atata timp cat are legatura cu scopul forumului. Poti sa postezi linistit adresa/informatii contact.

#1963 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 30 June 2011 - 02:29 PM

Bubba, mie-mi place usa ta.
Tot pentru Bubba balamale poti face din tabla de alama, vezi mai jos un exemplu care se poate face destul de usor, poate maine voi posta si eu balamalele mele.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC08823.jpg


#1964 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 June 2011 - 02:39 PM

bubba_000 a spus:

Dar e potrivita pentru o corabie dupa parerea ta? Nu arata mai degraba a usa de grajd (ma refer la "design")?

Si din ce fac balamalele? Nu sunt prea bun la taiat metalul (adica n-am facut niciodata asa ceva).


Parerea mea e ca se incadreaza. Usile de grajd au aparut mai tarziu fata de cele de la corabiisi in genere s-a cautat sa fie suficient de rezistente atat fata de loviturile din interior de la vre-un animal mai furios cat si a celor din exterior de la ,,furi'' sau alte pradatoare. Ori aspectul tocmai asta vizeaza, nu e usa de bar totusi.
Pentru balamale sunt multiple posibilitati, totul tine de inventivitate,incepand cu banala tabla de la conserve si terminand cu ,,forjarea'' unei sarme de cupru sau alama. Da un ochi pe la alti modelisti de la sectiunea de nave si o sa gasesti o multime de variante.
Ca idee de model atasez un exemplu, sunt pentru obloanele saboedurilor dar se preteaza si la usi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: balamale.jpg


#1965 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 30 June 2011 - 02:40 PM

Cam asa Bubba, am facut una repede ca sa vezi cam cum e treaba

Bine nu e masurata de asta cam mare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0422.jpg


#1966 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 June 2011 - 03:01 PM

cartula a spus:

Traian, nu e nici o problema cu publicitatea, atata timp cat are legatura cu scopul forumului. Poti sa postezi linistit adresa/informatii contact.


Multumesc Cartula, firma trecuta pe eticheta la producator e S.C.GALLUSCHIM S.R.L. GIURGIU Str. 1 Decembrie 1918 Nr.60 Tel / Fax 0246 / 230920
Eu am solicitat la un magazin ferometal si ei au facut comanda. A costat 2,5 lei bidonul de 1 / 2 L

Si am o rugaminte, la postarea mea nr.1921 penultimul rand, modifica daca poti ,,opera moarta'' cu ,,opera vie'' si sterge postarea nr. 1930. Mai am momente cand imi zburda gandurile aiurea si in momentul ala ma gandeam la socra-meu, de aia am confuzat.

Aceasta postare a fost editata de traian: 30 June 2011 - 03:05 PM


#1967 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 30 June 2011 - 03:02 PM

Bubba daca-mi dai voie sa-ti dau o idee, intai lipeste sipcile intre ele si va iesi mai bine, vorbesc de usa.

#1968 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 30 June 2011 - 03:06 PM

Traiane, zi-ne si noua ce sunt alea "saboedurilor" ca nici goagalul nu a stiut sa-mi zica.

Departe de mine sa stiu la ce te referi si, de fapt, sa fiu ironic, fiind vorba de o gresala. Mai mi-am luat-o pe forum (nu pe acest topic) cand chiar am crezut ca exista un termen si cand colo era o gresala.

In ceea ce priveste baitul ala comun de care vorbea tot Traian, am scris la "materiale" un post, in special pentru bucuresteni, de unde se poate procura. De la Bucur Obor. Toate nuantele de care zicea Traian. Crios cred ca s-a aprovizionat de acolo.

STAI CA M-AM PRINS... SABORDURI. IO SUNT TOLOMAC !!!

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 30 June 2011 - 03:15 PM


#1969 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 30 June 2011 - 03:10 PM

banuiesc ca se refera la saborduri e-ul este langa r si probabil din viteza a atins alaturi, si mie mi se intampla

l.e.

stie cineva in cat timp vulcanizeaza siliconul asta rtv ? ca eu ma uit la el de 2 ore si nimic...

Aceasta postare a fost editata de bobby: 30 June 2011 - 03:13 PM


#1970 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 30 June 2011 - 03:23 PM

Da, da... Despre saborduri e vorba. M-am prins tarziu. Am si recunoscut ca sunt tolomac crezand ca e un termen marinaresc pe care nu-l cunosc.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 30 June 2011 - 03:24 PM


#1971 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 June 2011 - 03:31 PM

:hi: cu scuze, da, saborduri. Mai sare degetul. mai prinde intre taste, mai scriu cu stanga cand am aracet pe dreapta. Nu te considera tolomac pentru o greseala care nu iti apartine.

#1972 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 30 June 2011 - 04:05 PM

Vezi postareatraian, la 30 June 2011 - 02:08 PM, a spus:

... bait de ala adevaratu' ...


Am cautat, dar e greu de gasit ... toti au trecut la lac. Cateva nuante le-am comandat aci:

http://www.profiart....emn-p-1442.html

... nu e asa greu de produs acasa ... va dau reteta:

La o galeata plina cu surcele de lemn (curate..fara pamant pe ele...)adaugam apa si vreo 200 gr de soda caustica si fierbem incet,la foc mic 20-30 min ... cred ca va ajunge toata viata daca faceti o galeta :rolleyes:

#1973 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 30 June 2011 - 04:18 PM

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Oricum, voi mai atepta, sa vad care este "oferta" DeA.

@johnreno: Doar de curiozitate, cu ce ai taiat tabla aia? Si de unde o ai?

#1974 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 30 June 2011 - 04:25 PM

nustiu ce a folosit @johnreno ... dar poti folosi cutiile de bere ... ai o gama variata de culori( asta daca nu te intereseaza continutul)...si se taie usor cu foarfeca

#1975 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 30 June 2011 - 04:25 PM

o poti taia cu o forfecuta, prin lovire cu o daltita , sau profesional prin metoda foto-corodare.



#1976 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 30 June 2011 - 04:33 PM

Bubba tabla de alama de 0.2 si 0.4 am taiat-o cu forfecuta din poza.
Bucata rotunda e un distantier care se punea la cilindrii motoarelor de camion, cealalta era la metru dar nu mai stiu de unde am capatat-o.
Daca dai pe google o cautare gasesti tabla de alama

Eventual poti cauta pe la un service pe unde segmenteaza motoare.

Bobby cum e treaba cu foto-corodarea?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0423.jpg
  • Imagine atasata: moto_0424.jpg


#1977 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 30 June 2011 - 04:35 PM

Eu pentru balamale am folosit cutie de pateu mic, are tabla f subtire(are o culoare asa maroniu galbui), numai buna pentru asa ceva. o sa postez deseara ceva imagini.

#1978 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 30 June 2011 - 04:42 PM

tabla de alama are la sierra

foto-corodarea este procedeu similar ca la cablaje, poti face piese foarte complicate cu precizie de microni, am spus undeva mai sus ca pot face si asa ceva

#1979 Useril este offline   rrelu_c 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 24-March 11
  • Location:pitesti

Postat 30 June 2011 - 04:58 PM

@ johnreno36
de unde ai luat setul de mandrine pt biax ca nu gasesc

#1980 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 30 June 2011 - 05:07 PM

Relu gasesti garantat la Hornbach, am vazut ca aveti la Pitesti, cauti standul de la Proxxon 10 euro

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 101
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi