Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 137
  • 138
  • 139
  • 140
  • 141
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2761 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 09 August 2011 - 11:34 AM

Imagine atasata: SDC12776.JPG
uite cum arata chila falsa - un simplu bat - iar in poza de care zici tu este lipita si ea se prinde in cavaletul de lucru - daca acuma sunt atatea probleme pentru un lucru asa de neinsemnat , sa vedeti voi mai incolo cand se complica treaba

L.E. poftim si cu chila si cu cavalet
Imagine atasata: SDC12777.JPGImagine atasata: SDC12778.JPG

Aceasta postare a fost editata de bobby: 09 August 2011 - 11:44 AM


#2762 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 09 August 2011 - 11:45 AM

Eu am spus, va spus si Traian sunt niste ghidaje pentru piesele care vor venii acolo.
Eu am filat partea respectiva si in nici un caz nu se mai poate folosii cavaletul, improvizati

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie1451.jpg


#2763 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 09 August 2011 - 11:53 AM

@bobby: Mulțumesc, am īnțeles. Deci lățimea chilei false este grosimea chilei (4 mm la mine, că unii au de 5 mm) plus două straturi de bordaj interior (2 x 2 mm) plus două straturi de bordaj exterior, care nu știu cum vor fi, de 0,5 mm ca ce s-a mai dat, sau de 1 mm (pare mai logic) dar asta o să văd atunci.

#2764 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 09 August 2011 - 12:50 PM

n-ai inteles nimic - de ce pui tu file pe chila falsa nu stiu, de ce iti iese tie de 8 mm iar nu stiu - dar eu nu mai imi bat capul - cine are ochi sa vada si creier sa priceapa , bine

#2765 Useril este offline   mocians 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 10-April 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2011 - 01:22 PM

Mumltumesc pentru raspunsuri, si imi cer scuze ca iar au inceput controversele pe un luncru minuscul.

@bobby: Domnule bobby, respectuos cer ca in urmatoarele posturi sa nu se mai adreseze, umililor cititori de forum si mai putin cunoscatorii in al modelismului naval, cu atata superioritate si atat flegmatism. Ne bucuram ca tu iti dai seama din poze cum si ce. Poate noi suntem mai lenti la minte si cu dioptrii mai mari sau pur si simplu avem si alte treburi la care sa fim atenti. Atunci apelam la voi sa ne lamuriti. Am citit tot formul cap coada si sunt online mai mereu de la munca. Nu cred ca intrebarile mele au fost fara sens sau ca s-au mai discutat. Daca da, imi cer iertare si data viitoare cand am nelamuriri, ma gandesc de 10 ori pana sa intreb. Nava ta arata super si cred ca toti tindem sa ajungem macar pana acolo sau chiar sa te si intrecem ( daca se poate).
Multumesc pentru intelegere.

PS.: Critica constructiva este mai apreciata.
Spor

Aceasta postare a fost editata de mocians: 09 August 2011 - 01:23 PM


#2766 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 09 August 2011 - 01:28 PM

domnule mocians, ma confunzi, sunt INCEPATOR, este prima mea lucrare in domeniul modelismului, nu am experienta, habar nu am istorie navala, nu cunosc termeni de specialitate si nici macar nu ma intereseaza - tot ce am facut am facut dupa poze si "la ochi" - am sa iti urmez sfatul si nu am sa mai postez, oricum o fac degeaba.

"succesuri"

Aceasta postare a fost editata de bobby: 09 August 2011 - 01:31 PM


#2767 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 09 August 2011 - 01:34 PM

Mai baieti, hai stop aici vedeti ca pus o poza mai sus, eu zic face mai mult decat cearta voastra, spor si :drinks: ca e cald.

#2768 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 09 August 2011 - 01:56 PM

Dumnezeule mare....decat sa activezi pe un forum romanesc, unde toata lumea se basica de cand rasare pana apune soarele, mai bine inveti o limba straina si te duci pe alte cai unde nu exista stres si balamuc ca aici. Cei care sunt la inceput pun mii de intrebari idioate (nu este o injuratura, este o chestie patologica) fara sa se documenteze o secunda, e mai simplu sa-ti cada in cioc informatia gata rumegata, cei care stiu suficient de mult se fac ca nu aud si cand aud dau raspunsuri talcuite de te ustura......
Sunt si foarte mici exceptii gen Traian, Staric,etc care rabda si indruma pe drumul cel bun pe cei saraci cu duhul......
PS. Ce nu inteleg, este ...ce aveti cu BOBBY? la cat de cumsecade este omul asta, ati gasit de cuvinta sa-i strambati directia in cel mai josnic mod posibil.

#2769 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 09 August 2011 - 02:20 PM

Pentru Doru2 si Pe_dos, nu va place interiorul ca iese pestrit?
Eu fac asa si se schimba povestea

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie1452.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie1453.jpg


#2770 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Galati
  • Interests:ultimul, navomedelism static

Postat 09 August 2011 - 02:22 PM

Eu tot nu am inteles ce latime finala va avea chila falsa si daca mai sunt necesare sau nu cele doua tzamburuce odata ce s-a inceput filarea bordurilor. :drinks:

#2771 Useril este offline   mocians 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 10-April 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2011 - 02:24 PM

Vezi postareabobby, la 09 August 2011 - 01:28 PM, a spus:

domnule mocians, ma confunzi, sunt INCEPATOR, este prima mea lucrare in domeniul modelismului, nu am experienta, habar nu am istorie navala, nu cunosc termeni de specialitate si nici macar nu ma intereseaza - tot ce am facut am facut dupa poze si "la ochi" - am sa iti urmez sfatul si nu am sa mai postez, oricum o fac degeaba.

"succesuri"



Exact asta era si ideea. Tu, ca incepator, ar trebui sa stii ce bine sunt venite sfaturile si indrumarile. Si ce urat e atunci cand cineva zice " mai bine te lasi de SIB" sau " cine are minte si ochi" se descurca.
nu am zis sa nu postezi nimic, doar te-am rugat sa fii mai constructiv cu criticile..stiu ca sub presiune si caldura se fac dimamantele, dar nici chiar asa.

Nu avem nimic cu bobby, dar faptul ca ai remarcat ca toti am avea ceva cu el....ridica niste semne de intrebare.
Noi, astia care suntem la zi cu DeA si nu am luat-o inainte avem nelamuriri si intrebam pe cei care deja au trecut peste fazele astea si de la care asteptam ajutor.
partea cu forumurile romanesti subscriu, dar nu cred ca se pune cazul si la acesta ( inca).
acum ca am am zis ce am avut de zis Spor la treaba, vant in pupa, cheltuieli cat mai mici si Corabii cat mai frumoase.

Pana la urma o sa las chestiile asa cum le-a lasat si john, ca dac tre sa scapi de ele, de dat cu pila se da
scuze din nou ca am tulburat iar apele. Sper sa nu se mai intample
Bafta

Aceasta postare a fost editata de mocians: 09 August 2011 - 02:25 PM


#2772 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 09 August 2011 - 02:29 PM

Gl_mmm te incurca alea cu ceva? dece nu astepti?

#2773 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Galati
  • Interests:ultimul, navomedelism static

Postat 09 August 2011 - 02:39 PM

Pentru ca eu le-am "ras" demult ... de-aia intrebam. Abia citind pe forumul acesta mi-am dat seama ca, probabil, am gresit.
Oricum, se pare ca raspunsul il voi afla singur in numerele viitoare.

#2774 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 09 August 2011 - 02:40 PM

Vezi postareajohnreno36, la 09 August 2011 - 02:20 PM, a spus:

Pentru Doru2 si Pe_dos, nu va place interiorul ca iese pestrit?
Eu fac asa si se schimba povestea


Salut johnreno. Buna si simpla idea. Pare furnir de tei sau de fag la prima vedere, si cade bine pt. ca coastele si partea inferioara a puntilor este mai inchisa la culoare. Am sa incerc si eu daca nu este cu suparare.
Mersi si :drinks:

#2775 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 09 August 2011 - 03:01 PM

@bobby: Îți mulțumesc pentru aprecieri.

Hai să ne lămurim.
În zona etamboului, cum vin filele? Prima poză atașată este din nr 43. Din ea mie mi se pare că filele interioare vin lipite de chilă în zona etamboului. Peste ele vin și filele exterioare. La fel, ca grosimi, în zona aia este și sub chilă. Așa am calculat grosimea în zona respectivă. Acum, bănuiesc că chila falsă va avea exact această lățime, v. schema din a doua poză. Dacă nu am înțeles bine, spune tu cum vine.

LE:
@johnreno36: Adică înțeleg că pui o căptușeală. Nu zic nu, dar mă întreb care era aspectul interiorului la corăbiile reale din epocă.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-etambou.jpg
  • Imagine atasata: SIB-chilafalsa.gif

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 09 August 2011 - 03:07 PM


#2776 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 09 August 2011 - 03:12 PM

al :diablo: care o mai spune ceva (ca sa nu se interpreteze)

am sa "vorbesc" doar in imagini - pt cine are ochi...

Imagine atasata: SDC12787.JPGImagine atasata: SDC12788.JPGImagine atasata: SDC12790.JPGImagine atasata: SDC12791.JPG

si asta fara legatura cu intrebarea - doar asa ca sa ma laud.:crazy:
Imagine atasata: SDC12784.JPG

Aceasta postare a fost editata de bobby: 09 August 2011 - 03:16 PM


#2777 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 09 August 2011 - 04:17 PM

Bobby, ca să obții grosimea aia mică īn dreptul etamboului a trebuit să subțiezi sau filele īn zona etamboului, sau etamboul īnsuși. Dacă zici că ești īncepător, de unde ai avut informația că trebuie subțiate, că nu s-a publicat? Nu s-a spus īncă nici cāt de groasă va fi pana cārmei, ca să zici că te-ai orientat după ea. Și te miști prea lejer cu aprovizionarea, ți-a ieșit cam prea bine filarea exterioară, și ești cam prea sigur pe tine pentru un īncepător. De ce te-ai supărat cānd eu am confirmat pe forum că filele trebuie udate, de ce nu trebuiau ceilalți să știe? Care-i treaba de fapt? Dacă ne spui că ești modelist vechi, care știe cum se injectează plasticul și multe alte lucruri și vrea să ne ajute, evident, ușurāndu-și și el viața cānd are ocazia, eu personal n-aș avea nimic īmpotrivă.

@gl_mmm: Deși nu le-am ras pe cele originale, tot le consider prea mici și am fixat altele (v. img).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-2s.jpg


#2778 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 09 August 2011 - 04:35 PM

chiar ma bucur ca ma compari cu un modelist cu experienta - daca aveam pene ma umflam in ele - dar am un singur raspuns la intrebarile tale - GOOGLE

eu nu stau sa astept raspunsuri de la altii mai mult sau mai putin avizati, caut singur informatia de care am nevoie si iau singur o decizie (sunt suficient de mare)... ca uneori e buna sau ca e gresita , doar asa inveti

L.E. si profit de ocazie ca sa mai pun niste poze
Imagine atasata: SDC12792.JPGImagine atasata: SDC12793.JPG

Aceasta postare a fost editata de bobby: 09 August 2011 - 04:38 PM


#2779 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Galati
  • Interests:ultimul, navomedelism static

Postat 09 August 2011 - 05:05 PM

Exact ceea ce am facut si eu: google ... si am ajuns (si) aici. De-aia intrebam aici, ca sa intelegem. Si evident ca nici tu nu raspunzi clar si concis. Si chiar nu inteleg de ce! O poza din care reiese ca grosimea finala a chilei false in zona pupa este de 4-5mm, fara sa descrii modul de realizare, in contextul in care la mine deja are 6-7mm grosime bordat numai pe partea pupa!!!, ei bine ... nu m-ai lamurit deloc.
Sa inteleg ca dupa ce vom termina de filat tot etamboul va trebui sa slefuim pana la o grosime de 4-5mm??? Sau cum :diablo: trebe facut?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0013.JPG
  • Imagine atasata: 0014.JPG
  • Imagine atasata: 0015.JPG

Aceasta postare a fost editata de gl_mmm: 09 August 2011 - 05:05 PM


#2780 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 August 2011 - 05:08 PM

Sunteti mai rau ca copiii.
Deci: cand ati montat coastele au ramas sub ele pana la cantul chilei aproximativ 2 mm plus cele 2 gogoloaie. La filate s-a acoperit cu cantul filelor acea diferenta libera de pe chila si au ramas gogoloaiele. Parte din ele se va ingropa in grosimea filelor din stratul doi. Restul se va ingropa in grosimea a ceea ce voi numiti chila falsa. Nu stiu cum arata acea piesa in conceptia grecului, daca are sau nu defajari de inbinare cu gogoloaiele dar oricum sectiunea chilei false e mai mare decat grosimea gogoloaielor asa ca singura problema ar fi ca nu s-ar mai pasui la lipire, incolo nu e nimic. Posibil chiar ca piesa sa nu aiba degajari si atunci gogoloaiele trebuiesc slefuite..
In privinta aptitudinilor modelistice sunt cateva lucruri esentiale, prioritar e sa ai mana si sa iti mearga cat de cat mintea, Celelalte sunt rezolvabile

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 137
  • 138
  • 139
  • 140
  • 141
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

15 useri citesc topicul
0 membri, 15 vizitatori, 0 utilizatori anonimi