Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 141
  • 142
  • 143
  • 144
  • 145
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2841 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 11 August 2011 - 05:55 PM

nici eu nu vad nimic in neregula, dar ca si la suportul meu vede el "ceva"

am cautat , m-am documentet si este un suport ca oricare altul, am vazut facute pe placa de marmura, cu "turnurile" strunjite din alama... fiecare cum poate, eu sunt multumit de el asa si pana imi vine o idee mai buna asa ramane.

pana atunci am mai facut un experiment:
Imagine atasata: SDC12813.JPGImagine atasata: SDC12814.JPG

#2842 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 11 August 2011 - 05:56 PM

La pupa deasupra filei centrale, urmatoarea fila se vede cam urat, probabil nu ai pilit bine sau nu ai asezat-o cum trebuie. Trebuia sa fie mai in interior fila respectiva

#2843 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 August 2011 - 07:24 PM

@gl_mmm
La coasta 3 parapetul covertei trebuia sa fie la nivel cu exteriorul coastei, asa cum e catre pupa. Cum e acum nu prea vad cum se poate fila corect. Avand in vedere ca sunt montate celelalte elemente e mai dificil de corectat.
La pupa, asa cum a observat si john.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 August 2011 - 07:28 PM


#2844 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 11 August 2011 - 08:13 PM

am facut rost de furnir de diferite esente{ ulm, stejar,nuc,cires etc.] mi-am facut rost de o relatie la o fabrica specializata in furnir.daca cineva are nevoie pot oferii gratis ,singura conditie este ca doritorul sa aiba drum prin brasov.

#2845 Useril este offline   comalion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 05-June 11
  • Location:Slatina, jud. Olt

Postat 11 August 2011 - 08:40 PM

salut. as dori si eu furnir. putem vb pe mess ? a3cdm.
merci mult,

#2846 Useril este offline   Pedro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 28-June 11
  • Location:115341

Postat 11 August 2011 - 09:17 PM

furnir as vrea si eu (chiar si contra cost)

#2847 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 12 August 2011 - 08:22 AM

Vezi postareaPedro, la 11 August 2011 - 09:17 PM, a spus:

furnir as vrea si eu (chiar si contra cost)

poti sa ma contactezi la tel.0729663941

#2848 Useril este offline   costin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 24-April 11
  • Location:oradea

Postat 12 August 2011 - 10:12 AM

furnir as vrea si eu

#2849 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 12 August 2011 - 11:15 AM

Am mai adaugat putin.
La primele doua poze veti observa ca am adugat cate o bucatica de fila unde nu mai avem coasta si suprafata de prindere a filei de bordaj e foarte mica.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie1482.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie1483.jpg


#2850 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 12 August 2011 - 04:29 PM

Sa lamurim misterul.( ce este scris cu rosu pe fond este de la programul de coversie )


Imagine atasata: 101.jpg

Imagine atasata: 102.jpg

Va doresc spor la lucru !!!!!:spell:

#2851 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 12 August 2011 - 04:53 PM

Deoarece cineva care folosește și el filele date de DeA m-a întrebat cum le-am îndoit fără să se rupă, m-am hotărât să „sacrific” două file din cele puse deoparte și să arăt cum am făcut.

Primul lucru care vreau să-l spun este că filele sunt mult prea rigide pentru a fi îndoite direct. Trebuie neapărat muiate în apă fierbinte. Prin înmuiere nu mai realizează frumosul și continuul „arc” al celor uscate, aplicarea pe coaste dând un „poligon funicular” în loc de arc, problema trebuind să fie rezolvată ulterior, prin șlefuire, completare, chituire. Însă decât file rupte, zic că mai bine așa. Ăsta este materialul, iar eu mă voi încăpățâna să lucrez cu el.

Filele trebuie examinate, iar cele care nu au fibra continuă (prima figură) nu se pot folosi în zone unde trebuie îndoite sau răsucite mult.
Eu am prelucrat simultan câte două file. Le-am pregătit capetele (a doua figură), apoi am verificat unde și cât trebuie răsucite (la îndoire e aceeași poveste), le-am marcat (ca să știu sensul răsucirii), debitat și încercat dacă calcă bine prin rulare ca un tampon (a treia figură). Dacă este cazul (n-a fost cazul aici) le șlefuiesc pe cant. Apoi le-am muiat în apă de mai multe ori, răsucind cu mâna puțin câte puțin. Filele s-au înmuiat suficient să fie răsucite și 180 de grade, dar nu este nevoie. Apoi le-am lăsat să se întărească puțin, răsucite (figura a patra, iată de ce-mi trebuie două). Apoi le-am lipit, până nu s-au uscat, ca să fie flexibile (figura a cincea). Neșlefuite, aspectul nu e grozav, dar verificând cu mâna, curbura este mai bună decât pare în fotografie, sper să le pot șlefui fără probleme exagerate.

NB: Nu am nevoie de indicații de genul „ești un prost că folosești materialele de la DeA”.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-fila-nod.jpg
  • Imagine atasata: SIB-file-capat.jpg
  • Imagine atasata: SIB-file-marcare.jpg
  • Imagine atasata: SIB-file-rasucite.jpg
  • Imagine atasata: SIB-fila-lipita.jpg


#2852 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Galati
  • Interests:ultimul, navomedelism static

Postat 12 August 2011 - 05:22 PM

Intrebare: in poza a 3-a, cand le-ai rasucit (umectate fiind) si fixat cu clamele ale, cat timp le-ai tinut in pozitia aia? Si dupa ce le-ai eliberat si-au pastrat forma?
Multumesc! :)

#2853 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 12 August 2011 - 05:39 PM

Vezi postareagl_mmm, la 12 August 2011 - 05:22 PM, a spus:

Intrebare: in poza a 3-a, cand le-ai rasucit (umectate fiind) si fixat cu clamele ale, cat timp le-ai tinut in pozitia aia? Si dupa ce le-ai eliberat si-au pastrat forma?
Multumesc! :)

Vreo 10 minute, până s-au zvântat. După eliberare unghiul a revenit la cca 60 de grade în loc de 90, dar erau încă suficient de moi să se răsucească și îndoaie fără efort. M-am temut că dacă se întăresc de tot s-ar putea rupe la mularea pe coaste, mai ales lângă etambou. Adică pe la început mi s-a rupt una la torsiune, dar nu o scurtasem și o răsuceam ținând-o de capăt, și am avut noroc că s-a rupt doar capătul din afara machetei. Atunci am înțeles cât se poate forța.

#2854 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Galati
  • Interests:ultimul, navomedelism static

Postat 12 August 2011 - 06:30 PM

Multumesc frumos! :-) Voi folosi metoda asta cand voi borda tribordul. Eu ma multumeam sa le umezesc, doar. Nu mi-a dat prin cap ca as putea sa le si "conving" dinainte sa ia cat de cat forma dorita.

Vezi postareavaleriu2011, la 12 August 2011 - 04:29 PM, a spus:

Sa lamurim misterul.( ce este scris cu rosu pe fond este de la programul de coversie )

Atasament 101.jpg

Atasament 102.jpg

Va doresc spor la lucru !!!!!:spell:


Foarte elocvente aceste instructiuni. Numai ca ele prezinta o pregatire prealabila a chilei false inainte de aplicarea scandurilor de bordare. In cazul nostru va trebui sa facem ceva asemanator dupa bordare. Atunci sa vezi distractie. :rolleyes: Oricum, placajul ordinar de 4 mm din care este construita chila noastra nu cred ca permitea genul ala de prelucrari. Oricum, foarte sugestive schitele. Multumim! :-)

Aceasta postare a fost editata de gl_mmm: 12 August 2011 - 06:32 PM


#2855 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 12 August 2011 - 07:41 PM

Fi-mi-ar sila!
Mie filele mi s-au rupt ori s-au crapat si dupa ce le-am fiert o ora. Am observat ca DeA ne-a dat file din lemn de doua esente: una alba si una mai maro (nu stiu ce fel de esente sunt), iar aia alba s-a modelat mult mai bine. Era cat pe aci sa iau din nou numarul cu file de bordaj, dar pana la urma m-am caznit cu alea pe care le-am luat prima data, gandindu-ma ca oricum se vor acoperi cu alte file de bordaj mai subtiri si probabil mai maleabile.

In alta ordine de idei: scula aia de bagat cuie ori nu functioneaza bine ori sunt eu tembel, dar baga cuiele total aiurea, asa ca am renuntat la ea si am bagat cuiele prin tinere cu spitul si batut cu ciocanul de 100 de grame.

Golurile triunghiulare care au ramas intre file, nu le-am astupat deoarece DeA nu zice sa le astupam acum, probabil mai tarziu.

#2856 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 12 August 2011 - 07:52 PM

Sfatos scula de bagat cuie este foarte buna daca o desfaci si o modifici, vezi mai jos diferenta,
dreapta scula asa cum ne-au dat-o, stanga modificat. daca are cineva nevoie de explicatii ai spun
Aveti grija, se desface mai greu.

dupa operatia asta merge foarte bine

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie1492.jpg


#2857 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 12 August 2011 - 07:57 PM

Io vreau sa stiu, John. Saru' mina

#2858 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 12 August 2011 - 08:15 PM

Vezi postareajohnreno36, la 12 August 2011 - 07:52 PM, a spus:

Sfatos scula de bagat cuie este foarte buna daca o desfaci si o modifici, vezi mai jos diferenta,
dreapta scula asa cum ne-au dat-o, stanga modificat. daca are cineva nevoie de explicatii ai spun
Aveti grija, se desface mai greu.

dupa operatia asta merge foarte bine

O sa incerc, dar eu ma refeream la faptul ca nu introduce cuiul asa cum vreau eu (unghiul) si unde vreau eu. Si nu cred ca va merge nici dupa modificare deoarece acel cui nu sta fest (fara joc) in cilindrul sculei pentru a putea sa-l orientezi in directia exacta de introducere.

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 12 August 2011 - 08:16 PM


#2859 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 12 August 2011 - 08:22 PM

Radule, desfaci partea metalica cu un patent (sucesti usor stanga-dreapta) nu strangi tare ca o mutilezi, iei teava aia in care bagi cuiul si bagi pe ea un plastic la diametrul tevii (parca vreo 15-20mm lungime plasticul pe care vrei sa-l folosesti) facand traba asta nu-i mai da voie sa iasa atata afara. Dupa asta le pui la loc si teava aia groasa de metal o bagi la loc cat vrei tu, eu am bagat-o si am reglat-o cand bag cui in ea i se vede varful 1mm.
daca nu m-am exprimat bine mai spun o data, spor

Sfatos daca vrei sa faci cum am spus eu merge pt ca vezi varful cuiului putin si vei sti unde il bagi

#2860 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 12 August 2011 - 08:30 PM

Vezi postareajohnreno36, la 12 August 2011 - 08:22 PM, a spus:

Sfatos daca vrei sa faci cum am spus eu merge pt ca vezi varful cuiului putin si vei sti unde il bagi

M-am prins ca despre asta este vorba si am facut si cum spui tu (partial, adica nu am modificat scula, ci doar am tras cu mana de cilindru pana am vazut varful cuiului ca sa vad unde il infig).
Pana la urma insa a mers mai usor (din punctul meu de vedere) cu tinerea fixa a cuiului intr-un cleste spit, tras doua-trei ciocanele de 100 de grame, iar apoi pusa scula inapoi pe cui si impins cuiul pana la capat ca daca folosesti ciocanelul in continuare s-ar putea sa ai cuie indoite (am patit-o eu).
E cam "olteneasca" treaba, dar pana la urma se merita.

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 12 August 2011 - 08:31 PM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 141
  • 142
  • 143
  • 144
  • 145
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi