Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 145
  • 146
  • 147
  • 148
  • 149
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2921 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 August 2011 - 04:37 PM

ceva si de la mine.

Si astea

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie1549.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie1546.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie1545.jpg


#2922 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 August 2011 - 05:04 PM

Ce grosime are pana carmei?

#2923 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 August 2011 - 05:22 PM

Leo daca-mi spui care e pana eu ati spun grosimea, nu am invatat termenii astia inca

#2924 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 August 2011 - 05:39 PM

Adicatelea chiar carma, efectiv. Nu "betele" alea.

#2925 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 August 2011 - 05:51 PM

Ham inteles, 5mm :drinks:

#2926 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 August 2011 - 06:37 PM

OK

Acu' sa va arat ceva:

Imagine atasata: untitled.JPG


Voi cat vedeti ca e grosimea chilei false propuse de DeA, din imaginea de mai sus? Io vaz ca e de 8mm, bagheta din care e facuta fiind de 8x4mm. Sau io sunt chior?Imagine postata
Acu', la mine, e ca 'reaq. Dupa ce am finisat exteriorul, grosimea in zona etamboului e cam de 5mm la mine. Cu ce se mai adauga de la furnir... 6mm. Da' pana la 8mm??? Cum si pana carmei ar trebui sa fie cam tot pe acolo, ma declar confuz.Imagine postata

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

#2927 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 19 August 2011 - 07:14 PM

Leo - io cre' ca de fapt e de 4 mm (ca o pui invers :-P ) si esti tu prea gros :pardon:

#2928 Useril este offline   comalion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 05-June 11
  • Location:Slatina, jud. Olt

Postat 19 August 2011 - 07:19 PM

Leo, sa nu fie cumva o greseala. ce rost avea sa scrie de 2 ori aceleasi dimenisuni ? au si aceeasi culoare. din poza totusi mie imi pare batul cam patrat, sau ma inseala ochiul ?

#2929 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 August 2011 - 07:34 PM

Radule, de 4 e mult prea mica, crede-ma.

Ca sunt de doua ori aceleasi dimensiuni, nu cred ca este o gresala. Este evidentiat numai faptul ca sunt folosite in scopuri diferite. Cel putin asa cred. Poa' sa fie si da 6, dintr-un numar anterior. Naiba stie...

PS Intre timp m-am edificat. Atat traversa aia de pe pupa (chiar, stie careva cum se numeste?) cat si chila falsa se face din baghetele 1 si 2 - 8x4mm.
Ciudat e ca 4 mi se pare cam putin, iar 8 cam mult. Oi vedea. Mai incarc, mai pilesc pana iese nu SIB ci MIG.Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 19 August 2011 - 07:57 PM


#2930 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 August 2011 - 08:26 PM

Io zic sa va uitati atenti pe dvd, sipca aia parca, chila falsa (pe care vine montata carma) e mai groasa-lata decat carma, v-am mai spus ca nu se vor potrivi toate piesele cu cele de la vecini.
Asta e parerea mea

#2931 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 19 August 2011 - 10:15 PM

Vezi postareaLeo2003, la 19 August 2011 - 07:34 PM, a spus:

... traversa aia de pe pupa (chiar, stie careva cum se numeste?) ...


Se cheamă etambou şi probabil că DeA a ales să fie din profil de 8 x 4 mm, pentru a se putea prinde mai uşor balamalele penei (safranului) pe el. Deci, eu zic că se montează având ca suprafaţă de contact latura de 4 mm.

Aceasta postare a fost editata de VALIX: 19 August 2011 - 10:18 PM


#2932 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 August 2011 - 08:40 AM

In primul rand, termenul de traversa e folosit la elemente in principal de osatura si pozitionate orizontal si transversal fata de chila - in special la piesele care unesc intre ele capetele coastelor si pe care se aseaza puntile -.
Chila falsa de care se tot spune, e de fapt chila, constructiv, pe chila falsa ati prins coastele. Real chila e elementul principal de rezistenta in constructia unei nave, impreuna cu etrava ( partea din fata verticala ) si etamboul ( partea din spate verticala ), cu care formeaza un tot unitar. in general cu aceeasi grosime, variind ca latime in diferite portiuni ale corpului, in spacial la prova unde etrava se lateste cu o piesa numita taieval si la pupa unde etamboul e ceva mai lat la partea de jos pe motive de rezistenta.
Real, de chila se prind coastele iar pentru intarirea imbinarii si a structurii se monteaza peste ele, in interiorul corpului o piesa similara chilei numita carlinga. care in unele constructii mai elaborate poate fi numita si chila falsa. Deci ceea ce avem la corabie pana acum, pe ce s-au montat coastele e de fapt chila falsa sau carlinga iar chila e ceea ce o sa se vada la exterior.
Acum, pe model, bagheta care a venit pentru chila si etrava se lipaste pe cant adica cu partea mai ingusta de corp. Nu stiu dimensiunile, eu nu mai achizitionez momentan asa ca ma limitez doar la partea tehnica, oricum 4 mm e o grosime onorabila avand in vedere la la un alt model similar cu lungimea corpului de 80 cm chila are 6 mm grosime.
Atentie la taiere si fixare a chilei, la prova o sa trebuiasca sa aiba imbinare cu etrava iar la pupa depaseste lungimea corpului cu latimea etamboului care se fixeaza pe ea. La pupa pe portiunea de la chila pana sub oglinda, filele trebuie pilite pana la grosimea etamboului. Pana carmei poate fi cu putin mai subtire decar etamboul dar nu cu mult, preferabil egal.

#2933 Useril este offline   comalion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 05-June 11
  • Location:Slatina, jud. Olt

Postat 20 August 2011 - 10:26 AM

johnreno36, unde ai gasit sipca de pin asa de lata ?

#2934 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 20 August 2011 - 01:40 PM

Comalion, sipca am gasit la Hornbach si Obi, 2m cu 5cm cu 5mm 8-9 lei si-ti ajunge pentru multe, eu am facut etrierele, balconul de la pupa, carma si mai am destul

Aceasta postare a fost editata de johnreno36: 20 August 2011 - 01:41 PM


#2935 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 806
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 20 August 2011 - 03:24 PM

Vezi postareatraian, la 20 August 2011 - 08:40 AM, a spus:

In primul rand, termenul de traversa e folosit la elemente in principal de osatura si pozitionate orizontal si transversal fata de chila - in special la piesele care unesc intre ele capetele coastelor si pe care se aseaza puntile -.
Chila falsa de care se tot spune, e de fapt chila, constructiv, pe chila falsa ati prins coastele. Real chila e elementul principal de rezistenta in constructia unei nave, impreuna cu etrava ( partea din fata verticala ) si etamboul ( partea din spate verticala ), cu care formeaza un tot unitar. in general cu aceeasi grosime, variind ca latime in diferite portiuni ale corpului, in spacial la prova unde etrava se lateste cu o piesa numita taieval si la pupa unde etamboul e ceva mai lat la partea de jos pe motive de rezistenta.
Real, de chila se prind coastele iar pentru intarirea imbinarii si a structurii se monteaza peste ele, in interiorul corpului o piesa similara chilei numita carlinga. care in unele constructii mai elaborate poate fi numita si chila falsa. Deci ceea ce avem la corabie pana acum, pe ce s-au montat coastele e de fapt chila falsa sau carlinga iar chila e ceea ce o sa se vada la exterior.
Acum, pe model, bagheta care a venit pentru chila si etrava se lipaste pe cant adica cu partea mai ingusta de corp. Nu stiu dimensiunile, eu nu mai achizitionez momentan asa ca ma limitez doar la partea tehnica, oricum 4 mm e o grosime onorabila avand in vedere la la un alt model similar cu lungimea corpului de 80 cm chila are 6 mm grosime.
Atentie la taiere si fixare a chilei, la prova o sa trebuiasca sa aiba imbinare cu etrava iar la pupa depaseste lungimea corpului cu latimea etamboului care se fixeaza pe ea. La pupa pe portiunea de la chila pana sub oglinda, filele trebuie pilite pana la grosimea etamboului. Pana carmei poate fi cu putin mai subtire decar etamboul dar nu cu mult, preferabil egal.



Am incercat sa fac o plansa la ce a spus Traian

Imagine atasata: Ôðàãìåíò.jpg

Daca sunt greseli ... se corecteaza ... iar eu voi ilustra (pe cat posibil) orice post de acest tip ... asta daca Traian nu are nimic impotriva

Aceasta postare a fost editata de staric: 20 August 2011 - 03:28 PM


#2936 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 20 August 2011 - 03:48 PM

Vezi postareastaric, la 20 August 2011 - 03:24 PM, a spus:

Am incercat sa fac o plansa la ce a spus Traian



Îmi place "fontul" pe care l-ai folosit la planşă!

#2937 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 August 2011 - 04:22 PM

Vezi postareastaric, la 20 August 2011 - 03:24 PM, a spus:

Am incercat sa fac o plansa la ce a spus Traian
.................... voi ilustra (pe cat posibil) orice post de acest tip ... asta daca Traian nu are nimic impotriva


Nu am nimic impotriva, e chiar foarte bine mai ales ca dupa cate vad vorbim aceeasi limba. O sa vin si eu cu desene unde nu ma descurc doar cu cuvinte.

#2938 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 806
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 20 August 2011 - 04:27 PM

Traiane, tu vino cu CUVINTE (termeni)ca desene cu explicatii avem in toate limbile ... mai putin romana

#2939 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 20 August 2011 - 04:44 PM

În atașament: documentație în limba română extrasă din Lexiconul Tehnic Român. Nu are poză.

În http://forshipbuildi...p-types/wooden/ legenda unei poze:
1 - Keel - chilă
2 - False keel - chilă falsă
3 - Keelson - contrachilă

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: LTR-Chila.jpg

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 20 August 2011 - 04:49 PM


#2940 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 August 2011 - 05:15 PM

pe_dos - am mai discutat in legatura cu ceea ce banui ca vrei sa spui, e drept ca in alte locuri si cu alte ocazii. E bine de stiut pentru a nu se isca discutii inutile. Nu folosesc dictionare de termeni in traduceri, nu folosesc termeni straini, nu folosesc dictionare explicative. Nu am nimic impotriva lor doar ca eu nu le folosesc. Singura documentatie dupa care, sa zic asa, lucrez e cea de specialitate editata in limba romana, unele dupa care se preda in scolile de marina romanesti ( sau se preda )., altele aparute in diferite editii si adunate in lungul timpului. Nu neglijez tehnologia dar in materie de ,,literatura'' o prefer pe cea romana, special dinainte de globalizarea internetului.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 145
  • 146
  • 147
  • 148
  • 149
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi