Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 169
  • 170
  • 171
  • 172
  • 173
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3401 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 15 November 2011 - 10:23 PM

Tare puține file au venit până acum. Le-am folosit ca să filez partea deschisă de sub brâu de la tribord și să pun repere simetrice la babord. Am o idee destul de clară cum se vor așeza toate filele, acum aștept să vină.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-tribord5.jpg
  • Imagine atasata: SIB-prova5.jpg


#3402 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2011 - 11:11 PM

Buna seara, dupa o lunga perioada de pauza am revenit si eu cu lucrarea (aici trebuie sa le "multumesc" celor de la rcs ca dupa 3 luni au venit si ei sa semnez contractul pt internet), am optat sa inchid sib-ul pe ambele parti, acum lucrarea e in stadiu pe care-l vedeti, nu e slefuita, abia ce am terminat de filat in spate, maine urmeaza o slefuire. Sper sa va placa, modul de filare l-am facut asa cum m-a taiat capu', :D asa ca nu dati cu pietre, am sa revin cu mai multe poze dupa ce ma cableaza rcs-ul ca acum ma chinui cu un stik care merge deplorabil, dar nu m-am putut abtine vazand ca nu prea mai este asa mare agitatie pe aici, asa ca o seara buna si astept criticile (constructive)!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PB160832.JPG
  • Imagine atasata: PB160828.JPG
  • Imagine atasata: PB160831.JPG


#3403 Useril este offline   catalins 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 02-July 11

Postat 16 November 2011 - 07:55 AM

Am o dilema: filele de bordaj care vor veni sunt de 22 cm sau de 30 cm? Am eu impresia sau intre cele 2 tipuri si textura este diferita?

Filarea se incepe de sus in jos si se urmeaza consecutiv filarea sau dupa idiatiile DeA - se pune in zona braului si dupa aceea jos? - urmand a se imbina undeva?

Am constatat ca dupa slefuire suprafetele filelor devin mate, sterse; dupa lacuire isi revin?


PS: la fixarea filelor pana la uscarea aracetului folosesc bucati mici de banda adeziva de hartie. Aracetul nu adera la ea si nu lasa urme. Pentru a proteja filele montate de rupere accidentala, pana la lacuire in zonele limita le-am protejat tot cu banda adeziva de hartie.

#3404 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 16 November 2011 - 08:40 AM

Filele sunt de două lungimi diferite, dar din același material, cu aceeași textură. Dovada: ni s-au dat file scurte să filăm oglinda de la pupa și lungi pentru borduri. Ar fi absurd să fie diferite. Eu le voi intercala, că oricum nu le voi îmbina pe aceeași coastă.

Eu intenționez să merg de la o filă a cărei poziție este impusă (de brâu, margini, sabordurile de scurgere) până la un capăt. Am impresia că nu este necesară potrivirea ultimei file dintr-o zonă filată. deoarece vor mai veni niște brâuri ornamentale peste, așa că se poate aranja ca neîmbinarea să cadă sub acestea. Deci ordinea filării trebuie gândită în perspectivă.

Aspectul filelor diferă și individual, unele strălucesc din diferite unghiuri, altele nu. Mie nu-mi place această strălucire diferită, mi se pare nenaturală. După o ușoară șlefuire cu șmirghel fin, șlefuire care aduce la nivel și marginile răsfrânte ale filelor, suprafața devine mată și mult mai uniformă. Am experimentat lăcuirea pe oglinda de la pupa. După lăcuire culoarea s-a închis și aspectul prăfos a dispărut. A dispărut și strălucirea aia.

Eu am folosit aracet. Apa din aracet a umflat puțin partea unsă, care a răsfrânt puțin marginile filelor, se simt la trecerea mâinii peste ele când sunt proaspăt lipite. A trebuit să fiu atent și să presez aceste margini cu un lemn, cum zice DeA, ca să nu se usuce răsfrânte.

#3405 Useril este offline   catalins 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 02-July 11

Postat 16 November 2011 - 09:46 AM

Puse in lumina, filele nu par a avea aceeasi textura iar filele mai lungi parca sunt mai maleabile. Da, dupa aplicarea aracetului marginile filelor au tendinta de a se curba. Eu aplic banda adeziva si dau cu destu' pana se uniformizeaza, la putin timp dupa aplicare (sa aiba timp aracetul sa traga).

#3406 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 November 2011 - 05:28 PM

@ pe_dos "like" Imagine postata

@george_s Braul central parca trebuia mai sus la pupa. Parca are o pozitie nefireasca. Braul inferior mi se pare prea jos. Ambele mi se par cam inguste. Imagine postata

SIB-ul meu mai asteapta. Am o saptamana de cosmar la institut. Poate sambata sa reusesc sa mai fac oarece.Imagine postata








Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 16 November 2011 - 05:30 PM


#3407 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2011 - 05:53 PM

Multam fain Leo, am lucrat cu ce aveam prin casa (o bagheta de 0.5/0.5) iar braiele cat si filarea le-am facut asa cum am crezut eu, nu am avut dupa ce sa ma inspir, (deh, traiasca rcs-ul ca nu mi-au pus net de 3 luni incoace) dar una peste alta eu sunt multumit pentru o prima lucrare, piesa de rezistenta ramane Bismarkul, dar mai astept pana ma apuc de el.

#3408 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 16 November 2011 - 08:01 PM

Am nevoie de putin ajutor, va rog
Conform DeA la pozitia 44c se specifica: taiati sipcile in segmente de 150 mm si lipiti-le.
Poate cineva sa imi explice de ce? Pe partea sectionata nu a fost nicio sipca taiata, iar acum se mentioneaza clar sa se taie. Are ceva daca le las intregi si le aplic de la coasta 7, respectiv 8?

#3409 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 November 2011 - 07:25 AM

Se taie ca sa nu para scandura de 15m :blink: lungime. Le poti monta si intregi dupa care le crestezi cu cutter-ul unde crezi tu ca e mai bine.

#3410 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 November 2011 - 10:27 AM

Pentru curbare se poate folosi ci incredere aburul. Tineti manunchiul in aburi citeva zeci de minte, apoi, greutati, ca in imaginea de mai sus. La esentele tari, lemnul se poate firbe pentru a fi curbat.

#3411 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 17 November 2011 - 12:22 PM

Salut
La filare mi sa parut destul de buna metoda data de DeA, sa se foloseasca o "lingura". Se ruleaza coada de lemn pe lungimea furnirului iar acesta se muleaza si ramine presat si lipit foarte bine. Totodata se inlatura si excesul de aracet care iese prin presarea furnirului. Personal am folosit furnirul asa cum l-am primit doar l-am sters cu o pensula inmuiata in apa inainte de a incepe presarea prin rulare a "lingurei".
Nu a fost necesar sa folosesc superglue, banda adeziva sau sa aburesc furnirul.
Spor la modelit :drinks:

#3412 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 17 November 2011 - 11:52 PM

@pe_dos: frumos!
@mondeo: in pozele din revista furnirul e pus destul de aleator/ Cred ca e in regula sa il pui cum ti se pare mai la indemana,

Eu am pus furnirul azi cu adeziv de contact (lipiciul cu uscare rapida din revista...). Am folosit Moment pentru pantofi pentru ca e singurul transparent pe care l-am gasit. Recunosc ca m-a prins tehnica asta pentru ca mi-a fost usor sa asez furnirul in curbe continue (obsesia, deh...). Ceea ce am lipit acum cateva zile s-a prins foarte bine, asa ca probabil voi continua cu prenadezu' . Am de gand sa lacuiesc exteriorul cu lac alchidic (am in vedere lacul pentru barci de la Kleber, care are nuanta mierii). Pentru asta am nevoie ca furnirul sa fie poros ca sa se imbibe cu lacul. Daca folosessc aracetul pot lacui doar cu lac acrilic pe baza de apa, iar cel pe care il am ramane si uscat cu o tenta usor albastruie.

Intrebare: si la voi furnirul de saptamana asra e de calitate mai buna (fibrele inchise la culoare mai groase si mai rare, taietura in lung, lemnul parca din alt film) decat cel de pana acum, sau doar am avut eu noroc? :diablo:

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 17 November 2011 - 11:53 PM


#3413 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 November 2011 - 11:13 AM

Am reusit sa mai prestez si eu.

Imagine atasata: DSCF0004.JPG Imagine atasata: DSCF0005.JPG

#3414 Useril este offline   aiurica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 01-October 11

Postat 19 November 2011 - 02:45 PM

s-a trecut la ultimul strat de bordaj.
eu am ales sa o fac inchisa pe ambele parti. Am ales pentru filare n strat intercalat care formeaza un oarecare model.Daca este sau nu este conform nu stiu carui plan din nu stiu ce carte de istorie...nu imi pasa...o fac asa pt ca eu consider ca e mai bine asa.Detaliile de genul asta sunt pt alta categorie de modelisti pe care ii admir.Neoprenul pe care il folosesc ca adeziv este minunat.Sincer mi-a ajutat f mult munca.Acum fiecare alege ce adeziv vrea.

Imagine postataImagine postataImagine postata



#3415 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 19 November 2011 - 05:00 PM

Gata si cu nr 43. Inca nu am apucat sa o curat, si sincer in realitate arata mai bine ca in poze. Nici macar nu am curatat petele de lipici, incaImagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Clipboard01 (Large).jpg
  • Imagine atasata: Clipboard02 (Large).jpg


#3416 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 November 2011 - 08:41 PM

Un galion spaniol, filat după metoda olandeză. :whistle:

Este neșlefuit, așa că filele strălucesc, se vede cum au venit puse.
Am avut nevoie de două curbări pe cant diferite, la prova mai mult.
Deocamdată nu mai am nicio bucățică de filă, așa că trebuie să mă opresc.

Am devenit „expert” în timpul de așteptare până aracetul se întărește suficient ca să facă priză aproape instantaneu :crazy:

De-ale consoartelor:
„- Hai să-ți arăt cum lipesc filele!”
„- Tu ungi cu lipici fiecare filă separat ???”

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-babord3.jpg

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 19 November 2011 - 08:49 PM


#3417 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 19 November 2011 - 09:27 PM

Buna seara! o bucatica de filare si pe SIB-ul meu .ptr filare am optat pe adeziv de contact Moment clasic.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ABCD0009.JPG
  • Imagine atasata: ABCD0010.JPG
  • Imagine atasata: ABCD0008.JPG
  • Imagine atasata: ABCD0007.JPG
  • Imagine atasata: ABCD0006.JPG


#3418 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2011 - 11:06 PM

Buna seara,

O rugaminte, daca ma poate ajuta cineva cu un link sau orice spre planurile de la sib, am niste nelamuriri cu dimensiunile si mi-ar fi de ajutor, multumesc anticipat, pe pm daca deranjeaza link-ul respectiv.

Multumesc anticipat si o seara buna!

#3419 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 November 2011 - 11:26 PM

@george_s:
Din câte am înțeles eu, Sfântul Ioan Botezătorul din acest topic este o navă fictivă, așa că nu există planuri reale ale navei.

DeAgostini probabil are un proiect după care se debitează piesele, dar eu nu știu să fi fost făcut public. Ca urmare nu se dispune de nicio altă dimensiune în afară de ce s-a publicat sau se va publica în revistă.

#3420 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2011 - 11:38 PM

Vezi postareape_dos, la 19 November 2011 - 11:26 PM, a spus:

@george_s:
Din câte am înțeles eu, Sfântul Ioan Botezătorul din acest topic este o navă fictivă, așa că nu există planuri reale ale navei.

DeAgostini probabil are un proiect după care se debitează piesele, dar eu nu știu să fi fost făcut public. Ca urmare nu se dispune de nicio altă dimensiune în afară de ce s-a publicat sau se va publica în revistă.


la un moment dat au aparut si ceva planuri dar nu mai gasesc link-ul (mi-am formatat pc-ul) :(, tot ce am gasit e asta:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: plansa6galion.jpg


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 169
  • 170
  • 171
  • 172
  • 173
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi