Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 205
  • 206
  • 207
  • 208
  • 209
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4121 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 February 2012 - 07:46 PM

Heeeeeeelp !!!
La montarea suportului catargului trinchet (B) de 55 mm si la suportul catargului mare ( C) de 62 mm, poza este exact pe dos din revista DeA adica poza 56 e. Daca va uitati atent suportul B este mai mare decat C, asezat in pozitia lui.
Intrebare de baraj : Cum este corect pana la urma ???

Aceasta postare a fost editata de titishor: 22 February 2012 - 07:47 PM


#4122 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 22 February 2012 - 08:39 PM

Ala mai mare la coada, la steag si ala mai scurt la catargul din bot (bompres):crazy:

#4123 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 February 2012 - 12:32 AM

Cred că titshor se referea la celelalte piese.
Cred că textul din revistă a fost tradus cu Google translate :whistle: că e tare aiurit.

Ce am înțeles eu:
- la fiecare catarg este câte un „suport” (alea cu găuri și știft de alamă), la trinchet și catargul mare câte unul de 55 mm (total 2 buc), plasate în spatele catargelor, iar la catargul artimon unul de 20 mm, plasat în fața sa.
- la trinchet și catargul mare sunt câte două „suporturi de cavilieră” (alea fără găuri și știfturi), plasate în fața lor, la trinchet de câte 60 mm, iar la catargul mare de câte 62 mm (total 4 buc).

#4124 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 23 February 2012 - 08:03 AM

Aceasi dilema o am si eu referitor la piesele B , instructiunile spun 55 mm insa daca ne uitam la poza din revista la catargul mare apare mult mai lunga!

Mai mult de atat am prestat una din cele doua piese cu stift si gauri si stupoare se potriveste la catargul mare ca nuca-n perete !

Adica iese deasupra puntii coverta foarte putin iar gaurile respective nu isi mai au sensul pentru ca sunt aproape mascate de piesa de la baza catargului !

La catargul trinchet iar arata ca naiba cu piesa B trecand prin gratar , insa de bine de rau piesa iese deaspra acestuia ceva mai mult

Cred ca totusi piesa B pentru catargul mare are mai degraba 60mm , iar piesa B pentru catargul trinchet 55 mm!

Era sa uit , nici unde in instructiunile Dea nu se face referire la cavilierele ce vin montate pe piesele C, dimensiuni forma .....am vazut ca leo le-a prestat deja...

Una peste alta nu le voi monta inca, mai astept putin sa vedem ce parere au colegii nostri cu mai multa experienta Traian, Crios , Leo.....

Poate ne ajuta ei cu un sfat!

#4125 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 23 February 2012 - 08:16 AM

Citeaza

Adica iese deasupra puntii coverta foarte putin iar gaurile respective nu isi mai au sensul pentru ca sunt aproape mascate de piesa de la baza catargului !


:crazy: :crazy: :crazy: Identic cade si la mine, dar am sa-l inalt cu 5mm.
Spor

#4126 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 23 February 2012 - 08:22 AM

:crazy: :crazy: :crazy: Identic cade si la mine, dar am sa-l inalt cu 5mm.
Spor


Deci si tu ai ajuns la aceasi concluzie ca si mine ca trebuie sa aiba 60mm!
Spor!

#4127 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 23 February 2012 - 09:39 AM

Buna ziua! dupa o pauza la SIB,m-am reapucat de lucrat la el.Neplacandu-mi varianta propusa de DeA in cea ce priveste cabestanul si vazand o propunere din parte luiTraian ,am decis sa-l fac asa.Ce a iesit ramane ca voi sa apreciati sau nu,In speta ma intereseaza parerea lui Traian prin prisma propunerii si binenteles a cunostintelor in materie.Multumesc!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00131.JPG
  • Imagine atasata: DSC00132.JPG
  • Imagine atasata: DSC00133.JPG
  • Imagine atasata: DSC00134.JPG
  • Imagine atasata: DSC00135.JPG


#4128 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 February 2012 - 10:21 AM

@dominicue și doru2:
Încă nu am tăiat piesele, dar, după ce ați semnalat voi, am măsurat.
Cele trei piese cu găuri și știft au același rol, de legare a unei manevre, deci eu cred că trebuie să aibă aceeași înălțime deasupra punții. Dacă piesa de la arborele artimon are 20 mm (deasupra punții, deoarece e lipită pe punte), atunci și celelalte trebuie să fie la fel, deoarece corespund cu înălțimea omului care le folosește. La mine nivelul covertei este la 39 mm deasupra punții de dedesubt, iar al punții teugii tot la 39 mm deasupra covertei (așa s-a nimerit). În urma semnalării voastre eu voi face acele piese de 39 + 20 = 59 mm în loc de 55.
Piesele „lungi” din figuri pur și simplu nu sunt introduse complet, sunt fotografiate una introdusă și una în curs de introducere, ca să vedem noi că sunt până la puntea de dedesubt.

@ACHRISTIAN:
Între manele trebuie să încapă oamenii care împing. Ei nu stau vertical, ci aplecați înainte, cu mâinile complet întinse la orizontală, că împing cu mâinile, nu cu pieptul sau burta. Ca urmare, manelele mi se par cam dese.

@cei ce întreabă de cabestan:
Traian a explicat că manelele au formă pătrată la îmbinare. Logica este să nu se rotească, să nu alunece mâinile pe ele când împing. Ca să obținem găuri pătrate eu și Leo2003 am lipit trei straturi, cel de jos e o șaibă fixată de ax, cel din mijloc are rolul de distanțier, iar cel de sus este de închidere a găurilor și fixare a distanțierelor. Construcțiile noastre sunt diferite, a lui Leo este mai simplă (a pus poza), poziționarea manelelor este dată de o singură piesă, ceea ce presupune o divizare exactă a locașurilor din piesa de distanțare (= mașină, cap divizor), iar soluția mea este cu distanțiere separate (v. poza), mai laborioasă, dar permite ajustarea manuală a pozției găurilor prin poziționara manelelor în prealabil și fixarea lor cu clame, și lipind distanțirele între manele. Fiecare face cum poate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-cabestan0.jpg

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 23 February 2012 - 10:22 AM


#4129 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 23 February 2012 - 10:34 AM

@ACHRISTIAN:{scuze am sters mai mult decat era nevoie pe
_dos}Între manele trebuie să încapă oamenii care împing. Ei nu stau vertical, ci aplecați înainte, cu mâinile complet întinse la orizontală, că împing cu mâinile, nu cu pieptul sau burta. Ca urmare, manelele mi se par cam dese.

Ai foarte mare dreptate,mie mi-au iesit 12 la nr.in loc de 6 sau 8 cat sunt de regula,dar nu mai puteam da inapoi,daca incercam cu mai putine iesau defalcate rau si inestetic :pardon: ,asa am ales varianta de 12 nerespectand realul.Este vina mea de" proiectare".Multumesc !
:drinks:

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 23 February 2012 - 10:37 AM


#4130 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2012 - 10:42 AM

Iertat sa-mi fie ca intervin abia acum. Legat de pile, aici http://www.cartula.r...ngetata-pe-bat/ (de la postul nr 9) gasiti o metoda simpla de a va face un set de pile cu diverse granulatii

#4131 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 23 February 2012 - 10:52 AM

@pe_dos

Citeaza

Dacă piesa de la arborele artimon are 20 mm (deasupra punții, deoarece e lipită pe punte),

Noi am constatat si tu ai rezolvat foarte logic. Multumim
Si o intrebare..... Placajul din poza piesei de la cabestan, sunt resturi de la dinozauri ?
Bafta

Aceasta postare a fost editata de doru2: 23 February 2012 - 10:54 AM


#4132 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 23 February 2012 - 11:29 AM

ma bate gandul sa incerc ce vad in poza de la vecinii rusi ...mi-a ramas o bucata de la axul de cabestan care tare s-ar preta de niste rotite :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 65aeea068a6b.jpg

Aceasta postare a fost editata de jack: 23 February 2012 - 11:29 AM


#4133 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 February 2012 - 11:45 AM

Gruile de capon, cavilierele trinchetului si arborelui mare, plus suportii aia cu gauri (cum le zice bre Traiane) de la trinchet, arbore mare si artimon.

Imagine atasata: DSCF0003.JPG Imagine atasata: DSCF0004.JPG

Imagine atasata: DSCF0006.JPG Imagine atasata: DSCF0008.JPG

Pentru lungimi am respectat dimensiunile din instructiuni. Daca nu e bine asta e. Pot numai sa demontez "dracia" de la artimon si sa o fac mai scurta. Restul aleluia... asa raman.

@jack Asa e corect. Sa te vad cum le faci pe alea de la gruia de capon.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 23 February 2012 - 12:41 PM


#4134 Useril este offline   Jpr 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 20-February 12

Postat 23 February 2012 - 12:52 PM

Vezi postareaConfucius, la 21 February 2012 - 03:34 PM, a spus:

bubba_000: Cauza este pilirea insuficienta a coastelor. Daca e prea tarziu sa le ajustezi, pentru corectie dupa filarea completa poti sa lipesti cu aracet bucati de fila de punte, pana aduci la nivelul filelor de bordaj. Dupa aceea cu smirghel si pila faci rectificarea suprafetei.

Jpr: Eu am folosit la inceput un lac acrilic (pe baza de apa). E un lac pentru parchet pe care l-am luat de la Bricostore. Poti insa folosi ce vrei. Verifica insa ca prinde corect pe aracet.

Multumesc mult dar lac mat sau lucios? Voi aveti experienta mai mare,cum ar arata mai bine?

#4135 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 February 2012 - 01:43 PM

Mat, semi-lucios sau lucios e doar o chestie de gust. In revista ei dau si o metoda de a face un lac lucios cat de mat vrei.

Lacul acrilic pe care l-am folosit la punti e lucios - ca doar asa am gasit. Acrilicul e bun pentru ca e pe baza de apa (nu miroase...) si prinde bine pe aracet. Are dezavantajul ca dupa uscare e mai casant.
Pentru corpul navei mi-am cumparat un lac alchidic (ceea ce e altceva decat acrilic...) mat. Doar ca pe asta inca nu l-am folosit B-) ( aman lacuirea pana cand termin de lipit tot ce e de prins pe corpul navei - ex. galbionul). Dupa lacuirea mata (care are rol de protectie anti oxidare, anti UV si de lipire in profunzime a fibrelor furnirului) probabil ca voi da cu o ceara ca sa aiba un luciu stins.

Lumea pe aici a folosit cam orice chestie imaginabila. Prin urmare solutia ideala pentru tine e aia pe care o alegi :pardon:

#4136 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 February 2012 - 02:51 PM

@Jpr Eu zic sa folosesti lac mat.

#4137 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 February 2012 - 03:01 PM

Vezi postareadoru2, la 23 February 2012 - 10:52 AM, a spus:

Placajul din poza piesei de la cabestan, sunt resturi de la dinozauri ?


Cam așa... :-) Sunt resturile de la nr. 49.

Cu pila. Eu folosesc pila dată de DeA pentru a modela piese, nu pentru a șlefui. Evident că pentru șlefuire șmirghelul lipit sau fixat pe suport este scula potrivită. Însă nu avem plastice care trebuie lustruite, așa că eu mă mulțumesc cu două granulații, una grosieră, 60, pentru „săpat”, „ajustat” și cealaltă fină, cea de 240 dată de DeA, pentru netezit, mătuit. Însă la prelucrarea orificiilor și canalelor este nevoie de ceva mai rigid. Deși am vreo două truse de pile subțiri, la SIB cea care merge cel mai bine este cea dată de DeA. Când cumpărați, eu zic să luați o bucățică de filă de bordaj cu voi și să faceți proba, să nu aveți surpriza că pila nu „mușcă” din ea.

#4138 Useril este offline   cristi2004 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 01-October 11

Postat 23 February 2012 - 06:06 PM

Bucata de sarma data de ei la nr 56 ce grosime are? DEA zice sa facem o gaura cu diam de 1 mm pt a introduce aceasta sarma, insa nu prea se pupa grosimea sarmei cu diametrul gaurii!!!? ( cel putin la mine ). La voi tot asa e? Sarma aia trebuie sa iasa si pe cealalta parte a suportului sau numai pe una ( asa cum se observa in poze ) ?

#4139 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 February 2012 - 06:48 PM

Evident ca nu se potriveste ca doar d'aia scrie DeA pe el. Dai gaura de 1.5mm ca sa poti baga sarma.

#4140 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 23 February 2012 - 08:07 PM

Cu muuulta rabdare...o bucata gruie de capon varianta cu rotite :).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0224.jpg


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 205
  • 206
  • 207
  • 208
  • 209
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi