Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 220
  • 221
  • 222
  • 223
  • 224
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4421 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 19 March 2012 - 07:37 PM

M-a mancat pe mine undeva sa dau toate detaliile despre tunurile alea. Din ce sunt, de unde le am, ce culoare aveau, cu ce le-am vopsit, etc.
Acu' o tinem gaia-matzu cu "ce este tunurile si ce vrea ele", plus variatiuni pe aceeasi tema. Puneam o poza cu tunurile vopsite si mucles, era mai bine... Poate.
Acum io cred ca-l cunosc cat de cat pe Traian. Daca zice ca e bine, atunci e bine. Daca nu zice nimic, atunci nu e ceva bine dar nici nu e catrastofal. Dca zice ca nu e bine, atunci musai trebe sa modificam.

#4422 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 19 March 2012 - 08:02 PM

Eu cred ca ar spune destule traian...si pe buna dreptate...dar poate din respect pentru novicia noastra si poate o doza mai "invechita" de bun simt se multumeste sa ne urechieze atunci cand sarim calul...daca Dea ar fi angajat un asemenea om pentru sfaturi tehnice si hotline ul legat de sib, pt crearea eventual a unui forum propriu, ar fi avut mai mult de castigat. Altfel cam toata lumea chiar daca se zbate sa termine minunatia cred ca va ramane si cu o oarecare dezamagire legata de managementul si marchetingul acestei reviste.
Nu vreau sa ridic in slavi ci doar sa recunosc un merit al unui om care fara a avea nici obligatie ne ajuta cu informatii pertinente. Gratis. Ceea ce e mare lucru in ziua de azi.

#4423 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 20 March 2012 - 12:09 AM

Vezi postareaLeo2003, la 18 March 2012 - 01:13 PM, a spus:

Cum??? Nu le-ai vazut pana acum? Rusinica, mare rusinica.

Trebuie sa recunosc ca asa le vroiam si eu. Dar m-am hotarat sa le fac din aur "de la mama lui din Rosia Montana" poate imi ajuta sfantul sa fiu si singurul Imagine postatacu saborduri din "aur "



Vezi postareaLeo2003, la 19 March 2012 - 02:55 PM, a spus:

Colorarea panzelor nu e o problema. Se face cu ceai sau cafea daca se doreste "uzate"

De mult tin sa va arat maiestria unui baiat din Craiova si o fac acum pt. ca a adus Leo discutia de ceai, cafea. Deci baiatul face scluptura in lemn in special scluptura diforma: icoane , biserici si manastiri, casute, Dracula, si multe altele dar ce m-a impresionat cel mai mult a fost BARCUTELE, deci omul face modele de galioane de o frumusete incredibila nu rezista prea mult pe taraba lui multe din ele avand directie peste ocean.
Bun, referitor la cafea, culoare, cromatica omul atrage atentia prin simplitatea culori adusa pe lemn, lemn scluptat si l-am intrebat cum face acea culoare si a raspuns: - o fac eu...!!! citez: Dintr-un bait, zaţ de cafea, coaja verde nuca...! si ceva... am incheiat citatul.
Normal ca m-am uitat ciudat pe dansul si imi venea sa rad... zicand ca asta face misto de mine, si i-am cerut voie sa fac doua poze la cele mai amarate barcute pe care le-am vazut la el, zic asta ca am vazut Galioane stralucite care au iesit din mana lui.
Ce doresc sa subliniez, este ca cromatica de pe barcutele lui, in comparatie cu sorcova de pe barcuta mea si a altora, face mult diferenta, de ceva frumos.Pun doua poze sa va faceti o idee.
Va rog sa dati cu pietre in ce vreti voi dar nu in snururile alea albe "sireturi de adidasi" ca m-am rugat de 10 minute sa le schimbe sa le dea jos si mi-a zis, ca nu vrea,Imagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0019.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0020.jpg


#4424 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 March 2012 - 07:08 AM

Nu vreau sa fiu rautacios, dar omul a dus kitsch-ul modelistic la perfectiune. Nici genul de sculptura naiva pentru modelism nu merge. Deci :nea: .

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 20 March 2012 - 07:19 AM


#4425 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 March 2012 - 09:46 AM

@- Leo- Ata se da la bobina sau la scul, la metru se da doar funia si de preferat e sa faci cu ochiul la vanzatoare (blonda, max 28 ani, inalta, mergatoare lungi pana la amigdale, superpectorali) sa te scape de ea, majoritatea se pricep, unele o folosesc. Faina muzica, e si in ton cu topicul, personal prefer pe cea asemanatoare furtunii pe duneta, nu ca nu mi-ar place si asta.
Nu iti fa probleme cu tunurile, postarea a fost in regula, nici o furtuna provocata, de ce sa complicam lucrurile ?
@- bobby- Nu fi rautacios, la orice rautate adaugi o alta inseamna o crestere de volum si cred ca e destul rau in lume. Cantitatea de bine si rau e constanta, difera doar proportia, depinde de fiecare cum inclina balanta. Si e o veche poezioara ce zice:
,, Iar pedeapsa cea mai crunta este, cand dusmanul tau,
E silit a recunoaste ca esti bun iar dansul rau...''
Poate revii asupra hotararii de a nu fi in gradinita noastra, macar la cate o ,,excursie comuna'' sa ne mai intalnim.
@- jack- Iarasi ma simt naspa, nu imi place felul de abordare a subiectului Sf. Ioan. Sa zicem ca ai avea dreptate si la fel ar gandi si alti colegi. As fi cu mult mai incantat si real multumit daca respectiva apreciere s-ar rasfrange in comportamentul si activitatea de pe forum, referirea e generala nu la persoana. Iti multumesc. Totusi nici macar nu iti imaginezi (sau poate), ce castig am in urma implicarii, nu e gratis dar plata nu o sa ma multumeasca niciodata, sunt un lacom.
@- ObY- O sa fiu mai ingaduitor decat Leo. Felicitari sincere meseriasului, face un lucru util si recunosc, placut. Nu ma indoiesc asupra succesului de piata, din ce se vede omul are ceva ,,mana'' si e laudabil ca a gasit calea de a se folosi material de asta. Totusi sa ne oprim aici. Modelism inseamna cu totul altceva, e drept ca proportia investitie/castig material e inversa celei prietenului tau, in schimb ,,samburelul'' ala sufletesc e imens. Ma repet, sunt drumuri diferite. Pe subiect si critic de data asta, nu e arta naiva, e artizanat iar la asta calitatea o da impactul de piata.

Ca tot suntem la o mica ,,barfa'' ma intreb ce mai face Razvan ca el a initiat topicul, asta ca era in discutie ca traian ar zice multe.........

Aceasta postare a fost editata de traian: 20 March 2012 - 09:58 AM


#4426 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 20 March 2012 - 10:12 AM

Vezi postareatraian, la 20 March 2012 - 09:46 AM, a spus:


@- jack- Iarasi ma simt naspa, nu imi place felul de abordare a subiectului Sf. Ioan. Sa zicem ca ai avea dreptate si la fel ar gandi si alti colegi. As fi cu mult mai incantat si real multumit daca respectiva apreciere s-ar rasfrange in comportamentul si activitatea de pe forum, referirea e generala nu la persoana. Iti multumesc. Totusi nici macar nu iti imaginezi (sau poate), ce castig am in urma implicarii, nu e gratis dar plata nu o sa ma multumeasca niciodata, sunt un lacom.


No comment :-)


:hi:



#4427 Useril este offline   catalins 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 02-July 11

Postat 20 March 2012 - 10:33 AM

Nu intentionez sa intru in polemica cu nimeni. Apreciez si lucrarea lui Bobby si a lui Leo, si nu numai. Recunosc cinstit ca sunt mai creativi decat mine.

Mi-am exprimat un simplu punct de vedere. Scuze daca am deranjat, hai :drinks:

#4428 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 March 2012 - 11:12 AM

Citeaza

Hai sa fim seriosi si in nici un caz mai catolici decat papa.
Scuzati ca ma bag si eu in discutie, asa ca "zburator", dar problemele sunt comune, ca doar e modelism! Categoric, niciodata vreun model nu poate respecta cu strictete toate detaliile navei originale. Hai sa ne gindim numai la un singur lucru: greutatea! Ca unii folosec piese de metal, ca altii plastice sau lemn, treaba este ca la final macheta sa arate cit mai bine si mai aproape de original. Sau, ca sa-l citez pe un clasic in viata: sa pacalim ochiul intr-un mod placut.. Unele detalii trebuie putin exagerate, ca sa dea bine pe model. I-a inmultiti grosimea unui oblon de pe macheta cu raportul de scara, sa vedeti ce grosime reala va da pentru acel oblon! Ca sa fac o paralela cu modelele din aviatie, modelistii graveaza liniile de panou. Daca inmultesc acea linie, de 0,1 mm, cu 72 (adica o macheta la scara 1/72) imi da 7,2 mm!!! Vedeti voi, pe un avion, distante intre table de ...7 mm! :whistle: Sau, daca inmultesc grosimea unei vele din pinza, de pe model, cu scara, ce obtin? (sa zicem 0,2 mm, o pinza obisnuita, ori 320, o scara normala , ca sa zic asa, vom obine o vela facuat dintr-o pinza groasa de ..64 mm, adicatalea 6 cm!!! :-o
Leo, ai perfecta dreptate, la un concurs, membrii juriului nu au voie sa puna mina pe macheta! Asa ca ce vad, aia jurizeaza, Daca tunul este facut din metal, apoi vopsit, dar este prost facut, va primi un punctaj mai mic decit un tun din lemn, vopsit si realizat corect!
Decit munca pentru a realiza un tun din metal, mai bine munca pentru documentare cit mai buna, ca sa stii ce si cum cu detaliile, culorile sau alte acareturi de pe model!

Citeaza

Oare firul macrame se preteaza pentru rasucirea unor parame?
Aici, dupa mine, singura problema sunt scamele ce ies din fir! Alea arata ca dracu. Din acest punct de vedere sugerez folosirea de matase artificiala, fir in care nu sunt astfel de scame. Si aici mare atentie la impletit. Ginditi-va cam ce diametru aveau parimele, de la mama lor. Sa tot fie cam 7 cm in diametru? Sa zicem ca-i asa, impartiut la 320 (exemplul se mai sus), ne da o parima pentru macheta cu diametrul de 0,2 mm. Deci o ata de 0,5 - 0,7 mm va arata cam aiurea pe macheta, sare in ochi ca ceva in neregula. (da, buna muzica! :good: )
Oby, ce ilustrezi tu contrazice total canoanele modelismului. Dupa mine ala e un kitsch. Nu e nici jucarie, nici model la scara. Nu as da bani si nu as tine asa ceva in casa. E o treaba similara cu pestii din stica doar, poate, nitel mai academic! Partea nasoala e ca astfel de lucari, desi scumpe, au mai mare succes decit modelele la scara. Nu contest insa talentul omului, ar fi bine sa-l indrepte in alta directie!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 March 2012 - 11:52 AM


#4429 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 March 2012 - 12:32 PM

Adevarat, adevarat ai grait Marite Z, zeii sa-ti calauzesca pasii...

Numa' ca nu inteleg ce e cu grosimea paramelor si cu scara de care amintesti (320). Noi cu Sfantul suntem undeva pe la 1:50 - real nu stiu nici Preafericitii si Preailuminatii intr-u vesnicie. Asa ca, in cazul de fata, o grosime de 0.5-0.7, ba chiar mai groasa prin unele locuri, cred ca se incadreaza.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 20 March 2012 - 12:42 PM


#4430 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 March 2012 - 12:54 PM

Bun, nu stiam la ce scara este SIB-ul, credeam ca la 1/320 sau ceva pe aproape. In acest caz, diametrul poate fi chiar pina la 1mm!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 20 March 2012 - 12:54 PM


#4431 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 March 2012 - 02:27 PM

@Jpr Multumesc pentru informatie. Ca cel mai bun este firul de perlon chiar nu stiu. Ce-mi recomanzi tu nu sunt altceva decat parame gata rasucite de pe site-urile de modelism. Imagine postata

#4432 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 March 2012 - 06:39 PM

Nu contrazic pe nimeni, doar ca orice fir sintetic lucreaza in timp sub influienta temperaturii si a unor componente a luminii. Si aspectul firului atat cel de nuanta cat si cel vopsit pentru nuanta e mult diferit de firul natural. La macrame scamosarea e spre zero, cel putin la cel pe care il stiu si cu care lucrez eu.
Acuma, nu e lege, fiecare lucreaza cu ce considera ca e mai bine si mai bun.
Leo, in oricare varianta o sa ai nevoie de o masinarie de impletit, daca pentru manevrele curente e suficient ce diametre ai, la manevrele fixe trebuie lucrat.

#4433 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 20 March 2012 - 07:21 PM

La mine, am măsurat 34 mm între punte şi grindă în zona cuplului maestru şi 41 mm între covertă şi puntea inferioară. Imaginându-mi neşte bărbaţi în toată firea(1,80 m) dând toată atenţia
luptelor cu inamicii nicicum ferindu-se de cucuie şi răni datorate spaţiilor insuficiente, am luat în considerare scara 1/60.
Butoaiele primite nu au cum să ajungă în cală, scările(şi eu am lateralele desperecheate) au treptele la 30şi cm(real) dublul standardului actual ... dar cu toate pânzele sus.

Dacă cineva strică sau vrea obloane şi rame DeA le ofer cu plăcere. Io nu pun antimoniu acolo.

#4434 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 March 2012 - 07:22 PM

Vezi postareatraian, la 20 March 2012 - 06:39 PM, a spus:

Leo, in oricare varianta o sa ai nevoie de o masinarie de impletit, daca pentru manevrele curente e suficient ce diametre ai, la manevrele fixe trebuie lucrat.

Evident Traiane. E in studiu si masina de impletit. Probabil o sa fie una verticala. Nu m-am hotarat inca.
Acu', daca tot veni vorba, mai am o intrebare:
Firele astea, sa zicem macrame, au nevoie de o tratare speciala? Ma refer aici la o eventuala umezire, usacare sub o anumita tensiune, etc., etc. pentru a nu se lasa in timp?

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 20 March 2012 - 07:27 PM


#4435 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 794
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 20 March 2012 - 07:30 PM

Uite o masinarie de impletit ... ieftine si buna ( testata de mine ) ... asa cum vrea romanul :rolleyes:

http://stilbengschuh....com/60124.html

#4436 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 March 2012 - 07:42 PM

La fir sintetic, trebuie luat in seama doar elasticitatea care va da o alungire mai mare la tensionare cu efect secundar scadere a sectiunii. Firul natural functie de natura lui trebuie sau nu pre-lucrat. Cu referire la macrame, firul e deja preparat din fabrica nu se trage la apa si nu lucreaza in timp, alungirea e foarte mica, cum prinzi manevra, asa ramane. secretul e sa intinzi manevrele concurente simultan pentru egalizarea tensiunilor.
Daca nu ai in vedere dotari performante cel putin pe moment, se pot face masinarii foarte simple din 3 sipci, o scanduracam de 1 m, 4 electrozi de sudura de 3-4 mm curatati de pasta si slefuiti si un dop de pluta ( preferabil de la o sticla de Cotnari sau Murfatlar golita personal )
Staric- am postat in acelasi timp, faina masinaria :fool: , cu asa ceva ar prospera economia. Banui ca e patent ,,Stil'' dupa numele autorului.

Aceasta postare a fost editata de traian: 20 March 2012 - 07:50 PM


#4437 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 20 March 2012 - 07:58 PM

@staric: Manivelele sunt fan-tas-ti-ce! :hi: În loc de con parcă mergea și un nasture? :whistle:

@traian: Un link, ceva? :-)

#4438 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 794
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 20 March 2012 - 08:07 PM

Nu merge nasture ... ai nevoie de ceva mai greu, dar nu foarte greu ...vezi dupa cum iti iese firul impletit ... eu ca greutate folosesc un patent de ala mic ... iar conul foloseste pentru a fi umplut cu greutati (monede de exemplu ) ...

Aceasta postare a fost editata de staric: 20 March 2012 - 08:12 PM


#4439 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 20 March 2012 - 08:25 PM

@staric Foarte tare dracia!!! Am salvat link-ul.Imagine postata

@Traian Multam frumos pentru precizari. Nu prea ma prind cum as asambla sipcile, scindura, electrozii si dopul, dar mai cercetez.Imagine postata
Io ma gandeam la o scula cu roti "dintoase". Acum ma mai gandesc daca nu fac scula pusa de staric.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 20 March 2012 - 08:32 PM


#4440 Useril este offline   Jpr 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 20-February 12

Postat 20 March 2012 - 08:37 PM

Cel mai simplu dispozitiv de rasucit parame un pinion si trei roti dintate restul este floare la ureche pentru cine are timp sa faca asa ceva merita.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 220
  • 221
  • 222
  • 223
  • 224
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

14 useri citesc topicul
0 membri, 14 vizitatori, 0 utilizatori anonimi