Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 269
  • 270
  • 271
  • 272
  • 273
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5401 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 25 July 2012 - 07:55 AM

Vezi postareaObY, la 24 July 2012 - 09:44 PM, a spus:

....... am primit manere si inele pt. punte.......am observat ca uni le-au pus uni nu, ce rol au? se poate lega sfoara capacelor de la saborduri, de ele ?
......acesta * este acelasi lucru cu acesta * ?


Cateodata am senzatia ca suntem doar cativa ( putini ) care au parcurs topicul de la prima pagina. O multime de probleme deja discutate, rezolvate si depasite sunt reluate, unele chiar la diferenta de cateva zile. Sunt colegi care lucreaza in avans, au gasit solutii, au dat explicatii, totul pana ,,la zi'' e lamurit, doar putin timp afectat lecturarii sa fie.
Toate accesoriile isi au rostul lor. Unele au venit in avans, altele vin pe parcurs, altele au fost adaugate dupa ingeniozitatea fiecaruia si necesitate. Marea majoritate a maruntusurilor isi vor gasi utilitatea in momentul inceperii lucrului la arborada find destinate manevrelor velelor.
Cele doua piese sunt diferite, prima e zisa ,, coarne de cerb'' servind la voltarea manevrelor supuse unor forte mai mari, cea de-a doua e un tachet folosit la voltarea manevrelor mai putin solicitate fizic dar mai des folosite cum at fi si cele de la obloanele sabordurilor, care nu se leaga de inele ( de altfel nici o manevra curenta nu se leaga de inele) ci se volteaza la tachet.
Cu putina rabdare gasesti explicatii pentru utilitate, montare, complectare, modificare, termeni tehnici si alte alea care iti sunt utile atat pentru a sti ce si cum sa faci cat si pentru a sti si ce sa nu faci.
Spor!

#5402 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 25 July 2012 - 08:17 AM

Vezi postareaCosminator, la 24 July 2012 - 10:00 PM, a spus:

@Leo 2002:...

Prietene ai sa-mi dai un miel. Pe mine ma cheama Leo2003 sau mai simplu, Leo. Imagine postata

Vezi postareaCosminator, la 24 July 2012 - 10:00 PM, a spus:

A-pro-pos de caluti. am vazut acei caluti si unde se pun. Parerea mea este ca nu prea se incadreaza bine acolo. Niste monstrii in comparatie cu geamurile. Astfel, fiind doi, in oglinda ca sa spun asa, nu ar fi mai bine sa fie lipiti intre ei si fixati sub sparge val (daca am retinut bine denumirea)?


Parerea mea e ca nu merge fiind prea mari. Corabia mea va avea un calut de mare pe post de galion (asa se numeste sculptura din prova). Momentan nu se mai afla acolo, dar va fi pus la locul lui cand va veni vremea.

Spre aducere aminte si comparatie:

Imagine atasata: DSCF0004.JPG

Ca sa nu creada cineva ca am atestat de sculptor profesionist, fac precizarea ca acel calut este cat se poate de natural.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 25 July 2012 - 08:24 AM


#5403 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 25 July 2012 - 08:45 AM

[quote name='Leo2003' timestamp='1343197034' post='153516']
Prietene ai sa-mi dai un miel. Pe mine ma cheama Leo2003 sau mai simplu, Leo. Imagine postata


Din pacate pentru tine,trebuie sa vin cu aceeasi solicitare,ca si colegul Leo;ACHRISTIAN nu archristian :crazy:

#5404 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 25 July 2012 - 08:54 AM

Acuzi omu' zadarnic. Gresala nu este a lui ci a lu' MoRb. Imagine postata

#5405 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 25 July 2012 - 10:48 AM

Greseala mea,m-a indus in eroare postarea ta Leo,DAR e greseala mea,SCUZE lui Cosminator!

#5406 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2012 - 11:55 AM

:lazy: scuze Achristian! oboseala si lipsa timpului isi spun cuvantul. un miel si facem pace?

#5407 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 25 July 2012 - 02:14 PM

Vezi postareaMoRb, la 25 July 2012 - 11:55 AM, a spus:

:lazy: scuze Achristian! oboseala si lipsa timpului isi spun cuvantul. un miel si facem pace?



:punk:

#5408 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 25 July 2012 - 05:22 PM

Am vopsit si ultimile ornamente date de DeA.Nu stiu daca le voi pune,mai cu seama Ornamentul de la pupa :crazy: .Nu sunt foarte incantat de ce a iesit.Mai meditam si vedem.Astept sugestii din poarta voastra.Multumesc!Spor!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00266.JPG
  • Imagine atasata: DSC00268.JPG

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 25 July 2012 - 05:24 PM


#5409 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 25 July 2012 - 07:41 PM

Vezi postareaACHRISTIAN, la 25 July 2012 - 05:22 PM, a spus:

..............Astept sugestii din poarta voastra.................


Parerea mea e ca sunt de toata jena. Se poare face orice cu ele mai putin impodobirea corabiei unde dau exact ca nuca pe perete. Sunt destule elemente fortate in constructie ca sa mai trebuiasca adaugate altele nonnecesare. Pentru galion se poate gasi ceva mai interesant sau macar mai estetic, exemplu alegerea lui Leo.

Rugaminte pentru toti colegii: daca aveti situatii in care considerati ca pot oferi un ajutor va rog sa imi adresati direct, nominal solicitarea, nu mai intervin in nici o situatie fara solicitare direct adresata. Hotararea imi apartine e necomentabila si nu revin asupra ei.
Va multumesc.

#5410 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 25 July 2012 - 10:05 PM

Vezi postareatraian, la 25 July 2012 - 07:55 AM, a spus:

Cele doua piese sunt diferite, prima e zisa ,, coarne de cerb'' servind la voltarea manevrelor supuse unor forte mai mari, cea de-a doua e un tachet folosit la voltarea manevrelor mai putin solicitate fizic dar mai des folosite cum at fi si cele de la obloanele sabordurilor, care nu se leaga de inele ( de altfel nici o manevra curenta nu se leaga de inele) ci se volteaza la tachet.
Cu putina rabdare gasesti explicatii pentru utilitate, montare, complectare, modificare, termeni tehnici si alte alea care iti sunt utile atat pentru a sti ce si cum sa faci cat si pentru a sti si ce sa nu faci. Spor!

Merci pt. raspuns, scuze pt. cicaleala de novice si a comoditati de a mai intreba ceva discutat..... mi-am tras si eu saborduri smecherite cu belciuge si nu nimeream de ce sa le sforile de la obloanele sabordurilor.
Leo la tine unde o sa vina inelele si manerele pt. punte ?

#5411 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 25 July 2012 - 10:39 PM

Vezi postareatraian, la 25 July 2012 - 07:41 PM, a spus:

Parerea mea e ca sunt de toata jena. Se poare fac, exemplu alegerea lui Leo.

Rugaminte pentru toti colegii: daca aveti situatii in care considerati ca pot oferi un ajutor va rog sa imi adresati direct, nominal solicitarea,
Va multumesc.



@Traian! mai concret ,sa inteleg ca nu-ti plac ornamentele in sine, ........ modul in care le-am vopsit.......sau ,si una si alta?Oricum ,este bine venita orice critica .{dar, am totusi o dilema,simtul estetic al celor care au elaborat acest kit este asa de indoielnic?}Multumesc!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00275.JPG
  • Imagine atasata: DSC00269.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 26 July 2012 - 08:30 AM


#5412 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 25 July 2012 - 11:17 PM

Vezi postareaACHRISTIAN, la 25 July 2012 - 10:39 PM, a spus:

@Traian! mai concret ,sa inteleg ca nu-ti plac ornamentele in sine, ........ modul in care le-am vopsit.......sau ,si una si alta?


E vorba de ornamente in sine, ca piese nu au nimic, se poate face altceva cu ele, le-ai vaxuit acceptabil dar nu le vad locul pe corabie. Galionul e de asemeni destul de prost realizat. Nu comentez simtul estetic al producatorului, il poate aprecia fiecare functie de al sau.

#5413 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 25 July 2012 - 11:29 PM

Vezi postareatraian, la 25 July 2012 - 11:17 PM, a spus:

E vorba de ornamente in sine, ca piese nu au nimic, se poate face altceva cu ele, le-ai vaxuit acceptabil dar nu le vad locul pe corabie. Galionul e de asemeni destul de prost realizat. Nu comentez simtul estetic al producatorului, il poate aprecia fiecare functie de al sau.



Iarta-mi comentariu,dar este cam ambigua explicatia in raport cu no coment vis-vis de alegerea producatorului, cea ce duce ca afirmatia de "toata jena" este destul de interpretabila,cel putin in cea ce ma priveste.Deficientele de constructie ,nu le comentez ptr ca nu am un bagaj informational in cea ce priveste constructia navelor,cu atat mai mult ,toti, am avut un handicap apreciativ,necunoscand toate etapele ,piesele,si un plan de detaliu in evolutia constructie acestui Galion.

#5414 Useril este offline   Cosminator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 14-July 12
  • Location:Craiova

Postat 26 July 2012 - 07:06 AM

ACHRISTIAN :

Ornamentul si calutii luati separat *(in poza facuta de tine) nu-mi inspira prea mare incredere. Adica nu m-as fi grabit sa le lipesc. In cealalta postare cu ele montate, sincer nu-mi place cum da. Poate este fotograful de vina iar incadrarea e deficitara. Ia incearca o abordare frontala a ornamentului dar sa intre in cadru si felinarul.

In ceea ce privesc calutii raman la parerea anterioara. Nu au ce cauta acolo. Sunt prea mari in comparatie cu geamurile.



#5415 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 26 July 2012 - 07:22 AM

Vezi postareaObY, la 25 July 2012 - 10:05 PM, a spus:

Leo la tine unde o sa vina inelele si manerele pt. punte ?

Asa cum ne spunea Traian cu mai mult timp in urma, "coarnele de cerb" trebuie montate undeva in dreptul arborilor.

Sa exemplificam cu o poza care nu-mi apartine.

Imagine atasata: ccc.jpg

Coarnele de cerb marcate cu verde cred ca isi au locul acolo si cel mai probabil asa vor fi si la mine.
Cele marcate cu rosu nu le voi pune. Ma gandeam sa pun o pereche la trinchet si una la artimon. Daca la trinchet ar fi loc, la artimon nu prea vad unde pot fi puse. De fapt nici nu cred ca e obligatoriu sa le pun pe toate.

Cine vrea le pune ca in poza de mai sus care, cred ca este si solutia producatorului. Cine nu, mai asteapta poate ne mai luminam. Imagine postata

Traiane, parerea ta conteaza. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 26 July 2012 - 07:24 AM


#5416 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 26 July 2012 - 08:30 AM

Nu stiu cu coarnele de cerb cum e dar barcuta e tare de tot. Are inclusiv loc de butoiasul cu rom. Marinarul tot marinar...salveaza ce se poate da' butoiu cu rom musai sa stea la locul lui  :drinks:. Dupa cum ar spune genialul Jack Sparrow (de fapt personajul interpretat genial dupa parerea mea de Depp): Hide the Rum!!!(sau Save the Rum in cazul de fata) :crazy:






#5417 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 26 July 2012 - 10:32 AM

Am trecu la ancore. Cam asa a iesit si cam asa trebuie sa arate nodul.

Imagine atasata: DSCF0002.JPG Imagine atasata: DSCF0001.JPG


Parama e facuta de mine ca sfoara furnizata a jenanta. Nodul de ancora propus chiar ca e de tot rasul.

#5418 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 26 July 2012 - 10:45 AM

Vezi postareaCosminator, la 26 July 2012 - 07:06 AM, a spus:

ACHRISTIAN :

Ornamentul si calutii luati separat *(in poza facuta de tine) nu-mi inspira prea mare incredere. Adica nu m-as fi grabit sa le lipesc. In cealalta postare cu ele montate, sincer nu-mi place cum da. Poate este fotograful de vina iar incadrarea e deficitara. Ia incearca o abordare frontala a ornamentului dar sa intre in cadru si felinarul.

In ceea ce privesc calutii raman la parerea anterioara. Nu au ce cauta acolo. Sunt prea mari in comparatie cu geamurile.




Buna ziua!@Cosminator, pentru a fi mai explicit ,iti recomand sa pui si tu ceva poze cu ce ai lucrat si tu,nu de alta ,dar poate inteleg mai bine.Spor!

#5419 Useril este offline   Cosminator 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 14-July 12
  • Location:Craiova

Postat 26 July 2012 - 12:15 PM

@ ACHRISTIAN :

Salutare! Ma refeream la poza, poate unghiul , poate lumina nu stiu. Incearca o poza din alt unghi.

In ceea ce priveste lucrarea mea, inca nu e. Acum sunt la partea de strans informatii. Orice ma poate ajuta in viitorul imediat.

In legatura cu SIB-ul m-am trezit tarziu dar devreme, zic eu, pentru HMS. Problema e ca nu mai am rabdaresi uite asa am luat net-ul la cautare. Am dat de un site de pe care pot comanda planurile lui Victory dar cered ca voi comanda lua planurile la toata gama HMS.



#5420 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 26 July 2012 - 12:36 PM

Vezi postareaLeo2003, la 26 July 2012 - 10:32 AM, a spus:

Am trecu la ancore. Cam asa a iesit si cam asa trebuie sa arate nodul.

Atasament DSCF0002.JPG Atasament DSCF0001.JPG


Parama e facuta de mine ca sfoara furnizata a jenanta. Nodul de ancora propus chiar ca e de tot rasul.


Nu ii prea scurta parama ?
Pentru a putea face un "sul" si sa il asezi pe puntea inferioara am impresia ca parama ar trebui sa fie mai lunga un pic. Eu am pregatit parame de 80 si 100 cm si o sa vad eu la cat le ajustez dupa montarea ancorei pe galion.

Aceasta postare a fost editata de titishor: 26 July 2012 - 12:36 PM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 269
  • 270
  • 271
  • 272
  • 273
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi