Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 276
  • 277
  • 278
  • 279
  • 280
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5541 Useril este offline   cristikc 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 11-July 08

Postat 09 August 2012 - 11:09 AM

Le-am scris iar celor de la Deagostini, si despre problema "Cavalet pentru barcuta", ce nu este la nci o revista (m-am uitat la multe chioscuri si peste tot este asa)
Au raspuns si si-au cerut IAR scuze, au spus ca vor studia si probabil vom primi intr-un numar viitor
Asa cum am primit ultimul sabord la 12 numere distanta
Din pacte asa sunt ei
Eu nu am primit decat 7 ferestre, dar am vazut multe reviste cu 8 (dar dupa ce am desigilat-o pe a mea)
Le-am scris si au raspuns ca la acest proiect sunt necesare doar 7
Cam asa rezolva ei totul

Vezi postareapanzerseba, la 08 August 2012 - 05:16 PM, a spus:

Cavalet pentru barcuta de serviciu, io, nu am primit.

Nici la mine nu este.


#5542 Useril este offline   endromis 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 02-February 12

Postat 09 August 2012 - 11:27 AM

@jack
salut
cel mai simplu pentru cei care au suportul cumparat de la dea, peste suport se aseaza o bucata de lut (se gaseste la galerile de arta am vazut si in supermarketuri)pana se face o suprafata plana ,se aseaza corabia si va rezulta un mulaj
metoda ajuta pe cei care nu pastreza palul pe care se sprijina ci doar talpa
mersi

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 09 August 2012 - 01:23 PM
Motiv editare: citat inutil


#5543 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 09 August 2012 - 11:39 AM

Vezi postareajack, la 09 August 2012 - 09:56 AM, a spus:

M-ai naucit. Eu vorbeam de ceva de genu:

A, scuze, eu am înțeles că stâlpișorii ar fi ceva ca cei de la balustrade, pe care să-i pui între profilul cavaletului și fundul navei, dar ai probleme cu stabilirea lungimii lor. Eu pentru aia dădeam o soluție. Cum zice și Traian, o poză lămurește lucrurile.

@cristikc: M-am uitat la materialele care au apărut la ruși, dar nu apare nicăieri unde ar putea fi puse toate ferestrele, așa că nu m-am lămurit.
La cabina căpitanului trebuie două, iar la careul ofițerilor (dedesubt) patru, plus ușa. Restul nu știu unde pot veni. În pagina 276 a acestui topic cristi2004 a plasat una la cabina căpitanului, deasupra cuștii cârmaciului. O bucată (tăiată) din a opta ar putea fi plasată la careul ofițerilor la tribord, simetrică cu cea de la babord. dar asta nu se arată nicăieri, și poate lipsi foate bine. Dacă ții neapărat să pui jumătatea aia acolo, tai fereastra mea (a opta) în două și-ți trimit o jumătate.

Opt ferestre ar fi necesare dacă se face corabia cu ambele borduri închise, caz în care careul ofițerilor ar necesita 6 ferestre, iar cabina căpitanului două.

#5544 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 August 2012 - 12:06 PM

Vezi postareaLeo2003, la 08 August 2012 - 05:36 PM, a spus:

P.S. Traiane, sau care se pricepe, rogu-te, ce rol au matisarile alea, sa nu mor prost.


Stai linistit ca nu mori prost, sunt o multime de alte lucruri mai importante care genereaza sau sunt generate de prostie si vad ca nu tipa nimeni, esential e sa nu se iste vre-o molima.
Acele matisiri au mai multe functii. Nu stiu daca e cazul dar multi din arborii navelor cu vele erau facuti din mai multe fasii lungi taiate pe fibra si ansamblate pentru a forma un corp elastic si rezistent. Structura era intarita cu centuri dispuse pe lungime, metalice sau matisite cu parama. Chiar si in varianta dintr-un singur trunchi, matisirea conferea o rezistenta suplimentara fibrei lemnului care era destul de solicitata la incovoiere. In plus matisirile usurau ,,acrobatiile'' marinarilor care trebuiau sa se catere pentru a efectua diversele manevre la velatura, pe un arbore de obicei ud unde orice punct de sprijin era de multe ori vital.
De multe ori apareau situatii fortate, neprevazute de constructor, fiind nevoie de o parama legata undeva, care sa tina altceva pana la posibilitatea remedierii. Acele matisiri opreau alunecarea respectivei legaturi, parama mentinandu-se in zona in care oferea rezultatul optim.

#5545 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 09 August 2012 - 01:42 PM

Multamim Traiane pentru lamuriri si aprecieri.

Intre timp am reusit sa instalez 5 din cele 8 tunuri de pe coverta. Am ramas fara parama de limitare a reculului si mi-o fost lene sa instalez vartelnita. O bag mai pe seara in functiune.

Imagine atasata: DSCF0001.JPG

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 09 August 2012 - 01:43 PM


#5546 Useril este offline   cristivw 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 10-August 12

Postat 10 August 2012 - 07:47 PM

sal,
imi spune cineva va rog piesa 1(brachetul catargului trinchet) nr.56 unde trebuie pus deoarece nu gasesc nicaieri in reviste?

Multumesc!

#5547 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 August 2012 - 08:38 PM

Vezi postareaLeo2003, la 09 August 2012 - 01:42 PM, a spus:

Multamim Traiane pentru............. aprecieri.
Intre timp am reusit sa instalez 5 din cele 8 tunuri de pe coverta. Am ramas fara parama de limitare a reculului ..................



Nu trebuie sa imi multumesti, e o deosebita placere sa constati ca pe o insula, intr-un maaaaaaare ocean nu esti chiar singur.
Singura traducere mai apropiata pentru paramita ta e ,,ambreiaj'', gogu mi-a livrat-o si chiar daca ar cadra ca efect termenul e foarte departe si in timp si in tema. In literatura romana inca nu am gasit dar mai sap.
Tunurile sunt OK dar eu as opta pentru vopsirea treptelor de la scari si a celor doua armaturi sau negru sau un cenusiu inchis.

Pe_dos tarziu, dar nu din cauza mea, am facut mentiunea ca nu mai intervin cu nimic - motivele sunt necomentabile si nu revin asupra hotararii decat in momentul in care primesc scuze, se stie el cine e - decat daca sunt solicitat nominal. Intrebai de pozitionarea tachetilor pentru scotele de la obloane. Rationamentul actual nu bate cu realitatile vremurilor, a se vedea, am pus imagini cu tunul in baterie, chiar daca pe alt model de nava. Servantii ocupau posturile de langa parapet, de ambele parti ale tunului si contrar actualitatii, tragatorul era in stanga. Ochitorul care era si comandant de tun, avea o pozitie undeva in spate cu posibilitate de deplasare rapida pe lateral. Servantii puteau avea atributiuni specifice dat fiind ca posturile erau fixe de la imbarcare pana la parasirea bordului astfel ca teoria de ,,stanga/dreapta'' nu e justificata deplin, dar nici nu se poate neglija. Consider ca e un amanunt asupra caruia fiecare poate opta liber.
Si iarasi ajungem la ,,catolicism'' , nu e un model care sa aiba mari pretentii de redpectare a normelor amiralitatii, dar se incadreaza intr-un minim de reguli.

Aceasta postare a fost editata de traian: 10 August 2012 - 09:04 PM


#5548 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 August 2012 - 07:19 AM

Am pus tate tunurile si barca de serviciu. Cam asa a iesit.

Imagine atasata: DSCF0006.JPG Imagine atasata: DSCF0007.JPG

#5549 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 August 2012 - 06:56 PM

Vezi postareacristivw, la 10 August 2012 - 07:47 PM, a spus:

...
imi spune cineva va rog piesa 1(brachetul catargului trinchet) nr.56 unde trebuie pus deoarece nu gasesc nicaieri in reviste?
...

In nr.56 e o gresala. Piesa se monteaza pe bompres asa cum zice in instructiuni la nr.80 si n-are nicio treaba cu trinchetul.

#5550 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 13 August 2012 - 03:38 PM

Am reușit să „produc” macarale mai mici:

Imagine atasata: SIB-tun22.jpg


Am montat sabordurile, obloanele lor, școtele lor legate de inele prin urechi, tacheții, am făcut voltele la tacheți. Capetele școtelor stau aiurea, că nu sunt încă coafate.
Am lipit tunurile mari și balustrada jardinierei. Cele de pe covertă încă nu sunt încă lipte, deoarece încă n-au „harnașamentul” complet. Tot de aia, ca să am loc să înfig urechile de fixare, nici bărcuța încă nu este lipită.

Imagine atasata: SIB-babord7.jpgImagine atasata: SIB-tribord7.jpg

@traian: Treptele alea galbene de pe exteriorul bordajelor zici să le vopsim negre?

@Leo2003: Vârtelnița ca vârtelnița, dar unde sunt confecționarea urechilor, inelelor, asamblarea și legarea macaralelor, patronarea manevrelor etc? La mine astea consumă mult mai mult timp decât confecționarea parâmelor.

#5551 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 13 August 2012 - 03:48 PM

Alta viata.....
Au venit si schemele velaturii

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: uploadfromtaptalk1344865665669.jpg


#5552 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 13 August 2012 - 03:53 PM

Vezi postareape_dos, la 13 August 2012 - 03:38 PM, a spus:

@traian: Treptele alea galbene de pe exteriorul bordajelor zici să le vopsim negre?


Zic eu ca ar mai sterge din aspectul general de mobila cu intarsii si nu neaparat negre, chiar si un cenusiu.
Asta noapte am avut insomnii, cred ca de la schimbarea vremii, si am lipit si eu osatura, in liniste.

#5553 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 13 August 2012 - 08:01 PM

@pe_dos Am fost in criza de timp si n-am mai facut poze.Imagine postata

@Traian De osatura SIB-ului te-ai ocupat? Si daca da, cand vedem si noi, ca ma gandesc ca poate a iesit stramba, torsionata si vrei un sfat. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 13 August 2012 - 08:27 PM


#5554 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 13 August 2012 - 10:14 PM

Vezi postareaLeo2003, la 13 August 2012 - 08:01 PM, a spus:

@Traian De osatura SIB-ului te-ai ocupat? Si daca da, cand vedem si noi, ca ma gandesc ca poate a iesit stramba, torsionata si vrei un sfat. Imagine postata


Da, de el ca statea stingher pe un raft. Pana acum am avut noroc, nu e nimic stramb, e drept ca am urmat instructiunile din revista desi m-am chinuit putin ca noaptea e mai greu cu cititul. Cand o fi cazul, intreb eu. De vazut, cand o fi ce ca la ce e acum fiecare a trecut, nu e nimic deosebit inafara de 4 mm lipsa din punte la pupa. :acute:

#5555 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 August 2012 - 12:18 PM

Iaca ce avem pana acu' pentru arborada:

Imagine atasata: DSCF0005.JPG

Am preferat sa montez in varful bompresului un scripete dublu, nu simplu cum zice "la carte", plus o manevra.

#5556 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 15 August 2012 - 01:43 PM

Ieri am reușit să „înham” toate tunurile de pe covertă. Mâine le montez.

Imagine atasata: SIB-tuncoverta3.jpg


@Leo2003: Și eu am montat cele trei structuri în forma de diez, dar cred că n-am facut bine. Mai departe se spune ca va trebui sa ajustăm arborii să intre în deschizăturile dreptunghiulare, dar nu văd cum ar arăta arborii cu porțiuni pătrate sau subțiate tare, așa că voi ajusta arborii doar local și voi asambla aceste structuri piesă cu piesă în jurul arborilor, în locurile respective.

#5557 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 August 2012 - 03:36 PM

Am o mare nelamurire:
- La nr. 80 am primit o plansa cu bompresul, catargul artimon, detalii si tabelul de componenta.
- La numarul 81, plansa cu imagini de la 1 la 11.
Buuun... Dar pentru arborele mare, si arborele trinchet ati primit? Mai treb'e un plan si io nu-l am.

Zic asta deoarece la rusi, cele trei planuri au venit in doua numere, 82 si 83.
Mai primim un plan data viitoare??? Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 August 2012 - 03:38 PM


#5558 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 August 2012 - 04:42 PM

Vezi postareape_dos, la 15 August 2012 - 01:43 PM, a spus:

.............. nu văd cum ar arăta arborii cu porțiuni pătrate sau subțiate tare, așa că voi ajusta arborii doar local și voi asambla aceste structuri piesă cu piesă în jurul arborilor, în locurile respective.


Chiar crezi ce zice cantecelul ala? Nu vreau sa fiu acuzat iar de politica asa ca nu extind.
Cam despre asta ar fi vorba la arbori

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 27e4b4d87672.jpg
  • Imagine atasata: 4651aaa4dab7.jpg
  • Imagine atasata: 008.jpg
  • Imagine atasata: 42a.JPG


#5559 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 15 August 2012 - 07:12 PM

Mulțumesc. :hi:

E mai complicat decât pare și decât ne propune DeA să facem. În plus, pe forma pătrată apar diverse piese de susținere. Nu cred că vom putea pune toate piesele alea, dar contează să înțelegem funcționalitatea.

#5560 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 August 2012 - 11:52 AM

am reusit sa fac si suportul pt barcuta :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 16082012618.jpg
  • Imagine atasata: 16082012617.jpg


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 276
  • 277
  • 278
  • 279
  • 280
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi