Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 280
  • 281
  • 282
  • 283
  • 284
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5621 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 August 2012 - 05:02 PM

Am cam terminat ce era de terminat pe la numarul de miercuri. Cu mici modificari a iesit cam asaL:

Imagine atasata: DSCF0005.JPG Imagine atasata: DSCF0002.JPG

Lipirea acelor bracheti - cam impropriu denumiti - am facut-o cu adeziv epoxi bicomponent. Cu alte "zemuri" n-am reusit neam. Vopsirea cu negru am facut-o dupa lipire cu o pensula marimea 3 nule (000).

@FlorinDumitru Modul de matisare a fost prezentat de Traian cu putin timp in urma. E cam similar cu nodul de legat carligul de pescuit ceva mai simplificat. Nu e complicat dar e greu de explicat. Vezi AICI. Mai clar nu am gasit.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 23 August 2012 - 05:24 PM


#5622 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 August 2012 - 05:46 PM

Leo, daca brachetii sunt "razele" alea ale "cosului", in poza din dreapta mi se pare ca sunt cazute. In poza din revista pareau putin in sus. E iluzile mele care le-am avut?
PS maine sper sa le pun si io.

#5623 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 23 August 2012 - 05:56 PM

Am ramas nitel in urma. Am mai cosmetizat ferestrele la pupa si m-am apucat de asezat tunurile si eu incercand o varianta cat de cat a legaturilor.Imagine atasata: IMG_8758.JPGImagine atasata: IMG_8764.JPG

Acuma am o alta dilema citind cele discutate de voi...si rog putina lumina. Care e diferenta intre furcheti, strapazane si dame ca naiba sa ma ia daca am gasit pe net ceva . In alte limbi nu stiu cum le zice deci n-am stiut sa caut.

#5624 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 23 August 2012 - 05:59 PM

Si acuma off top... ca s-a tot vorbit de artizanale. Facui si eu ceva inaintea SIB-ului, total in necunostinta de cauza doar dupa cateva poze, o machetuta doar pentru ca vroiam tare mult sa am o corabiuta in casa. Chiar daca cioplita. Scuze off-ul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_8768.JPG


#5625 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 August 2012 - 06:05 PM

Vezi postareaConfucius, la 23 August 2012 - 05:46 PM, a spus:

... E iluzile mele care le-am avut?

Nu e.
Am preferat ca partea pe care am lipit primul inel sa fie orizontala. Oricum, modul in cate am montat razele alea difera esential de solutia propusa de producator care mi s-a parut aiurea rau si care pune probleme in montarea capetelor de berbec pentru sarturile arboretului.. Am sa incerc sa le fac pe toate cam la fel. Pana la urma nu cred ca-i mare bai. E cuib de cioara... e. Si nici nu cred ca va fi ultima nerespectare a planurilor.Imagine postata

@jack
- Furchet e ceea ce ai pus tu la barcuta sau cum au barcile din Cismigiu.
- Strapazan este un suport pentru prinderea unei rame, format dintr-un cui de strapazan de lemn, fixat in copastie si un zbir din piele sau parama care era pe rama.
- Dame erau niste crestaturi facute in niste piese fixate pe copastia barcii in care intrau ramele.

Imagine atasata: zzzz.jpg Imagine atasata: yyyy.jpg

Sper ca n-am gresit.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 23 August 2012 - 06:30 PM


#5626 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 23 August 2012 - 09:47 PM

... " si un zbir din piele sau parama fixata pe rama ", care se numeste ujba!...:crazy: tot ca fapt divers, furchetii se matisau integral , ca sa protejeze ramele, fireste, care este...:drinks:

#5627 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 August 2012 - 10:32 PM

Vezi postareagobi71, la 23 August 2012 - 09:47 PM, a spus:

... " si un zbir din piele sau parama fixata pe rama ", care se numeste ujba!...:crazy: tot ca fapt divers, furchetii se matisau integral , ca sa protejeze ramele, fireste, care este...:drinks:


Si tu si leul aveti dreptate (salut Traian), dar pentru tine am o veste proasta: :rofl: daca scap viu din Serbia, saptamana viitoare ne vedem la Galati. :-D
Pana atunci, :drinks: si

Bafta!

#5628 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 24 August 2012 - 07:54 AM

Vezi postareacrios, la 23 August 2012 - 10:32 PM, a spus:

......... daca scap viu din Serbia...........


Salut Crios, sarbii sunt oameni de treaba, multe am avea de invatat de la ei, nu vad de ce sa iti faci griji poate doar pe motive de rachie.

#5629 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 24 August 2012 - 08:51 AM

Problema bracheților (iar o „mică” problemă a kitului) este cota „1” din figură, care era mai convenabil dacă era 2.
Însă, tot răul spre bine, dacă din inelele A se pilește partea gri deschis (cu cantul unei pile, merge repede) apare o bază de lipire excelentă a bracheților.

Problema de la bompres se poate rezolva prin scurtarea unde este cazul a bracheților respectivi, ca în figura de jos. Dar n-am înțeles unde este cazul, din examinarea nr. 95 de la ruși nu par să fie dificultăți, căci capetele de berbec au legături, nu sunt în contact cu gabia. Poate Leo2003 să explice care este de fapt problema?

Imagine atasata: SIB-pozN.png

Eu propun următoarea ordine a operațiilor:
- debavurarea bracheților
- vopsirea lor cu sprayul
- pilirea canalelor gri
- lipirea bracheților în canale, respectând alinirea la înălțime la celălalt capăt al lor
- așezarea și lipirea inelelor de gabie poz 8, 23, 39 și 55. Dacă sunt mici împiedicări, mici piliri locale a acestor inele în dreptul bracheților.

#5630 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 24 August 2012 - 09:08 AM

Vezi postareaLeo2003, la 23 August 2012 - 06:05 PM, a spus:


@jack
- Furchet e ceea ce ai pus tu la barcuta sau cum au barcile din Cismigiu.
- Strapazan este un suport pentru prinderea unei rame, format dintr-un cui de strapazan de lemn, fixat in copastie si un zbir din piele sau parama care era pe rama.
- Dame erau niste crestaturi facute in niste piese fixate pe copastia barcii in care intrau ramele.

Atasament zzzz.jpg Atasament yyyy.jpg

Sper ca n-am gresit.


Mare domn, mare caracter, mare multzam :hi:




#5631 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 24 August 2012 - 11:12 AM

Cam asa ar arata arhitectura prin cuibul de cioara a bompresului.

Imagine atasata: PA131634.jpg

Sigur, cine doreste poate sa respecte strict instructiunile, dar iese cam naspa.

#5632 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 24 August 2012 - 12:45 PM

Mulțumesc, Leo, pentru detaliu. :hi: Este cum a făcut amicul tău rus?

Nu am înțeles în ce constă aspectul nașpa, dar nu insist. :friends:

#5633 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 24 August 2012 - 07:02 PM

Da, asa a facut amicul rus si asa propune si DeA pentru sarturile celorlalti arboreti. Deoarece in varianta DeA pentru montarea brachetilor apare o ingramadeala de nedescris in gabia bompresului, baietii nu se mai incurca ci propun o varianta de compromis, spanzurand, zic io aiurea, "ochiu' lu' mortu". Adicatelea cam asa:

Imagine atasata: bbb.jpg

Acum fiecare alege solutia care i se pare mai elegata si mai putin naspa.

Ca tot aveam ce-mi trebuie, m-am ocupat de arboretul bompresului.

Imagine atasata: DSCF0004.JPG

In locul gaurii din plan, am pus un rai si doua intaritoare in dreptul lui. Deasemenea am pus si sarturile arboretului iar apoi scripetii. Cei trei scripeti i-am pus desupra raiului, nu ca in plan. Io nu inteleg de ce pentru ceilalti arboreti chiar si cei de la DeA propun o astfel de solutie, dar, pentru bompres, nu.

Imagine atasata: aaaaa.jpg

Asa ca io am modificat fara remuscari.

Si asa arata bompresul cu arboretul montat provizoriu:

Imagine atasata: DSCF0001.JPG

Acu, am si io o intrebare: Marul din varful arboretului il las asa natur sau il mozolesc negru?

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 24 August 2012 - 08:01 PM


#5634 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 24 August 2012 - 08:05 PM

arata foarte bine ,poate cu exceptia paramelor,nu le poti face mai 'stranse'?

#5635 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 24 August 2012 - 08:10 PM

Cu paramamele, ce sa zic. Pe astea nici macar nu le-am facut. E direct macrame vacsuit. Nu e pentru concurs asa ca... raman cum sunt.

#5636 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 24 August 2012 - 08:23 PM

Azi am facut cuibul de cioara de la bompres si a mers ok dupa instructiuni. Brachetii i-am lipit cu superglue si stau teapan, Asa cum zicea si pe_dos merge pilit santuri pe cercul de baza. Iar ordinea operatiilor a fost cam aceea pe care o descrie si el. Singura diferenta este ca inainte de lipire am pilit reazemele brachetilor in scopul de a indeparta vopseaua si de a creste rugozitatea suprafetei de contact pt lipitura.

#5637 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 24 August 2012 - 08:43 PM

@Leo2003 Leo, nu te supăra. N-o să accept niciodată un argument de tip „așa e bine și așa trebuie făcut pentru că așa a făcut altul”. Copiile chiezești n-au dus niciodată la înțelegerea completă a originalului. Întotdeauna există explicații mai bune.

La gabiile mai mari, într-adevăr, capetele de berbec sunt fixate la nivelul platformelor, iar la gabia bompresului nu prea este loc pentru ele pe platformă. Însă, după cum mi se pare mie, problema nu este soluționată prin reamplasarea bracheților. Să examinăm puțin prima poză pe care ai pus-o în precedenta postare cu poze (poză care provine din versiunea rusească a DeA).

Dacă ai vrea să plasezi capetele de berbec aproape de platforma gabiei, n-ar fi un impediment, ele ar putea fi „spânzurate” la 2-3 mm de platformă, nu la înălțimea care zice DeA, fără ca legăturile lor să fie împiedicate de capetele bracheților.

Însă se pare că alta este problema: gabia aia fiind așa de mică, dacă am pune capetele de berbec pe platforma 6 a gabiei, direcția sarturilor ar fi aproape paralelă cu a arboretului 9, așa că forțele se descompun prost (componentele orizontale sunt mici), practic nu ar putea rigidiza arboretul. Ca urmare, din poza pusă de tine rezultă că „spânzurarea” se face de inelul 7, nu de platforma 6. Ori în acest caz, spațiul dintre bracheți este exact același, în ambele variante, a rusului și a DeA. Deci nu lipsa de spațiu este justificarea amplasării diferite a bracheților la rus. Există următoarele justificări: omul a văzut la altă navă o platformă și s-a luat după aia, sau omul nu a reușit să pună bracheții cum zice DeA (nu e greu, acum e noapte, dar mâine vă pun o poză). Asta ultima n-o prea cred, căci lucrează admirabil.

Mă interesează foarte mult dacă rusul este un modelist consacrat sau un simplu fan cu îndemânare, experiență și un atelier bine dotat (vezi macaralele).

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 24 August 2012 - 08:51 PM


#5638 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 24 August 2012 - 08:51 PM

N-am niciun comentariu. Fiecare face cum crede. Imagine postata

#5639 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 24 August 2012 - 09:14 PM

Din putinele mele cunostinte in modelism va intreb: nu ar fi bine sa pregatiti ata inainte de de lipire?Din cite stiu eu ,atele naturale se vor lasa in timp,chiar daca le intindeti tare la montaj.Anumiti modelisti recomanda taierea atelor cu cel putin 3-4 cm mai mari,si dupa udarea lor sint lasate la uscat cu o greutate atirnata la un capat.Aceasta operatie se repeta de citeva ori.Eu am testat acest lucru si intradevar dupa mai multe repetari ,ata s-a intins aproape 1 cm la o lungime de 1,5 metrii.

Aceasta operatie nu se aplica la firele sintetice.

Eu folosesc pt parime ata sintetica cu care se coase incaltamintea.Avantajul ei este ca nu se scamosaza deloc,si are un aspect placut ochiului.Dezavantajul ei ar fi ca nodurile trebuiesc strinse tare,si finalizate cu un strop de super glue sau picatura.Du pa metoda lui Tulaji ,fiecare nod este atins cu virful unui ac care a fost introsus inainte in superglue sau picatura.Daca puneti lipici prea mult,este inestetic.



#5640 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 24 August 2012 - 10:18 PM

Asa arata ata sintetica care o folosesc .In in a doua imagine este ata ce am rasucit-o .Fiecare are cite trei fire .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN8316.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8331.JPG


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 280
  • 281
  • 282
  • 283
  • 284
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi