Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 283
  • 284
  • 285
  • 286
  • 287
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5681 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 03 September 2012 - 05:53 PM

Mulțumesc, Leo2003, acum am înțeles unde vin fixate pe bompres tiranții capetelor de berbec. :hi: Nu mi-e greu să refac acești tiranți. Părerea mea este însă că ei trebuie să treacă pin vârfurile grinzilor transversale. Și asta și la arboreții trinchetului și a arborelui mare.

Da, contracivadă. Nu-mi aminteam, să mă pici cu ceară.

#5682 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 03 September 2012 - 06:25 PM

Asa da, se intelege perfect, Leo poti sa pui si o poza din cealalta parte, vreau sa vad cu ai montat scripetii.
Mii de multumiri, din desene si planuri parca nu se distingea bine.

#5683 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 03 September 2012 - 06:31 PM

Vezi postareape_dos, la 03 September 2012 - 05:53 PM, a spus:

Nu mi-e greu să refac acești tiranți. Și asta și la arboreții trinchetului și a arborelui mare.

La arborii la care te referi tirantii capetelor de berbec erau tot metalici dar sub gabie se terminau cu un ochi. De acest ochi se lega o parama care, la partea de jos, se lega la sarturi sau chiar la catarg. Acu' ia-o sub rezerva, da' io asa am vazut.

Imagine atasata: bbbb.jpg


@Mondeo

Imagine atasata: cap de berbec gabie bompres_1.JPG


Alta poza nu mai am. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 03 September 2012 - 06:54 PM


#5684 Useril este offline   pasionatul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-September 12

Postat 03 September 2012 - 07:06 PM

Vezi postareaMDC, la 03 September 2012 - 12:09 PM, a spus:

trebuie sa aiba 252 mm.
dimensiunea era in planuri




merci,sa aveti rabdare cu mine daca nu inteleg ceva,am 12 ani.

#5685 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 03 September 2012 - 08:19 PM

@Leo2003: Da, legăturile la gabie (adică zonele încercuite cu albastru) sunt așa cum zici.

Eu ziceam că am primit trei piese identice, cu traverse, care vin în zonele încercuite cu roșu. La trinchet și arborele mare acolo nu sunt gabii (platforme), ci doar traversele, dar arboreții respectivi au câte patru sarturi. Cred că și acolo vin întinzătoare de sart, dar cică acolo capetele de berbec ar fi mai mici, de 4 mm (astea de acum au 5) însă mă îndoiesc că DeA se complică cu două tipuri diferite de capete de berbec.

La bompres este o „combinație” între traverse mici și o mică gabie. Eu cred că acolo sarturile vin mai lateral decât la tine, adică ca la zonele roșii de la catarge. Chestiune de descompunere a forțelor.

Imagine atasata: SIB-plan3.gif

M-am mai uitat la vele. Parcă civada și contracivada vin ambele sub bompres. Până la urmă cum e?

@pasionatul: Eu m-am fript tăind bagheta coloanei trinchetului la 252 mm și a trebuit s-o „lipesc” la loc, că gabia trinchetului venea prea jos și nu încăpea trinca, a cărei înălțime este de 110 mm, și mai trebuie ca sub gabie să încapă verga ei și macaralele. Acum aștept să vină și coloana arborelui mare și o să văd apoi alinierea gabiilor, deci cât trebuie să tai din coloanele trinchetului și a arborelui mare. De notat că vela mare are înălțimea de 145 mm și și acolo trebuie să încapă sub gabie verga ei și macaralele.

LE:
@Zoltan190D: Acum am văzut postarea dv. Mulțumesc pentru informații. :hi:
Deci, scutul ar fi al Toscanei, coroana și lanțul din partea de jos ale Aragonului, iar ramura verde a Spaniei moderne. Ziceți să revopsesc scutul, galben cu 5 puncte roșii și unul albastru?

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 03 September 2012 - 08:57 PM


#5686 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 04 September 2012 - 06:55 AM

Vezi postareape_dos, la 03 September 2012 - 08:19 PM, a spus:

M-am mai uitat la vele. Parcă civada și contracivada vin ambele sub bompres. Până la urmă cum e?


Pana la urma e cum am zis io. Daca nu ma crezi... vezi ce scrie AICI.

#5687 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 04 September 2012 - 10:19 AM

@Leo2003: Da, așa este.

„Cârcotelile” (adică comentariile) sunt două. Primul este că pe ce spune Wikipedia se poate conta numai când citează „surse de încredere” (așa le zic ei la sursele serioase), ori în articolul de pe Wikipedia italiană nu este citată nicio sursă. Noroc că noțiunea este confirmată de alte surse.

A doua chestiune, rezultă că velele civadă și contracivadă de aici nu sunt bine definite?

#5688 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 04 September 2012 - 11:20 AM

Vezi postareape_dos, la 04 September 2012 - 10:19 AM, a spus:

@Leo2003: Da, așa este.
Noroc că noțiunea este confirmată de alte surse.
A doua chestiune, rezultă că velele civadă și contracivadă de aici nu sunt bine definite?


La ,,A doua chestiune'' se aplica concluzia de mai sus. Iar sursa e departe de ,,net''.

#5689 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 04 September 2012 - 03:03 PM

@pe_dos Si velele "de acolo" sunt foarte bine definite si se numesc tot asa.

Cauta si vei gasi!


Fratilor, daca orice informatie pusa pe forum trebuie verificata din cel putin trei surse independente io ma las pagubas.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 04 September 2012 - 03:47 PM


#5690 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 04 September 2012 - 03:55 PM

Apropo de informatii, (dar nu din trei surse):rolleyes:. Cica vine sectiunea lui Sfantu' de la nr. 100, impreuna cu acesta la acelasi pret.

#5691 Useril este offline   pasionatul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-September 12

Postat 04 September 2012 - 07:28 PM

deci pana la urma la ce dimensiune taiem coloana trinchetului?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 04 September 2012 - 09:47 PM
Motiv editare: citat inutil


#5692 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 04 September 2012 - 09:11 PM

Vezi postareaAdy, la 04 September 2012 - 03:55 PM, a spus:

..........Cica vine sectiunea lui Sfantu' de la nr. 100, impreuna cu acesta la acelasi pret.


Adica impreuna la aceeasi taraba si la acelasi pret cu al galionului .......:whistle:

* Referitor la velele pricinoase, ele sunt - cea de sub bompres ,,Vela prova'' iar cea de sus ,, Vela de sus'' si normal ca e ridicata pe ,,Catargul velei de sus''. E din sursa autorizata, controlata de expert, la pag, 7, nr. 1 a enciclopediei ,, Mari Corabii''.
Am mai invatat ceva.

Aceasta postare a fost editata de traian: 04 September 2012 - 09:18 PM


#5693 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 04 September 2012 - 09:42 PM

Nu Traiane, nr.100 va fi in aceeasi tipla cu nr.101 la pret de 15 lei.:huh:

#5694 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 05 September 2012 - 06:18 AM

Vezi postareatraian, la 04 September 2012 - 09:11 PM, a spus:

* Referitor la velele pricinoase, ele sunt - cea de sub bompres ,,Vela prova'' iar cea de sus ,, Vela de sus'' si normal ca e ridicata pe ,,Catargul velei de sus''. E din sursa autorizata, controlata de expert, la pag, 7, nr. 1 a enciclopediei ,, Mari Corabii''.
Am mai invatat ceva.


Daca ai surse autorizate, ai.
Din sursele mele de necontestat, si pe care, din egoism, n-am sa le dezvalui aici, am vazut ca exista si "Vela de jos", "Vela din stanga", Vela din dreapta", etc. Nu m-am lamurit unde vine "Vela din centru" da' mai sap.
Asa ca, Traiane, daca mai aveai si alte surse la fel de autorizate mai aveai de invatat.:rofl:

#5695 Useril este offline   sapla 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 10-March 12

Postat 05 September 2012 - 06:49 PM

Salutare tuturor

M-am lovit de o problema cu varga arboretului de bompres, care intra foarte lejer in capatul mic de an coreare si nu stiu ce sa fac, ca daca il, lipesc ramine o fanta si se vede urit .Capetele de ancorare din ce erau facute? Ca daca nu erau din metal, banuiesc ca ar fi bine vopsite.

Astept pareri .Va multumesc


#5696 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 05 September 2012 - 07:43 PM

@sapla: Eu le-am vopsit negre. Și alții au procedat la fel. În pagina 282 din acest topic Leo2003 a pus o poză a unui modelist experimentat.
În ce privește spațiul, un pic de chit amestecat cu ceva colorant (negru, zic eu) rezolvă.
Nu te grăbi să lipești, că mai vin sarturi (v. tot la pag. 282 o poză pusă tot de Leo2003). E mai ușor de pus sarturile înainte de montare. La fel și la ceilalți arbori, fiecare segment se montează după ce se rezolvă toate problemele.

@Leo2003: Bun, o să folosim termenii civadă și contracivadă.
Surse autorizate în limba română nu prea cred că găsești, deoarece nu cred că marina română să fi avut în dotare vreun galion (cu civadă sau nu), așa că în manualele de marinărie românești n-are cum să apară acest termen. Iar eventualele traduceri ale unor lucrări despre nave vechi nu sunt făcută de marinari, cu terminologia lor, ci de traducători, ori un termen corect este cel folosit în practică (facem abstracție de cei ce spun „șpiral” la burghiu și „burghiu” la mașină de găurit de mână), nu cel sugerat de un traducător.

#5697 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 06 September 2012 - 07:50 AM

Vezi postareape_dos, la 05 September 2012 - 07:43 PM, a spus:

@Leo2003: Bun, o să folosim termenii civadă și contracivadă.
Surse autorizate în limba română nu prea cred că găsești, deoarece nu cred că marina română să fi avut în dotare vreun galion (cu civadă sau nu), așa că în manualele de marinărie românești n-are cum să apară acest termen.

Ce crezi tu e strict treaba ta, dar, io zic sa te mai documentezi chiar in limba romana.
Nu ar fi rau sa consulti lucrarea Dictionar de Marina, Editura Militara-Bucuresti, 1979, autori ANTON BEJAN si MIHAI BUJENITA, unde, la pg.77, vei gasi termenul CIVADA cu explicatiile necesare,

Imagine atasata: civada.jpg

...iar la pg.88, termenul CONTRACIVADA.

Imagine atasata: contracivada.jpg

Pentru CIVADA si CONTRACIVADA exista si sinonime tot in limba romana, foarte asemanatoare dealtfel, pe care ai sa le gasesti inclusiv in DEX. Iti las tie placerea de a le descoperi.
Acum depinde daca vrei sa consideri lucrarea mentionata mai sus "sursa autorizata" sau nu. Cum vad ca esti din ce in ce mai "pe_dos" probabil o sa-i gasesti tu ceva care nu-ti convine.

Io ma opresc aici considerand subiectul explicat suficient.

#5698 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 06 September 2012 - 09:02 AM

@Leo2003: Mulțumesc pentru extrase. Asta este metoda corectă, să dai o sursă bună, fără să te enervezi, mai ales că nu toată lumea dispune de dicționare de specialitate apărute acum mai bine de 30 de ani, care nu se găsesc online (dacă ai un link de descărcat ți-aș mulțumi dacă mi l-ai da pe PM) iar pe net căutarea nu duce direct la rezultat:

http://www.google.ro...channel=suggest
http://dexonline.ro/definitie/civadă

Sinonimul civadieră este mult mai frecvent:

http://www.google.ro...channel=suggest

și apare în dicționare de neologisme, dar nici alea nu sunt la îndemâna tuturor (dacă ai link... ca mai sus). Ținând cont de frecvență, mă întreb care termen este mai corect de folosit.
----

pe_dos este un acronim al numelui meu complet (cei cu care am colaborat pe forum îl știu), care este așa cum este, că și pe Macellariu îl chema așa cum îl chema.

#5699 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 06 September 2012 - 11:12 AM

Am cam facut ce trebuia dupa ultimul numar.
Mai jos, bompresul cu butucul si arboretul montat, deocamdata provizoriu, iar ca bonus, gabierul trinchetului.

Imagine atasata: DSCF0001.JPG


Obs. Pentru evitarea oricarei discutii cu privire la termenii folositi, mai jos, din acelasi dictionar prezentat mai sus:

Imagine atasata: 3.jpg

#5700 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 06 September 2012 - 11:28 AM

Vezi postareape_dos, la 06 September 2012 - 09:02 AM, a spus:

......... Asta este metoda corectă, să dai o sursă bună, fără să te enervezi.........
...............
Sinonimul civadieră este mult mai frecvent:

și apare în dicționare de neologisme.......... Ținând cont de frecvență, mă întreb care termen este mai corect de folosit.
----


Metoda corecta e ca atunci cand primesti o informatie, sau sa o accepti sau in cazul in care nu te satisface sa cauti in alta parte. Cel care raspunde unei solicitari si in special dezinteresat isi rupe o bucatica din viata si o daruieste celorlalti. Daca gestul trebuie si autentificat, personal ma lipsesc, asta ca sa nu ma enervez.
Civada, contracivada - civadiera, contracivadiera sunt termeni utilizati in aceeasi masura si se refera la aceleasi elemente. Am putea sa zicem asa mai pe inteles ca sunt regionalisme.
Termenii de specialitate se cauta in documentatie de specialitate nu in dictionare generale. Iar in publicatiile de spacialitate editate la noi, chiar daca in flota nu am avut ,,Mari Corabii'' se gasesc termenii utilizati in navigatia cu vele, nu chiar toti dar cei uzuali sunt. Netinand cont de frecventa, oricare e mai corect de folosit decat ,,vela de sus''

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 283
  • 284
  • 285
  • 286
  • 287
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi