Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 342
  • 343
  • 344
  • 345
  • 346
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#6861 Useril este offline   Jpr 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 20-February 12

Postat 08 January 2015 - 06:55 PM

Vezi postareacalinux, la 31 December 2014 - 01:40 PM, a spus:

aseara am pus mina pe traforaj, azi i-am dat primul strat de lac.
m-a chinuit faptul ca nu e perfect orizontala suprafata de expunere (comoda) si am tot largit decuparea chilei ca sa o pot rasuci pe cavalet functie de bordul expus.
am mers pe un singur strat de mahon, pare sigur pina la forta 4 Beaufort (cu velele strinse).
galaxdelfin, am vazut mesajul, multumesc.

La multi ani!


Daca rezista doar la vant moderat...eu stiu...sa te vad cum strangi veleleImagine postata

#6862 Useril este offline   calinux 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 14

Postat 11 January 2015 - 12:29 PM

Cred ca rezista si mai mult dar depinde de rafale.
Trebuie sa acord credit mesterului rus kiv dar si lui Leo, velatura strinsa mi s-a parut compromisul ideal intre vergi goale si cene-adatdeAgostinipepostdevele.
Cam asa mi-a iesit pina acum, mai am de legat pe la artimon iar velele care lipseste inseamna ca nu exista (inca):

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150111_105339.jpg
  • Imagine atasata: 20150111_110031.jpg


#6863 Useril este offline   calinux 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 14

Postat 16 January 2015 - 01:23 PM

weekendul acesta o sa mai 'trag la ațe' și va trebui sa le 'coafez' capetele colac pe cavile, am īncă multe restante īnșirate pe punți.
eu am folosit cu relativ succes metoda bigudiurilor din poze și ața unsa cu lipici, problema e ca la final colacul e cam 'bățos' și nu sta prea bine pe cavila.
știe cineva o metoda mai buna de finisare a capetelor școtelor? (cam pustiu pe-aici īn ultima vreme)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150104_0947.jpg
  • Imagine atasata: 20150104_1013.jpg


#6864 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 16 January 2015 - 03:14 PM

Buna! o alta metoda am gasit-o aici; https://www.youtube....h?v=tKfrKOaT0xw

#6865 Useril este offline   djmanianfs 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-October 13

Postat 17 January 2015 - 11:28 AM

Nu este pustiu, cred ca sunt destui ca mine care inca urmareste forumu Imagine postatal...
Eu sunt in "urma" rau cu SIB-ul (abia acum incep sa pun pe structura furmirul.
O sa atasez ceva foto cu stadiul si masa de lucru!

#6866 Useril este offline   djmanianfs 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-October 13

Postat 17 January 2015 - 11:51 AM

Tot incerc sa urc poze cu "barca" mea dar nu pot, imi zice ca fisierul este prea mea (vad ca limita este de 2MB/fisier, iar la mine nu depaseste nici una 2MB). E ceva ce-mi scapa mie?

#6867 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 January 2015 - 11:55 AM

Citetste te rog asta:
http://www.cartula.r...rafii-pe-forum/ . Limita pe fisier, adica pe toate pozele incarcate este de 2M, o poza nu are voie sa aiba mai mult de 400 k si 1200 pixeli.

#6868 Useril este offline   calinux 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 14

Postat 17 January 2015 - 03:32 PM

@florinx: ce am inteles eu din clipul lui J.Brent:
- face doar doua legaturi / volte pe cavile sa nu le-ncarce prea tare
- termina cu un nod 'lipici' si taie excesul de dupa 'nod'
- colacul este facut separat pe cuie, cu inel de agatat pe cavila si apoi asamblat.
cred ca-i ies foarte uniform si arata bine, ca rosiile turcesti din supermarket.

off-topic relativ: activitatea recenta:
prin 2009 am incercat sa-i inoculez lui fiu-meu microbul barcilor desi era cam devreme, cu un kit de incepatori 'Dana' de la Billing Boats.
intre timp a barca cazut de pe dulap si a ajuns o epava, ghiu rupt, manevre rupte, focuri cazute, etc
am dus-o mai demult la 'santierul SIB' si ma gindeam la o RK, i-a venit rindul abia saptamina trecuta
am folosit materiale ramase de la SIB, in special mahonul aplicat pe bordaj si parapeti, dar si alte maruntisuri, inlocuit toate manevrele, etc
azi am scos-o din santier...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150117_1326.jpg
  • Imagine atasata: 20150117_133021.jpg


#6869 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 17 January 2015 - 09:36 PM

arata bine ''DANA''[sa mai zica cineva ca nu sunt cuser operatile estetice] cat priveste clipul, ideal ar fi sa poti face ''imbrobodeala'' facuta de domnisoara in prima parte a clipului,dar daca nu ai de gand sa mai umbli la manevre,sau nu ai cum din cauza spatiului,merge si a doua varianta[eu sigur asa am sa fac].spor.

#6870 Useril este offline   calinux 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 14

Postat 18 January 2015 - 04:10 PM

florinx, as face 'īmbrobodeala' domnișoarei din clip dacă as avea loc.
asa fac munca de chirurg chinez bătrān, adică noduri la doua pensete pe după manevrele deja montate.
dacă știam ce ma așteaptă mai optimizam (răsfiram) suportii cavilelor, aviz celor rămași īn urma.
acum am curățat punțile de capetele de ațe īnșirate, totul e buclat si aranjat (mai mult sau mai putin estetic)

#6871 Useril este offline   djmanianfs 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-October 13

Postat 20 January 2015 - 08:21 PM

Salutare!
Am reusit sa incarc foto.
Astept pareri, sugestii, orice care at putea sa-mi fie de folos, sa-mi iasa cat mai bine executia si sa-mi usureze munca!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0001 (968 x 648).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0002 (968 x 648).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0003 (648 x 968).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0004 (968 x 648).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0005 (968 x 648).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0006 (968 x 648).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0007 (648 x 968).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0008 (968 x 648).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0009 (968 x 648).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0010 (968 x 648).jpg
  • Imagine atasata: DSC_0011 (968 x 648).jpg


#6872 Useril este offline   calinux 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 14

Postat 22 January 2015 - 09:03 AM

cred ca o sa ai probleme cu lipitul filelor de mahon din cauza capetelor cuielor, plus alte eventuale denivelari.
recomand o slefuire zdravana, eu am folosit in aceasta faza un disc abraziv in bormasina, a ras capetele cuielor incredibil si am netezit si ceva denivelari.
in afara rindului din conturul deschiderii in bord oricum nu o sa se mai vada nimic din primul filaj, dar acesta are o grosime care-ti permite corectii, furnirul final nu.

am pus primele trei steaguri pe bompres, artimon si bastonul pupa si deja am reclamatii de la armator.
adevarul e ca arata din alt film si strica tot efectul de corabie veche, sunt prea albe, mari, rigide etc.
caut solutii.

Aceasta postare a fost editata de calinux: 22 January 2015 - 09:07 AM


#6873 Useril este offline   ahab 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 08-September 13

Postat 22 January 2015 - 10:38 PM

Djmanianfs, te-ai grabit si strici treaba. Ai lipit al doilea rand de file inainte de al finisa pe primul. Ai lasat gauroaie si capete de cuie, daca poti scoate cuiele si baga scobitori lipite cu aracet, va fi foarte greu sa netezesti primul rand de file din cauza cuielor, acestea fiind mai dure decat lemnul. Spre prova langa chila au crapat fillele transversal, daca tot e sa crape macar sa crape longitudinal, schimba-le daca poti si alege-le cu grija. Filele de mahon lipestele cu aracet diluat cu apa, apa din aracet va inmuia furnirul si-l va face mai maleabil. Dai cu aracet pe ambele parti si lasi putin sa traga (apa din aracet) apoi lipesti, ca atunci cand lipesti cu prenadez. Pentru a determina timpul de tragere faci cateva probe. Pui aracet din belsug sa iasa prin pori furnirului si printre file atunci cand presezi, din cand in cand netezesti cu o bucata de lemn rotunjita pana ramane furnirul lipit fara sa se rasfranga marginile. Aracetul care iese pe fata il indepartezi primitiv cu destele frecand temeinic pana la indepartarea definitiva. Va iesi asa de bine ca n-o sa-ti vina sa crezi ca tu l-ai lipit. Hai ca poti!

#6874 Useril este offline   asterix 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 13-October 14
  • Location:Oradea

Postat 22 January 2015 - 11:20 PM

salut. Am vazut ca deja ai inceput sa lipesti furnirul .Si eu iti recomand sa dai la smirgel pana se niveleaza altfel o sa ai probleme cu lipitul si o sa arate ca porcul . Asta cred ca e partea cea mai hard apoi trebuie umblat cu finetze ca si cu o femeie. :)
Succes!

#6875 Useril este offline   djmanianfs 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-October 13

Postat 23 January 2015 - 06:55 PM

Am īnțeles! Si eu ma gāndeam ca trebuie șlefuit la greu... O sa īncerc zilele astea sa bag "Șmotru" ca sa iasă treaba bine. Multumesc tuturor pentru răspunsurile constructive cat si pentru interesul acordat.

#6876 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 24 January 2015 - 04:23 PM

Buna! cred ca inainte sa te apuci de slefuit ar trebui sa verifici cum iti intra tunurile in saborduri,la mine le-am ridicat cu 3mm.

#6877 Useril este offline   calinux 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02-December 14

Postat 25 January 2015 - 11:04 AM

florinx,
in faza in care e acum, cu filele groase batute nu se mai permite ridicarea sabordurile iar de pilit ar fi o gresela pentru ca nu o sa se mai potriveasca capacele.
eu tunurile de pe puntea superioara le-am facut special cu 'garda la sol' mai mica.

#6878 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 28 January 2015 - 02:57 PM

Am mai inaintat si eu un pic,dupa ce am dat jos trinchetul pentru a lungii arborele cu 3cm[binenteles ca mi-am dat seama de greseala dupa ce am pus sarturile si grijelele;o saptamana pierduta] am inceput iarasi la sarturi si grijele [atentie intinzatoarele de sart vin in linie cu sarturile ],si printre picaturi am pus toaletele,cat de cat orizontale plus o modificare la caviliera

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0023.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0027.JPG


#6879 Useril este offline   djmanianfs 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-October 13

Postat 31 January 2015 - 04:09 PM

Din lipsa de timp, abia astazi am apucat sa pilesc la corabie. Merge cam greut, dar rezultatul este spectaculos. O sa revin cu poze cand termin de slefuit capetele cuielor si diferentele intre file.

#6880 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 08 February 2015 - 07:30 PM

Buna seara! corabia mea chiar daca nu are toate catargele ''acasa'',macar ancora sa aibe

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0004.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0008.JPG


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 342
  • 343
  • 344
  • 345
  • 346
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi