Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 216
  • 217
  • 218
  • 219
  • 220
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4341 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 14 March 2012 - 04:34 PM

Dupa cum arata metalul, vopsirea rezistenta va fi dificila. Ma indoiesc ca merge fara un grund (primer) bun.

O alternativa poate fi cuprarea electrolitica - pentru cine are acces la asa ceva.

#4342 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 March 2012 - 05:48 PM

Sincer eu nu cred ca vor fi probleme deosebite la vopsire daca vor fi degresate corespunzator. Mi se pare destul de rugos, poros, materialul, ceea ce e de bine. Nici eu nu agreez folosirea unui primer, mai ales pentru cine nu se pricepe, in nici un caz dat din spray, deoarece atenueaza detaliile. Dupa ce le strang pe toate o sa la vopsesc.

#4343 Useril este offline   spc 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 14-August 11

Postat 14 March 2012 - 06:35 PM

10 postarii...
Macar puneti voi niste poze. Chiar cu eventuale "dude", pentru incepatori ca mine pot fi foarte bine venite.
Mai am mult pana la tunuri dar am facut un test. Am vopsit (spray negru lucios) si am curatat partile in relief. Daca aplic si un strat de lac, rezista mai bine?
@ Confucius: cuprarea electrolitica?
acces la asa ceva?
Esti amabil sa dezvolti? Suna interesant...

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 15 March 2012 - 12:10 PM


#4344 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 14 March 2012 - 08:53 PM

Vezi postareaGIMY-32, la 11 March 2012 - 04:30 PM, a spus:

Stie cineva concret ce numere vor contine cele 8 tunuri de pe puntea superioara??




pentru cei care vor sa cumpere tevi de tun ieftine ,le recomand acest site: http://navomodelism....?id_category=22


tot aici gasiti capete de berbeci,balamale,macarale,scripeti,si multe alte accesorii pe nave .



#4345 Useril este offline   dansandu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 14-March 12

Postat 14 March 2012 - 09:22 PM

Sall all.Sunt nou in domeniu si de aceea as vrea sa stiu si eu cu ce ati lipit furnirul pe corabie.Va multumesc anticipat.

#4346 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 14 March 2012 - 10:40 PM

jeli - ne stim, am doar atat - :hi: - :acute:

#4347 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 14 March 2012 - 10:45 PM

Vezi postareaLeo2003, la 14 March 2012 - 05:48 PM, a spus:

Sincer eu nu cred ca vor fi probleme


Leo, sincer, la tine astept nu solutii, materializari si nu oricum.

#4348 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 14 March 2012 - 10:49 PM

Buna seara !

Spre surprinderea mea obloanele turnate de la Dea nu arata rau deloc si mai ales ca tumbispilul de pe obloane are inaltimea necesara pentru gaurire!

Asadar am trecut la gaurirea lor care a mers uns ,

Mai intai am gaurit cu un spiral de 0,5mm dupa care am largit cu unul de 0,6 ( Traian ca intodeauna a avut dreptate )

Leo merge gaurit cu incredere tumbispilul crede-ma!

Ca scula de gaurit am folosit asta!

Mandrina de mici dimensiuni provine de la scula de gaurit manuala ce am achizitionato de la Model Shop!

Ea este demontabila din maner si se poate prinde foarte usor in mandrina bormasinii!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0013.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0014.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0015.JPG

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 14 March 2012 - 10:57 PM


#4349 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 14 March 2012 - 10:54 PM

Si iata ce a iesit dupa operatiunea de gaurire !

Singura mea dilema este ce diametru de inel sa folosesc 2 mm interior sau 1,5 mm interior !

Postez si poza cu ce am prestat si vreau o parere !

Am facut dubla aprovizionare cu nr 59 pentru ca vreau sa prestez toate obloanele odata !

Deci am gaurit 19 bucati!

A era sa uit sarma pe care am folosito la inele este de 0,4 mm si provine de la o bucata de cablu FTP ( cablu retea calculator)
asta asa sa nu zica lumea ca nu impartasesc :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0011.JPG

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 14 March 2012 - 11:05 PM


#4350 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 14 March 2012 - 11:07 PM

La vopsit m-am gandit la email mat de la Revel!

Maine fac o proba sa vad ce iese!

#4351 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 14 March 2012 - 11:13 PM

pe_dos #4320

Şi scuzele mele, pentru că nu reuşesc să-mi realizez un ritm zilnic, cum mi-aş dori. Deh.
O machetă cu bordul prezentat ca la Dr. G nu prea mi-o imaginez plină de dorinţa de a pluti măcar. Oglindă nu, cred că-i voi monta un fundal texturat īn nuanţe albastre cāt mai
spre iuni. Celor care-şi vor exprima admiraţia, sper, īmi voi face milă de ei şi le voi pune macheta la 'ndemānă cu toate explicaţiile(cui nu-i place să se laude?).:whistle:

P.S. Rog tare mult fără pluralul majestăţii(de regulă nu-l sufăr īntre apropiaţi). Iar atmosfera pe acest forum impune īn plus.

#4352 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 14 March 2012 - 11:24 PM

Vezi postareadominicue, la 14 March 2012 - 10:49 PM, a spus:

.........( Traian ca intodeauna a avut dreptate ) .....


Traian nu detine monopolul dreptatii dar cand face o afirmatie e in urma unor constatari practic aplicate.
Dimensiunile ,,facaturilor'' trebuie proportionate la elemente deja existente, 2 mm sau 1,5 mm fiind nerelevante la scara modelului. La dimensiunea sabordului, un inelus cat urechea acului prin care sa treaca parama de manevra, e in cote.

Aceasta postare a fost editata de traian: 14 March 2012 - 11:33 PM


#4353 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 15 March 2012 - 12:14 AM

jeli, multumiri pentru informatie, Imagine postata


traian, Leo2003, dominicue si alti maestri, multumiri pentru felul cum explicati si detaliati, "unde uni nici nu visam" numai Imagine postata.

#4354 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 15 March 2012 - 07:54 AM

[quote name='traian' timestamp='1331760248' post='146055']
Traian nu detine monopolul dreptatii........


Traian tocmai asta spuneam si eu!

Afirmatiile tale au la baza aplicatile practice!:hi:

In nici un caz nu cred ca detine cineva monopolul dreptatii !

#4355 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 March 2012 - 12:05 PM

Citeaza

nu agreez folosirea unui primer, mai ales pentru cine nu se pricepe, in nici un caz dat din spray, deoarece atenueaza detaliile.
Leo, cred ca gresesti putin. Pentru metal, de cele mai multe ori este nevoie de un grund. Gunze are un grund special pentru metale http://www.xaba.ro/i...&keres=&page=10 , foarte bun. Se poate da cu penusla sau cu aerograful.
Acoperirea detaliilor de catre grund (nu prea cred ca e cazul la machete la scari mari, cum sunt corabiile, daca problema nu se pune nici la scara mica, 1/72 de exemplu!) se face doar daca grundul e prost folosit, adica dat cu pensula, in dilutie inadecvata si in sens gresit (adica se pensuleaza inspre detaliu si nu invers!) sau daca se uita degetul apasat pe atomizorul spraiului! Cum spuneam, la scari mici, 1/72, 1/48, 1/35, se foloseste cu scucces, fara a ineca detaliile.

#4356 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 March 2012 - 12:21 PM

Baieti, daca pe mine ma bagati in categoria maestrilor si ma comparati cu Traian Imagine postata, promit solemn sa ma retrag de pe forum. Acum, fara sa fiu lipsit de modestie, ma laud ca pot sa ma compar cu Traian, dar, numai la varsta, amandoi fiind putini mai tineri ca marea Egee. Modelism de tipul asta el face de o viata iar eu de cateva luni ca marea majoritate de aici, asa ca...

Acu' sa revenim la ce am mai prestat.
Am dat gaurele in obloane ca sa le bag belciugele (in nas). Pana la urma m-am cam speriat degeaba. Vorba unui coleg: "a mers ca uns".
Am facut o proba de culoare pentru obloane. Recunosc ca habar nu am daca e ortodoxa ori ba. Un strat de oja "bronz" si ceva acrilica maron. A iesit ce se vede. A fost numai proba, asa ca, la aceasta ora, oblonul a fost sters si arata ca nou, nu ca ar fi iesit catrastofal, dar, am sa le vopsesc pe toate cand le voi avea.
Imagine atasata: DSCF0001.JPG

Am pus un ornament la prova in continuarea parapetului galbionului. Nu stiu daca il las sau il dau jos. Poate niste pareri...
Imagine atasata: DSCF0004.JPG

Coverta s-a imbogatit cu scarite, tacheti si alte minuni.
Imagine atasata: DSCF0005.JPG


@Z-mare Asa e marite Z, zeii fie cu tine! Ai perfecta dreptate. Numai ca eu si cu aerograful, lucrul cu aceste gruduri, momentan, suntem cam paraleli. Si ca mine, probabil, fara numar, fara numar... Las' ca ma fac io mare si... cine stie... poate imi trag instalatie de aer comprimat in casa. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 March 2012 - 12:46 PM


#4357 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 March 2012 - 12:32 PM

Scuze. Sa stearga un admin acest post. M-am balbait. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 March 2012 - 12:38 PM


#4358 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 15 March 2012 - 01:02 PM

spc: ma refeream la galvanizare. Sanatos e sa o faca cineva care e profesionist (pregatirea/tratarea suprafetei, "reteta" optima pentru tipul de aliaj din care sunt facute piesle etc). Altfel se poate experimenta si artizanal (eu n-am facut-o, asa ca nu am garantii), astfel: intr-un vas de sticla/plastic faci o solutie de sulfat de cupru (piatra vinata de stropit via); pui un electrod de cupru (adica o sarma de cupru mai groasa), iar pe o alta sarma scufunzi piesele (electrodul doi). Legi cei doi elecrozi la o baterie si astepti sa vezi cum trec ionii de cupru din electod pe piesele tale...

dansandu: cauta mai in spate, s-a discutat mult pe forum la vremea respectiva. S-au aplicat doua solutii: aracet sau prenadez. Eu am folosit prenadez. De gustibus...

Leo: Ornamentul ala e ori prea mult ori prea putin: daca e sa il lasi ii mai trebuie prieteni de acelasi stil prin alte parti. El singur, mic, rotunjit nu se potriveste cu aspectul geometric (linii drepte si colturi) pe care l-ai dat pana acum.

dominicue: arata bine belciugele asa cum sunt

#4359 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 March 2012 - 01:14 PM

Vezi postareaConfucius, la 15 March 2012 - 01:02 PM, a spus:


dominicue:
arata bine belciugele asa cum sunt


Io ma gandesc daca mai au rost belciugile. In fond se poate lega parama direct in gaurica. Chiar nu stiu cum ar fi mai bine, Imagine postata

#4360 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 15 March 2012 - 01:47 PM

Leo2003
Io ma gandesc daca mai au rost belciugile. In fond se poate lega parama direct in gaurica. Chiar nu stiu cum ar fi mai bine, Imagine postata
[/quote]


Leo tu zici ceva ....referitor la belciuge ,insa pare mai elegant cu ele si parca mai aproape de adevar!

Acuma bineinteles tine si de gust !

Vorba lui Traian - Dea a dat frau liber imaginatiei , asa ca fiecare cu ce-l doare ( sau p...ricile lui ) :-D

Eu clar le voi atasa belciuge :-D

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 216
  • 217
  • 218
  • 219
  • 220
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi