Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 223
  • 224
  • 225
  • 226
  • 227
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4481 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 23 March 2012 - 09:23 AM

in legatura cu masina de rasucit sfori,pot spune urmatoarele.fiecare este liber sa aleaga ce varianta vrea.pe linga cea prezentata de Traian sau cea prezentata de mine,mai sint citeva modele.masinuta mea este activata de o masina de gaurit,si functioneaza perfect.mi se pare absurd sa stau sa fac calcule ingineresti pentru un lucru de nimic.important este rezultatul final.pe linga masina de rasucit sfori mai trebuie si putin antrenament.daca nu se rasucesc sforile corect,au sa se desfaca dupa ce tai unul din capete sau ambele capete.

am atasat doua poze.una este cu tipul de ata pe care eu il folosesc si a doua este cu rezultatul final dupa rasucire.ata folosita de mine este una sintetica,care se foloseste la cusut incaltamintea.sint si grosimi mai mari pt cei interesati.problema la aceasta ata este ca se lucreaza mai greu cu ea.tot timpul are tendinta sa se desfaca dupa ce este innodata.avantajul acestei ate ,este ca arata foarte bine la final,si nu se scamoseaza.

nu este rau ca se expun aici tot felul de idei,si de metode aplicate sau doar teoretice.fiecare isi poate lua ce ii trebuie sau ce ii convine. sfatul meu este sa lasati ironiile,si certurile,si sa va uniti impotriva "dusmanului"vostru comun ,numit SIB.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN8298.JPG
  • Imagine atasata: DSCN8316.JPG


#4482 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 March 2012 - 09:47 AM

Pana cand vine balconul eu am inca apasari din zona structurii:

- fac incercari pentru figura (cum s-o chema pe romaneste - la cartea in engleza a lu` domnu` Tungsten von Germania i se zice "figurehead") care se punea la galbion. E cam dificil pentru mainile mele sa faca ceva care sa nu fie kitsch de porc - de-aia nici nu pun inca vreo poza. Dar ma ambitionez sa pun una facuta de mine.

- inca am indoieli despre adaugarea balustrilor peste castelul prova. Stie cineva care era in realitate inaltimea tipica totala pentru acel parapet? Din pozele pe pe care le-am vazut ochiometric pare sa fie cam de 1-2 picioare (30-60 cm). Chestia e ca arata bine balustrii, dar pusi peste parapetul care deja exista, inaltimea zgarie la ochi (Leo calculase cam 1,25m, mie mi-a iesit mai catre 1,5m)

- caut o solutie sa inalt ultima parte a parapetului peste castelul pupa ca sa nu cada ala aflat pe cea mai inalta punte. Asta insa trebuie sa nu strice aspectul de la pupa.

Cand o veni vremea o sa incropesc si eu o vartelnita - macar sa vad cum se fac franghiile....

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 23 March 2012 - 09:51 AM


#4483 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 23 March 2012 - 10:25 AM

[quote name='Confucius' timestamp='1332488863' post='146719']
Pana cand vine balconul eu am inca apasari din zona structurii:

- fac incercari pentru figura (cum s-o chema pe romaneste - la cartea in engleza a lu` domnu` Tungsten von Germania i se zice "figurehead") care se punea la galbion. .

Se cheama chiar Galion...daca bine am scotocit eu in denumiri...si da...si pe mine ma apasa de ceva vreme treaba asta...am incercat sa caut inclusiv ceva modele de chinezarii in miniatura care sa dea bine pe sfant...dar toate la vremea lor... :-)



Intre timp eu mi-am ocupat "piticii" cu barcuta de salvare....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0231.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0232-1.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0233-1.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0234-1.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0235-1.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0238.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0239.jpg

Aceasta postare a fost editata de jack: 23 March 2012 - 10:33 AM


#4484 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 March 2012 - 11:31 AM

Vezi postareaLeo2003, la 23 March 2012 - 08:04 AM, a spus:

... Asadar vartelnita lui jeli ca si cea de pe piata de la Amati nu "e bune" avand roata centrala mai mare decat satelitii.


Ba, cred ca nu ai inteles tu bine, eu nu am zis ca nu e bune, am zis ca ar merge mai usor si banuiesc ca esti de acord cu asta. Si nu sunt reguli, e doar discutie.

#4485 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 March 2012 - 01:15 PM

Vezi postareatraian, la 23 March 2012 - 11:31 AM, a spus:

Ba, cred ca nu ai inteles tu bine, eu nu am zis ca nu e bune, am zis ca ar merge mai usor si banuiesc ca esti de acord cu asta. Si nu sunt reguli, e doar discutie.

Eu am inteles foarte bine ce ai zis tu si sunt perfect de acord. O sa fac muschi dand la manivela, dar am si un avantaj - dau mai putine ture.
Postarea mea era pentru altcineva mai hotarat.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 23 March 2012 - 01:28 PM


#4486 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2012 - 01:42 PM

Eu am roata centrala egala cu satelitii, si merge perfect...dau la manivela cu bormasina cu acumulatori :good: ...am facut o parama din 4 fire de 0,4 m in maxim 5 min.

In poza materia prima: ata de cusut, si parama din 4 fire :



Dominicue : :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2012-03-23-062.jpg


#4487 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 March 2012 - 04:48 PM

„Jucăria” mea. :yahoo:

Imi ia un minut să dau cu mâna la „manivelă” ca să fac o parâmă de jumătate de metru. Nu-i mai pun niciun motor. :crazy:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Parame1.JPG
  • Imagine atasata: Parame2.JPG


#4488 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 23 March 2012 - 05:03 PM

Gaaabiii!
Gata cu inflamările! 11 obloane deloc neprihănite la "ţumbaişpil"(scuze felinei monarhiste - termenul îl am din fostul S N Galaţi actual Damen) aşteaptă plicul cu pocnitori.
Bensiur[sic] am rupt şpiralul, daaar m-am bucurat de fapt pentru că era bont.:yahoo:L-am ascuţit şi a mers extra.

Confucius #4482]
Scuze de reiterare, scara prescrisă DeA 1/50 mi se pare caaam ... îhî. Uşile lor, mai ales cea pă care intra barosanul sunt de ezagt[sic] 29 mm, adecă 29*50 = 1,45 m, numa' bună dă cucuie.
În construcţii parapetul pentru ferestre, balcoane ... se pune minim 90 cm, împotriva cuplurilor(de forţe) ucigaşe pentru cei care abuzează de unghiul priveliştilor.

#4489 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 March 2012 - 05:24 PM

NNegoita: 1 jumate e cam pe-acolo, dupa cate stiu eu (ok cam vreo 5 picioare era mai aproapre - dar daca masori de la nivelul puntii pana la catul de sus al deschiderii usii o sa iasa ceva chiar rezonabil).
Nici baietii aia nu erau pe-atunci mult mai inalti de atat.

Asa, de asemanare, vezi si inaltimile usilor la casele vechi din Europa (case - nu castele sau palate)- la noi doar pe la Muzeul Satului , la ei char prin sate vechi inca locuite.

Intrebarea mea inca ramane....

#4490 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2012 - 05:55 PM

NNegoita: abia astept obloanele sa le maltratez cu culori ;-) ...cum ai reusit sa ascuti spiral de 0,5 ?...am si eu vreo 3 de la Proxxon rupte de la jumate si cam alea 3 erau toate :-P
Pe-dos : intotdeauna intre 2 lucruri perfect functionale cel mai simplu e cel mai bun...f tare scula...pe asta o alegeam si eu daca nu aveam lego lui fi-miu la indemana :clapping:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 March 2012 - 06:01 PM


#4491 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 23 March 2012 - 06:09 PM

Confucius #4489

Barca este într-un salon SPA autorizat, se pare, scoasă din străfunduri.
Am cotat vectorial(io n-am "eplode") pe o scară aleasă cât mai aproape(eee - rog fără critici), şi m-am străduit să iau repere cam în acelaşi plan.
Eu estimez rama bocaportului cam la 8 cm real, scândura nu-i nici ea mai firoscoasă, zic io cam ceva sub 20 cm, deeeci parapetul pare să fie caaam 8zecişiceva cm.

P.S. Pe-Dos Şi mie mi-a plăcut foarte tare soluţia ta de vârtelniţă. Io am migrene să-mi aduc aminte de-a bunicii care torcea la pedală pă fus dă trestie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled-1.jpg
  • Imagine atasata: Untitled-2.jpg

Aceasta postare a fost editata de NNegoita: 23 March 2012 - 06:16 PM


#4492 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 March 2012 - 06:43 PM

Vezi postareaNNegoita, la 23 March 2012 - 06:09 PM, a spus:

........ Io am migrene să-mi aduc aminte de-a bunicii care torcea la pedală pă fus dă trestie.

Aia e alta treaba, aveam una si montasem o piatra de polizor in loc de fus, meregea in loc de tocila.

#4493 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 23 March 2012 - 07:20 PM

Traian #4492 He he he! Eram pifan tare, bre, şi am tors şi eu. Trebuia doar să am grijă să intre lâna cu grosime cât mai uniformă şi pă mosor ajungea firul gata de tricotat.

Re
pentru poza a II-a. Cota roşie este în alt plan de fotografiere. Păcat că făcătorii de cadouri de lemn nu ne spun cine a pictat şi cam la ce dată, măcar aproximativ.
Mie personal mi să pare superbă. (DeA Mari corăbii nr. 51, pag. 712)

#4494 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 March 2012 - 08:35 PM

Ma refeream la inaltimea balustradei incercuite cu negru. din pictura ar arata cam de max 80 cm.
107 cm pare corect ... 191 nehh.

Vassa (aia din poza) din pacate nu are castel prova ridicat fata de nivelul puntii principale. Are totusi o balustrada in fata, dar nu stiu daca inaltimea ei e relevanta.Imagine atasata: Untitled-2.jpg

#4495 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 23 March 2012 - 09:38 PM

La cât rom sau brandy aveau ei pă ... cred că regula să nu te dezechilibrezi, adecă centrul de greutate al corpului uman să fie sub balustradă sau p' aproape, era, este şi va fi de neînlocuit. :drinks:
Şi stimatul domn maibineînţolit [sic] ca toţi ceilalţi cred că ţinea destul de mult la cuşmă. Mă gândesc la durerile de şale pentru protecţia ei. Mi-ar plăcea mult să mă plimb cu un aparat foto
pe o astfel de navă. Păcat că nu am găsit poze făcute de interesaţi ca noi.
Poziţia balustradei încercuite cade chiar pă bazinul moşneagului din spatele ei.

Aceasta postare a fost editata de NNegoita: 23 March 2012 - 09:49 PM


#4496 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 March 2012 - 10:02 PM

Vezi postareaNNegoita, la 23 March 2012 - 09:38 PM, a spus:


Poziţia balustradei încercuite cade chiar pă bazinul moşneagului din spatele ei.

Asa am masurat 80cm :unsure:

#4497 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 23 March 2012 - 10:23 PM

Vezi postareaConfucius, la 23 March 2012 - 10:02 PM, a spus:

Asa am masurat 80cm :unsure:

dupa parerea mea,masuratoarea este corecta.am sa atasez doua poze de pe puntea a ceea ce numesc italienii IL Galeone Neptune,unde se poate vedea raportul dintre un om si parapetii navei.


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cartula.jpg
  • Imagine atasata: cartula1.jpg


#4498 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 March 2012 - 10:34 PM

Mersi. Nu mai regaseam pozele cu detalii de la Neptune. La Vasa, dupa aceeasi metoda ochiometrica iese cam la fel.
Asta inseamna ca trebuie sa regandesc un pic castelul prova.8) Io nu fac cusca de un metru jumate pe puntea aia. :ball:

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 23 March 2012 - 10:39 PM


#4499 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 23 March 2012 - 11:16 PM

Confucius
Am ceva poze cu Neptune, foaaarte frumoase de altfel, daaar am evitat să le implic pentru că eu şi în timpul unei cinevizionări văd regizorul cu trabucul fumegând, ţipând la toţi: "Vreau să-i văd pe toţi
spectatorii căzuţi pe spate, îngheţaţi de uimire în scaune!". D' aia, cred că detaliile lor nu concordă total cu ale noastre şi sunt atent la acurateţea izvoarelor.
Subscriu complet la ochiul bine format în aprecierea finală a unităţii artistice cu precizarea că sunt implicate două componente: fiziologică(cristalin, retină, nerv optic ...) şi cea "soft"(ca să fim modernişti),
adică "driverul" din creier.

jack #4483
Îmi place mult bărcuţa ta. Pentru că sunt născut şi vieţuit exclusiv(excepţie anii de aprofundări finale) pe malul Dunării, toate crivacele le-am văzut paralele.
Dacă ai ceva planuri la barcă mi-ar placea să le văd.
Apropo, de văzut, eu folosesc la fotografiere un trepied, setez aparatul cu întârziere 2 sec la declanşare şi ţin ferm butonul declanşator 1/2 cursă
pentru autofocus. Aşa am eliminat multe neclarităţi, în plus mă feresc cât pot de blitz.

Aceasta postare a fost editata de NNegoita: 23 March 2012 - 11:42 PM


#4500 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 24 March 2012 - 12:00 AM

Comparand Neptune (decor de film) cu Vasa (corabie autentica) si cu detaliile din cartea lu nenea Tungsten, as putea zice ca Neptune are detalii remarcabil de bune.
Apropo de cartea cu pricina, acolo zice de parapeti ca erau de doar 1-2 picioare (30-70cm inaltime). Cand s-au adaugat balustrii, totalul nu a depasit 4 picioare la puntea spate. Regula pare sa fie "pina la brau".
Tare mi-e ca o sa bag freza in parapetii laterali de pe castelul prova. Poate ca gasesc totusi o alta cale.

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 24 March 2012 - 12:02 AM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 223
  • 224
  • 225
  • 226
  • 227
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi