Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 253
  • 254
  • 255
  • 256
  • 257
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5081 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 11 June 2012 - 10:25 AM

Știu că nu e al tău, tu ai altfel de țevi. :friends:

Îi mulțumesc lui Traian pentru detalii, sunt foarte interesante și logice. Cei ce citesc vor putea înțelege diferența între un tun naval și unul de uscat, precum și diferite particularități ale tehnicii care țin de tactica luptelor navale din epocă.

#5082 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 June 2012 - 03:18 PM

In legatura cu sesizarea mea referitoare la tunurile primite, iata raspunsul DeA:

"Buna ziua,Pentru mai multe informatii cu privire la asamblarea galionului sau daca aceste piese sunt corespunzatoare, va rugam sa apelati marti si joi, intre orele 16.00-18.00 la numarul de telefon 021.40.10.888, pentru a discuta cu D-l modelist Ovidiu Ionescu.

Va multumim si va dorim o zi placuta!"

Intrebare: Il cunoaste cineva pe "D-l modelist Ovidiu Ionescu" ???




#5083 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 11 June 2012 - 03:52 PM

...O alta intrebare...va raspunde domnul modelist la telefon si implicit la problema noastra?

Am o banuiala ca va spune ca noi suntem de vina...ca n-am facut cum trebuie ceva...ca ar trebui sa vina perfect acest tun. Singurul "tun" care se potriveste perfect acolo e cel dat de Dea. La propriu. Sau la figurat. Naiba mai stie.



#5084 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 11 June 2012 - 03:56 PM

Se pare ca Sfatos il stie, citez din paginile anterioare:

"Domnul comandor in rezerva Ovidiu Ionescu, care este consultant la DeA pentru revista care insoteste piesele, a fost profesor universitar la Academia Navala, catedra de navigatie, daca nu ma insel. Il stiu, este un foarte bun cunoscator al termenilor de marina si poate pana la sfarsitul seriei vom afla si provenienta termenilor de babord si tribord. Daca il voi mai intalni il voi intreba sigur si va zic eu pe forum."



#5085 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 June 2012 - 04:17 PM

Tot respectul pentru domnul profesor comandor in rezerva Ovidiu Ionescu. Io nu am apasari cu privire la etimologia termenilor babord sau tribord.

In principiu intrebarea ramane. Domnul comandor este si modelist asa cum se zice in e-mail sau numai consultant de specialitate.
Eu, prin "modelistul de serviciu", inteleg un modelist care executa lucrarea pas cu pas, putin in avans, pentru a observa singur problemele aparute

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 June 2012 - 04:24 PM


#5086 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 11 June 2012 - 06:08 PM

Eu, prin "modelistul de serviciu", inteleg un modelist care executa lucrarea pas cu pas, putin in avans, pentru a observa singur problemele aparute
[/quote]
:rofl: :rofl:

#5087 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 11 June 2012 - 07:59 PM

Buna seara! Eu m-am lamurit in legatura cu o eventuala modificare in legatura cu tunurile.Cu siguranta vor ramane asa.Am mai facut mici modificari la tunuri,mai mult de amorul "artei",in ce masura am reusit ramane sa stabiliti voi.Parca erau prea" monotone"aceste tunuri, si am facut asta.Cu siguranta vor exista comentari,dar sunt convins ca vor fi ................ !P.S. Pentru doritori! Multumesc si spor la modelit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00188.JPG
  • Imagine atasata: DSC00189.JPG
  • Imagine atasata: DSC00190.JPG
  • Imagine atasata: DSC00191.JPG


#5088 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 11 June 2012 - 07:59 PM

Ai dreptate Leo. Asa ar fi normal. Si cred ca daca e cineva care reuseste sa vb cu dansul poate i sugereaza sa intre pe forumul nostru sa vada ca totusi suntem multi care ne zbatem aici sa rezolvam anumite erori. O interventie la obiect...nu ca cele ale lui traian care se ghideaza mai mult pe experienta si dupa ceea ce i aratam noi pt a ne mai lumina...o interventie la obiect zic, adica cu obiectul, respectiv macheta in fata, ar putea rezolva mai usor dilemele decat un telefon formal. Poate aberez putin. Oricum...despre modelism n am aflat mare lucru legat de dansul in schimb am vazut ca picteaza frumos. Corabii, si nave evident.

#5089 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 June 2012 - 08:22 PM

Bine ca am reusit sa starnesc rasul. :yahoo:
M-am tot uitat la afeturile ofrite in revista si nu vaz cum as putea sa scot ceva din ele. :unknw:
Asa ca am desenat altele. Daca sunt OK le tai. Daca nu... nu. Cam asa m-am gandit:

Imagine atasata: Tun Proiect.jpg

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 June 2012 - 09:07 PM


#5090 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 11 June 2012 - 08:38 PM

Vezi postareajack, la 11 June 2012 - 03:56 PM, a spus:

Se pare ca Sfatos il stie, citez din paginile anterioare:

"...vom afla si provenienta termenilor de babord si tribord..."

Intre timp am aflat provenienta termenilor respectivi, iar in ceea ce priveste priceperea domnului Ionescu la navomodele, nu ma pot pronunta in cunostinta de cauza. Stiu ca la dansul la catedra existau niste navomodele realizate de dumnealui, dar la vremea respectiva nu aveam (si imi pare rau) veleitati si pasiuni in acest domeniu, probabil si datorita faptului ca munca pe care o desfasuram nu imi oferea timpul la dispozitie si pentru asemenea ocupatii. Asta se intampla cam acum opt ani de zile, de atunci s-au schimbat multe, dar pentru domnul Ionescu am un respect deosebit ca om si caracter.

#5091 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 11 June 2012 - 08:42 PM

Vezi postareaLeo2003, la 11 June 2012 - 04:17 PM, a spus:

...Io nu am apasari cu privire la etimologia termenilor babord sau tribord...

Eu aveam apasari mari la momentul ala, da' acuma mi-au trecut dupa ce am aflat. :yahoo: :yahoo:

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 11 June 2012 - 08:47 PM


#5092 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 11 June 2012 - 09:11 PM

@Leo: Traian te încurajează, ca să lucrezi, dar el a spus ceva despre centrul de greutate. A spus că pentru manevrarea tunurilor cu afetul pe o osie centrul de greutate al tunului este practic deasupra osiei respective. Însă eu m-aș gândi de două ori înainte să mă înscriu tunar pe o navă cu tunuri așa de mari, echipate cu afeturi cu o singură osie. Mă tem de cum reacționează aceste afeturi la ruliu.

@jack: După cum s-a văzut pe forum, modeliștii cu experiență și-au exprimat disprețul față de kitul DeA și consideră că-și pierd vremea să dea sfaturi în legătură cu el, iar să-l facă li se pare curată nebunie. Așa că, eu cel puțin, îi sunt deosebit de recunoscător lui Traian că ne mai spune câte ceva, că ar putea face foarte bine ca alții, să privească de sus cu scârbă. Pentru mine, ce am făcut a fost o experiență. Am înțeles de ce am nevoie, adică practic un atelier de tâmplărie dotat destul de binișor, și niște fonduri cam la nivelul unui club ca să am șanse. Și de timp, bineînțeles, dar în Levant timpul nu costă bani... Bun... viitorul proiect va fi un scratchbuild, însă am fost șocat de-a binelea să constat că ce voiam eu să fac au făcut alții, ba chiar au luat locul I și medalia de aur la recentul campionat. În sfârșit... după ce termin SIB-ul și ce mi-am propus o să văd dacă am vreo șansă să fac ceva ca lumea sau nu. Nu pentru concursuri. Pentru mine. Însă nu-mi place să-mi pierd vremea cu ceva despre care cei ce se pricep să zică „ia - un rahat în ploaie”. Așa că eu contez pe sfaturi ca să nu ajung în situația respectivă.

#5093 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 June 2012 - 09:12 PM

Vezi postareaLeo2003, la 11 June 2012 - 08:22 PM, a spus:

Asa ca am desenat altele. Daca sunt OK le tai.


Cam asa ar fi modificarea
Miscarile navei nu aveau mari influiente asupra armamentului, cand nu erau folosite, tunurile se fixau strans de borduri, balanganeala ar fi fost inevitabila indiferent de modelul constructiv.

@ pe_dos - nu manifest dispret fata de kit, doar ca nu il consider la standardele trambitate si nu se incadreaza in normele mele de apreciere, am si eu osatura si candva o sa incep constructia dupa standardele mele, e totusi o constructie draguta. Am spus mai demult ca pentru ceea ce se vrea a fi e acceptabil, prin faptul ca a tentat iar cei care au inceput constructia si doresc o continuare, in plus realizeaza prin cele acumulate ce si cum ar trebui facut, au de castigat. In privinta pozitiei mele, niciodata nu am manifestat dispret pentru nimeni care incearca sa faca ceva, indiferent de nivelul calitativ a lucrului. Nimeni nu se naste invatat iar abilitatile si cunostintele se acumuleaza in timp, majoritar prin proprie vointa. Respect pe oricine vrea sa faca ceva si fara a avea pretentii de ,,artist'' ma bucur sa vad ca face mai bine decat mine.
Ma repet, kitul accepta orice modificari care sunt facute sa arate mai bine si se incadreaza in normele epocii si zonei. Referitor la campionate, cine viseaza la asa ceva a gresit locul, calea e alta, aici e doar prima treapta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Tun%20Proiect.jpg

Aceasta postare a fost editata de traian: 11 June 2012 - 09:46 PM


#5094 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 June 2012 - 09:52 PM

Am inteles bine?

Imagine atasata: 2012-06-11_224327.jpg

Adica o talpica transversala la capatul afetului.

#5095 Useril este offline   MDC 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 01-May 12
  • Location:Constanta

Postat 11 June 2012 - 10:17 PM

ce parere aveti daca incerc sa scurtez putin din teava?

apreciez orice sfat, parere

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post-4037-0-57387300-1339437495_thumb.jpg
  • Imagine atasata: tun.jpg


#5096 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 June 2012 - 11:12 PM

Da

#5097 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2012 - 12:14 AM

acelasi raspuns l-am primit si eu despre tunuri:

Pentru mai multe informatii cu privire la asamblarea galionului sau daca aceste piese sunt corespunzatoare, va rugam sa apelati marti si joi, intre orele 16.00-18.00 la numarul de telefon 021.40.10.888, pentru a discuta cu D-l modelist Ovidiu Ionescu.



Va multumim si va dorim o zi placuta!"




Probabil au redus din costuri asa, oricum cred ca sansele noastre de a primi tunuri corespunzatoare sunt 0.




#5098 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 June 2012 - 08:50 AM

Vezi postareaLeo2003, la 11 June 2012 - 09:52 PM, a spus:

Am inteles bine?
Adica o talpica transversala la capatul afetului.


Da, ai inteles.
Un link dintre multele cu manevra tunului:
http://www.youtube.c...h?v=mQSBxQiLSyQ

#5099 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 June 2012 - 12:05 PM

Azi am tecut printr-o situatie care povestita de oricine nu o credeam posibila si pe care inca o analizez ca fiind ireala. Un constructor olandez de nave ( reale ) de varsta apropiata de a mea, nu a auzit in viata lui de ,,Victory''. Sa mai spuna cineva ca nu suntem buni.

#5100 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 12 June 2012 - 12:43 PM

Sunteti tineri Traiane si olandezul cu pricina mai are timp.
Da' da SIB a auzit? Daca nu a auzit nici de SIB e iremediabil pierdut.

Am pus la uscat cele doua laterale de afet. Pe astea le fac io din bagheta 2x2 mm nu le mai decupez laser. Daca imi ies sau nu, oi vedea.
O sa incerc sa va arat si etapele intermediare.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 12 June 2012 - 12:47 PM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 253
  • 254
  • 255
  • 256
  • 257
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

11 useri citesc topicul
0 membri, 11 vizitatori, 0 utilizatori anonimi