Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 348
  • 349
  • 350
  • 351
  • 352
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#6981 Useril este offline   moshu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 09-June 19

Postat 09 June 2019 - 05:06 PM

Salutare si felicitari tuturor pentru realizari ! ... Citesc de multa vreme forumul si v-am furat si folosit ideile in lucrarea mea ... Cand voi putea, ... voi prezenta si eu ce am lucrat ...

Spor ...

#6982 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 11 June 2019 - 02:01 PM

Salut Moshu
Bine ai venit. Spor la mesterit si te asteptam cu poze.


#6983 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 11 June 2019 - 04:31 PM

@Repulse Arata mult mai bine cusatura de pe margine acum. Sa o vedem si invergata Imagine postata

@Moshu Bine ai venit. De "furat", si eu am facut-o. Avantajul celui care vine la sfarsitul petrecerii.

Cateodata, intru si vad ca sunt cate 8 sau chiar 10 useri anonimi care citesc topicul. Ceva imi spune ca mai sunt destui care inca mesteresc la sfantul lor, in diverse etape.

LE: Repulse, m-am mai uitat odata la ultima varianta: e de la aparatul foto, sau ata cu care ai cusut tivul si grandeea e mai lucioasa?

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 11 June 2019 - 04:48 PM


#6984 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 11 June 2019 - 05:55 PM

Nu te inseli Mitzone. Cica e ata de matase....zicea vanzatoarea. E lucioasa dar cu ochiul liber nu prea se vede. Probabil a accentuat blitz-ul.

#6985 Useril este offline   moshu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 09-June 19

Postat 11 June 2019 - 08:36 PM

Vezi postareaRepulse, la 11 June 2019 - 02:01 PM, a spus:

Salut Moshu
Bine ai venit. Spor la mesterit si te asteptam cu poze.




Multumesc Repulse ! Am toata admiratia pentru ce lucrezi tu ... Imi place migala si acuratetea detaliilor si faptul ca ai gasit solutii deosebite, personale acolo unde poate cele ale revistei nu te-au multumit ...
Felicitari ! Vin si eu cu poze curand ...

Vezi postareaMitzone, la 11 June 2019 - 04:31 PM, a spus:

@Repulse Arata mult mai bine cusatura de pe margine acum. Sa o vedem si invergata Imagine postata

@Moshu Bine ai venit. De "furat", si eu am facut-o. Avantajul celui care vine la sfarsitul petrecerii.

Cateodata, intru si vad ca sunt cate 8 sau chiar 10 useri anonimi care citesc topicul. Ceva imi spune ca mai sunt destui care inca mesteresc la sfantul lor, in diverse etape.

LE: Repulse, m-am mai uitat odata la ultima varianta: e de la aparatul foto, sau ata cu care ai cusut tivul si grandeea e mai lucioasa?


Salut Mitzone ! Da ... ai dreptate ... Eu am inceput SIB-ul de prin 2012 si am dus-o cam pana la stadiul in care se afla corabia ta ... dupa care au urmat niste ani ... multi din pacate in care doar praful mai lucra cate ceva ... Anul acesta, am reinceput santierul si am fost unul dintre anonimii care au citit si s-au inspirat din topic si incet incet prinde contur si sfantul meu.
Sa stii ca imi pare lucrat frumos si ingrijit SIB-ul tau si apreciez ca l-ai lasat natural, ... "nevopsit" ... Poate doar deocamdata ... dar mie imi place asa ...cat mai aproape de culoarea lemnului ...

Cam asa se prezinta dansul ...

Imagine atasata: IMG_0138_800x600.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 11 June 2019 - 10:37 PM


#6986 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 12 June 2019 - 01:41 PM

Multumesc pentru incurajare Moshu.
Sunt aici doua puncte de vedere : bine ar fi fost ca nava noastra sa fie gandita si sa nu fie nevoie de tot soiul de inovatii si modificari ca asa fara sa-ti dai seama te pomenesti ca nu mai corespunde cu epoca respectiva.. Pe de alta parte mi-a facut placere sa gasesc solutii la problemele aparute.

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 12 June 2019 - 02:24 PM


#6987 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 12 June 2019 - 02:37 PM

Draga Moshule Imagine postata

In primul rand multumesc pentru aprecieri, ma bucur ca iti place. Da, planul e ca sfantul meu sa ramana cat mai natural posibil, doar cate un pic de bait unde e absoluta nevoie. Va veni un strat de lac mat la final, pentru protectie, care sper sa nu afecteze prea mult aspectul de lemn natur (o sa fac niste teste pe cateva capete de bete, dar mai e mult pana acolo). Cred ca suntem pe aceeasi lungime de unda, din poza am impresia ca nici tu nu ai facut abuz de culori. Mult succes mai departe, mie imi place ce se vede pana aici.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 12 June 2019 - 02:39 PM


#6988 Useril este offline   moshu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 09-June 19

Postat 13 June 2019 - 03:56 PM

Vezi postareaRepulse, la 12 June 2019 - 01:41 PM, a spus:

Multumesc pentru incurajare Moshu.
Sunt aici doua puncte de vedere : bine ar fi fost ca nava noastra sa fie gandita si sa nu fie nevoie de tot soiul de inovatii si modificari ca asa fara sa-ti dai seama te pomenesti ca nu mai corespunde cu epoca respectiva.. Pe de alta parte mi-a facut placere sa gasesc solutii la problemele aparute.


Sigur ca da ... dar poate ca tocmai imperfectiunile planurilor si etapelor de constructie ne-au ajutat sa punem amprenta personala si cum zici ... multumirea de a gasi solutii si rezolvari personale ... Oricum parerea mea ca este cu atat mai frumos cu cat puse una langa cealalta sunt, atat de diferite ...

#6989 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 13 June 2019 - 07:51 PM

Bine zis Moshu. Imagine postata

#6990 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 17 June 2019 - 12:33 PM

Am mai bricolat si eu un pic:
- terminat reparatiile la nas (ramane sa ii pun gratarul)
- pus narile pentru ancore
- am montat obloanele sabordurilor (ramane sa le si priponesc acum)
- am inceput sa produc tachetii pentru paramele ce manevreaza obloanele sabordurilor de pe coverta (am nevoie de 8, am reusit sa fac 4 pana acum). Niste purici, au cam 3 pe 2 mm, si tot par un pic cam mari lanaga saborduri (10 mm). Asta e, mai mici eu nu reusesc sa ii fac.

Intrebare pentru cunoscatori daca se poate: cam cat de sus ar trebui ridicate obloanele, cand sunt deschise? Am vazut poze cu obloanele la orizontala (practic perpendiculare pe bordaj) sau oblic, la diferite unghiuri. Eu as inclina spre prima varianta, dar pe aici am vazut ca mai toti au pus obloanele oblice.

Si o poza, din profil:
Imagine atasata: 20190615_014928.jpg


#6991 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 17 June 2019 - 02:08 PM

Victory

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_2231.thumb.JPG.26853f4f045a3a4145414a213bbe4e65.JPG


#6992 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 17 June 2019 - 02:29 PM

Multumesc Florin. Cam asa ma gandeam sa le pun, dar nu eram sigur daca e bine (ma gandesc mai ales la unda de soc cauzata de tun atunci cand trage, cum afecteaza oblonul). Acum, ca am confirmarea, asa le voi lega.

#6993 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 17 June 2019 - 02:59 PM

De fapt in poza sabordurile sunt deschise pentru inspectie,in lupta erau deschise la maxim.

#6994 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 17 June 2019 - 05:41 PM

Ok, deci ar trebui deschise la maxim, asa cum au si facut majoritatea pe aici. Nu e bai, asa fac, desi imi placea mai mult varianta "Victory". Multumesc inca o data.

#6995 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 18 June 2019 - 09:57 AM

Am terminat de facut si lipit tachetii pentru sabordurile covertei. Am legat obloanele celor doua saborduri din pupa, am legat si doua din bordul inchis (cele dinspre prova) si am facut o incercare de legare si la unul din sabordurile covertei. A iesit cam asa:

Imagine atasata: 20190618_020234.jpg
vedere babord

Imagine atasata: 20190618_011800.jpg
Saula voltata la tachet

Saula oblonului este fixata la tachet cu un dublu 8, si apoi facut un colacel cu trei spirale, agatat de acelasi tachet (linia este continua, nu este un colac fals). Colacul l-am facut si agatat cam cum arata doamna in filmul de mai jos, doar ca nu am reusit sa rasucesc bucla de agatat. Nu a durat decat o ora. Imagine postata
https://www.youtube....h?v=tKfrKOaT0xw

#6996 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 18 June 2019 - 12:24 PM

Iti recomand sa vopsesti interiorul sabordurilor. indicat HUMBROL 132 Satin red.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0881238831d4199bd6c3e903efc414b6.jpg


#6997 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 19 June 2019 - 09:44 AM

Am reusit sa termin de legat obloanele sabordurilor din babord (bordul inchis in cazul meu).Imagine atasata: 20190619_001024.jpg

Si o imagine cu colaceii aferenti:
Imagine atasata: 20190619_000947.jpg

@Florinx: stiam de culoarea rosie pt interior, multumesc. Totusi, nu cred ca voi merge pe varianta asta, intrucat SIB-ul meu e complet nevopsit in rest, si nu stiu cat de bine ar da. Din ce am mai vazut chiar un acest topic, prea putini au ales sa le coloreze, si sincer nu prea mi-a placut. Mi-am insusit totusi atat ideea, cat si codul de culoare, pentru viitoarele proiecte. La SIB voi vopsi doar ancorele, pentru a ascude acel gri-plastic, si tunurile de pe principala, care sunt aurii (pentru coverta am deja unele ceva mai mici, bronz patinat).

#6998 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 25 June 2019 - 10:51 AM

Am terminat si cu obloanele tribordului (inlcusiv cele doua care nu au rama intreaga.
Imagine atasata: 20190622_025119.jpg


Cele doua tunuri le-am pus pentru efect artistic, sunt cele care au venit pe la numarul 21 sau 22, si pe care le-am montat nevopsite la momentul respectiv (aurii). Nu le voi folosi in montajul final. Pe cele care urmeaza sa le folosesc le voi da cu un strat de broz si apoi o pensuleala cu negru mat. Am facut o proba rapida aseara, revin azi sau maine cu poze.

#6999 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 02 July 2019 - 10:41 AM

Revin cu tunurile (din pacate mai tarziu decat am sperat). Cam asta e ce a iesit:
Imagine atasata: 20190628_230800.jpg Imagine atasata: 20190701_221146.jpg Imagine atasata: 20190701_221215.jpg


Si o poza cu tribordul gata de o salva completa
Imagine atasata: 20190701_233306.jpg


Incepe sa arate mai fioroasa dihania.

#7000 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 02 July 2019 - 03:53 PM

Frumoase tunuri,poate incerci ceva si la afet.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0004.JPG


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 348
  • 349
  • 350
  • 351
  • 352
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
1 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

  1. Achristian1